Dziecko ma prawo do bezpłatnego leczenia
Ważne zwłaszcza przed wakacjami: za wizytę u lekarza w przychodni i szpitalu nie musisz płacić. Nawet, jeśli nie jesteś ubezpieczona. Dzieci do 18. roku życia mają prawo do bezpłatnego leczenia. Okazuje się jednak, że są wyjątki. Warto wiedzieć, jakie mały pacjent ma prawa w Polsce i zagranicą.
Niezależnie od tego czy ty (i mąż) jesteście ubezpieczeni, dziecko jest ubezpieczone i ma prawo do bezpłatnego leczenia. Masz więc prawo bezpłatnie iść z nim na wizytę do lekarza, do szpitala. Nie zapłacisz również za
szczepienia obowiązkowe dziecka.
Które dzieci mają prawo do bezpłatnego leczenia
Teoretycznie wszystkie dzieci od urodzenia do końca 18. roku życia mają prawo do bezpłatnego leczenia.
Są jednak 3 warunki, które dziecko musi spełnić, by mieć prawo do bezpłatnych wizyt u lekarza:
1. obywatelstwo polskie,
2. miejsce zamieszkania na terenie Polski,
3. wiek: od 0 do 18 lat.
Oznacza to, że za wizytę z dzieckiem u lekarza w przychodni lub szpitalu nikt nie może żądać od ciebie zapłaty. Nawet jeśli mama i tata dziecka nie są ubezpieczeni, bo np. stracili pracę, a nie zarejestrowali się jeszcze w urzędzie pracy, dziecko ma prawo do bezpłatnego leczenia.
Uwaga: Jeśli idziesz z dzieckiem na wizytę do lekarza, nie musisz mieć dokumentów poświadczających twoje ubezpieczenie. Pamiętaj jednak o książeczce zdrowia dziecka.
Wizyta u lekarza z dzieckiem na wakacjach
Prawo do bezpłatnego leczenia przysługuje także dzieciom poza miejscem zamieszkania. Oznacza to, że jeśli dziecko zachoruje w czasie wakacji, możesz z nim jechać do najbliższej przychodni lub szpitala. Za wizytę u lekarza i w przychodni nic nie zapłacisz.
Oczywiście warto mieć ze sobą książeczkę zdrowia i numer PESEL dziecka.
Jeśli wyjeżdżasz z dzieckiem za granicę: wyrób EKUZ
Jeśli wyjeżdżacie z dzieckiem za granicę, przed wyjazdem wyrób dla dziecka Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). EKUZ pozwala na korzystanie leczenie w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
Kartę EKUZ możesz wyrobić w oddziale wojewódzkim EKUZ (możesz to też zrobić przez internet). Za kartę EKUZ nic nie zapłacisz.
Uwaga: Karta EKUZ uprawnia do bezpłatnego leczenia, ale tylko w przypadku, gdy jest to koniecznie z medycznego punktu widzenia podczas pobytu zagranicą. Karta EKUZ nie uprawnia do wykonania planowanych wcześniej zabiegów, np. wycięcia migdałków.
Jeśli pracujesz za granicą: wyrób dla dziecka EKUZ
Jeśli masz polskie obywatelstwo (dziecko też), ale obecnie mieszkasz z dzieckiem za granicą, np. w Anglii, tam pracujesz i płacisz ubezpieczenie, to dziecko jest ubezpieczone razem z tobą za granicą.
Oznacza to, że jeśli przyjedziesz na wakacje z dzieckiem do Polski, musisz przed przyjazdem wyrobić dla dziecka EKUZ w kraju, w którym obecnie mieszkacie. Tylko wtedy w Polsce dziecko będzie miało prawo do bezpłatnego leczenia w Polsce: w przychodni i w szpitalu.
Kartę EKUZ warto wyrobić: inaczej zapłacisz za wizytę z dzieckiem u lekarza. Pamiętaj, że
dziecku w czasie wakacji często zdarzają się letnie choroby: gorączka, zapalenie ucha, zapalenie gardła, biegunka, oparzenia słoneczne, i wizyta u lekarza może być konieczna.