zapalenie krtani u dziecka
Zdrowie

Zapalenie krtani u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie krtani u dziecka cechuje się tym, że im młodsze dziecko, tym choroba może być bardziej niebezpieczna. Szczególnie muszą na nią uważać rodzice niemowląt. Sprawdź, jak rozpoznać zapalenie krtani u dziecka i jakie są najlepsze sposoby leczenia.

Zapalenie krtani u dziecka to powód do niepokoju. Choroba może szybko doprowadzić do poważnych trudności w oddychaniu. Szczególnie zagrożone są niemowlęta, ponieważ mają wąskie drogi oddechowe. Sprawdź, co jako rodzic małego dziecka musisz wiedzieć, kiedy usłyszysz charakterystyczny dla tej choroby szczekający kaszel.

Zapalenie krtani u dziecka: przyczyny 

Przyczyną zapalenia krtani najczęściej są wirusy – wtedy mówimy o podgłośniowym zapaleniu krtani (jest też nazywane krupem). Rzadziej do rozwoju choroby doprowadzają bakterie – ich skutkiem jest zapalenie nagłośni, nazywane również bakteryjnym nagłośniowym zapaleniem krtani. Wskutek infekcji pojawia się obrzęk błony śluzowej, którego skutkiem mogą być poważne trudności w oddychaniu. Dzieje się tak, ponieważ maluchy mają wąskie drogi oddechowe.

Zapalenie krtani u dziecka: objawy

Zapalenie krtani u dzieci zazwyczaj zaczyna się w najmniej sprzyjających warunkach – wieczorem. Dziecko nagle zaczyna czuć się źle.

Najczęstsze objawy zapalenia krtani u dziecka to:
 
 • Gwałtowny „szczekający” kaszel. Nazywa się tak, bo przypomina szczekanie psa. Dziecko kładzie się spać, ale już po chwili budzi je męczący kaszel.
 • Atak duszności. Dziecko z trudnością nabiera powietrze i zmienia się jego oddech (podczas wdechu wydaje dźwięk podobny do piania koguta).
 • Ostra chrypka. Utrudnia, a nawet czasem uniemożliwia dziecku mówienie.
 • Pobudzenie. Często dziecko jest bardzo niespokojne, pobudzone, ale niekiedy koncentruje się wyłącznie na swoim utrudnionym oddychaniu.
 • Podwyższona temperatura. Zwykle nie przekracza 38 st. C.

Zapalenie krtani u dziecka: leczenie 

W zapaleniu krtani u dzieci najgroźniejszy jest sam początek infekcji, kiedy dochodzi do ataku duszności. Ważne jest wówczas szybkie działanie:
 • Wyjdź z dzieckiem na świeże powietrze. Gdy dziecko zaczyna mocno kaszleć, okryj je i otwórz okno albo wyjdź z nim na balkon. Zimne powietrze to prawdziwy ratunek: przechodząc przez krtań, obkurczy śluzówkę, a wtedy duszność się zmniejszy.
 • Wezwij pogotowie. Jeśli atak kaszlu nie mija albo jest silny, koniecznie wezwij pogotowie lub jedź z dzieckiem na ostry dyżur laryngologiczny. Tam dziecko szybko dostanie środki obkurczające krtań. To bardzo ważne, bo przedłużająca się duszność jest groźna dla życia!
 • Rób dziecku inhalacje. Podczas kolejnych ataków kaszlu inhaluj je wilgotnym powietrzem. W następnych dniach trwania choroby ataki kaszlu są zwykle mniej groźne. Możesz je złagodzić, zabierając dziecko do łazienki wypełnionej parą (najpierw musisz nalać do wanny dużo gorącej wody). Wilgotne powietrze zmniejszy obrzęk krtani.
 • Trzymaj dziecko w pionie. Podczas napadu kaszlu taka pozycja pozwala na szybsze opanowanie kaszlu i uregulowanie oddechu.
 • Zachowuj spokój. Nerwowe zachowanie, płacz zwiększają obrzęk krtani i u dziecka duszność może się nasilać. Jeśli będziesz opanowana, dziecko szybciej się uspokoi.
 • Dbaj o nawilżanie. Dobrze przewietrzone i nawilżone mieszkanie oraz dużo picia sprawią, że ataki będą zdarzać się rzadziej.
 • Podawaj dziecku leki. Lekarz przepisze dziecku syrop łagodzący kaszel oraz ewentualnie lekarstwa przeciwgorączkowe. Antybiotyk lekarz przepisuje bardzo rzadko – wyłącznie wtedy, gdy podejrzewa, że doszło do zakażenia bakteryjnego.
Zobacz też:

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

dziewczynka
fotolia.com
Zdrowie
Angina, zapalenie krtani i inne gardłowe sprawy
Sprawdź, na jakie choroby gardła najczęściej zapadają dzieci, i co zrobić, by szybko im pomóc.

Jeżeli dziecko boli gardło, lepiej, żeby obejrzał je lekarz. Jeśli jednak będziesz wiedziała, czym różnią się między sobą infekcje gardła i krtani, czego możesz się spodziewać podczas choroby oraz co robić, a czego nie, staniesz się zdecydowanie spokojniejsza, a dziecko szybciej wróci do zdrowia. Angina - typowe objawy Za anginę, czyli ropne zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, są odpowiedzialne bakterie. Często angina rozpoczyna się od wymiotów, więc rodzice mogą myśleć, że dziecko ma zatrucie pokarmowe. Szybko jednak dołączają się inne objawy:  Ból gardła. Jest tak silny, że utrudnia przełykanie. Dziecko z tego powodu może nie chcieć jeść, a nawet pić. Zdarza się, że dziecko skarży się także na kłucie w uchu. Gorączka. Temperatura rośnie szybko, może sięgać nawet 40°C. Czerwone gardło. A także powiększone migdałki , na których widać białawy nalot. Powiększone węzły chłonne. Dosyć wyraźnie wyczuwalne są podczas anginy węzły podżuchwowe i szyjne (mogą mieć nawet wielkość ziarna fasoli) Złe samopoczucie. Dziecko jest osłabione, pokłada się, nie ma ochoty na zabawę. Leczenie anginy u dziecka Wezwij pediatrę, bo nieleczona czy źle leczona angina może prowadzić do poważnych powikłań, np. gorączki reumatycznej lub zapalenia nerek. Co zaleci lekarz? Antybiotyk . Dzięki niemu dziecko poczuje się znacznie lepiej już po 2-3 dniach. Ale pamiętaj, że antybiotyk musi brać tak długo, jak nakazał pediatra. Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Preparaty na gardło . Dobrze jest rozpylić dziecku do gardła specyfik, który zmniejszy jego ból i obrzęk oraz ułatwi przełykanie. Uwaga! Czasem do objawów anginowych dołącza się wysypka. Koniecznie wezwij lekarza, bo może to być sygnał, że dziecko ma szkarlatynę albo mononukleozę – wtedy należy zmienić...

Kaszlące dziecko
Fotolia
Zdrowie
Czy ten kaszel trzeba leczyć?
Jak poznać, że kaszel, który ma twoje dziecko, wymaga leczenia? Poznaj objawy, które powinny cię zaniepokoić, a także skuteczne sposoby na dziecięcy kaszel.

1. „Szczekający” kaszel Najczęściej  taki kaszel pojawia się w środku nocy. Jak sama nazwa wskazuje, przypomina szczekanie psa – jednak nie jazgotliwe ujadanie ratlerka, tylko basowe i chrapliwe poszczekiwania owczarka. Taki kaszel jest oznaką zapalenia krtani. Maluch podczas ataku kaszlu bardzo się męczy, często też nie może zaczerpnąć tchu (to tzw. duszność wdechowa). Jeżeli zauważysz duszności, stań z dzieckiem w otwartym oknie albo podaj mu zimne picie z lodówki – zimno zmniejszy obrzęk dróg oddechowych. Jeżeli duszności nie mijają, wezwij karetkę. 2. Kaszel suchy Pojawia się zwykle na początku wirusowych infekcji np. grypy. Lekarze nazywają go bezproduktywnym, bo nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny. Zwykle jego przyczyną jest podrażnienie gardła. Jeśli ataki suchego kaszlu są częste i bardzo męczące (bo np. trwają przez pół nocy) lekarz może zdecydować o podaniu syropu przeciwkaszlowego, np. Sinecod. 3. Ostry i mokry Zwykle mokry kaszel idzie w parze z przeziębieniem albo grypą. Nie należy go hamować np. syropami przeciwkaszlowymi. Dzięki niemu dziecko pozbywa się wydzieliny, która zalegając w drogach oddechowych mogłaby stać się pożywką dla bakterii. Warto za to syropami mukolitycznymi (np. Mucosolvanem, Proposanem czy Flegaminą) rozrzedzać wydzielinę zalegającą w gardle i oskrzelach, aby ułatwić maluszkowi odkrztuszanie jej. Sprawdź, jak lekarze leczą mokry kaszel u swoich dzieci 4. Ostry przedłużający się Często z tego typu kaszlem mamy do czynienia po przeziębieniu albo zapaleniu oskrzeli. Może trwać nawet  dwa miesiące. Jeżeli z biegiem czasu słabnie, a ataki są coraz rzadsze, najpewniej nic złego się nie dzieje – jednak pediatra powinien raz na tydzień obejrzeć maluszka, aby wykluczyć np. pojawienie się nowej infekcji. 5. Napadowy Atak napadowego kaszlu zwykle poprzedzony jest...

Leczenie różyczki
Fotolia
Zdrowie
Zapalenie krtani - Nie lekceważ tego!
Zapalenie krtani może być groźne. Szczekający kaszel, duszności i charakterystyczne pianie podczas wdechu to objawy, które powinny postawić cię na równe nogi - chore dziecko wymaga natychmiastowej pomocy!

Przyczyny zapalenia krtani  Zapalenie krtani może być wywołane wirusami lub bakteriami. Najczęściej chorują maluchy od końca okresu niemowlęcego do 5. – 7. roku życia.   U starszych dzieci choroba zazwyczaj  rozpoczyna się od chrypki lub utraty głosu i   nieproduktywnego (bez odkrztuszania) , bardzo męczącego suchego kaszlu . Może jej towarzyszyć gorączka lub stan podgorączkowy.    U małych dzieci ostre zapalenie krtani może także zacząć się nagle, najczęściej w nocy, czemu sprzyja poziome ułożenie ciała i ciepło.  Uwaga! Zapalenie krtani może być powikłaniem zwykłego przeziębienia.  Stan zapalny obejmujący krtań może z kolei rozprzestrzenić się na niższe odcinki dróg oddechowych, przez co dochodzi do zapalenia tchawicy lub zapalenia oskrzeli u dziecka . Dlatego nie wolno lekceważyć infekcji i czekać aż przejdą same! Przeczytaj także: Zapalenie oskrzeli u dziecka  Rodzaje zapalenia krtani Zwykłe zapalenie krtani  nie jest groźne. Wystarczy w porę rozpocząć leczenie i nie pozwolić chorobie się rozhulać. Leczenie zależy od przyczyny: infekcję bakteryjną zwalcza się antybiotykiem, wirusową – lekami przeciwzapalnymi. W obu przypadkach podaje się także syropy przeciwkaszlowe oraz leki rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające odkrztuszanie.  Dziecko powinno pić dużo letnich, niegazowanych płynów i oszczędzać głos ( nie krzyczeć, nie śpiewać).   Ostre zapalenie krtani może być bardzo groźne.   Nawet niewielki obrzęk może spowodować, że dziecko będzie miało problem z zaczerpnięciem oddechu . Dzieje się tak, ponieważ odcinek podgłośniowy krtani jest u maluszków wyjątkowo wąski.  Objawy ostrego zapalenie krtani to  charakterystyczny, szczekający kaszel , któremu mogą towarzyszyć duszności i przypominający pianie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj