Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko u lekarza
Panthermedia
Zdrowie

Dziecko ma prawo do bezpłatnego leczenia

Ważne zwłaszcza przed wakacjami: za wizytę u lekarza w przychodni i szpitalu nie musisz płacić. Nawet, jeśli nie jesteś ubezpieczona. Dzieci do 18. roku życia mają prawo do bezpłatnego leczenia. Okazuje się jednak, że są wyjątki. Warto wiedzieć, jakie mały pacjent ma prawa w Polsce i zagranicą.
Niezależnie od tego czy ty (i mąż) jesteście ubezpieczeni, dziecko jest ubezpieczone i ma prawo do bezpłatnego leczenia. Masz więc prawo bezpłatnie iść z nim na wizytę do lekarza, do szpitala. Nie zapłacisz również za szczepienia obowiązkowe dziecka.
 

Które dzieci mają prawo do bezpłatnego leczenia

Teoretycznie wszystkie dzieci od urodzenia do końca 18. roku życia mają prawo do bezpłatnego leczenia.
Są jednak 3 warunki, które dziecko musi spełnić, by mieć prawo do bezpłatnych wizyt u lekarza:
1. obywatelstwo polskie,
2. miejsce zamieszkania na terenie Polski,
3. wiek: od 0 do 18 lat.

Oznacza to, że za wizytę z dzieckiem u lekarza w przychodni lub szpitalu nikt nie może żądać od ciebie zapłaty. Nawet jeśli mama i tata dziecka nie są ubezpieczeni, bo np. stracili pracę, a nie zarejestrowali się jeszcze w urzędzie pracy, dziecko ma prawo do bezpłatnego leczenia.
Uwaga: Jeśli idziesz z dzieckiem na wizytę do lekarza, nie musisz mieć dokumentów poświadczających twoje ubezpieczenie. Pamiętaj jednak o książeczce zdrowia dziecka.
 
 

Wizyta u lekarza z dzieckiem na wakacjach

Prawo do bezpłatnego leczenia przysługuje także dzieciom poza miejscem zamieszkania. Oznacza to, że jeśli dziecko zachoruje w czasie wakacji, możesz z nim jechać do najbliższej przychodni lub szpitala. Za wizytę u lekarza i w przychodni nic nie zapłacisz.
Oczywiście warto mieć ze sobą książeczkę zdrowia i numer PESEL dziecka.
 

Jeśli wyjeżdżasz z dzieckiem za granicę: wyrób EKUZ

Jeśli wyjeżdżacie z dzieckiem za granicę, przed wyjazdem wyrób dla dziecka Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). EKUZ pozwala na korzystanie leczenie w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

Kartę EKUZ możesz wyrobić w oddziale wojewódzkim EKUZ (możesz to też zrobić przez internet). Za kartę EKUZ nic nie zapłacisz.

Uwaga: Karta EKUZ uprawnia do bezpłatnego leczenia, ale tylko w przypadku, gdy jest to koniecznie z medycznego punktu widzenia podczas pobytu zagranicą. Karta EKUZ nie uprawnia do wykonania planowanych wcześniej zabiegów, np. wycięcia migdałków.
 

Jeśli pracujesz za granicą: wyrób dla dziecka EKUZ

Jeśli masz polskie obywatelstwo (dziecko też), ale obecnie mieszkasz z dzieckiem za granicą, np. w Anglii, tam pracujesz i płacisz ubezpieczenie, to dziecko jest ubezpieczone razem z tobą za granicą.

Oznacza to, że jeśli przyjedziesz na wakacje z dzieckiem do Polski, musisz przed przyjazdem wyrobić dla dziecka EKUZ w kraju, w którym obecnie mieszkacie. Tylko wtedy w Polsce dziecko będzie miało prawo do bezpłatnego leczenia w Polsce: w przychodni i w szpitalu.

Kartę EKUZ warto wyrobić: inaczej zapłacisz za wizytę z dzieckiem u lekarza. Pamiętaj, że dziecku w czasie wakacji często zdarzają się letnie choroby: gorączka, zapalenie ucha, zapalenie gardła, biegunka, oparzenia słoneczne, i wizyta u lekarza może być konieczna.
 
 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

dziecko, dwa paszporty, podwójne obywatelstwo
© Gennadiy Poznyakov - Fotolia.com
Prawo i finanse
Podwójne obywatelstwo dziecka – co to oznacza?
Twoje dziecko ma podwójne obywatelstwo? Sprawdź, czy podwójne obywatelstwo daje podwójne przywileje czy stanowi raczej podwójne zagrożenie?

Polskie i obce obywatelstwo Obywatelstwo polskie dziecko otrzymuje, gdy co najmniej jedno z rodziców jest polskim obywatelem. Nie ma znaczenia miejsce (kraj), w którym dziecko przyszło na świat. W Polsce istnieje domniemanie, iż ojcem dziecka jest mąż matki. Gdy rodzice nie żyją w związku małżeńskim, a ojciec cudzoziemiec nie uznał dziecka za granicą, to kwestie ojcostwa i obywatelstwa można uregulować przed polskim sądem. Uznanie ojcostwa jest niezbędne m.in. do ubiegania się o alimenty . Warto wiedzieć: Wyjazd dziecka za granicę – czy potrzebna jest zgoda obojga rodziców?   Jakie prawa ma dziecko z podwójnym obywatelstwem? Uregulowania dotyczące obywatelstwa zawarte są w Konstytucji oraz w ustawie z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim. Warto podkreślić, iż prawo polskie traktuje osobę z podwójnym obywatelstwem , tak jak obywatela polskiego. Oznacza to, że obywatel polski posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa ma wobec Rzeczypospolitej Polskiej takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie . Nie może się więc wobec władz Rzeczypospolitej Polskiej powoływać ze skutkiem prawnym na posiadane obywatelstwo innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki.   Podwójne obywatelstwo dziecka – na co zwrócić uwagę? W przypadku rodziców mających władzę rodzicielską nad dzieckiem i będących obywatelami różnych państw nie zawsze będzie miało zastosowanie prawo polskie. W niektórych przypadkach sprawę mogą rozpatrywać sądy obcych państw . Warto wiedzieć, że kwestie dotyczące władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z dzieckiem w sprawach transgranicznych są dość skomplikowane, dlatego warto zwrócić się o pomoc do prawnika , np. gdy zamierzamy zamieszkać z dzieckiem i jego rodzicem w innym kraju. Na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej w kwestii...

Zdrowie
Prawa małego pacjenta
Już noworodek ma prawa w szpitalu i personel medyczny ma obowiązek ich przestrzegać. Poznaj prawa małego pacjenta np. do bezpłatnego leczenia albo prawo do intymności i godności.

Standardy okołoporodowe O prawach małego dziecka mowa już w standardach okołoporodowych, czyli ustaleniach dotyczących postępowania w trakcie porodu i tuż po narodzinach dziecka. Jednym z pierwszych praw noworodka jest prawo do dwugodzinnego kontaktu z mamą „skóra do skóry” tuż po narodzinach. Jeżeli dziecko jest w dobrym stanie, jego pierwsze pomiary i oględziny neonatologa powinny odbyć się na brzuchu mamy – dziecko nie powinno być przenoszone do oddzielnej sali. Więcej o standardach okołoporodowych.   Prawo do bezpłatnego leczenia Wszystkie dzieci w Polsce mają prawo do bezpłatnego leczenia , nawet jeżeli nie są ubezpieczone (poznaj wyjątki od tej reguły - link). Nie musisz martwić się, że będziesz musiała zapłacić za nieuzasadnione wezwanie karetki albo nocną wizytę na ostrym dyżurze, masz prawo też do tego, by dziecko zostało przyjęte do szpitala, nawet jeżeli nie możesz przedstawić informacji o tym, że jest ubezpieczone. Sprawdź także: Prawo do leczenia w praktyce.     Prawa dziecka w szpitalu Także podczas pobytu w szpitalu, lekarze muszą przestrzegać praw małego pacjenta i jego rodziców, w tym prawa do całodobowej opieki rodzica nad dzieckiem. Nikt nie ma prawa wyprosić cię od łóżka dziecka! Zobacz, jakie inne ważne prawa przysługują dziecku w szpitalu. W razie złamania praw pacjenta możesz złożyć skargę do:     dyrekcji szpitala właściciela szpitala (urzędu gminy, starosty lub wojewody albo Ministra Zdrowia – zależnie od placówki) Centrali NFZ Rzecznika Praw Pacjenta ( www.bpp.gov.pl ) adres: Biuro Rzecznika Praw Pacjenta ul. Młynarska 46 01-171 Warszawa fax.: (22) 833 - 08 - 86 Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej ( www.nil.org.pl w sytuacji zastrzeżeń do sposobu leczenia albo zachowania lekarzy)...

ubezpieczenie narciarskie
Adobe Stock
Czas wolny
Ubezpieczenie narciarskie: koszt, co obejmuje
Ubezpieczenie narciarskie naprawdę warto wykupić zwłaszcza na wyjazd za granicę. W razie wypadku na stoku pokryje koszty zwiezienia z trasy i leczenia.

Jedziesz na narty z rodziną, a może wysyłasz dziecko na zimowisko? Koniecznie kup ubezpieczenie narciarskie – nie jest to duży koszt, a ochroni przed niemałymi wydatkami , które poniesiesz, jeśli ktoś z was uszkodzi się na stoku. To naprawdę nie fanaberia, a po prostu koszt, jaki należy wliczyć w wyjazd na narty, czy snowboard, zwłaszcza wtedy, gdy jedziecie za granicę. Spis treści: Co jest ważne przy kupnie polisy Składowe ubezpieczenia narciarskiego Czego nie obejmuje zwykłe ubezpieczenie narciarskie Koszt ubezpieczenia narciarskiego Dlaczego EKUZ nie wystarczy Co jest ważne przy kupnie polisy narciarskiej Zanim kupisz ubezpieczenie narciarskie (zrobisz to online lub w oddziale ubezpieczalni), odpowiedz na kilka pytań, które pozwolą ci wybrać odpowiednią opcję polisy. Dokąd jedziecie na narty? Na wyjazd w Polsce nie potrzebujesz droższej polisy. Na wyjazd narciarski za granicę, aby mieć spokój, trzeba kupić polisę minimum na 40'000 Euro. Zobacz: Gdzie jechać na narty z dziećmi w kraju i za granicą Poziom zaawansowania narciarskiego Zaawansowani narciarze są mniej narażeni na urazy niż początkujący. Dlatego, jeśli jesteście doświadczonymi narciarzami i snowboardzistami, ryzyko, że zrobicie sobie coś poważnego, jest niższe – polisa może opiewać na kwotę minimalną kosztów leczenia. Początkujący powinni wykupić polisę opiewającą na wyższą kwotę kosztów leczenia. Zobacz: Jak nauczyć dziecko jazdy na nartach Czy chcesz ubezpieczyć ewentualną utratę sprzętu narciarskiego? Można to zrobić. Jeśli ktoś ukradnie ci twoje narty, odzyskasz ich wartość z polisy. Jeśli chcesz wypożyczyć narty z wypożyczalni, upewnij się, że wypożyczalnia je ubezpiecza. Jeśli nie, ty poniesiesz koszt sprzętu, jeśli ktoś go ukradnie w okresie, gdy ty z nich korzystasz. Będziesz trzymać się tras, czy skusisz się na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak