Zapalenie dziąseł u dziecka: objawy, przyczyny, jak leczyć?
Adobe Stock
Zdrowie

Zapalenie dziąseł u dziecka: objawy, przyczyny, jak leczyć

Zapalenie dziąseł u dziecka występuje znacznie częściej niż u osób dorosłych. Jego główną przyczyną jest obecność płytki nazębnej.

Zapalenie dziąseł u dziecka jest bolesne, a niekiedy powoduje krwawienie. Na szczęście często można go uniknąć – w bardzo wielu przypadkach ma bowiem związek z niewłaściwą higieną jamy ustnej dziecka.

Choroba dziecka: jak sobie z nią radzić, mówi psycholog [WIDEO]

Przyczyny zapalenia dziąseł u dziecka

U dzieci znacznie częściej niż u osób dorosłych dochodzi do różnych stanów zapalnych jamy ustnej. Dotyczy to także zapalenia dziąseł. 
 

 • Zapalenie dziąseł najczęściej wywołane jest przez bakterie bytujące w płytce nazębnej. Właśnie dlatego tak ważne jest dokładne i niepospieszne szczotkowanie zębów. Jeśli dziecko nie przykłada się do tego zadania, na powierzchni zębów pozostaje nieruszona warstwa płytki nazębnej, co może prowadzić do mnożenia się bakterii.
 • Do powstania stanów zapalnych dziąseł może dojść również w wyniku zakażenia wirusowego (np. opryszczkowego zapalenia dziąseł, gdy dojdzie do pierwszego zakażenia wirusem opryszczki).
 • Zapalenie dziąseł może pojawić się także w przypadku stłoczenia zębów, ich nieprawidłowego ustawienia i przy utrudnionym wyrzynaniu. 

Objawy zapalenia dziąseł u dziecka

Objawy zapalenia dziąseł u dziecka mogą występować z różnym natężeniem. Najczęstsze objawy zapalenia dziąseł związane z płytką nazębną to:

 • bolesność, uczucie szczypania;
 • krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania zębów i/lub jedzenia;
 • zmiana barwy dziąseł (zamiast jasnoróżowe są zaczerwienione);
 • zmiana konturu dziąseł (są wyraźnie obrzęknięte);
 • zmiana konsystencji dziąseł (są miękkie i mniej sprężyste);
 • nieprzyjemny zapach z ust;
 • odsłonięcie szyjek zębowych (wiąże się z tym nadwrażliwość na ciepło, zimno, wiatr);
 • skłonność do szybszego i głębszego odkładania się kamienia nazębnego.
Często zdarza się, że podczas zakażeń wirusowych poza objawami miejscowymi występują też objawy ogólne. Wśród nich podwyższona temperatura ciała, złe samopoczucie, drażliwość i osłabienie. 

Jak leczyć zapalenie dziąseł u dziecka?

W przypadku profilaktyki najważniejsza jest dbałość o higienę, czyli dokładne, codziennie usuwanie płytki nazębnej. Pamiętajmy, że w przypadku zapalenia dziąseł u niemowląt, zapalenia dziąseł u rocznego dziecka, zapalenia dziąseł u dwulatka, zapalenia dziąseł u trzylatka, a także u dzieci w wieku przedszkolnych, odpowiedzialność spada na nas. To my mamy obowiązek dbania o zęby malucha. 

Od najmłodszych lat musimy uczyć, je jak dbać o zęby. Sami musimy wiedzieć więc nie tylko, jak oczyszczać zęby, ale także, jaką pastę stosować. Znaczenie ma także szczoteczka do zębów. Wybierajmy te dedykowane konkretniej grupie wiekowej. Kiedy na zębach obecny jest już kamień nazębny, dentysta może zalecić wykonanie profesjonalnego oczyszczania zębów w gabinecie stomatologicznym.

To, jak długo trwa zapalenie jamy ustnej u dziecka, w dużej mierze zależy od rodziców. Jeśli nie pozwolimy na to, by zapalenie dziąseł się rozwijało, zadbamy o prawidłową higienę i leczenie, może zniknąć nawet w ciągu 1-2 dni. Mniej optymistyczny scenariusz zakłada nawet 8-16 dni. 

Co na zapalenie dziąseł u dziecka?

W przypadku leczenia zakażeń wirusowych poleca się stosowanie naturalnych środków, które działają jednocześnie przeciwzapalnie, przeciwbólowo i aseptycznie. Możemy podać dziecku niesteroidowe leki przeciwzapalne w aerozolu albo żele stomatologiczne (smarujemy nim najbardziej bolesne miejsca). Oba środki dostaniemy w aptece bez recepty. Na zakażenia bakteryjne lekarz może przepisać dziecku antybiotyk. 

Leczenie zapalenia dziąseł u małych dzieci, zwłaszcza u niemowląt, należy poprzedzić wizytą u pediatry lub stomatologa dziecięcego. Nie podawaj dziecku leków na własną rękę!


Zobacz też:

jak dbać o dziąsła w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Poznaj 5 sposobów na zdrowe dziąsła w ciąży
Masz kłopoty z dziąsłami? Bolą, krwawią? Nie jesteś sama! To częste w ciąży. Przeczytaj, jak je pielęgnować, żeby było lepiej.

Dziąsła w ciąży często krwawią, puchną, bolą podczas mycia zębów. Nie martw się, na szczęście nie jest to objaw paradontozy , tylko jedna z ciążowych dolegliwości, spowodowanej m.in. przez ciążowe hormony i kruche, rozszerzające się naczynia krwionośne w ciąży. Zdrowie dziąseł jest jednak bardzo ważne, a krwawienie dziąseł i ból, których doświadczamy w ciąży powodują duży dyskomfort. Jak więc dbać o dziąsła w ciąży , żeby były zdrowe i nie bolały? Dziąsła w ciąży: regularne mycie zębów Chociaż odczuwasz ból podczas mycia zębów i nie chcesz jeszcze bardziej podrażniać dziąseł, nie masz wyjścia: regularne mycie zębów to podstawa także w dbaniu o dziąsła. Wybierz pastę do zębów przeznaczoną do wrażliwych dziąseł, np. Meridol, Sensodyne Repair and Protect, Weleda pasta z ratanią. Używaj miękkiej szczoteczki – możesz też delikatnie masować nią dziąsła. Jeśli nie możesz umyć zębów po posiłku, napij się chociaż wody lub weź gumę do żucia, żeby  przywrócić właściwe pH w ustach. - Zęby szczotkujmy min. 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Wykonujmy tą czynność za pomocą szczoteczki o miękkim włosiu, łagodnie, aczkolwiek dokładnie. Szczoteczkę trzymajmy pod kątem 45 stopni i ruchem wymiatającym od linii dziąseł - nie odwrotnie - ku dołowi myjmy zęby - mówi stomatolog, Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie. Używaj nitki dentystycznej Jeśli twoje dziąsła są obolałe i krwawiące, musisz zachować ostrożność używając nitki dentystycznej, zęby jeszcze bardziej ich nie podrażnić. Ważna jest odpowiednia technika nitkowania . Samo używanie nitki dentystycznej jest jednak ważną częścią odpowiedniej pielęgnacji zębów i dziąseł – w szczelinach międzyzębowych zbiera się płytka i kamień nazębny, które uciskają tkanki dziąseł, sprzyjają...

Zęby w ciąży
Fotolia/Archiwum prywatne
Zdrowie w ciąży
Chore dziąsła przyczyną urodzenia wcześniaka! [WYWIAD]
Bolą cię dziąsła podczas szczotkowania, lekko krwawią? To mogą być pierwsze objawy zapalenia przyzębia. W ciąży może to doprowadzić do stanu przedrzucawkowego i urodzenia wcześniaka.

Nie tylko próchnica jest niebezpieczna dla zębów, równie groźne jest zapalenie przyzębia . Można przez to nie tylko stracić zęby, ale też mieć stan przedrzucawkowy , urodzić wcześniaka lub dziecko z niską masą ciała - mówi prof. Tomasz Konopka z Zakładu Periodontologii Wydziału Lekarsko-Stomatogicznego UM im. Piastów Śląskich Dużo się mówi o próchnicy w ciąży. Ale pewnie niewiele kobiet w ciąży nawet nie słyszało o chorobach przyzębia, a Pan mówi, że mogą one spowodować przedwczesny poród. Dlaczego kobiety w ciąży są szczególnie narażone na choroby przyzębia? Ponieważ kobiety w ciąży często podjadają – usprawiedliwiając sobie, że muszą częściej jeść. A to powoduje, że bakterie znajdujące się na płytce nazębnej mają doskonałe "paliwo", by szybciej się rozwijać.  Poza tym zmiany hormonalne w ciąży powodują, że płytka nazębna rozwija się szybciej niż zwykle. Dlatego kobiety w ciąży są częściej narażone na zapalenia przyzębia . Co zapalenia przyzębia ma do przedwczesnego porodu? Początkowo mamy zapalenie dziąseł : są tkliwe, bolesne przy szczotkowaniu, krwawią. Już wtedy trzeba iść do stomatologa i zacząć leczyć. Jeśli tego się nie zrobi, zapalenie dziąseł rozwija się. Dziąsła stają się bolesne, obrzmiałe, zaczerwienione. Czasem pojawiają się tzw. guzy ciężarnych – miejscowe przerosty dziąseł. Niekiedy wymagają nawet interwencji chirurgicznych. Zapalenie dziąseł - jeśli nie jest leczone - rozwija się w zapalenie przyzębia . Pomiędzy zębami a dziąsłami tworzą się kieszonki , w których namnażają się bakterie.  Bakterie w kieszonkach – czym to grozi? Bakterie przedostają się do krwioobiegu, a wtedy mogą niekorzystnie wpływać na cały organizm, powodować wcześniejsze niszczenie łożyska , wcześniactwo, niską masę urodzeniową. Jest udowodniony związek...

zęby w ciąży
adobe stock
Zdrowie w ciąży
Zęby w ciąży: najczęstsze problemy, dozwolone leczenie, kłopoty z dziąsłami
Zęby w ciąży można i trzeba leczyć, jeśli zachodzi taka potrzeba. Próchnica w ciąży oraz inne choroby zębów i przyzębia zwiększają ryzyko porodu przedwczesnego, zaś nieleczony stan zapalny w obrębie miazgi zęba może przenieść się na pozostałe tkanki, a w skrajnych przypadkach skutkować sepsą.

Zęby w ciąży wymagają regularnych wizyt kontrolnych u dentysty, a w razie konieczności – leczenia. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pierwsze badanie stomatologiczne w ciąży powinno odbyć się w ramach obowiązkowych badań wykonywanych tuż po pierwszej ciążowej wizycie ginekologicznej (6–8 tydzień ciąży). Wizyty u dentysty powinny odbywać się przynajmniej raz na każdy trymestr ciąży, ponieważ pozwala to na wczesne wykrycie nieprawidłowości i właściwy sposób leczenia zębów. To właśnie nieleczone zęby szkodzą zarówno matce, jak i dziecku. Zęby w ciąży: najczęstsze problemy krwawiące dziąsła problemy ze szkliwem zagrożenie dla matki i dziecka zabiegi dozwolone i zabronione usuwanie zębów wybielanie Najczęstsze problemy z zębami w ciąży Zmiany hormonalne w ciąży nie pozostają bez wpływu na stan zębów ciężarnej. Najczęstszym problemem są krwawiące dziąsła i kłopoty ze szkliwem:  ciążowe zapalenie dziąseł –  to właśnie dziąsła sprawiają przyszłym mamom najwięcej problemów. Pod wpływem zmian hormonalnych , jakie zachodzą w twoim organizmie, mogą krwawić i boleć. Zdarza się nawet, że osadzone w nich zęby zaczynają się chwiać albo dochodzi do przerostu dziąseł (powstają tzw. nadziąślaki). To stan przejściowy, który mija po porodzie. ubytki w szkliwie spowodowane suplementacją żelaza oraz kwasami żołądkowymi cofanymi do jamy ustnej podczas wymiotów w ciąży . Sposoby na krwawiące dziąsła w ciąży Jeśli na szczoteczce do zębów widzisz ślady krwi, warto, abyś: szczególnie dbała o higienę – krwawienie dziąseł  nie zwalnia z obowiązku szorowania zębów. Przeciwnie: odkładająca się na szkliwie płytka nazębna pogarsza ich stan; używała past do zębów na krwawiące lub wrażliwe dziąsła...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj