Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dieta po wymiotach u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Dieta po wymiotach u dziecka, po biegunce i przy zaparciach

Część dolegliwości ze strony układu pokarmowego dziecka można łagodzić odpowiednim żywieniem. Jednak dieta po wymiotach u dziecka będzie inna niż przy biegunce i inna niż przy zaparciach. Nie zawsze też do zlikwidowania dolegliwości wystarczy reżim dietetyczny, czasami niezbędne są leki.

Wymioty i biegunka u dziecka mogą być objawem np. zatrucia pokarmowego lub infekcji jelitowo-żołądkowej. Jeśli dolegliwości są wyjątkowo silne, towarzyszą im dodatkowe objawy, należy poradzić się lekarza. W innych wypadkach, także przy zaparciach, warto zastosować odpowiednią dietę.

Spis treści:

Co dać dziecku do jedzenia po wymiotach

Podczas wymiotów najważniejszym zadaniem rodzica jest niedopuszczenie do odwodnienia dziecka. Dlatego maluchowi zaproponuj do picia to, na co ma ochotę (chętniej będzie pić). Pamiętaj, by płyny dawać często (najlepiej chłodne), ale w małych ilościach (najpierw po 1–2 łyżeczki!). Zbyt duża ich ilość naraz mogłaby wywołać kolejne torsje.

Przez pierwsze 4–6 godzin po ustaniu wymiotów nie należy dziecku podawać jedzenia. Taki post pozwala zazwyczaj zahamować odruch wymiotny i powrócić układowi pokarmowemu do prawidłowej pracy. Zresztą najczęściej dziecko, które odczuwa mdłości, nie ma ochoty na jedzenie – sam organizm wysyła znaki, że potrzebuje chwili odpoczynku. Po przerwie podaj dziecku coś lekkiego – pszenna bułeczka lub kawałek gotowanego mięsa (ale chudego, np. kurczaka). Dieta dziecka po wymiotach powinna być lekkostrawna. Należy więc unikać dań smażonych, bardzo tłustych oraz zawierających surowe warzywa i owoce.

Marchwianka najlepsza po wymiotach u dziecka (przepis)

Marchewkę trzeba starannie umyć, obrać i pokroić w plasterki. Następnie należy zalać ją wodą w proporcjach 50 g marchwi na 100 g wody i gotować do miękkości, w razie potrzeby uzupełniając wodą. Miękką marchew trzeba wyjąć, zmiksować i ponownie połączyć z wywarem. Dodać szczyptę soli i płaską łyżeczkę glukozy. Marchwiankę można przygotować w większej ilości (np. 2–3 porcje), ale trzeba ją przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu jednego dnia.

Dziecko bez problemu może też spróbować lekkiej zupy z makaronem. Najlepiej daj mu wybór pomiędzy kilkoma daniami – ważne jest tylko to, by były lekkostrawne (nietłuste!). Jeśli smyk zje ze smakiem to znak, że wraca do zdrowia.

Tego unikaj przy wymiotach!

Słodycze, tłuste czy smażone potrawy, surowe warzywa i owoce, produkty z dużą ilością konserwantów obciążają układ pokarmowy. Aby je strawić, żołądek musi się nieźle napracować. Dlatego lepiej ich unikać.

Dieta dziecka przy biegunce

Biegunkę wywołują ją najczęściej wirusy, choć czasem też błędy w diecie. Długotrwała i bardzo intensywna biegunka może być niebezpieczna dla zdrowia dziecka, bo prowadzi do odwodnienia. Dlatego, tak jak podczas wymiotów, najważniejsze jest podsuwanie dziecku napojów (jeśli malec nie ma torsji, może pić więcej ni 2–3 łyżeczki na jeden raz).

Co ugotować dziecku, gdy ma biegunkę?

W pierwszych 3–4 godzinach lepiej nie namawiać dziecka do jedzenia. Po tym czasie można zaproponować malcowi kilka prostych dań. Jednak powinien jeść je tylko wtedy, gdy ma na to ochotę. Marchwianka zawiera pektyny, które pęcznieją i wchłaniają w jelitach wodę, gazy i toksyny bakteryjne. Zawiera też potas, którego podczas biegunki zwykle zaczyna brakować. Można ją podawać już niemowlętom. Gdy karmisz butelką, mleko modyfikowane dobrze jest przygotować właśnie na marchwiance.

Poza marchwianką przy biegunce można dziecku podać:

  • Kompot z jabłek. Jest bogaty w składniki mineralne (sód, potas), które w czasie biegunki są wypłukiwane z organizmu. Jabłka zawierają także pektyny, błonnik oraz kwasy organiczne, mające własności bakteriobójcze. Pediatrzy porównują dietę jabłkową do szczotki czyszczącej jelita z uszkodzonych nabłonków i bakterii.
  • Zupa z dyni. Przygotowuje się ją podobnie jak marchwiankę. Jeśli maluch nie chce jej zjeść więcej, możesz podawać mu 2–3 łyżeczki co 10 minut.
  • Banany i grzanki. Działają na jelita ściągająco, wchłaniają wodę, dobrze „uspokajają” układ trawienny.
  • Danie z masłem. Zdziwiona? Otóż istnieją dowody na to, że dieta ubogotłuszczowa może czasem powodować u dzieci rodzaj przewlekłej biegunki. Warto więc zadbać o odpowiednią ilość tłuszczu w potrawach. Ale uwaga: specjaliści radzą podawać chude mięso i wędliny, a tłuszcz dodawać jedynie w postaci niezmienionej termicznie, czyli nie smażyć na nim, nie dodawać do gotowania, tylko np. zmieszać łyżeczkę masła czy oleju rzepakowego z ziemniakami lub makaronem.

Tego unikaj przy biegunce!

Podczas biegunki czasem dochodzi do uszkodzenia nabłonka jelit, a to na pewien czas zaburza prawidłowe wytwarzanie laktazy (enzymu trawiącego laktozę, czyli cukier znajdujący się w mleku). Dlatego dziecku powyżej pierwszego roku życia, którego podstawą diety nie jest już mleko, lepiej na kilka dni je odstawić. W czasie biegunki dziecko powinno także unikać soków owocowych oraz surowych warzyw i owoców.

Dieta dziecka na zaparcia

Przede wszystkim dziecko musi dużo pić, kiedy ma zaparcia. Jeśli karmisz malca wyłącznie piersią, przystawiaj go często. Gdy przygotowujesz mieszankę mleczną, nigdy nie wsypuj do wody więcej proszku, niż to jest zalecane. Starszaka zachęcaj do picia wody i herbatek ziołowych.

Jeśli dziecko cierpi zaparcia, nie wystarczy jednodniowa dieta. Trzeba zadbać o zmianę żywienia. Na talerzu malucha powinno znaleźć się więcej potraw z dużą zawartością błonnika. Najwięcej jest go w warzywach i owocach. Nie powinnaś także robić dziecku kanapek wyłącznie z jasnym pieczywem. Od czasu do czasu podaj grahamkę czy chleb z pełnego przemiału.

1. Płatki na śniadanie. Możesz przyrządzić własną wersję: np. musli z dodatkiem otrębów lub płatki owsiane. Otręby często dzieciom nie smakują. Dlatego warto je też dodawać do jogurtów lub... ukryć zmieszane z masłem pod plasterkiem szynki na kanapce.

2. Owoce. Traktuj je jak przekąskę i dawaj swojemu malcowi między posiłkami.

3. Surówki. Dodawaj je nie tylko do mięsa. Mogą być uzupełnieniem, np. kanapek.

4. Zupa jarzynowa. Zawiera mnóstwo błonnika. Podobnie jak kalafiorowa i brokułowa.

Tego unikaj przy zaparciach

Kaszki ryżowe i kukurydziane, wyłącznie jasne pieczywo, ryż, słodycze, banany i mus jabłkowy mogą wywoływać zaparcia.

Zobacz też:

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

edipresse.PAI300000001 copy.JPG
Edipresse
Zdrowie
Czy to wirus czy bakteria? Jak radzić sobie z biegunką u dziecka?
Zobacz czym może być wywołana biegunka i jak ją leczyć w zależności od przyczyny.

Biegunka to nie tylko częste, półpłynne lub wsiąkające w pieluszkę stolce. Określa się tak również kupkę, w której pojawiły się śluz, ropa lub krew. Biegunkowe kupki mogą zawierać niestrawione resztki pokarmu i inaczej pachną. Biegunka wirusowa Jej przyczyną mogą być rota- lub norowirusy. Takie infekcje przenoszą się łatwo. Od zarażenia do pierwszych objawów mija od 1 do 4 dni. Niemowlęta do 6. miesiąca życia można zaszczepić przeciw rotawirusom . Objawy. Pojawiają się nagle: złe samopoczucie, wymioty, gorączka, potem dołącza biegunka (trwa 7–9 dni i sama mija). Biegunka bakteryjna Jest to m.in. choroba brudnych rąk . Sprzyja jej również niewłaściwe przechowywanie żywności. Źródłem zakażenia może być także osoba, która jest nosicielem bakterii. Objawy. Kupki są obfite, może w nich pojawiać się ropa, śluz lub krew. Dzieci mają kurczowe, niekiedy bardzo silne bóle brzucha, wymioty i gorączkę. Mogą też być osłabione i odurzone – to wynik zatrucia toksynami wydzielanymi przez bakterie. Sposób postępowania Antybiotyki i sulfonamidy nie działają na wirusy. Podaje się je tylko przy ciężkich biegunkach bakteryjnych. Skuteczne są preparaty probiotyczne (np. Trilac, Lakcid). Skracają czas biegunki, łagodzą wymioty, zapobiegają odwodnieniu. Jeśli dziecko tylko wymiotuje, powinno dostać środki przeciwwymiotne. Przy ciężkiej biegunce bakteryjnej (np. salmonellozie) maluch musi znaleźć się w szpitalu. Dieta na biegunkę. Na początku biegunki podaje się słabe herbatki, Gastrolit lub Orsalit i marchwiankę, ale nie należy przerywać karmienia piersią! Jeśli karmisz butelką, mleko modyfikowane możesz mieszać z marchwianką albo przez kilka dni podawać preparat bezmleczny (Bebilon Pepti, Nutramigen) lub mleko niskolaktozowe. Potem stopniowo należy wprowadzać: kleik ryżowy na wodzie, zupę jarzynową z chudym mięsem,...

Dieta przy biegunce u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Dieta przy biegunce u dziecka – co podawać, czego unikać?
Przy biegunce u dziecka najważniejsza jest odpowiednia dieta i zadbanie o to, aby chory maluch dużo pił. Leki podaje się jedynie pomocniczo. Co możesz przygotować dziecku do jedzenia w czasie choroby i po niej?

Biegunka u dziecka jest niebezpieczna, bo wraz z luźnymi kupkami maluch traci dużo płynów, a przy tym cennych składników mineralnych. Z tego względu odpowiednia dieta przy biegunce ma ogromne znaczenie dla procesu szybkiego zdrowienia. To od niej w dużej mierze zależy, czy dziecko się nie odwodni oraz czy jego organizm otrzyma wystarczającą ilość energii do zwalczenia infekcji i towarzyszącej jej biegunki. Biegunka świadczy o tym, że układ pokarmowy nie pracuje prawidłowo, warto więc zastosować żywienie, które dodatkowo go nie obciąży. Z tego względu przy rozwolnieniu stosuje się dietę lekkostrawną i podaje wyłącznie pokarmy, które dostarczają energii, nawadniają i uzupełniają utracone sole mineralne, a przy tym działają zapierająco. Ważnym składnikiem diety przy biegunce powinien być błonnik pokarmowy, który ułatwi zatrzymywanie wody w organizmie. A najważniejsze jest odpowiednie nawadnianie dziecka, czyli częste podawanie niezbyt dużych porcji napojów – najlepiej wody. Wyjaśniamy, jakie produkty, potrawy i napoje spełniają te kryteria i powinny znaleźć się w diecie dziecka z biegunką. Dieta przy biegunce u dziecka – jaka jest najlepsza? Najlepsza dieta przy biegunce u dziecka to tzw. dieta BRAT (skrót od: banana, rice, aple, toasts, czyli banany, ryż, jabłka i suchary): B – banany, jak najmniej dojrzałe, mogą być wręcz jeszcze zielone, R – ryż gotowany, kleik ryżowy – gotowane na wodzie, wafle ryżowe, A – jabłka, ale wyłącznie poddane obróbce termicznej – gotowane lub pieczone, najlepiej w postaci musu, T – sucharki, lekko czerstwe tosty pszenne, białe pieczywo, lekko czerstwe biszkopty, dobrze ugotowany makaron pszenny, gotowana na wodzie kasza manna. Składniki diety BRAT mają działanie zapierające, czyli sprawiają, że stolec jest bardziej odwodniony. To bardzo pożądany...

biegunka u dziecka
Fotolia
Zdrowie
Biegunka u dziecka to poważna dolegliwość! Jak sobie z nią radzić?
Biegunka u dziecka najczęściej spowodowana jest chorobotwórczymi drobnoustrojami, które wywołują zatrucie lub infekcję. Może szybko doprowadzić do odwodnienia, dlatego ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu i monitorowanie stanu malucha.

Biegunka u dziecka to dolegliwość, która nie powinna być bagatelizowana. Poprzez częste oddawanie luźnego stolca organizm dziecka próbuje się pozbyć toksyn i drobnoustrojów. Jednak robiąc rzadkie kupy, dziecko traci wodę i cenne sole mineralne. A to jest niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie, jeśli utrata wody spotęgowana jest jednoczesnymi wymiotami. Spis treści: Biegunka u dziecka – przyczyny Ile trwa biegunka u dziecka? Co na biegunkę u dziecka – jakie leki? Domowe sposoby na biegunkę Biegunka u dziecka – kiedy do lekarza? Dieta przy biegunce u dziecka Przyczyny biegunki u dziecka Biegunkę u dziecka powodują czynniki zewnętrzne – bakterie, wirusy, alergeny , które wnikają do organizmu najczęściej z pokarmem lub z brudnych rąk. Najczęstszymi przyczynami biegunek u dzieci są: infekcje wirusowe (np. rotawirusy), infekcje bakteryjne (np. salmonella), alergie pokarmowe, błędy dietetyczne, np. za dużo soków owocowych w diecie dziecka, nietolerancja glutenu, nietolerancja laktozy, zatrucie pokarmowe.   Dziecko może też mieć biegunkę podczas kuracji lekami i w trakcie różnych chorób, np. podczas zapalenia ucha czy zakażenia układu moczowego. Ile trwa biegunka u dziecka? Biegunka bywa ostra (trwa krótko – 1 do 2 dni) lub przewlekła (trwa dłużej niż 10 do 14 dni), może także mieć różny przebieg. Najczęściej jest łagodna, ale zdarza się, że przez chorego maluszka wszystko „przelatuje’’ – taka sytuacja bezwzględnie wymaga konsultacji z lekarzem. Aby mówić o biegunce u dziecka, trzeba zaobserwować częste wypróżnienia o rzadkiej konsystencji, którym mogą towarzyszyć inne symptomy zatrucia lub alergii. Najczęstsze objawy biegunki u dziecka:  częste, płynne kupy (powyżej 3 w ciągu dnia) jedna luźna kupa, jeśli jest w niej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz