Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
wwr / wczesne wspomaganie rozwoju
Adobe Stock
Zdrowie

Wczesne wspomaganie rozwoju (WWR): co to jest, dla kogo, od jakiego wieku?

Wczesne wspomaganie rozwoju daje dzieciom z niepełnosprawnością możliwość nadrobienia braków i osiągnięcia poziomu rozwoju zbliżonego do ich rówieśników. Sprawdź, dla kogo przeznaczone są zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju oraz co należy zrobić, by dziecko mogło w nich uczestniczyć. Kluczowe jest uzyskanie zaświadczenia od lekarza.
WWR powinny zostać objęte dzieci od momentu stwierdzenia niepełnosprawności do rozpoczęcia nauki w szkole. Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka ma je przygotować do podjęcia nauki w szkole i sprawić, że maluch będzie prawidłowo funkcjonował w obszarze poznawczym, emocjonalnym, społecznym i fizycznym. Im wcześniej zostanie podjęta terapia, tym łatwiej będzie wyrównać deficyty rozwojowe u dziecka. Aby uzyskać WWR, konieczne jest zaświadczenie od lekarza i diagnoza w poradni.

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka – co to jest?

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka to wielospecjalistyczne i wielokierunkowe działania mające na celu poprawę funkcjonowania dzieci z różnymi deficytami (wspomaganie rozwoju psychomotorycznego dziecka). Działania te obejmują również pomoc i wsparcie udzielane rodzicom takiego dziecka, by zdobyli oni wiedzę i umiejętności w kwestii odpowiedniego postępowania w stosunku do swojej pociechy.

Dzieci, u których zostały wykryte nieprawidłowości rozwojowe, mogą uczęszczać na specjalne zajęcia. Celem takich zajęć jest zniwelowanie różnicy w rozwoju między dziećmi z zaburzeniami, a ich rówieśnikami rozwijającymi się w sposób prawidłowy.

Podczas terapii WWR pracuje się nad usprawnieniem u dziecka następujących obszarów:
  • poznawczego (pamięć, uwaga, koncentracja, myślenie),
  • emocjonalnego (umiejętność przeżywania, wyrażania i kontrolowania emocji, poczucie własnej wartości),
  • społecznego (funkcjonowanie w grupie, kształtowanie postaw empatii, zrozumienia i współpracy, umiejętność respektowania określonych norm),
  • fizycznego (przetwarzanie i odbieranie bodźców przez wszystkie zmysły, prawidłowe funkcjonowanie ruchowe).

Jak uzyskać WWR?

Podstawą do objęcia dziecka specjalną opieką jest uzyskanie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju. Taka opinia wydawana jest przez publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne (również poradnie specjalistyczne). Opinie o potrzebie WWR mogą także wydawać poradnie niepubliczne zatrudniające pracowników, którzy posiadają kwalifikacje określone dla pracowników publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych.

Do uzyskania opini WWR:
1. Potrzebne jest zaświadczenie lekarskie stwierdzające opóźnienie/zaburzenie/niepełnosprawność. Ważne jest, żeby lekarz określił rodzaj zaburzenia lub niepełnosprawności, a także stwierdził potrzebę wczesnego wspomagania rozwoju ze względu na jedną lub kilka przyczyn.
2. Następnie rodzic musi zgłosić dziecko na diagnozę w poradni psychologiczno-pedagogicznej.
3. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o opinię WWR. Należy do niego załączyć następujące dokumenty:
  • zaświadczenie lekarskie stwierdzające potrzebę wczesnego wspomagania rozwoju,
  • wcześniejsze opinie psychologiczne lub pedagogiczne,
  • inne dokumenty medyczne.

Opinia o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju zawiera:
  • podstawowe dane dziecka,
  • podstawę prawną,
  • stwierdzenie, że zachodzi potrzeba wczesnego wspomagania rozwoju,
  • wskazanie odpowiedniej formy pomocy i wsparcia, które powinno być udzielone dziecku oraz jego rodzinie,
  • uzasadnienie wskazanej formy pomocy i wsparcia.

Wczesne wspomaganie rozwoju – dla kogo i od jakiego wieku?

Wczesne wspomaganie rozwoju przeznaczone jest dla dzieci od urodzenia do momentu rozpoczęcia nauki w szkole. Takie zajęcia można jednak zakończyć wcześniej, jeżeli terapeuci prowadzący terapię stwierdzą, że założone cele zostały osiągnięte.

Zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dedykowane są dzieciom:
  • z opóźnionym lub zaburzony rozwojem psychoruchowym,
  • z niepełnosprawnością ruchową (w tym z afazją),
  • z niepełnosprawnością intelektualną,
  • z niepełnosprawnością sprzężoną (kilka niepełnosprawności równocześnie),
  • ze spektrum autyzmu,
  • z zaburzeniami wzroku, słuchu, mowy.

Wczesne wspomaganie rozwoju – zajęcia

Zespół wczesnego wspomagania rozwoju składa się z:
  • pedagoga,
  • psychologa,
  • logopedy
  • innych specjalistów (w zależności od potrzeb).

Wszyscy specjaliści współpracują ze sobą podczas całego okresu trwania terapii dziecka. Dzięki temu ma ono zapewnioną zintegrowaną pomoc. Terapia WWR może obejmować pracę nad wieloma obszarami jednocześnie. W procesie terapeutycznym uczestniczą także rodzice dziecka, współpracując z terapeutami, a także realizując zadania z dzieckiem w domu.
Zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju organizowane są w wymiarze od 4 do 8 godzin w miesiącu. Jeżeli jednak zachodzi taka potrzeba – wymiar ten może być wyższy niż 8 godzin miesięcznie.
Terapia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju obejmuje:
  • Integrację Sensoryczną,
  • Terapię pedagogiczną,
  • Terapię psychologiczną,
  • Terapię logopedyczną,
  • Trening Umiejętności Społecznych (TUS),
  • Terapię ręki,
  • Rehabilitację.

Zajęcia WWR mogą być organizowane w publicznych i niepublicznych:
  • przedszkolach i szkołach podstawowych (w tym specjalnych),
  • innych formach wychowania przedszkolnego,
  • specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych,
  • specjalnych ośrodkach wychowawczych,
  • ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych,
  • poradniach psychologiczno-pedagogicznych (w tym poradniach specjalistycznych, w których powołano zespół wczesnego wspomagania rozwoju dziecka).

Informację, gdzie twoje dziecko może odbywać zajęcia w ramach terapii WWR, uzyskasz w rejonowej poradni pedagogiczno–psychologicznej lub przedszkolu, do którego uczęszcza twoje dziecko. Nie każde przedszkole ma odpowiednie warunki, czy specjalistę na stałe. Placówki jednak ściśle współpracują w tym zakresie. 

Zobacz także: 
Czas wolny
Podróż do świata zapachów, czyli o rozwoju zmysłu węchu [WIDEO]
Strefę Zabawy Miasteczka Zmysłów odwiedziła psycholog Dorota Zawadzka i podczas spotkania z dziennikarką mówiła o zmyśle węchu. Podkreśliła, że jest jedynym, którego nie potrafimy kontrolować. Jak zauważyła, jesteśmy niejako zanurzeni w zapachach. Zaciekawieni? Zatem zapraszamy do oglądania!

Jak zaznaczyła ekspertka, węch to również zmysł chemiczny. Co to oznacza? – Od momentu bodźca do odczytania go, droga jest bezpośrednia. Nie ma żadnych pośredników, tak jak przy innych zmysłach – tłumaczyła psycholog. – W związku z tym nie bardzo możemy nad tym panować i musimy sobie jakoś – jedni lepiej, drudzy gorzej – radzić. Jedne zapachy są dla nas przyjemne, inne – średnio przyjemne, tak bym powiedziała. Zapachy, które przywołują wspomnienia… Dorota Zawadzka tłumaczyła, że na podstawie zapachu potrafimy sobie odtworzyć sytuację, wydarzenie lub wspomnienie. – Oglądając jakiś obrazek, możemy przywołać zapach tego, na co patrzymy, i w drugą stronę: czując jakiś zapach, możemy sobie przypomnieć sytuację, która z tym zapachem jest związana – mówiła psycholog, podkreślając z uśmiechem, że zawsze przyjemniej jest, jeśli to jest miły zapach niż zapach, który wzbudzał w nas negatywne emocje. – Rzeczywiście, jest tak, że ten zapachowy ślad pamięciowy jest bardzo silny, stąd mamy np. bardzo dużo zapachów związanych z przyjemnymi bodźcami z dzieciństwa – kontynuowała Zawadzka. – Dobrym przykładem jest okres świąteczny. Gdy pytamy, co kojarzy się ludziom ze świętami, to najczęściej wspominają zapachy. Mówią, że coś ładnie pachniało i  wracają do opowieści rodzinnych, widzą całe obrazy – mówiła. Pachnące spotkanie w Miasteczku Zmysłów Dorota Zawadzka mówiła również o wrażliwości na zapachy oraz podpowiedziała, jak kształtować ją u dziecka i dlaczego jest to ważne. Podzieliła się także kilkoma pomysłami na zapachowe zabawy z maluchami. Dodatkowo przygotowaliśmy pachnącą zabawę w pliku PDF do pobrania , wystarczy kliknąć w grafikę:  Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka

Rozwój
Wyjątkowe „pierwsze razy” w rozwoju malucha – jak ich nie przegapić?
Dla noworodka cały świat jest nowy. Każdego dnia poznaje i jego, i własne możliwości. Jednak niektóre osiągnięcia są szczególnie ważne i każdy rodzic czeka na nie z wytęsknieniem. Pierwsze spotkanie, uśmiech, ząbek… Zobacz, jak je zatrzymać na dłużej w pamięci i nie tylko.

Już od momentu, w którym na teście ciążowym pojawiają się dwie kreski, całe życie zdaje się wywracać do góry nogami. Przed wami wiele niezwykłych emocji i doświadczeń nawet jeszcze przed narodzinami dziecka. A potem… jeszcze ich więcej i więcej… Co was czeka i jak się na te momenty przygotować? # pierwsze spotkanie Tego momentu wiele z nas nie może się doczekać – zwłaszcza w kilku ostatnich tygodniach ciąży ;) Te pierwsze wspólne minuty mogą wyglądać różnie, w zależności pod przebiegu porodu. W tej kwestii należy zaufać personelowi medycznemu. Jak zapamiętać? To, co możesz zrobić, to starać się zapamiętać jak najwięcej, a gdy już nabierzesz sił, spróbować zapisać wszystkie swoje wspomnienia i emocje. Z pewnością za kilka lat wrócisz do nich wzruszona. Jeśli przy porodzie towarzysz ci partner – możesz poprosić również jego o napisanie kilku wspomnień. Możecie włożyć je później do pudełka z gadżetami niemowlęcia – to z pewnością gotowy, niezwykły prezent, który będziecie mogli podarować dziecku, gdy dorośnie. # pierwsze chwile w domu To niezwykłe przeżycie dla rodziców. Już od dłuższego czasu wasza przestrzeń jest zapewne przygotowana na powitanie nowego członka rodziny – łóżeczko, akcesoria i zabawki. Jak zapamiętać? Sięgnijcie po aparat fotograficzny i zróbcie kilka pamiątkowych zdjęć, które później wywołacie – do tych w formie cyfrowej rzadko się wraca… Postarajcie się również oprowadzić maluszka po domu – pewnie zapamięta tylko wasz ciepły głos i lulanie, ale wspólne opowiadanie mu o pomieszczeniach, które teraz będzie zajmował, może być również dla was symbolicznym rozpoczęciem nowego etapu. # pierwszy posiłek Maluszek swój pierwszy posiłek otrzymuje już w szpitalu. Karmiąc piersią jednak wiele mam przyznaje, że początki bywają różne. Bardzo często...

zabawy sensoryczne
AdobeStock
Gry i zabawy
Zabawy sensoryczne – duża garść pomysłów na wspieranie rozwoju dziecka
Zabawy sensoryczne dostarczają dziecku różnorodnych bodźców, które stymulują jego zmysły. Mogą służyć do oswajania dziecka z rzeczami, które powodują u niego lęk, ale też pomagają odkryć zaburzenia w rozwoju sensorycznym. Pełnią więc rolę terapeutyczną i stymulującą prawidłowy rozwój.

Zabawy sensoryczne pomagają dziecku ukształtować prawidłową integrację sensoryczną . To od niej zależy przetwarzanie w mózgu różnych bodźców, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w codziennym życiu. Zaburzenia integracji sensorycznej potrafią skutecznie uprzykrzyć dziecku życie zarówno na etapie nauki szkolnej, jak i w dorosłości. Dlatego warto organizować maluchom zabawy sensoryczne, które pomagają im prawidłowo się rozwijać, a także uchwycić nieprawidłowości w integracji sensorycznej i poddać je terapii. Przygotowaliśmy mnóstwo pomysłów na zabawy sensoryczne, które można dziecku zorganizować w domu. Bałagan, jaki może przy tym powstać należy traktować jak inwestycję w swoją pociechę. Poza tym to naprawdę niewielki koszt – parę groszy na bardzo tanie akcesoria (kisiel, ryż i inne) i trochę sprzątania. Obserwacja dziecka podczas zabaw sensorycznych ci to wynagrodzi, gwarantujemy! Spis treści: Zabawy sensoryczne z kisielem Zabawy sensoryczne z makaronem Zabawy sensoryczne z ryżem Zabawy sensoryczne z gumą sensoryczną Zabawa sensoryczna w rysowanie po ciele Zabawa sensoryczna: pudełko ze skarbami Zabawa z sensorycznymi kafelkami Zabawy sensoryczne z woreczkami z ziarenkami Zabawa sensoryczna: poszukiwacze skarbów Zabawy sensoryczne z domowymi masami plastycznymi Zabawa sensoryczna: rysowanie w piance do golenia Zabawy sensoryczne z kisielem Kisiel można ugotować samemu lub wykorzystać taki ze sklepu Do zrobienia domowego kisielu wystarczy zagotować wodę z dodatkiem mąki ziemniaczanej. Aby kisiel wpływał nie tylko na zmysł dotyku dziecka, warto go barwić na różne kolory, dodając barwniki spożywcze, można też dodawać olejki zapachowe. Przed oddaniem kisielu dziecku, trzeba go wystudzić – najlepiej aby był lekko ciepły. Zabawę warto zorganizować w łazience, żeby łatwo było...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz