Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, oczy, nos
Zdrowie

Wycieranie nosa - jak nauczyć dziecko samodzielnie czyścić nos

Nos nie służy tylko do zadzierania w górę i eksponowania piegów, więc gdy jest zatkany, nie spełnia swojej funkcji. Kiedy i jak można nauczyć dziecko samodzielnie wycierać nos?


Dlaczego trzeba oczyszczać zatkany nos?

Zadaniem nosa jest oczyszczanie, ogrzewanie  i nawilżanie  przepływającego przezeń powietrza.  Jeśli jest zatkany, trzeba go oczyszczać z co najmniej dwóch powodów:
 
 1. Zatkany nos nie może pełnić swojej funkcji.   -   Jeśli nie jest drożny, zimne, zanieczyszczone powietrze trafia prosto do gardła, co może prowadzić do zapalenia górnych oddechowych (gardło) albo nawet do zapalenia dolnych  dróg oddechowych (krtań, tchawica, oskrzela) – tłumaczy dr Jolanta Kuźniar, otolaryngolog.  

2. Zalegająca w nosie wydzielina może prowadzić do powikłań. W następstwie powtarzających się infekcji nosa i nosogardła może dojść do rozrostu trzeciego migdałka, co  prowadzi do kolejnych problemów, np. powtarzających się zapaleń ucha, a poza tym sprawia, że dziecko ma  gapowaty wyraz twarzy.  Co robić z przerośniętym migdałkiem? Trzeba go usunąć, a to już zabieg pod narkozą... Sposobem na uniknięcie  takich kłopotów jest między innymi właśnie dokładne oczyszczanie nosa.

Przeczytaj także: Zatkany nos - 7 możliwych przyczyn

Kiedy i jak zacząć naukę czyszczenia nosa?

Niemowlę i zupełnie małe dziecko nie poradzi sobie z czyszczeniem nosa samo, dlatego trzeba mu w tym pomagać,  najlepiej używając specjalnego aspiratora, który jest lepszy i bezpieczniejszy od tradycyjnej gruszki.

Naukę samodzielnego czyszczenia nosa możesz zacząć, gdy malec ma mniej więcej półtora roku i jako tako można się z nim porozumieć. Jak się za to zabrać? Najlepiej w formie zabawy! 
– Można na przykład położyć na stole lub na dłoni  dwa piórka (jedno dla dziecka, drugie dla mamy) i dmuchać na nie przez nos, zatykając drugą dziurkę palcem. Ja swojego syna nauczyłam tak: zmoczyłam mu nad umywalką nos wodą tak, żeby poczuł wilgoć i dmuchnęłam mu swoim nosem na policzek, a potem poprosiłam, żeby zrobił to samo. Zrozumiał, miał wtedy 15 miesięcy -   mówi dr Kuźniar.

Lekcje czyszczenia nosa rozpocznij, gdy dziecko nie ma kataru

Gdy nos jest drożny, dziecko będzie mogło zrozumieć, że dmuchać da się i noskiem, i buzią.  Gdy dobrze to przećwiczy „na sucho”, będzie wiedziało co robić, gdy złapie katar.

Gdy dziecko  ma już katar 

  • Często przypominaj mu o wydmuchiwaniu nosa – samo pewnie nie będzie o tym pamiętało.
  • Pomagaj. Jeśli czyszczenie nosa kiepsko mu idzie (np. dlatego że choć nos jest zatkany, nic się z niego nie wydostaje), wpsiknij  do każdego nozdrza wodą morską w sprayu lub atomizerze.
  • Od początku ucz malucha, że zużyte chusteczki trzeba wyrzucać do kosza, a nie rozrzucać wokół siebie, że do wycierania nosa nie służy rękaw i że gdy się ma katar, trzeba często myć ręce, żeby nie roznosić zarazków po wszystkich sprzętach.

Polecamy także: Gdy boli ucho

 

 

 

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

sapka niemowlęcia
Adobe Stock
Zdrowie
Sapka u niemowląt – co ja powoduje, ile trwa, jak ją leczyć?
Sapka niemowlęca może niepokoić rodziców, ale na ogół nie jest groźna dla dziecka. To częsty objaw w pierwszych tygodniach życia. Objawy sapki u starszego dziecka mogą być także spowodowane przeziębieniem lub alergią. Wyjaśniamy, jak rozpoznać, co dolega niemowlęciu.

Sapka jest spowodowana niedrożnością nosa u noworodków i niemowląt. Termin „sapka” wziął się od charakterystycznego sapania, które towarzyszy maluchom z niedrożnym nosem. Zobacz, co należy wiedzieć o sapce małych dzieci, aby nie pomylić jej z katarem lub alergią. Sprawdź, czy sapka utrudnia karmienie piersią i dowiedz się, jak pomóc dziecku. Spis treści:  Sapka u niemowląt – co to?  Sapka u niemowląt – kiedy mija? Sapka niemowlęca – przyczyny Sapka niemowlęca – jak leczyć? Co na sapkę u niemowlaka? Sapka u niemowląt – co to?  Sapka niemowlęca to trudność w oddychaniu, która może pojawić się u dziecka już w pierwszych dniach po narodzinach. Jeśli noworodek lub niemowlę ma sapkę, rodzice słyszą odgłosy, które opisują jako świstanie, furkotanie, chrumkanie. Typowe objawy sapki u niemowlaka:  wrażenie zatkanego noska, utrudniony przepływ powietrza przez nozdrza, niechęć do jedzenia, brak wycieku z noska. Rodzice zastanawiają się, czy sapka niemowlęca jest niebezpieczna. Najczęściej nie jest to groźna przypadłość. W rzadkich przypadkach objawiają się w ten sposób niektóre wady jamy nosowej, między innymi: atrezja nozdrzy tylnych, przepuklina oponowo-rdzeniowa.  Sapka niemowlęca – przyczyny Sapka u noworodka i niemowlaka może mieć kilka przyczyn:   Zaleganie śluzu w nosie noworodka – po narodzinach przez kilka dni w nozdrzach dziecka mogą utrzymywać się resztki płynu owodniowego. Jeśli to one są przyczyną głośnego oddychania, sapka zwykle ustępuje po około 3-4 dniach. W tym czasie nos powinien się udrożnić.    Ulewanie pokarmu przez niemowlę  – może się zdarzyć, że część mleka, która cofnęła się z żołądka, nie wydostaje się...

dziecko, ból uszu
Zdrowie
Ból ucha u dziecka - co robić?
Kłopoty z uszami kojarzą się z zimą, chlapą i lodowatym wiatrem, jednak zdarzają się również gdy jest ciepło. Podpowiadamy, co może powodować ból ucha i jak sobie z tym poradzić.

  Ucho może boleć z wielu powodów. Oto one: Zapalenie ucha środkowego Zapalenie ucha środkowego zdarza się dzieciom dość często. To dlatego, że ich trąbka słuchowa (czyli przestrzeń łącząca ucho z nosem i gardłem) jest szeroka, a zarazem krótka. Nawet przy drobnej infekcji gardła (np. po zjedzeniu zbyt dużej ilości lodów) lub byle katarze proces zapalny może błyskawicznie objąć także uszy. Dzieci, które mają uczulenie na pyłki, mogą  chorować na zapalenie ucha środkowego częściej latem niż w innych porach roku, bo z powodu uczulenia mają częściej zatkany nos (a wraz z nim trąbki słuchowe). Objawy:  Ból, który nie nasila się przy pociąganiu za małżowinę, oraz gorączka.   Co robić? Z dzieckiem trzeba iść do lekarza. Kurowanie domowymi sposobami (np. za pomocą kompresów rozgrzewających) nic nie da. Zapalenie ucha leczy się przepisanymi przez pediatrę antybiotykami. Przeczytaj także: Ważne pytania o antybiotyk Zapalenie ucha zewnętrznego Czasem w przewodzie słuchowym tworzą się bolesne czyraki . Winowajcami są bakterie, które mogły się dostać do ucha np. wraz z brudną wodą z jeziora. Objawy : Dotkliwy ból ucha nasilający się przy pociąganiu za małżowinę, upośledzenie słuchu (przemijające wynika z nacieku zapalnego w przewodzie słuchowym). Co robić? Z dzieckiem trzeba iść do lekarza. Czasami wystarczy odpowiednia maść do ucha, okłady z Altacetu na obolałe węzły chłonne w okolicy ucha oraz lek przeciwbólowy.   Ból ucha spowodowany przechłodzeniem Gdy dziecku po kąpieli zostanie w uszach trochę wody, uszy mogą zacząć boleć z powodu  przechłodzenia,  zwłaszcza jeśli wieje wiatr albo malec wystawia głowę przez okno pojazdu. Dzieje się tak dlatego, że błona bębenkowa jest mocno unerwiona. Chłód odczuwa jako ból. Dziecko może także się rozchorować. Co robić? ...

Czyszczenie noska u niemowlaka
Fotolia
Zdrowie
Czyszczenie noska u niemowlaka: 3 bezpieczne sposoby [PRZETESTOWANE]
Czyszczenie noska niemowlakowi to bardzo ważna czynność, bo tylko drożny nos spełnia swoje zadanie. Gdy nosek u niemowlaka jest zatkany, trzeba go często i dokładnie oczyszczać. Można to zrobić skutecznie, sprawnie i bez stresu, warto jednak wybrać odpowiednią metodę czyszczenia. Rodzice szczególnie chwalą czyszczenie nosa odkurzaczem i płukanie solą fizjologiczną.

Czyszczenie noska u niemowlaka trzeba przeprowadzać delikatnie, ale dokładnie. Tylko czysty nosek sprawia, że powietrze, które wdycha dziecko, jest czyste, ciepłe i nawilżone. Jeśli nos niemowlaka jest zatkany, na przykład z powodu kataru, łatwo może dojść do zapalenia gardła, a nawet oskrzeli czy uszu. Wszystko przez to, że do gardła trafia zimne i zanieczyszczone powietrze. W dodatku zalegająca w nosku wydzielina jest świetną pożywką dla wirusów i bakterii. Instrukcja bezpiecznego czyszczenia noska niemowlaka bez wątpienia przyda się każdemu rodzicowi. Czyszczenie noska niemowlaka: Płukanie nosa niemowlakowi solą fizjologiczną Czyszczenie nosa aspiratorem lub odkurzaczem Czyszczenie noska chusteczkami higienicznymi Do oczyszczania nosa niemowlaka i starszego dziecka przyda się kilka gadżetów – na wszelki wypadek powinny zawsze znajdować się w domowej apteczce. Oto sposoby na bezpieczne i skuteczne czyszczenie nosa dziecka: 1. Płukanie noska niemowlaka solą fizjologiczną     Nos niemowlaka można płukać izotonicznym roztworem wody morskiej w spreju lub solą fizjologiczną. Ten pierwszy jest znacznie wygodniejszy w użyciu – wystarczy rozpylić po jednej dawce do każdej dziurki nosa kilka razy dziennie. Preparat (np. Marimer, Sterimar, spray Nivea Baby) rozrzedzi wydzielinę znajdującą się w nosku. To samo zadanie spełni również zwykła sól fizjologiczna, która świetnie nadaje się do czyszczenia nosa niemowlaka. Można ją aplikować w trakcie porannej toalety dziecka, a w czasie infekcji kilka razy dziennie po kilka kropel do każdego otworu nosowego, pamiętając przy tym, by odczekać chwilę i pozwolić jej spłynąć w głąb nosa.  Uwaga: nigdy nie oczyszczaj wnętrza dziecięcego noska patyczkami higienicznymi. Bardzo łatwo uszkodzić w ten sposób delikatną śluzówkę, która je wyściela.  2. Czyszczenie nosa...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak