Reklama

85% dzieci poniżej 3. roku życia doświadcza zapalenia ucha środkowego. Ból, wydzielina z ucha, gorączka, osłabienie, brak apetytu i apatia - oto możliwe dolegliwości, które możemy zaobserwować u maluszka. O czym warto wiedzieć i jak zapobiegać chorobie?

Reklama

Objawy zapalenia ucha środkowego

Starsze dziecko z reguły samo komunikuje, że boli je ucho. Mniejsze nie ma takich możliwości. To dlatego ważne jest, by rodzice wykazali się spostrzegawczością i wrażliwością. Na co warto zwrócić uwagę?

Wiodącym objawem zapalenia ucha środkowego jest ból. To jest taki ból ucha, który bardzo trudno rodzicom pominąć, dlatego, że on jest często nagły, silny i co więcej, ten ból narasta w czasie. Czasem w ciągu kilku godzin. Dziecko jest marudne i cierpiące. (…) Poza bólem, bardzo silnie związanym z zapaleniem ucha środkowego, jest taki objaw często znany w pediatrii, jak gorączka - czyli podwyższona temperatura ciała. To, co jeszcze może się w przypadku zapalenia ucha środkowego pojawić, to wymioty, a także u takich młodszych dzieci, które nam nie powiedzą, że ucho boli, może pojawić się obniżenie apetytu, niechęć do jedzenia - mówi dr Justyna Tymińska.

Szczepienia przeciw pneumokokom jako jedna z metod radzenia sobie z zapaleniem ucha

Nie da się całkowicie uchronić przed ryzykiem zachorowania. Są jednak sposoby znane medycynie, które zmniejszają ryzyko zapalenia ucha środkowego. Doktor Tymińska wspomina o karmieniu piersią, unikaniu dymu tytoniowego oraz szczepieniach ochronnych.

Z takich sposobów, które uważa się za skuteczne, jest karmienie piersią, jak najdłużej oraz unikanie narażenia na dym tytoniowy. Najlepszą i najbardziej skuteczną metodą są oczywiście szczepienia. Szczepienia przeciwko pneumokokom, dlatego, że to właśnie ta bakteria jest najczęstszą przyczyną ostrych zapaleń ucha środkowego. Od 31.12.2016 roku w Polsce wszystkie dzieci otrzymują te szczepienia. One są wpisane do programu szczepień ochronnych i możemy je realizować zarówno płatnie, jak i bezpłatnie dlatego, że na rynku mamy dwa preparaty. Tutaj zawsze zachęcam rodziców do tego, żeby porozmawiali z lekarzem, z panią pielęgniarką na ten temat, zanim podejmą decyzję, który preparat wybrać - dodaje ekspertka.

Chcesz wiedzieć więcej? Już teraz zobacz całe wideo.

Reklama

Mat. prasowe

Reklama
Reklama
Reklama