Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
badaj cholesterol u dziecka
Materiały prasowe
Zdrowie

Zbadaj cholesterol u dziecka

Po co badać cholesterol u dziecka? Bo pierwsze blaszki miażdżycowe zaczynają się tworzyć już w 2. roku życia. Od 11 kwietnia rusza pierwsza akcja profilaktyczna „Zbadaj cholesterol u dziecka”.

Od 11 kwietnia możesz za darmo w 5 miastach w Polsce zbadać cholesterol u dziecka.
Po co takie badanie? Czy dziecko może mieć za wysoki poziom cholesterolu? Tak! Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca obecnie badanie cholesterolu już u dziecka, które skończyło 2 lata. Już wtedy mogą zacząć powstawać pierwsze blaszki miażdżycowe, prowadzące do chorób serca. Z powodu złej diety, epidemii nadwagi i otyłości choroby serca rozwijają się u coraz młodszych osób.

 

Skąd cholesterol u dziecka

Cholesterol jest potrzebny, m.in. dla mózgu. Około 80 proc. cholesterolu produkuje organizm, ok. 20 proc. trzeba dostarczać wraz z tym, co się je. Zła dieta (zbyt duża ilość tłuszczów zwierzęcych, utwardzonych tłuszczów roślinnych, słodyczy) powoduje, że poziom cholesterolu jest za wysoki.
Cholesterol może być „dobry” (HDL) lub zły (LDL). Zły cholesterol odkłada się komórkach ścian tętnic, tworząc tam złogi, czyli blaszki miażdżycowe. Tętnica zwęża się, pojawia się nadciśnienie. Coraz częściej w Polsce mają je już nastolatki!

 

 

Badanie cholesterolu: konieczne u dzieci

Epidemia nadwagi i otyłości dzieci w Polsce postępuje szybciej niż w USA – alarmują specjaliści. W Polsce jak na razie nie ma zaleceń, by każdemu dziecku, które skończyło 2 lata, badać poziom cholesterolu, jednak zdaniem prof. Bożeny Werner, kierownik Oddziału Klinicznego Kardiologii i Pediatrii Dziecięcego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, takie badanie jest wskazane.

- Dzięki badaniu cholesterolu możemy zidentyfikować dzieci, które są rodzinnie zagrożone chorobami serca oraz te, które mają za wysoki poziom cholesterolu z powodu nieprawidłowej diety – podkreśla prof. Bożena Werner.

 

 

Akcja: Zbadaj cholesterol u dziecka

11 kwietnia 2013 r. w Polsce rozpoczynają się badania profilaktyczne dla dzieci w wieku 5-10 lat zagrożonych rozwojem miażdżycy i chorób układu krążenia.  Odbędą się one w 5 miastach Polski. Badania potrwają do 11 maja lub dłużej - do wyczerpania testów (w Polsce ma zostać wykonanych 2500 bezpłatnych badań u dzieci).

Gdzie możesz bezpłatnie wykonać badania cholesterolu u dziecka? Zobacz na następnej stronie.

To nadmiar białka (a nie cukru i tłuszczu) powoduje u dziecka nadwagę? [WIDEO]

badania dziecka
Panthermedia
Zdrowie
Ważne badania, które trzeba wykonać u dziecka
Morfologia, mocz, ciśnienie, cholesterol: są badania, które trzeba zrobić dziecku, by mieć pewność, że na pewno jest zdrowe. Kiedy to konieczne?

Jeśli dziecko jest zdrowe, świetnie się rozwija, pediatra często nie zleca wykonywania mu żadnych dodatkowych badań . Warto jednak na ten temat porozmawiać z lekarzem, a jeśli cokolwiek cię niepokoi, poprosić o skierowanie.    Morfologia  To podstawowe badanie krwi. Pozwala wykryć stan zapalny, ocenić, czy dziecko nie ma anemii. Określa się ilość i wielkość czerwonych krwinek czyli erytrocytów, białych krwinek (leukocytów), hemoglobiny i hematokrytu. Dodatkowo lekarz może zalecić, by sprawdzić:  poziom żelaza . Pozwala stwierdzić, czy przyczyną niedokrwistości (anemii) nie jest niedobór żelaza. OB (opad Biernackiego). Badanie wykonuje się, jeśli lekarz podejrzewa ukrytą infekcję. ASO (poziom antystreptolizyny). Badanie jest zlecane dzieciom, które chorowały na anginę oraz szkarlatynę . Chodzi o wykluczenie możliwych powikłań reumatologicznych. CRP (tzw. białko ostrej fazy). Badanie wykonuje się dzieci, u których podejrzewa się ukrytą infekcję bakteryjną.   Mocz Badanie trzeba wykonać, gdy lekarz podejrzewa infekcję układu moczowego. Badanie moczu pomaga wykryć infekcję, która u dzieci może przebiegać bez gorączki, a objawiać się brakiem apetytu, luźniejszymi stolcami. O infekcji może świadczyć pojawienie się w moczu białka, cukru, krwi. Lekarz może też zalecić wykonanie posiewu moczu (badanie świadczy o obecności bakterii). Dzięki temu może lepiej dobrać antybiotyk.   Ciśnienie krwi Warto zmierzyć ciśnienie chociaż raz każdemu dziecku, które skończyło 2 lata: zwłaszcza jeśli rodzice mają nadciśnienie. Ciśnienie można zmierzyć podczas każdej wizyty lekarskiej. Nadciśnienie u małych dzieci występuje rzadko: zwykle jeśli dziecko ma rodzinne skłonności do nadciśnienia.    Badanie cholesterolu Badanie jest zalecane przez Amerykańską Akademię...

kobieta przy lodówce, warzywa, owoce, odchudzanie, zdrowa dieta
Fotolia
Mama
Schudnij na zdrowej diecie – wywiad z dietetyczką
Białkowa, kopenhaska, owocowa, jaglana... Masz mnóstwo odchudzających diet do wyboru. Jednak korzystanie z takiego gotowca nie zapewni ci zdrowia, trwałych efektów i zgrabnej sylwetki na dłużej. Potrzebujesz najskuteczniejszej i jednocześnie zdrowej diety.

Ciągle słyszymy o nowych dietach, dzięki którym można szybko schudnąć – 5 albo i 8 kilogramów w miesiąc. Rzecz w tym, że w zdrowym odchudzaniu wcale nie chodzi o bicie rekordu prędkości, ale o to, by wyrobić sobie zdrowe nawyki żywieniowe. Klucz do sukcesu kryje się też w proporcjach. Jak poznać te najwłaściwsze dla mnie? Zapytałam o to Annę Jelonek, dietetyczkę. Którą dietę odchudzającą wybrać, by wrócić do formy po ciąży? Nie jestem za tym, żeby polecać jakąkolwiek gotową dietę, bo ona kojarzy nam się z ograniczeniami. Uważam, że kluczowe znaczenie ma indywidualny sposób odżywiania się . Nie ma jednej diety, która byłaby dobra dla wszystkich. Tu trzeba kierować się wiekiem, masą ciała, proporcjami, poziomem aktywności fizycznej. Ważne też jest, ile kobieta przytyła w ciąży , czy to było 10–12 kg (czyli zgodnie z zaleceniami WHO), czy też więcej... Bo jeśli młoda mama ma 20–30 kg nadwagi, to trzeba najpierw ustalić, z jakiego powodu przytyła tak dużo. Czy winowajcą był większy apetyt, czy jakiś aspekt zdrowotny, o którym do tej pory nie wiedziała. Nawet zły sposób odżywiania się jeszcze przed ciążą ma tu znaczenie. Jeśli kobieta stosowała głodówki albo diety-cud, chudła 10 kg, a potem przybierała 20 kg, to metabolizm jest już mocno spowolniony. U takich osób w ciąży, nawet gdy jedzą normalne porcje, może się pojawić efekt jo-jo . Sięganie po gotową dietę nie załatwi sprawy, jeśli najpierw nie ustalimy, co powoduje tycie, albo co utrudnia zrzucenie nadwagi. Najlepiej, by tropieniem winowajcy zajął się dietetyk. Zobacz: Ciało po ciąży - co zniknie, a co zostanie na zawsze Czy do wizyty u dietetyka trzeba się jakoś przygotować? Warto przypomnieć sobie, kiedy dokładnie pojawiły się problemy z masą ciała, czy wcześniej – nawet 10 lat przed ciążą – były stosowane jakieś diety odchudzające. Duże...

Hipercholesterolemia u dzieci
StockAdobe
Zdrowie
Zdrowo je, a ma wysoki cholesterol? To może być hipercholesterolemia
Hipercholesterolemia to uwarunkowany genetycznie podwyższony poziom cholesterolu. Wydaje się, że tylko dorośli cierpią z tego powodu, a to nieprawda. Hipercholesterolemia może dotykać także dzieci!

Czy regularnie badasz swojemu dziecku poziom cholesterolu ? Jeśli nie, a skończyło ono już 5 lat, zacznij to robić. Okazuje się, że nawet zdrowo wyglądające dzieci mogą mieć znacznie podwyższony cholesterol całkowity, np. z powodu hipercholesterolemii. Brak leczenia może skutkować miażdżycą, udarem mózgu lub zawałem serca, a nawet przedwczesną śmiercią. Nie bagatelizujmy tego! Jak rozpoznać hipercholesterolemię u dziecka? Hipercholesterolemia jest to nieprawidłowość metaboliczna , która powoduje znaczne podwyższenie poziomu cholesterolu, niezależnie od stylu życia, jaki się prowadzi. Ma ona podłoże genetyczne. To znaczy, że może się zdarzyć, że dziecko jest pozornie zdrowe , bo ma prawidłową dietę i jest aktywne fizycznie, a tak naprawdę będzie ono miało bardzo wysoki cholesterol. Aby wykryć, czy dziecko cierpi na hipercholesterolemię, czyli odziedziczyło wysoki cholesterol po przodkach, należy wykonać badanie krwi . Badanie to nazywane jest lipidogramem , pozwala na ocenę stężenia w osoczu krwi: cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, cholesterolu HDL, triglicerydów. Profil lipidowy powinno się badać u wszystkich dzieci powyżej 5. roku życia, a u tych, które są obciążone hipercholesterolemią rodzinną nawet już po 2. roku życia (zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii). Przyczyny wysokiego cholesterolu u dziecka Jeśli dziecko cierpi na hipercholesterolemię rodzinną , wówczas cholesterol przekraczający górną normę odziedziczyło po rodzicach lub dziadkach. Inne przyczyny tej nieprawidłowości to skumulowanie takich czynników, jak: zła dieta, bogata w tłuszcze i produkty wysoko przetworzone; nadwaga; zbyt mała aktywność fizyczna. Jeśli cholesterol u dziecka będzie znacznie przekraczał normy, może w przyszłości przyczynić się do powstania miażdżycy, udaru mózgu, choroby wieńcowej, zawału...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak