woda w uchu
Adobe Stock
Zdrowie

Woda w uchu – jak się jej pozbyć? Objawy i leczenie

Woda w uchu może znaleźć się wskutek kąpieli lub intensywnego prysznica. Zazwyczaj wypływa samoistnie, ale czasami pozostaje w uchu, powodując nieprzyjemne dolegliwości. Jeśli woda nie chce wylecieć z ucha po zastosowaniu domowych sposobów, trzeba iść do lekarza. W przeciwnym razie może powstać infekcja.

Gdy woda w uchu znajduje się płytko, bez problemu wypływa. Jednak jeśli utknie głębiej w przewodzie słuchowym, może mieć trudności z wydostaniem się. Przedłużające się pozostawanie wody w uchu tworzy wilgotne i ciepłe środowisko – idealne dla rozwoju bakterii. Powstający w ten sposób stan zapalny nazywany jest uchem pływaka. Inną przyczyną wody w uchu może być wysiękowe zapalenie ucha. Wtedy to infekcja jest przyczyną gromadzenia się płynu w uchu. Stan ten bezwzględnie wymaga pomocy lekarskiej.

Poznaj najciekawsze zabawki do kąpieli polecane przez Mamissima – film

Objawy wody w uchu

Gdy woda dostanie się do ucha wskutek kąpieli, następuje nagłe pogorszenie słuchu w uchu, w którym utknęła woda. Pojawia się też uczucie zatkania ucha, a czasami też mrowienie i uczucie przelewania się wody wewnątrz ucha. Jeśli rozwinie się stan zapalny, pojawia się ból ucha, a nawet gorączka.

Jeżeli woda w uchu spowodowana jest wysiękowym zapaleniem, chory może odczuwać ucisk, uczucie gromadzenia się wody w uchu, stopniowo narasta też niedosłuch. Przy ostrym przebiegu zapalenia pojawia się uciążliwy ból ucha. U dzieci najczęściej początkowo choroba przebiega bezobjawowo, a pierwszym sygnałem, że dzieje się coś niedobrego, jest narastający niedosłuch.

Jak pozbyć się wody z ucha?

Jeśli woda w uchu wskutek kąpieli utknęła głęboko i nie wypłynęła samoistnie, można spróbować pobyć się jej następującymi sposobami:

  • Przechylić głowę na stronę zatkanego ucha i lekko pociągać za małżowinę uszną. Można też dodatkowo przechylać głowę w różne strony. Nie należy głową intensywnie potrząsać, zwłaszcza u dzieci – jak dowiedli naukowcy, w ten sposób można uszkodzić mózg.
  • Położyć się na boku na stronie zatkanego ucha. Co pewien czas zmieniać nieco ustawienie głowy, aby woda znalazła drogę do wypłynięcia.
  • Przechylić głowę na stronę zatkanego ucha i powoli docisnąć do niej wnętrze dłoni, a następnie gwałtownie ją od ucha odjąć. W ten sposób wytwarza się podciśnienie, które ma szansę pomóc wodzie wypłynąć.
  • Włączyć suszarkę i ustawić lekko ciepły strumień powietrza i skierować go na zatkane wodą ucho z odległości ok. 30 cm. Dodatkowo można lekko pociągać małżowinę uszną.
  • Namoczyć ręcznik w mocno ciepłej wodzie, wyżąć, złożyć i robić ciepłe okłady na zatkane ucho.


Jeśli powyższe metody nie pomogą, można jeszcze spróbować metod, które zmniejszają ilość woskowiny w uchu, która może blokować odpływ wody:

  • Położyć się zatkanym uchem do góry i wkroplić do niego krople na bazie olejków, których używa się do czyszczenia uszu. Po 10 minutach należy usiąść i przechylić głowę tak, aby ułatwić wypływ wody z ucha.
  • Położyć się zatkanym uchem do góry i wkroplić do niego krople na bazie alkoholu (dodatkowo działają antybakteryjnie) lub wodę utlenioną. Po 30-60 sekundach trzeba usiąść i przechylić głowę na stronę zatkanego ucha. Uwaga! Nie stosować w przypadku podejrzenia infekcji lub perforacji błony bębenkowej.
Nie wolno próbować usunąć wody z ucha patyczkiem zakończonym watą. Można w ten sposób ubić woskowinę i dodatkowo pogorszyć odpływ wody z ucha i spowodować stan zapalny.

Co robić, gdy woda nie chce wylecieć z ucha?

Jeżeli problem trwa 3-4 dni, wtedy trzeba udać się do lekarza, najlepiej laryngologa, który oczyści ucho i pomoże wodzie wydostać się z jego wnętrza. Z wizytą nie należy zwlekać, jeśli słuch w zatkanym wodą uchu pogarsza się, pojawia się ból lub gorączka.

Pozbywanie się wody z ucha w przypadku wysiękowego zapalenia ucha wymaga leczenia pod kontrolą laryngologa. Czasami płyn wchłania się sam, ale trwa to długo – ok. 3 miesięcy. Jeśli płyn się nie wchłania, lekarz może zdecydować się na zastosowanie leków mukolitycznych, antybiotyków lub nacięcie błony bębenkowej i założenie drenów. W niektórych przypadkach jednak leczenie się na tym nie kończy, gdyż należy jeszcze wyeliminować przyczynę, która wywołała gromadzenie się wody w uchu (np. przerost trzeciego migdałka, polipy nosa).

Źródło: laryngo.pl

Sprawdź także:

Ból ucha u dziecka to najczęściej objaw zapalenia
AdobeStock
Zdrowie
Ból ucha u dziecka: objawy, jak pomóc, domowe sposoby [KIEDY DO LEKARZA]
Nagły ból ucha u dziecka może być ostry i uciążliwy, często towarzyszy mu także gorączka. Jednym z powodów tych nieprzyjemnych objawów może być przedłużający się, nieprawidłowo leczony katar. Ból ucha u dzieci często wskazuje na stan zapalny.

Bolące ucho u dziecka to często objaw zapalenia ucha. Od tego, którą część ucha zaatakują wirusy lub bakterie , zależy rodzaj zapalenia i sposób leczenia. Zauważasz ból ucha u dziecka przy katarze? Przedłużający się katar, a nawet z pozoru niewinne przeziębienie, mogą wywołać poważne powikłania, z zapaleniem ucha włącznie. Spis treści: Ból ucha u dziecka przy ostrym zapaleniu ucha środkowego Objawy zapalenia ucha środkowego Zapalenie ucha środkowego - jak złagodzić ból ucha u dziecka? Zapalenie ucha zewnętrznego Objawy zapalenia ucha zewnętrznego Zapalenie ucha zewnętrznego - co na ból ucha u dziecka? Zapalenie ucha wewnętrznego Objawy zapalenia ucha wewnętrznego Jak leczyć zapalenie ucha wewnętrznego? Gdy ból ucha się powtarza Ból ucha u dziecka - ostre zapalenie ucha środkowego Do zakażenia ucha dochodzi najczęściej poprzez trąbkę słuchową (tzw. trąbkę Eustachiusza), która łączy jamę bębenkową z nosogardłem. Do ucha środkowego wnikają te same wirusy lub bakterie, które spowodowały katar czy zapalenie gardła. Dlatego tak ważne jest leczenie każdej, nawet z pozoru błahej infekcji. Chore ucho zazwyczaj boli . Czasami jednak ból nie jest od razu bardzo silny – początkowo dziecko może się skarżyć jedynie od czasu do czasu na kłucie w uszku. Ale nigdy tego nie lekceważ! Zapalenie ucha środkowego - objawy Gdy zachoruje niemowlę, zauważysz tzw. drażliwość ucha. Maluszek będzie chwytał za nie rączką, przykrywał je dłonią, ale tobie nie pozwoli go dotknąć. Przy tym schorzeniu, ból ucha i gorączka (około 38°C) występują często w parze. Dziecko może być: przestraszone, rozdrażnione, płaczliwe, niechętne do ssania. U starszego malucha objawy zapalenia ucha mogą być mniej dokuczliwe. Na zapalenie ucha środkowego czasami wskazują...

Domowe sposoby na zapalenie ucha
StockAdobe
Zdrowie
Czy domowe sposoby na ból ucha są bezpieczne?
Domowe sposoby na ból ucha pozwalają złagodzić tę dolegliwość zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Dzięki produktom, które masz w domu, możesz szybko uśmierzyć stan zapalny i towarzyszący mu ból ucha. Domowe leczenie nie zastąpi jednak wizyty u laryngologa. Zobacz, które z domowych metod są bezpieczne i jak dzięki nim, możesz złagodzić infekcję ucha u siebie i dziecka.

Domowe sposoby na ból ucha pozwalają w naturalny sposób uporać się z początkowym, łagodnym stanem zapalnym wywołanym przez bakterie, wirusy lub grzyby. Jeżeli oprócz bólu pojawia się także swędzenie, pieczenie, obrzęk czy wyciek z ucha, jest to znak, że doszło do infekcji. Dzieciom często towarzyszą też  gorączka, rozdrażnienie, brak apetytu i bezsenność.  Pamiętaj, że jeśli powyższe objawy nie mijają, a dodatkowo z ucha wycieka ropna lub krwista wydzielina oraz pojawia się niedosłuch, należy zrezygnować z domowego sposobu leczenia i koniecznie wybrać się do laryngologa.   Spis treści: Czy domowe sposoby na ból ucha są bezpieczne? Czy oliwa jest dobrym sposobem na ból ucha? Z czego wykonywać ciepłe okłady na ból ucha? Czy masaż uszu pomoże na ból ucha ? Czy domowe sposoby na ból ucha są bezpieczne?  Domowe sposoby na ból ucha pozwolą szybko zareagować w przypadku nagłej infekcji zapalnej i mogą poprzedzać wizytę u lekarza (ale jej nie zastąpią). Warto jednak wiedzieć, że nie każde domowe sposoby na ból ucha są zalecane przez specjalistów. Pamiętaj więc, aby unikać wkładania czegokolwiek do ucha (np. popularnego czosnku) nie tylko dzieciom, lecz także sobie. Bardzo często stan zapalny ucha pojawia się w nocy i jest konsekwencją niedoleczonego przeziębienia. Nie lekceważ więc dolegliwości związanych z zapaleniem ucha u dziecka,  ponieważ mogą doprowadzić do poważnych powikłań.  Z czego wykonywać ciepłe okłady, aby uporać się z bólem ucha u dziecka? Do domowych metod na ból ucha, które są uznane przez lekarzy za bezpieczne, należy zaliczyć  ciepłe okłady , które dzięki podwyższonej temperaturze rozszerzają naczynia krwionośne w obrębie małżowiny i przewodu słuchowego, co wpływa na uśmierzenie bólu. Domowe okłady można...

Dziecko podczas badania; wizyta u lekarza
Fotolia
Zdrowie
Co to jest fiberoskopia? Wskazania i przebieg badania laryngologicznego u dziecka
Fiberoskopia jest endoskopowym badaniem górnych dróg oddechowych. Pozwala wykryć przewlekłe stany zapalne, przerost migdałków u dzieci czy nowotwór nosogardła. Zabieg wykonuje się w miejscowym znieczuleniu, więc badanie jest dla dzieci bezbolesne.

Fiberoskopia jest badaniem wykonywanym za pomocą elastycznego endoskopu, który pozwala na dokładne obejrzenie jam nosa, nosogardła, gardła środkowego i dolnego oraz krtani. Dzięki elastycznej budowie fiberoskop może dotrzeć w trudnodostępne miejsca i jest bardzo skuteczny w diagnozowaniu chorób laryngologicznych .  Spis treści: 1.  Po co wykonuje się fiberoskopię? 2.  Jak wygląda badanie fiberoskopowe? 3.  Komu wykonuje się fiberoskopię? 4.  Przeciwskazania do wykonania fiberoskopii Po co wykonuje się fiberoskopię? Fiberoskopia jest wykorzystywana w celu wykrycia schorzeń otolaryngologicznych. Jest szczególnie przydatna: w ocenie wielkości trzeciego migdałka u dzieci , do badania małych pacjentów z uczuciem ciała obcego, czy np.wtedy, gdy dziecko połknie jakiś przedmiot lub przeszkody w gardle i zaburzeniami przełykania, w diagnostyce zaburzeń drożności nosa z powodu polipów, nieżytu alergicznego i niealergicznego błony śluzowej nosa i zapalenia zatok przynosowych , w różnicowaniu przyczyn niedosłuchu powodowanego obrzękiem ujść trąbek słuchowych, w diagnostyce zaburzeń emisji głosu z chrypką, bezgłosem oraz w przypadku zapalenia krtani , do oceny refluksu żoładkowo-przełykowego i przyczyn zgagi, w diagnostyce przyczyn bólów gardła i krtani, guzów szyi i powiększonych węzłów chłonnych , w badaniu nosogardła i krtani przy podejrzeniach nowotworu. Jak wygląda badanie fiberoskopowe? Badanie fiberoskopowe polega na tym, że do nosa dziecka wprowadzona jest rurka zakończona małą kamerką. Fiberoskopia jest bezpieczną metodą diagnostyczną niewymagającą głębokiego znieczulenia . Niemniej jednak badanie fiberoskopowe nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego przed wykonaniem fiberoskopii dzieciom podawane są leki znieczulające . Podczas badania pacjent siedzi z odchyloną do tyłu głową. Taka...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj