Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
rodzice, niemowlę, majówka, piknik
Zdrowie

Majówka bez zatrucia pokarmowego

Zatrucia pokarmowe są zmorą wielu rodzinnych wypadów. Popularna grypa żołądkowa to jednak tylko umowna nazwa znacznie bardziej skomplikowanych kłopotów dzieci z brzuszkiem. Podpowiadamy, jak uchronić malucha przed zatruciem pokarmowym.

Objawy zatrucia pokarmowego

Symptomy kłopotów to najczęściej wymioty, biegunka, bóle brzucha, podwyższona temperatura, czasem też śluz lub krew w kupce. Występują po kilku albo kilkunastu godzinach, najwyżej kilku dniach od kontaktu z chorym lub zjedzenia zakażonego posiłku. Oprócz tych wymienionych, mogą pojawić się burzliwe objawy ogólne: gorączka powyżej 38ºC, dreszcze, bóle głowy, osłabienie spowodowane odwodnieniem i toksynami wytwarzanymi przez bakterie. Przyczyną zatruć pokarmowych bywają różne bakterie, np. salmonella, gronkowiec złocisty, listeria czy yersinia.

Przebieg zatrucia pokarmowego

Choroba może przebiegać łagodnie lub w formie ciężkich zaburzeń żołądkowo-jelitowych, z biegunką, wymiotami, gorączką. A to prowadzi do odwodnienia – dziecko rzadziej moczy pieluszkę, ma spierzchnięte usta i suchy język, zmniejsza się ilość śliny, łez i pojawia chrypka, skóra traci elastyczność, zapada się ciemiączko. Podstawą leczenia jest zapobieganie odwodnieniu i utracie elektrolitów.
Jeśli dziecko nie wymiotuje, należy mu podawać do wypicia płyny wieloelektrolitowe, np. Gastrolit, Orsalit, Floridral – w małych ilościach, np. dwie łyżeczki co pół godziny, a także wodę z glukozą (łyżeczka na 100 ml wody), marchwiankę , herbatki. Powinny być chłodne, bo takie osłabiają odruch wymiotny. Podaje się również probiotyki, by jak najszybciej przywrócić i utrzymać w jelitach prawidłową florę bakteryjną.
Pamiętaj, w ciężkich przypadkach, jeśli leczenie w domu nie skutkuje, trzeba szybko zawieźć dziecko do szpitala, by otrzymało elektrolity w kroplówce.

9 sposobów ochrony dziecka przed zatruciem pokarmowym

  • Myj ręce dziecku i sobie po wyjściu z toalety i przed posiłkami, po powrocie ze spaceru, po zabawie w piasku i ze zwierzętami.
  • Mleko i inne jedzenie dla dziecka przygotowuj tuż przed podaniem, ze świeżych produktów. Nie przechowuj ich w temperaturze pokojowej.
  • Zabezpieczaj jedzenie przed owadami, zwłaszcza przed muchami.
  • Jeśli korzystasz ze słoiczków, przełóż do miseczki potrzebną porcję. Zamknięty słoik z resztą dania wstaw do lodówki i zużyj w ciągu kilku godzin (maksymalnie doby, jeśli tak zaleca producent).
  • Dokładnie myj warzywa i owoce, zanim zaczniesz je obierać, i opłucz po obraniu.
  • Zawsze sprawdzaj datę przydatności gotowych produktów. Jeśli minęła, wyrzuć je.
  • Używaj wody butelkowanej. Dla niemowląt można ją przegotować i przestudzić. Kupuj ją w małych butelkach, najwyżej półtoralitrowych, tak by została wypita w dniu otwarcia.
  • Uważaj na  lody. Gdy je kupujesz w sklepie, dokładnie im się przyjrzyj. Jeśli wyglądają na zdeformowane, to oznacza, że mogły być rozmrożone i powtórnie zamrożone, co sprzyja rozwojowi niebezpiecznych bakterii.
  • Bądź ostrożna w przydrożnych barach. Nie kupuj tam gulaszy, kotletów mielonych czy gołąbków - nie wiadomo dokładnie, jaki jest ich skład – czy nie zawierają starych, niezjedzonych potraw.

Zobacz też: Bezpieczna majówka w ogrodzie

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

dziecko na plaży
Fotolia
Czas wolny
Letnie zatrucia – jak się przed nimi ustrzec
Nawet dorosły nie ma żołądka z żelaza, a co dopiero dziecko. Dlatego w upał maluchom często zdarzają się zatrucia pokarmowe. Jak ustrzec się przed zatruciem pokarmowym – pytamy dr. Wojciecha Trzeciakowskiego, pediatrę neonatologa.

Co jest powodem zatruć pokarmowych? Oczywiście bakterie, które usadawiają się w jedzeniu. Wysokie temperatury są dla nich sygnałem, by intensywniej się namnażać. Zatrucie pokarmowe jest niebezpieczne dla dzieci, gdyż bardzo szybko może spowodować odwodnienie. Jak uniknąć zatrucia pokarmowego latem? Uważaj na gotowe dania z barów Nie zamawiaj dla dziecka takich potraw, jak kotlety mielone, gulasz, gołąbki, pierogi – nigdy nie wiadomo, co dokładnie znajduje się w środku i czy tego typu dania są świeże. Nie kupuj gotowych produktów garmażeryjnych (np. sałatki jarzynowej, ryby po grecku, mięsa w galarecie). Ostrożnie kupuj nabiał i wędliny Jeśli robisz zakupy na bazarze, to wybieraj tylko te jogurty, twarożki, desery mleczne, które są przechowywane w lodówce. Nie kupuj takich, które mają wydęte wieczko. To tzw. bomba świadcząca o tym, że bakterie wyprodukowały gazy, a produkt jest zepsuty. Jeśli kupujesz żółty ser, zwróć uwagę, czy nie jest obeschnięty i czy nie ma plamek pleśniowych. Gdy wędlinę, sprawdź, jaki ma kolor (powinna być różowa) i jak pachnie (apetycznie!). Kupuj jej niewiele, porcję albo dwie, gdyż latem wędliny szybko tracą świeżość (nie trzymaj ich zawiniętych w folii). Korzystaj z gotowych dań dla dzieci Deserki, kaszki, obiadki w słoiczkach czy specjalnych plastikowych pojemnikach to wielka wygoda i w podróży, i na plaży, i na całodziennym pikniku. Jeśli są szczelnie zamknięte, nic im się nie stanie, nawet gdy jest wyższa temperatura. Gotowanie dania w słoiczkach przechowuj je tylko w cieniu albo w specjalnym termosiku. Po otwarciu danie powinno być jednak szybko zjedzone. Zabieraj na plażę suchy prowiant i owoce Chrupki chlebek, sucharki, biszkopty to bardzo dobre menu na plażę dla starszego dziecka. Dla trzylatka możesz też zabrać kanapki, np. z żółtym serem i pomidorem lub ogórkiem – pod warunkiem że...

Domowe sposoby na biegunkę u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Domowe sposoby na biegunkę u dziecka – skuteczne metody
Domowe sposoby na biegunkę u dziecka sprawdzą się w przypadku niegroźnych i krótkotrwałych biegunek wynikających z zatrucia wirusami lub bakteriami. Można je stosować obok leczenia zaleconego przez lekarza. Sprawdź, co robić, aby szybciej zwalczyć rozwolnienie u dziecka.

Domowe sposoby na biegunkę pomagają powstrzymać rozwolnienie i dają możliwość nawodnienia oraz odżywienia dziecka. Podrażniony układ pokarmowy wymaga specjalnego traktowania. Z tego względu nie wszystkie napoje i potrawy można podawać dziecku w czasie rozwolnienia i tuż po nim. Jakie metody pomogą, gdy dziecko cierpi z powodu biegunki. Domowe sposoby na biegunkę dziecka Domowe sposoby na biegunkę opierają się przede wszystkim na leczniczym wpływie na układ pokarmowy różnych pokarmów. Najbardziej popularnymi i skutecznymi sposobami zwalczania rozwolnienia u niemowląt i małych dzieci są:   marchwianka  –  czyli bardzo rzadka zupa z marchwi.  Zawiera pektyny, które pęcznieją i wchłaniają w jelicie wodę, gazy i jady bakteryjne. Posiada potas, którego podczas biegunki zwykle zaczyna brakować. Można podawać ją nawet niemowlętom, które mają już rozszerzaną dietę. Przepis na marchwiankę:  środkową część marchwi dokładnie umyj, pokrój i ugotuj w wodzie w proporcji 1/2 kg marchewki na litr wody. Po ugotowaniu marchewkę zmiksuj i dodaj ciepłą, przegotowaną wodę. Tak sporządzony napój podawaj dziecku po dwie łyżeczki kilka razy dziennie.   mleko na bazie marchwianki – jeśli podajesz dziecku mleko modyfikowane, możesz przygotować je zamiast na zwykłej wodzie, na marchwiance.   kleik ryżowy  ugotowany na wodzie – ryż ma działanie zatwardzające, podobnie jak marchwianka. Kleik ryżowy  można podać nawet niemowlętom, które dopiero wchodzą w okres rozszerzania diety.   napar z suszonych jagód   – działa powstrzymująco na biegunkę. Jest polecany dla starszych dzieci niż niemowlaki. . kompot z jabłek –  jest bogaty w składniki mineralne (sód, potas), które w czasie biegunki są wypłukiwane z organizmu. Jabłka zawierają pektyny, błonnik oraz...

niemowlę, lato, kuchnia, przekąska, jabłko, owoc
Panthermedia
Dieta
8 zasad letniej diety dziecka - jak uniknąć salmonelli, gronkowców i jadu kiełbasianego?
W gorące dni bakterie namnażają się błyskawicznie. A wtedy kłopoty żołądkowe gwarantowane. Oto, jak gotować, by dziecko ich uniknęło.

Dzieci mają wyjątkowo delikatne żołądki, więc może im zaszkodzić nawet to, co na nas, dorosłych, nie zrobiłoby specjalnego wrażenia. Dlatego gotując dla malucha, musisz stosować kilka ważnych zasad – o każdej porze roku, ale latem w szczególności.   1. Gotując dla dziecka, przestrzegaj higieny Zanim zabierzesz się za robienie zupki czy tarcie jabłka, umyj ręce. Dokładnie wytrzyj też blaty, naczynia i kuchenne akcesoria, np. tarki (bakterie bardzo je lubią) i deski do krojenia. Te, na których kroisz surowe mięso, wyparzaj wrzątkiem. Najlepsze są deski szklane lub ze stali nierdzewnej, bo nie ma na nich nierówności. Pamiętaj, że wylęgarnią paskudztw mogą być również niezbyt czyste i wilgotne ścierki (pierz je w wysokiej temperaturze). Często zmieniaj gąbki, zmywaki, szczotki. I pamiętaj, że dziecko przed posiłkiem zawsze powinno umyć rączki. Wypróbuj 7 prostych przepisów dla 6-miesięcznego dziecka. 2. Nie oblizuj łyżeczki dziecka Podczas gotowania albo karmienia nigdy nie oblizuj łyżeczki dziecka ani nie pij z jego kubeczka. Jeśli chcesz spróbować niemowlęcej zupki, weź drugą łyżeczkę i odłóż na własny talerz. Nie karm też dziecka swoimi sztućcami. 3. Używaj dobrych naczyń W aluminiowych naczyniach podczas gotowania wypłukują się szkodliwe pierwiastki. Z kolei na garnkach emaliowanych często powstają rysy i odpryski. Jeżeli naczynie jest uszkodzone, trzeba je wyrzucić, bo z fragmentu niepokrytego emalią metalu mogłyby się przedostawać do żywności szkodliwe substancje. Najlepiej korzystać z rondli i garnków wykonanych ze stali nierdzewnej lub stalowych, pokrytych teflonem (sprawdzaj co pewien czas czy nie zaczyna odpadać). Bezpieczne jest także szkło i miedź. Jeśli używasz naczyń, sztućców i pojemników z tworzyw sztucznych, korzystaj wyłącznie z tych, które mają atest i zostały przeznaczone do kontaktu z żywnością (także...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak