chora, skóra, dziecko, alergia
Zdrowie

10 pytań o zakażenia skóry dziecka

Maluszek wciąż jest w ruchu, dlatego nietrudno o zbite kolano czy niewielkie zadrapanie skóry. Mogą one doprowadzić do zakażenia.

1. Czy małe rany, jakich dzieci doznają na placu zabaw, są groźne?

Każda może (choć nie musi) być niebezpieczna, szczególnie gdy doszło do przerwania ciągłości skóry i pojawiła się krew. Jeśli rana została zanieczyszczona brudem, piaskiem, ziemią, trzeba zwrócić na nią szczególną uwagę. Koniecznie też sprawdź, czy dziecko było szczepione przeciw tężcowi.

2. Czy u dzieci zdarzają się przypadki tężca?

W ostatnich latach zdarzały się u dorosłych, natomiast u dzieci – nie. To dzięki temu, że rodzice dopilnowują szczepień przeciw tężcowi. Pełny cykl to trzykrotne podanie szczepionki w okresie niemowlęcym – w szóstym tygodniu życia dziecka, na przełomie trzeciego i czwartego miesiąca oraz w piątym miesiącu (łącznie z błonicą i krztuścem). Potem dziecko trzeba doszczepić między szesnastym a osiemnastym miesiącem, a następnie w szóstym, czternastym i dziewiętnastym roku życia. Później konieczne jest podawanie dawki przypominającej co dziesięć lat.

3. Czy dzieci przed szóstym tygodniem mogą się zarazić tą chorobą?

Mogłoby się to zdarzyć tylko w bardzo niezwykłych warunkach, np. jeśli poród miał miejsce na... ulicy czy w taksówce. Jeżeli istnieje niebezpieczeństwo zakażenia tężcem, lekarz poda dziecku przeciwciała – immunoglobulinę ludzką, przeciwtężcową. Potem maluszek może (i musi) być normalnie szczepiony. Podanie immunoglobuliny jest też wskazane, jeśli mama zaniedbała szczepienia, a dziecko ma skaleczenie, które mogło być zainfekowane. Niebezpieczne są rany kłute, szarpane, miażdżone.

4. Nawet najmniejszej rany nie można więc zaniedbać?

Tak. Często to właśnie te małe ranki okazują się dużo bardziej niebezpieczne. Jeśli zranienie jest duże i poważne, mama na pewno pójdzie z dzieckiem do lekarza, rana będzie szyta, opatrzona. Mniejsze skaleczenie może zostać zaniedbane.

5. Co zatem zrobić, jeśli dziecko skaleczy się np. w piaskownicy?

Trzeba przede wszystkim jak najszybciej przemyć samą ranę wodą lub wodą utlenioną. Konieczne jest też oczyszczenie brzegów i okolic rany. Na koniec na miejsce skaleczenia zakładamy jałowy opatrunek.

6. Kiedy trzeba zwrócić się do lekarza?

Koniecznie, jeśli rana jest rozległa, zanieczyszczona, mocno krwawi. W przypadku mniejszych skaleczeń – gdy miejsce zranienia źle się goi, występuje zaczerwienienie, bolesność, ropienie, obrzęk. Jeśli ranę zaniedba się, może dojść do zakażenia bakteryjnego, najczęściej paciorkowcami, gronkowcami – bakteriami, które normalnie bytują na naszej skórze.
Lekarz zapewne zaleci smarowanie chorego miejsca maścią z antybiotykiem lub nawet przepisze antybiotyk w formie doustnej. Przy poważnym zakażeniu może dojść do rozszerzenia się go na tkankę podskórną, czyli ropowicy, a w skrajnych przypadkach, gdyby bakterie dostały się do krwi, nawet do zakażenia ogólnoustrojowego! W takim wypadku może być konieczny pobyt dziecka w szpitalu.

7. Co zrobić, jeśli mama, obcinając paznokcie, skaleczy niemowlę?

Trzeba zdezynfekować ranę wodą utlenioną lub położyć kompres z Riwanolu. To konieczne, gdyż u niemowlęcia może łatwo dojść do zapalenia wału paznokciowego, czyli zanokcicy. To bardzo bolesne i niebezpieczne dla maluszka.

8. Czy trzeba iść z dzieckiem do lekarza, jeśli podrapie go kot?

Gdy zadrapania są niewielkie – nie. Na pewno jednak trzeba rankę oczyścić, zdezynfekować (np. gazikiem nasączonym w płynie dezynfekcyjnym). Po takim podrapaniu konieczne jest obserwowanie, czy u dziecka nie dojdzie do powiększenia się węzłów chłonnych, znajdujących się najbliżej podrapanych miejsc. To znaczy, że jeśli maluszek ma zadrapaną buzię, trzeba obserwować węzły szyjne, a jeśli dłonie – węzły pod pachą.
Powiększenie węzłów może być objawem zakażenia chorobą kociego pazura, która musi być leczona antybiotykami.

9. Czy każde ugryzienie przez psa jest niebezpieczne?

Tak. Jeśli dziecko zostanie ugryzione przez psa, należy ranę oczyścić, zdezynfekować, położyć jałowy opatrunek i jak najszybciej pójść z maluszkiem do lekarza. Koniecznie trzeba też dopilnować, by pies, który ugryzł dziecko, przez 10 dni znajdował się pod obserwacją weterynarza (pod kątem wścieklizny).

10. Czy obserwacja jest konieczna, jeśli pies był szczepiony?

Tak. Nawet wówczas, gdy właściciel dysponuje zaświadczeniami o ważnym szczepieniu psa przeciw wściekliźnie. Jeśli to niemożliwe, dziecko jak najszybciej musi dostać szczepionkę.

Konsultacja: dr n. med. Ewa Duszczyk, Klinika Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego AM

Zakrztuszenie niemowlaka: co zrobić, by pomóc dziecku? [Film]

kobieta, higiena intymna, kwiatek
Fotolia
Mama
Jak dbać o rany po operacjach ginekologicznych?
W jaki sposób należy pielęgnować ranę po operacji ginekologicznej, by nie doszło do zakażenia? Jak długo trwa proces gojenia takiej rany? Opowiada Katarzyna Trzpiel, pielęgniarka, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

Dlaczego pielęgnacja ran po zabiegach ginekologicznych jest tak ważna? Katarzyna Trzpiel: Rany po zabiegach ginekologicznych należy szczególnie pielęgnować ze względu na sąsiedztwo. W tych okolicach ciała są licznie skolonizowane drobnoustroje, takie jak: gronkowce , paciorkowce, Escherichia coli i inne pałeczki Gram ujemne. Mogą one wywołać zakażenia ran . Jak rozpoznać, że doszło do zakażenia rany i jak należy w takim przypadku postępować? Katarzyna Trzpiel: Objawem zakażenia mogą być: zaczerwienienie , obrzęk, podwyższona ciepłota w operowanej okolicy, opóźnione gojenie się rany , wysięk, dyskomfort, ból. Objawy te można dosyć łatwo zaobserwować w czasie zmiany opatrunku, ważne są też odczucia osoby po operacji. W przypadku stwierdzenia powyższych objawów należy szybko skontaktować się z lekarzem, który zaleci specjalny sposób postępowania i przepisze leki zwalczające zakażenie ( antybiotyki ). Nie należy stosować antybiotyków czy maści z antybiotykiem na własną rękę. Warto przeczytać: Miałam plastykę pochwy. Czy mogę ponownie urodzić? Jakie czynności pielęgnacyjne należy bezwzględnie wykonywać u kobiety po operacji ginekologicznej? Katarzyna Trzpiel: Istotne znaczenie ma codzienne mycie lub kąpiel. Oczywiście w czasie mycia/kąpieli należy uważać na opatrunek – starajmy się w miarę możliwości go nie zamoczyć. Można go ewentualnie zabezpieczyć specjalnym wodoodpornym opatrunkiem. Jeśli opatrunek zostanie zamoczony, należy go zmienić na czysty. Ważna jest też codzienne zmiana bielizny osobistej , częsta zmiana pościeli, regularne wietrzenie pomieszczenia, zachowanie czystości otoczenia osoby chorej. Jak dbać o ranę po operacji narządów rodnych? O czym trzeba koniecznie pamiętać? Katarzyna Trzpiel: Przede wszystkim o zachowaniu sterylnych warunków. Po operacji narządów rodnych należy utrzymywać opatrunek na...

pogryzienie, przez, psa, pierwsza, pomoc, dziecko
Zdrowie
Pogryzienie przez psa - pierwsza pomoc
Pogryzienie przez psa może być niebezpieczne, głównie z powodu ryzyka zarażenia wścieklizną. Jak pomóc dziecku?

Pogryzienie przez psa może  być niebezpieczne głównie z powodu ryzyka zarażenia wścieklizną. Jednak nie tylko.   W psim pysku, podobnie jak w jamie ustnej człowieka, żyją różne bakterie. Gdy pies ugryzie, dostają się one do rany.   Co robić, gdy dziecko zostanie pogryzione przez psa?   Przemyj ranę wodą z mydłem, używając do tego jak największej ilości wody, by rana była wypłukana jak najdokładniej. Zdezynfekuj ranę i zrób okład z Altacetu. Większą ranę zdezynfekuj i uciśnij jej brzegi, by zatamować krwawienie. Załóż opatrunek, jeśli to możliwe, unieruchom pogryzioną kończynę i jedźcie do chirurga. Zabierz książeczkę szczepień dziecka. Ważne! Właściciel psa, który pogryzł dziecko ,  musi przedstawić zaświadczenie o szczepieniu przeciw wściekliźnie. Jeżeli zwierzę jest bezpańskie, powiedz o tym lekarzowi. Zadecyduje on, czy maluchowi trzeba podać szczepionkę. Polecamy także: Dziecięce wypadki - pierwsza pomoc

Pies zaatakował 5-latka i jego ciężarną mamę
StockAdobe
Aktualności
Pies dotkliwie pogryzł 5-latka. Zaatakował też jego matkę
Chłopiec wraz z mamą wylądowali w szpitalu. Gdzie był właściciel czworonoga?

Do zdarzenia doszło w miejscowości Kowalowice w województwie Opolskim. Owczarek niemiecki zaatakował 5-letniego chłopca , a kiedy matka próbowała pomóc synowi, zwierzę rzuciło się również na nią. Oboje doznali obrażeń, które wymagały szybkiego udania się do szpitala. Groźne pogryzienie przez psa Chłopiec został zaatakowany przez psa prawdopodobnie w momencie, gdy chciał do niego podejść. Policja wciąż ustala okoliczności , w jakich doszło do zdarzenia. Wiadomo jednak, że agresywny owczarek niemiecki był ze swoim właścicielem i miał smycz . To jednak nie uchroniło chłopca przed pogryzieniem. Największych obrażeń doznał w okolicy twarzy i głowy. Niestety wypadek był na tyle groźny, że 5-latek musiał zostać natychmiast przetransportowany helikopterem do szpitala – trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. W zdarzeniu ucierpiała także matka chłopca. Gdy pies rzucił się na niego, próbowała ratować syna i wówczas pies zaatakował również ją. Kobieta jest obecnie w kolejnej ciąży . Nie wiadomo, jaki jest jej stan, ale również została zabrana do szpitala. Co zrobić gdy ugryzie nas pies? Pierwsza pomoc przy pogryzieniu przez psa jest szczególnie ważna. Zwierzę może być zarażone wścieklizną lub mieć groźne bakterie i przenieść je do rany poszkodowanego. Właściciel psa zawsze w takim wypadku musi wykazać zaświadczenie, że jego pupil jest szczepiony przeciwko wściekliźnie. Jeśli nie da się ustalić, czyje to zwierzę, wówczas lekarz decyduje, czy dziecko powinno otrzymać prewencyjnie szczepionkę przeciw wściekliźnie . Pamiętaj, jeśli twoje dziecko zostanie pogryzione przez psa : Wypłucz dokładnie ranę wodą i umyj ją z dodatkiem mydła. Zdezynfekuj ranę, a jeśli krwawienie jest duże, uciśnij jej brzegi, by zatamować krew. Zrób okład z Altacetu i załóż opatrunek na ranę. Jeśli rana na ręce lub...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj