
Zapalenie ucha zewnętrznęgo u dziecka
- Przyczyny: Wystarczy lekkie zadrapanie w kanale słuchowym, aby spowodować kłopoty. Taka ranka może powstać podczas oczyszczania ucha patyczkami higienicznymi albo kiedy maluch włoży sobie coś do uszka. Lekarze nazywają czasem zapalenie ucha zewnętrznego „uchem pływaka”, ponieważ może je wywołać niezbyt czysta woda z basenu czy jeziora.
- Objawy: Najpierw pojawia się świąd w przewodzie słuchowym. Maluch może próbować się drapać i w efekcie pogorszyć sprawę: np. paznokciem zranić uszko i przenieść infekcję. Z uszka może wypływać żółtozielona wydzielina, pojawia się także ból i niewielka gorączka.
- Leczenie: Cierpiącemu maluszkowi pomoże ciepły okład na uszko. Rozgrzej ręcznik na grzejniku, zwiń w rulonik i ostrożnie przyłóż do chorego ucha. Ciepło nieco ukoi ból i przyspieszy leczenie.
Uwagi: Idź do specjalisty zawsze, kiedy podejrzewasz, że dziecko boli ucho. Pamiętaj, że aby umówić się do laryngologa, potrzebne jest skierowanie od pediatry. Pomoc lekarza przyda się także, kiedy malec włoży coś do uszka. Nie staraj się wyjmować np. koralika patyczkiem albo pęsetką, bo możesz wepchnąć go jeszcze głębiej i spowodować stan zapalny.
Zapalenie ucha środkowego u dziecka
- Przyczyny: U małych dzieci trąbka słuchowa, która łączy nos z uchem, jest krótka i szeroka. Kiedy dziecko ma katar, wirusy albo bakterie z jego noska mogą łatwo przedostać się do uszka, namnażać się tam i wywołać stan zapalny.
- Objawy: Często maluch ma wysoką gorączkę (nawet do 40ºC), płacze z bólu, nie chce ssać (bo wtedy w uchu podnosi się ciśnienie, a to wzmaga ból), trzyma się za ucho albo przyciska je do materacyka. Uwaga! Czasem jednak zapaleniu ucha środkowego nie towarzyszy podwyższona temperatura.
- Leczenie: Zwykle wystarczy podawać malcowi leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jeżeli jednak lekarz stwierdzi bakteryjne zapalenie ucha, potrzebna będzie kuracja antybiotykowa. Laryngolog może też zalecić podawanie dziecku preparatu do noska (np. Nasivin), który udrożni nos i uszy. Być może przepisze też kropelki do ucha.
Uwagi: Jeżeli lekarz zaleci krople, ułóż dziecko na płaskiej powierzchni na boku, odciągnij koniuszek ucha i ostrożnie wpuść do środka kropelki. Malec powinien leżeć na boczku jeszcze przez kilka chwil, aby kropelki mogły spłynąć w głąb. Zabieg powtarzaj dwa, trzy razy dziennie.
Zobacz też: Jak poznać, że dziecko ma zapalenie ucha? 6 ważnych objawów