
Zapalenie dziąseł u dziecka jest bolesne, a niekiedy powoduje krwawienie. Na szczęście często można go uniknąć – w bardzo wielu przypadkach ma bowiem związek z niewłaściwą higieną jamy ustnej dziecka.
Przyczyny zapalenia dziąseł u dziecka
U dzieci znacznie częściej niż u osób dorosłych dochodzi do różnych stanów zapalnych jamy ustnej. Dotyczy to także zapalenia dziąseł.
- Zapalenie dziąseł najczęściej wywołane jest przez bakterie bytujące w płytce nazębnej. Właśnie dlatego tak ważne jest dokładne i niepospieszne szczotkowanie zębów. Jeśli dziecko nie przykłada się do tego zadania, na powierzchni zębów pozostaje nieruszona warstwa płytki nazębnej, co może prowadzić do mnożenia się bakterii.
- Do powstania stanów zapalnych dziąseł może dojść również w wyniku zakażenia wirusowego (np. opryszczkowego zapalenia dziąseł, gdy dojdzie do pierwszego zakażenia wirusem opryszczki).
- Zapalenie dziąseł może pojawić się także w przypadku stłoczenia zębów, ich nieprawidłowego ustawienia i przy utrudnionym wyrzynaniu.
Objawy zapalenia dziąseł u dziecka
Objawy zapalenia dziąseł u dziecka mogą występować z różnym natężeniem. Najczęstsze objawy zapalenia dziąseł związane z płytką nazębną to:
- bolesność, uczucie szczypania;
- krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania zębów i/lub jedzenia;
- zmiana barwy dziąseł (zamiast jasnoróżowe są zaczerwienione);
- zmiana konturu dziąseł (są wyraźnie obrzęknięte);
- zmiana konsystencji dziąseł (są miękkie i mniej sprężyste);
- nieprzyjemny zapach z ust;
- odsłonięcie szyjek zębowych (wiąże się z tym nadwrażliwość na ciepło, zimno, wiatr);
- skłonność do szybszego i głębszego odkładania się kamienia nazębnego.
Jak leczyć zapalenie dziąseł u dziecka?
W przypadku profilaktyki najważniejsza jest dbałość o higienę, czyli dokładne, codziennie usuwanie płytki nazębnej. Pamiętajmy, że w przypadku zapalenia dziąseł u niemowląt, zapalenia dziąseł u rocznego dziecka, zapalenia dziąseł u dwulatka, zapalenia dziąseł u trzylatka, a także u dzieci w wieku przedszkolnych, odpowiedzialność spada na nas. To my mamy obowiązek dbania o zęby malucha.
Od najmłodszych lat musimy uczyć, je jak dbać o zęby. Sami musimy wiedzieć więc nie tylko, jak oczyszczać zęby, ale także, jaką pastę stosować. Znaczenie ma także szczoteczka do zębów. Wybierajmy te dedykowane konkretniej grupie wiekowej. Kiedy na zębach obecny jest już kamień nazębny, dentysta może zalecić wykonanie profesjonalnego oczyszczania zębów w gabinecie stomatologicznym.
Co na zapalenie dziąseł u dziecka?
W przypadku leczenia zakażeń wirusowych poleca się stosowanie naturalnych środków, które działają jednocześnie przeciwzapalnie, przeciwbólowo i aseptycznie. Możemy podać dziecku niesteroidowe leki przeciwzapalne w aerozolu albo żele stomatologiczne (smarujemy nim najbardziej bolesne miejsca). Oba środki dostaniemy w aptece bez recepty. Na zakażenia bakteryjne lekarz może przepisać dziecku antybiotyk.
Zobacz też:

Dziąsła w ciąży często krwawią, puchną, bolą podczas mycia zębów. Nie martw się, na szczęście nie jest to objaw paradontozy , tylko jedna z ciążowych dolegliwości, spowodowanej m.in. przez ciążowe hormony i kruche, rozszerzające się naczynia krwionośne w ciąży. Zdrowie dziąseł jest jednak bardzo ważne, a krwawienie dziąseł i ból, których doświadczamy w ciąży powodują duży dyskomfort. Jak więc dbać o dziąsła w ciąży , żeby były zdrowe i nie bolały? Dziąsła w ciąży: regularne mycie zębów Chociaż odczuwasz ból podczas mycia zębów i nie chcesz jeszcze bardziej podrażniać dziąseł, nie masz wyjścia: regularne mycie zębów to podstawa także w dbaniu o dziąsła. Wybierz pastę do zębów przeznaczoną do wrażliwych dziąseł, np. Meridol, Sensodyne Repair and Protect, Weleda pasta z ratanią. Używaj miękkiej szczoteczki – możesz też delikatnie masować nią dziąsła. Jeśli nie możesz umyć zębów po posiłku, napij się chociaż wody lub weź gumę do żucia, żeby przywrócić właściwe pH w ustach. - Zęby szczotkujmy min. 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Wykonujmy tą czynność za pomocą szczoteczki o miękkim włosiu, łagodnie, aczkolwiek dokładnie. Szczoteczkę trzymajmy pod kątem 45 stopni i ruchem wymiatającym od linii dziąseł - nie odwrotnie - ku dołowi myjmy zęby - mówi stomatolog, Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie. Używaj nitki dentystycznej Jeśli twoje dziąsła są obolałe i krwawiące, musisz zachować ostrożność używając nitki dentystycznej, zęby jeszcze bardziej ich nie podrażnić. Ważna jest odpowiednia technika nitkowania . Samo używanie nitki dentystycznej jest jednak ważną częścią odpowiedniej pielęgnacji zębów i dziąseł – w szczelinach międzyzębowych zbiera się płytka i kamień nazębny, które uciskają tkanki dziąseł, sprzyjają...

Nie tylko próchnica jest niebezpieczna dla zębów, równie groźne jest zapalenie przyzębia . Można przez to nie tylko stracić zęby, ale też mieć stan przedrzucawkowy , urodzić wcześniaka lub dziecko z niską masą ciała - mówi prof. Tomasz Konopka z Zakładu Periodontologii Wydziału Lekarsko-Stomatogicznego UM im. Piastów Śląskich Dużo się mówi o próchnicy w ciąży. Ale pewnie niewiele kobiet w ciąży nawet nie słyszało o chorobach przyzębia, a Pan mówi, że mogą one spowodować przedwczesny poród. Dlaczego kobiety w ciąży są szczególnie narażone na choroby przyzębia? Ponieważ kobiety w ciąży często podjadają – usprawiedliwiając sobie, że muszą częściej jeść. A to powoduje, że bakterie znajdujące się na płytce nazębnej mają doskonałe "paliwo", by szybciej się rozwijać. Poza tym zmiany hormonalne w ciąży powodują, że płytka nazębna rozwija się szybciej niż zwykle. Dlatego kobiety w ciąży są częściej narażone na zapalenia przyzębia . Co zapalenia przyzębia ma do przedwczesnego porodu? Początkowo mamy zapalenie dziąseł : są tkliwe, bolesne przy szczotkowaniu, krwawią. Już wtedy trzeba iść do stomatologa i zacząć leczyć. Jeśli tego się nie zrobi, zapalenie dziąseł rozwija się. Dziąsła stają się bolesne, obrzmiałe, zaczerwienione. Czasem pojawiają się tzw. guzy ciężarnych – miejscowe przerosty dziąseł. Niekiedy wymagają nawet interwencji chirurgicznych. Zapalenie dziąseł - jeśli nie jest leczone - rozwija się w zapalenie przyzębia . Pomiędzy zębami a dziąsłami tworzą się kieszonki , w których namnażają się bakterie. Bakterie w kieszonkach – czym to grozi? Bakterie przedostają się do krwioobiegu, a wtedy mogą niekorzystnie wpływać na cały organizm, powodować wcześniejsze niszczenie łożyska , wcześniactwo, niską masę urodzeniową. Jest udowodniony związek...

Zęby w ciąży wymagają regularnych wizyt kontrolnych u dentysty, a w razie konieczności – leczenia. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pierwsze badanie stomatologiczne w ciąży powinno odbyć się w ramach obowiązkowych badań wykonywanych tuż po pierwszej ciążowej wizycie ginekologicznej (6–8 tydzień ciąży). Wizyty u dentysty powinny odbywać się przynajmniej raz na każdy trymestr ciąży, ponieważ pozwala to na wczesne wykrycie nieprawidłowości i właściwy sposób leczenia zębów. To właśnie nieleczone zęby szkodzą zarówno matce, jak i dziecku. Zęby w ciąży: najczęstsze problemy krwawiące dziąsła problemy ze szkliwem zagrożenie dla matki i dziecka zabiegi dozwolone i zabronione usuwanie zębów wybielanie Najczęstsze problemy z zębami w ciąży Zmiany hormonalne w ciąży nie pozostają bez wpływu na stan zębów ciężarnej. Najczęstszym problemem są krwawiące dziąsła i kłopoty ze szkliwem: ciążowe zapalenie dziąseł – to właśnie dziąsła sprawiają przyszłym mamom najwięcej problemów. Pod wpływem zmian hormonalnych , jakie zachodzą w twoim organizmie, mogą krwawić i boleć. Zdarza się nawet, że osadzone w nich zęby zaczynają się chwiać albo dochodzi do przerostu dziąseł (powstają tzw. nadziąślaki). To stan przejściowy, który mija po porodzie. ubytki w szkliwie spowodowane suplementacją żelaza oraz kwasami żołądkowymi cofanymi do jamy ustnej podczas wymiotów w ciąży . Sposoby na krwawiące dziąsła w ciąży Jeśli na szczoteczce do zębów widzisz ślady krwi, warto, abyś: szczególnie dbała o higienę – krwawienie dziąseł nie zwalnia z obowiązku szorowania zębów. Przeciwnie: odkładająca się na szkliwie płytka nazębna pogarsza ich stan; używała past do zębów na krwawiące lub wrażliwe dziąsła...