Leczenie różyczki
Fotolia
Zdrowie

Zapalenie krtani - Nie lekceważ tego!

Zapalenie krtani może być groźne. Szczekający kaszel, duszności i charakterystyczne pianie podczas wdechu to objawy, które powinny postawić cię na równe nogi - chore dziecko wymaga natychmiastowej pomocy!

Przyczyny zapalenia krtani 

Zapalenie krtani może być wywołane wirusami lub bakteriami. Najczęściej chorują maluchy od końca okresu niemowlęcego do 5. – 7. roku życia.
 
U starszych dzieci choroba zazwyczaj  rozpoczyna się od chrypki lub utraty głosu i  nieproduktywnego (bez odkrztuszania), bardzo męczącego suchego kaszlu. Może jej towarzyszyć gorączka lub stan podgorączkowy. 
 
U małych dzieci ostre zapalenie krtani może także zacząć się nagle, najczęściej w nocy, czemu sprzyja poziome ułożenie ciała i ciepło. 

Uwaga!
Zapalenie krtani może być powikłaniem zwykłego przeziębienia. 
Stan zapalny obejmujący krtań może z kolei rozprzestrzenić się na niższe odcinki dróg oddechowych, przez co dochodzi do zapalenia tchawicy lub zapalenia oskrzeli u dziecka.

Dlatego nie wolno lekceważyć infekcji i czekać aż przejdą same!

Przeczytaj także: Zapalenie oskrzeli u dziecka 

Rodzaje zapalenia krtani

Zwykłe zapalenie krtani nie jest groźne. Wystarczy w porę rozpocząć leczenie i nie pozwolić chorobie się rozhulać.
Leczenie zależy od przyczyny: infekcję bakteryjną zwalcza się antybiotykiem, wirusową – lekami przeciwzapalnymi.
W obu przypadkach podaje się także syropy przeciwkaszlowe oraz leki rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające odkrztuszanie. 
Dziecko powinno pić dużo letnich, niegazowanych płynów i oszczędzać głos ( nie krzyczeć, nie śpiewać).
 

Ostre zapalenie krtani może być bardzo groźne.  Nawet niewielki obrzęk może spowodować, że dziecko będzie miało problem z zaczerpnięciem oddechu. Dzieje się tak, ponieważ odcinek podgłośniowy krtani jest u maluszków wyjątkowo wąski. 
Objawy ostrego zapalenie krtani to  charakterystyczny, szczekający kaszel, któremu mogą towarzyszyć duszności i przypominający pianie odgłos podczas wdechu.

 

 

Uwaga!
Dziecko, które ma szczekający kaszel lub oprzy wdechu wydaje odgłos przypominający pianie koguta w taki sposób wymaga natychmiastowej pomocy medycznej!  Trzeba natychmiast wezwać pogotowie. Dziecko może wymagać hospitalizacji.  

Wydrukuj i powieś w widocznym miejscu: Ważne numery alarmowe

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

Duszności u dziecka
StockAdobe
Zdrowie
Zapalenie krtani: co robić, kiedy dziecko ma atak duszności?
Atak duszności u dziecka to silne przeżycie zarówno dla niego, jak i dla rodzica. Koniecznie przeczytaj, co zrobić, jeśli przydarzy się to twojemu dziecku!

Atak duszności u dziecka podczas zapalenia krtani to stan zagrażający życiu, dlatego ważne jest, żeby wiedzieć, jak postępować, kiedy do niego dojdzie. Pamiętaj, że początek zapalenia krtani jest najgroźniejszy, bo to wtedy dochodzi najczęściej do ataków duszności u dziecka. Szybkie działanie to podstawa ! Co robić, kiedy dziecko ma atak duszności? Atak duszności u dziecka nie tylko wygląda przerażająco, jest też naprawdę groźny dla życia. Dziecko ma poważne problemy z oddychaniem, nie może zaczerpnąć powietrza, obrzęk krtani pogłębia się i dziecko zaczyna się dusić. Dlatego, jeśli zauważysz u dziecka atak duszności, powinnaś natychmiast: wyjść z dzieckiem na świeże powietrze . Kiedy dziecko zacznie mocno kaszleć (przy zapaleniu krtani charakterystyczny jest gwałtowny szczekający kaszel) i mieć problemy z oddychaniem, a jego wdech będzie przypominać pianie koguta , natychmiast okryj je kołderką lub kocem (zimą) i wyjdźcie na balkon lub przed dom . Zimne powietrze obkurcza krtań, zmniejszając duszność wezwać pogotowie – przy silnym ataku kaszlu i ataku duszności podczas zapalenia krtani, wezwij pogotowie, bo jest to stan zagrażający życiu dziecka. Możesz też pojechać do szpitala na ostry dyżur laryngologiczny. Lekarz poda dziecku środek obkurczający krtań. spionizować dziecko – trzymaj je w pionie, bo w takiej pozycji szybciej opanuje kaszel i ureguluje oddech. Ważne wskazówki dla rodzica Podczas ataku duszności u dziecka trudno jest zachować spokój , jest to jednak bardzo ważne, bo zdenerwowanie i strach. Które udzielają się dziecku, zwiększają obrzęk krtani. Dziecko szybciej się uspokoi, widząc opanowanego rodzica. Podczas kolejnych ataków kaszlu: rób inhalacje wilgotnym powietrzem . Możesz zamknąć się z dzieckiem w łazience i puścić do wanny lub pod prysznicem gorącą wodę – wilgotne od pary powietrze...

mama wsadziła dziecku głowę do zamrażalnika
Adobe Stock
Aktualności
Łódź: mama 2-latka wsadziła głowę dziecka do zamrażalnika. Dziecko mogło umrzeć
Dlaczego kobieta zdecydowała się na tak desperacji krok? Ta historia pokazuje, że czasami sekundy decydują o życiu dziecka. Czy wiesz co wtedy zrobić?

Chłopiec siniał z minuty na minutę, kobieta nie miała czasu do namysłu, ratowała jego życie instynktownie – teraz chce ostrzec inne mamy. Z sekundy na sekundę dziecko zaczęło sinieć i dusić się O czwartej nad ranem chłopiec nagle zaczął silnie kaszleć. Matka relacjonuje, że w pierwszej chwili pomyślała, że Ernest zakrztusił się śliną przez sen. Jednak z sekundy na sekundę było coraz gorzej. - Synek krztusił się, wydając taki okropny dźwięk przypominający szczekanie psa. Kiedy zaczął sinieć, zrozumiałam, że dziecko mi się dusi. To było straszne - opowiada mama w „Gazecie Pomorskiej”. W wielkim stresie kobieta przypomniała sobie o podobnym przypadku. "W mojej rodzinie był kiedyś przypadek duszącego się dziecka i mąż mojej ciotki, lekarz, radził, żeby pooddychało zimnym powietrzem " – opowiedziała kobieta. Mama włożyła dziecku głowę do zamrażalnika. Zimne powietrze uratowało dziecko Gdy tata chłopca dzwonił na numer alarmowy, ona siedziała z dzieckiem, a jego głowę trzymała w otwartej zamrażarce. Zimne powietrze pomogło natychmiast i oddech 2-latka wrócił do normy. Rano rodzice zabrali chłopczyka do lekarki, która wyjaśniła całą sytuację. Ich synek zachorował na ostre zapalenie krtani, które spowodowało u niego obrzęk górnych dróg oddechowych i atak kaszlu krtaniowego będącego obronną reakcją organizmu na trudności z zaczerpnięciem powietrza.   Reakcja mamy była w tym przypadku bardzo dobra – powiedziała lekarka rodzinna dr Beata Szadkowska-Opasiak. Zimne powietrze złagodziło obrzęk krtani. Lekarka przyznaje, że pomysł był dość oryginalny, ale liczy się tylko jego skuteczność. - Najgorsze przeżycie w życiu . Opowiadam o tym tylko dlatego, żeby uświadomić innym mamom co robić, gdyby ich dzieci spotkało coś podobnego – podkreśliła mama chłopca. Zapalenie krtani u dziecka...

chrypka u dziecka
Fotolia
Zdrowie
Czy chrypka u dziecka to powód do niepokoju?
Dziecko ma chrypkę? Czy to infekcja, smog czy tylko nadwyrężenie strun głosowych? Kiedy trzeba się niepokoić? Co robić, gdy dziecko ma chrypkę?

Chrypka u dziecka może być spowodowana tym, że dużo mówiło (niemowlę dużo płakało), wdychało zanieczyszczone powietrze, ale także chorobą. Kiedy pomogą domowe sposoby , a kiedy trzeba się niepokoić? Chrypka z powodu smogu Jeśli jest duże zanieczyszczenie powietrza (sprawdź to zawsze przed wyjściem z domu), dziecko może mieć chrypkę. Smog podrażnia drogi oddechowe. Coraz częściej słyszy się o chorobach, które wywołuje smog w najbardziej zanieczyszczonych miastach w Polsce - stąd popularna od kilku lat "krakowska chrypka" i zakatarzenie, które wywołane zostało zanieczyszczonym powietrzem, na które jest narażony każdy z nas Dlatego w dni, gdy jest duże zanieczyszczenie powietrza, lepiej unikać przebywania z dzieckiem na dworze. Zobacz także: Smog niszczy płuca dzieci Chrypka w czasie infekcji Jeśli chrypka u dziecka trwa do kilku dni i jest powiązana z faktycznym stanem dziecka, np. nie jest samoistna, pojawiła się wraz z infekcją górnych dróg oddechowych lub z powodu nadwyrężenia głosu i gardła ( długotrwały płacz dziecka lub krzyk), to nie powinna być powodem do niepokoju. W przypadku infekcji, dziecko powinno dostać leki przepisane przez lekarza, ale dolegliwości związane z choroba możesz dodatkowo leczyć domowymi sposobami , takimi jak: np. ciepła woda z miodem, mleko z miodem, ziołowa herbatka np. rumiankowa z miodem, herbatka malinowa. Chrypka i kaszel dziecka Jeśli chrypce towarzyszy charakterystyczny szczekający kaszel albo przypominający pianie koguta , idź z dzieckiem do lekarza. Malec ma zapalenie krtani , którego nie należy absolutnie lekceważyć. Przy tej chorobie dziecko może mieć groźne napady duszności, dlatego też jak najszybciej udaj się z dzieckiem do lekarza, bo wiele przypadków zapalenia krtani wymaga wręcz leczenia szpitalnego. Najwięcej dzieci choruje jednak na zapalenie krtani między 1-3. rokiem...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz