Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
lamblie u dzieci objawy
Adobe Stock
Zdrowie

Objawy lamblii u dzieci – 10 sygnałów, że dziecko ma pasożyty

Lamblie u dzieci są podstępne i mogą nie dawać żadnych objawów. Dopiero gdy zakażenie jest zaawansowane, pojawiają się objawy w postaci dolegliwości układu pokarmowego – biegunki, bóle brzucha i wzdęcia. Dziecko może stać się osowiałe, bez energii, nie przybierać na wadze, a nawet chudnąć. Przez to, że pasożyty są trudne do zdiagnozowania, ich leczenie często jest utrudnione. A jest ono konieczne, aby u dziecka nie doszło m.in. do odwodnienia, anemii i zahamowania wzrostu.

Objawy zakażenia lambliami pojawiają się tylko u ok. 10 proc. wszystkich zakażonych dzieci, stąd rodzice mogą nie wiedzieć, że dziecko ma pasożyty. Pierwsze najbardziej charakterystyczne objawy zakażenia mogą pojawić się dopiero po 14 dniach od momentu zarażenia i utrzymywać się przez dwa-cztery tygodnie.


Lamblie u dzieci objawy:

Objawy początkowej fazy zarażenia lambliami

Zakażenie lambliami u dzieci, tak jak i u dorosłych przebiega podobnie i najczęściej ma postać łagodną i bezobjawową. Rodzicowi małego dziecka (a pasożyty atakują głównie 2-5-latków) trudno się zorientować, że zaraziło się ono lambliami. Maluch może nie mieć żadnych oznak obecności pasożytów w swoim układzie pokarmowym lub mogą być one bardzo mało wyraźne i pojawiać się sporadycznie.

W początkowej fazie objawami zakażenia mogą być:

  • brak energii u dziecka,
  • słaby apetyt lub jego brak,
  • czasami kłucie i wzdęcia brzuszka.


Bywa, że kilka razy w ciągu dnia dziecko powie, że boli je brzuch, a potem przez następne dni nie będzie zgłaszało żadnych dolegliwości.

Co zaskakujące – dziecko może mieć nadmierną ochotę na słodycze. I to powinno być dla rodzica sygnałem, że być może doszło do zakażenia pasożytami, gdyż lamblie żywią się węglowodanami.

Także zmiany w wyglądzie dziecka mogą świadczyć o zakażeniu lambliami. Dzieci zarażone pasożytami często mają bladą cerę, sińce pod oczami.

Lamblie są pasożytami żyjącymi w jelicie cienkim oraz w przewodach żółciowych, pęcherzyka żółciowego i w przewodzie trzustkowym. Dostają się do organizmu drogą pokarmową i wywołują chorobę pasożytniczą nazywaną lambliozą (giardiozą). Do zarażenia dochodzi przede wszystkim przez brudne ręce w wyniku kontaktu z osobą zakażoną lub spożycia pokarmu i wody skażonej kałem ludzkim lub zwierzęcym, a nawet poprzez kąpiele w zanieczyszczonej wodzie.

Objawy ostrej fazy zakażenia lambliami u dzieci

Dopiero ostre zakażenie pasożytami daje wyraźne bolesne objawy, dotyczące głównie układu pokarmowego i samopoczucia dziecka. Mogą się one utrzymywać od tygodnia do nawet czterech tygodni.

U dziecka mogą pojawić się następujące objawy:

Przewlekła lamblioza u dzieci - objawy

Lamblie błyskawicznie rozmnażają się w jelicie cienkim i po okresie ostrego zakażenia lamblioza może przejść w stan przewlekły. Jego objawami są:

  • luźne, ale nie wodniste stolce,
  • chudnięcie,
  • ciągłe zmęczenie,
  • częste wzdęcia brzucha.

Leczenie lambliozy u dzieci

Obecność lamblii w przewodzie pokarmowym u dzieci wywołuje zaburzenia w trawieniu tłuszczów i węglowodanów, co może doprowadzić do niedoboru witamin (m.in. witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K).

Z kolei częste biegunki są przyczyną niedożywienia, a w konsekwencji zaburzeń rozwoju fizycznego dziecka. Lamblie mogą być też przyczyną anemii u dziecka albo nasilonych alergii i astmy.

Stąd koniecznością jest leczenie zakażenia pasożytami. Aby mieć pewność, że dziecko zaraziło się lambliami, trzeba wykonać badania kału na pasożyty (pobiera się aż trzy próbki w odstępie kilku dni). Ponieważ lambliami można bardzo łatwo się zarazić, należy przebadać całą rodzinę, a nie tylko nosiciela pasożyta.

Zazwyczaj w leczeniu lambliozy u dzieci stosuje się lek przeciw pasożytom na bazie pyrantelu (mogą go otrzymywać dzieci powyżej 2. roku życia) lub antybiotyki, np. metronidazol lub tynidazol.

Skutki zakażenia leczy się także objawowo w postaci podawania dodatkowej ilości płynów, aby uniknąć odwodnienia organizmu z powodu biegunki oraz stosowaniu leków przeciwbólowych i rozkurczowych dla uśmierzenia bólu brzucha.

Zapobieganie nawrotom zakażenia lambliami u dziecka

Trzeba pamiętać, że przechorowanie nie daje trwałej odporności i na lambliozę można zachorować kilka razy. Stąd najważniejsze staje się zapobieganie zakażeniu w postaci przestrzegania zasad higieny i wpajania ich dziecku od najmłodszych lat.

Warto od małego uczyć dziecko:

  • dokładnego mycia rąk po wyjściu z toalety, przed jedzeniem, po zabawie na świeżym powietrzu i ze zwierzętami,
  • picia wody z pewnego źródła,
  • mycia owoców i warzyw przed ich spożyciem.


Rodzice powinni regularnie dbać o czystość toalety i innych urządzeń sanitarnych oraz częstą wymianę pościeli i ręczników.


Źródło: pediatria.mp.pl, healthline.com

Zobacz także:

 

Objawy pasożytów u dzieci: po czym poznać, że dziecko je ma?

objawy pasożytów u dzieci
adobe stock
Zdrowie
Objawy pasożytów u dzieci: po czym poznać, że dziecko je ma?
Objawy pasożytów u dzieci to najczęściej biegunka, nieokreślone bóle brzucha, wymioty, brak apetytu czy stan podgorączkowy. Objawy te nie są jednoznaczne i mogą być oznaką także innych chorób u dziecka. Pasożyty mogą także zamieszkiwać organizm i nie dawać żadnych objawów.

Objawy pasożytów u dzieci mogą być początkowo mylone z innymi schorzeniami. Występowanie pasożytów u dzieci może też być bezobjawowe, ale pewne zachowania dziecka mogą sygnalizować o zakażeniu pasożytami. Specjalista chorób pasożytniczych i odkleszczowych, doktor Wojciech Ozimek, opowiada, jakie objawy mogą sugerować, że dziecko ma pasożyty. Objawy pasożytów u dzieci: najczęstsze objawy  inne objawy leczenie domowe sposoby na pasożyty Najczęstsze objawy pasożytów u dzieci Do najczęściej pojawiających się objawów zarażenia pasożytami u dzieci zalicza się: biegunkę ,  wzdęcia,  nieokreślone bóle brzucha ,  nudności,  wymioty ,  brak apetytu,  stan podgorączkowy,  przewlekły kaszel , wysypka.  Wymienione objawy nie są oczywiste i mogą być oznaką także innych chorób u dziecka. Szczególnym sygnałem dla rodziców powinno być także niecodzienne zachowanie malca. Jeśli staje się on nerwowy i nie potrafi sobie poradzić ze świądem w okolicy odbytu , który pojawia się zwłaszcza w porze nocnej, może być to oznaka zakażenia pasożytem. Dodatkowo obecność pasożytów u dzieci objawia się także wzmożoną ochotą na słodycze , kosztem zwykłego pożywnego posiłku. Powyższe objawy mogą świadczyć o zakażeniu pasożytami u dziecka. Inne objawy obecności pasożytów Specjalista chorób pasożytniczych i odkleszczowych, doktor Wojciech Ozimek zauważa, że dziecko może zmagać się z pasożytami także wtedy, kiedy: ma bladą skórę, nieco wolniej rośnie i słabiej przybiera na wadze niż rówieśnicy, jest zwykle nerwowe i pobudliwe, może mieć zdiagnozowane np. ADHD lub onanizm wczesnodziecięcy, w nocy może zgrzytać zębami, moczy się w nocy, chodzi po mieszkaniu w nocy, miewa koszmary senne (słabo śpi, ogólnie...

czego nie lubią pasożyty
Adobe Stock
Zdrowie
Czego nie lubią pasożyty – podpowiada doktor Ozimek [WIDEO]
Zastanawiasz się, czego nie lubią pasożyty? Lista takich produktów jest dość długa, więc z pewnością uda się dobrać coś, co dziecku będzie smakować. Dieta na robaki zawiera między innymi: kiszone ogórki, jogurty, pestki dyni czy niektóre przyprawy. Sprawdź, jaką dietę na pasożyty stosować: czego jeszcze nie lubi glista ludzka, lamblia i inne robaki.

Czego nie lubią pasożyty? Przede wszystkim, gdy ich potencjalne ofiary zachowują higienę i zdrowo się żywią. Prowadząc odpowiedni tryb życia, można zmniejszyć ryzyko zakażenia się pasożytami. Pediatra, dr Wojciech Ozimek, specjalista chorób odkleszczowych i pasożytniczych, podaje 5 zasad, jak oczyścić organizm z pasożytów. Stosując się do tych zaleceń, znacznie zmniejszasz ryzyko z akażenia się dziecka pasożytami takimi jak owsiki , lamblie , tasiemiec czy glista ludzka . Podpowiadamy, co jeść na pasożyty.  Czego nie lubią pasożyty ludzkie? Jak się pozbyć pasożytów z organizmu? Oto lista czynności, które należy wykonywać: Higiena osobista. Dziecko powinno często myć ręce, zawsze zaś po powrocie z dworu, po zabawie, przed jedzeniem i po nim. Dokładne mycie owoców i warzyw. Na skórce owoców jest mnóstwo intruzów. Są w każdym ogrodzie, nawet tym dziadka i babci... Jedzenie mięsa tylko po obróbce cieplnej. Nie należy jeść surowego mięsa ani ryb – w takim jedzeniu jest bardzo dużo pasożytów. Odrobaczanie zwierząt domowych. Czworonożni domownicy powinni być regularnie odrobaczani preparatami od lekarza weterynarii.   Odpowiednia dieta. Warto utrudnić życie ewentualnym nieproszonym gościom, w miarę możliwości (jeśli na stałe, to oczywiście w porozumieniu z lekarzem!) ograniczając im ulubiony pokarm: gluten (pszenicę), cukier i mleko. Ta dieta pozwala też wzmocnić jelita, żeby były bardziej odporne na ewentualne ataki pasożytów. Dieta przeciwpasożytnicza Dieta oczyszczająca z toksyn i pasożytów to przede wszystkim eliminacja cukrów prostych (są one doskonałą pożywką dla pasożytów). Jest to podstawa diety wspomagającej walkę z pasożytami u dzieci, ale też profilaktyki zakażeń. Pasożyty nie lubią ostrych przypraw, soku z żurawiny i octu jabłkowego . Dodawanie ich do posiłków to dobry pomysł podczas...

owsiki objawy u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Owsiki – objawy u dziecka [WIDEO]
Objawy owsików u dziecka to przede wszystkim silne swędzenie okolic odbytu. Pojawia się najczęściej wieczorem i wtedy, gdy dziecko kładzie się spać. Właśnie wtedy samice owsików wydostają się przez odbyt, aby składać jaja. Istnieją też mniej oczywiste objawy owsicy.

Najbardziej charakterystycznym objawem owsicy jest swędzenie odbytu. Jednak obecność owsików w organizmie może wywoływać też objawy ogólne, które nie są już tak oczywiste, np. nadpobudliwość, podkrążenie oczu. Objawem, który potwierdza zakażenie owsikami, jest obecność pasożytów w kale dziecka. Spis treści: Objawy owsików u dziecka Owsiki – co to takiego? Diagnoza owsicy u dziecka Leczenie owsików u dziecka Owsiki u dziecka – zapobieganie Mity na temat owsicy Owsiki – objawy u dziecka Istnieje szereg typowych objawów owsicy, po których wstępnie diagnozuje się obecność pasożytów u dziecka . Do  najczęściej występujących oznak zarażenia owsikami zalicza się: świąd w okolicy odbytu (wzmożony wieczorami i nocą), niespokojny sen, bladość twarzy, podkrążone oczy, problemy z koncentracją, nadpobudliwość, zgrzytanie zębami. Nie wszystkie wymienione wyżej objawy owsicy występują jednocześnie. Liczba i nasilenie symptomów zależy od tego, jak wiele pasożytów jest obecnych w organizmie dziecka. Poza typowymi oznakami, istnieją też mniej znane i rzadziej występujące objawy owsików u dziecka : nudności, ogólne osłabienie, bóle głowy, bóle brzucha, sporadyczne moczenie nocne , świąd pochwy u dziewczynek, zapalenie pochwy, zapalenie wyrostka robaczkowego, problemy z wypróżnianiem, zapalenie skóry, zahamowanie rozwoju fizycznego i psychicznego. Co to są owsiki? Owsica to wstydliwa choroba i trudno się o niej mówi. Ale aż 60 proc. rodziców przyznaje, że dziecko miało kiedyś owsiki. Jak wygląda owsik ? Owsik jest biały, przypomina centymetrową nitkę (jest pasożytem z gatunku nicieni). Na owsicę chorują małe dzieci, które chodzą do żłobków lub przedszkoli. Jednak owsiki można złapać w każdym wieku, a leczenie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta