
Dlaczego trzeba oczyszczać zatkany nos?
Zadaniem nosa jest oczyszczanie, ogrzewanie i nawilżanie przepływającego przezeń powietrza. Jeśli jest zatkany, trzeba go oczyszczać z co najmniej dwóch powodów:
1. Zatkany nos nie może pełnić swojej funkcji. - Jeśli nie jest drożny, zimne, zanieczyszczone powietrze trafia prosto do gardła, co może prowadzić do zapalenia górnych oddechowych (gardło) albo nawet do zapalenia dolnych dróg oddechowych (krtań, tchawica, oskrzela) – tłumaczy dr Jolanta Kuźniar, otolaryngolog.
2. Zalegająca w nosie wydzielina może prowadzić do powikłań. W następstwie powtarzających się infekcji nosa i nosogardła może dojść do rozrostu trzeciego migdałka, co prowadzi do kolejnych problemów, np. powtarzających się zapaleń ucha, a poza tym sprawia, że dziecko ma gapowaty wyraz twarzy. Co robić z przerośniętym migdałkiem? Trzeba go usunąć, a to już zabieg pod narkozą... Sposobem na uniknięcie takich kłopotów jest między innymi właśnie dokładne oczyszczanie nosa.
Przeczytaj także: Zatkany nos - 7 możliwych przyczyn
Kiedy i jak zacząć naukę czyszczenia nosa?
Niemowlę i zupełnie małe dziecko nie poradzi sobie z czyszczeniem nosa samo, dlatego trzeba mu w tym pomagać, najlepiej używając specjalnego aspiratora, który jest lepszy i bezpieczniejszy od tradycyjnej gruszki.
Naukę samodzielnego czyszczenia nosa możesz zacząć, gdy malec ma mniej więcej półtora roku i jako tako można się z nim porozumieć. Jak się za to zabrać? Najlepiej w formie zabawy!
– Można na przykład położyć na stole lub na dłoni dwa piórka (jedno dla dziecka, drugie dla mamy) i dmuchać na nie przez nos, zatykając drugą dziurkę palcem. Ja swojego syna nauczyłam tak: zmoczyłam mu nad umywalką nos wodą tak, żeby poczuł wilgoć i dmuchnęłam mu swoim nosem na policzek, a potem poprosiłam, żeby zrobił to samo. Zrozumiał, miał wtedy 15 miesięcy - mówi dr Kuźniar.
Lekcje czyszczenia nosa rozpocznij, gdy dziecko nie ma kataru
Gdy nos jest drożny, dziecko będzie mogło zrozumieć, że dmuchać da się i noskiem, i buzią. Gdy dobrze to przećwiczy „na sucho”, będzie wiedziało co robić, gdy złapie katar.
Gdy dziecko ma już katar
- Często przypominaj mu o wydmuchiwaniu nosa – samo pewnie nie będzie o tym pamiętało.
- Pomagaj. Jeśli czyszczenie nosa kiepsko mu idzie (np. dlatego że choć nos jest zatkany, nic się z niego nie wydostaje), wpsiknij do każdego nozdrza wodą morską w sprayu lub atomizerze.
- Od początku ucz malucha, że zużyte chusteczki trzeba wyrzucać do kosza, a nie rozrzucać wokół siebie, że do wycierania nosa nie służy rękaw i że gdy się ma katar, trzeba często myć ręce, żeby nie roznosić zarazków po wszystkich sprzętach.
Polecamy także: Gdy boli ucho