zespół touretta
Adobe Stock
Zdrowie

Krnąbrne dziecko? To może być zespół Touretta!

Zespół Tourett'a to tak zwana choroba tikowa. Pojawia się nagle między 2. a 15. rokiem życia, a rodzice myślą, że dziecko jest po prostu krnąbrne...

Twoja pociecha zaczęła często mlaskach, chrząkać, często powtarzać to samo słowo albo przeklinać? Nie bagatelizuj tego! Być może ma zespół Tourett'a i wymaga pomocy neurologa!

Spis treści:

Czym jest zespół Tourett'a?

Jest to choroba z pogranicza neurologii i psychiatrii, której pełna nazwa brzmi zespół Gillesa de la Touretta. Nazywana jest też "chorobą tikową" lub "chorobą tików". Tiki z kolei to mimowolne, niekontrolowane przez chorego ruchy, gesty, grymasy twarzy, powtarzane słowa, pociąganie nosem, chrząkanie, mlaskanie. Przyczyna choroby nie jest znana, wiadomo jednak, że często występuje rodzinnie.

Częstość występowania zespołu

Zespół Tourett'a dotyka mniej więcej 5 osób na 10 000. Częściej pojawia się w rodzinach, w których ktoś już cierpiał na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne lub nadpobudliwość. Częściej dotyka osoby płci męskiej.

Przeczytaj: Kiedy agresja u dziecka jest zaburzeniem, a kiedy tylko przejściowym kłopotem?

Objawy "choroby tików"

Pierwsze objawy zaczynają występować w dzieciństwie lub w wieku kilkunastu lat. Najczęściej początkowo tiki pojawiają się na twarzy – może to być zbyt częste mruganie lub zaciskanie powiek. Z upływem czasu tiki rozprzestrzeniają się na całe ciało. Chory zaczyna wykonywać:

  • mimowolne gesty rękami,
  • ruchy głową,
  • mogą także pojawić się tiki dźwiękowe: mlaskanie, chrząkanie, sapanie.


Chory potrafi przez pewien czas nad nimi zapanować, jednak po chwili dochodzi do ich "wybuchu": pojawiają się z większym nasileniem i gwałtownością. Podobnie dzieje się w sytuacjach stresujących lub wtedy, gdy chory jest zmęczony, panuje wysoka temperatura. Tiki nasilają się też wieczorami.

Charakterystyczne są też tiki dźwiękowe, zwane wokalizacjami: mimowolne wykrzykiwanie słów lub całych zdań, często o wulgarnym charakterze. Chorzy cierpią też często na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i zaburzenia snu.

Warto podkreślić, że iloraz inteligencji osób dotkniętych zespołem Tourett'a nie odbiega od normy i zdają oni sobie sprawę z tego, co się z nimi dzieje.


W życiu chorego występują okresy nasilenia objawów i ich złagodzenia. Nasilenie najczęściej pojawia się w okresie szkolnym, a złagodzenie w wieku dorosłym. Zespól Tourett'a u połowy chorych daje objawy przez całe życie, choć często bywa, że łagodnieją z wiekiem.

Zobacz też: Jak zdiagnozować i leczyć zespół Aspergera

Diagnozowanie zespołu Tourett'a

Rodzice, którzy zaobserwują niepokojące objawy u swojego dziecka, powinni zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Warto na wizytę pójść ze spisanymi obserwacjami: jakie tiki występują, jak często, w jakich okolicznościach. Lekarz zrobi też wywiad, pytając o ewentualne wcześniejsze urazy głowy dziecka, przyjmowane przez nie leki oraz o to, czy w rodzinie zdarzały się przypadki osób z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi.
Ostateczne potwierdzenie choroby nastąpi po konsultacji z neurologiem albo/i z psychiatrą.

Leczenie zespołu "choroby tików"

Zobacz kalendarz rozwoju dziecka
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Choroba jest nieuleczalna, czyli nie można zlikwidować jej przyczyn. Najczęściej w przypadku niezbyt nasilonych objawów, stosuje się edukację samego pacjenta i osób w jego otoczeniu. Inną formą pomocy jest terapia poznawczo-behawioralna, która odbywa się w ramach psychoterapii.

U pacjentów z dużym nasileniem tików można także zastosować leczenie farmakologiczne. Lekarz może przepisać tzw. neuroleptyki lub klonidynę albo atomoksetynę. Bardzo rzadko stosuje się zastrzyki z toksyny botulinowej, która poraża się mięśnie biorące udział w tworzeniu tików ruchowych.

Chorzy przez całe życie powinni pozostawać pod opieką psychologa. Jest to bardzo ważne ze względu na to, że dodatkowo cierpią oni na zaburzenia emocjonalne, a w ich przypadku szczególnie ważne jest zdobycie umiejętności radzenia sobie ze stresem i napięciem, które potęgują tiki.

Zobacz także
galaktozemia choroba genetyczna

Twoje dziecko ma galaktozemię? To musisz wiedzieć!

otoskleroza

Na czym polega otoskleroza?

progeria

Progeria – rzadka choroba genetyczna

Choroba dziecka: jak sobie z nią radzić, mówi psycholog [WIDEO]

Smutny chłopiec, dziecko
Fotolia
Zdrowie
Jak zdiagnozować zespół Aspergera?
Twoje dziecko zachowuje się w sposób, który Cię niepokoi? Martwisz się, że nie potrafi znaleźć sobie przyjaciół? Nie potrafi zrozumieć żartów, przenośni, ironii? Być może ma zespół Aspergera. Sprawdź, jak diagnozuje się to zaburzenie.

Diagnozę zespołu Aspergera stawia zespół specjalistów - psycholog, psychiatra, neurolog, czasem pedagog z poradni psychologiczno-pedagogicznej . Zaburzenie diagnozuje się na podstawie rozmów z rodzicem, obserwacji i rozmowy z dzieckiem. Rodzice i nauczyciele wypełniają także testy na zespół Aspergera. Przygotowania do diagnozy zespołu Aspergera Dziecko z zespołem Aspergera nie potrafi we właściwy sposób odbierać informacji za pomocą zmysłów - może być nadwrażliwe lub podwrażliwe sensorycznie . Jeśli coś cię niepokoi w zachowaniu dziecka, koniecznie wybierz się do specjalisty, wczesna diagnoza zaburzeń ze spektrum autyzmu jest bardzo ważna dla dobrego rozwoju dziecka. Do wizyty u specjalisty lepiej się przygotować: przypomnij sobie, jak zachowywało się dziecko od najmłodszych lat; pomocne w odświeżeniu pamięci z pewnością będą domowe zbiory zdjęć , nagrania z uroczystości rodzinnych, wspólnych wakacji, przedstawień szkolnych; wspomnienia dotyczące dziecka spisz na kartce , by podczas wizyty u specjalisty nic ważnego ci nie umknęło. Warto wiedzieć: Dlaczego przedszkolak może być milczący? Diagnozowanie zespołu Aspergera - jakie badania? Diagnozowanie zespołu Aspergera jest procesem żmudnym i długotrwałym - może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Czasami zdarza się, że prawidłowa diagnoza zostaje postawiona dopiero po kilku latach odwiedzania różnych specjalistów. Podczas tego procesu powinny zostać wykonane testy na zespół Aspergera : badania słuchu i wzroku, badanie neurologiczne (EEG, ewentualnie tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny), badanie genetyczne, morfologia krwi , testy psychologiczne , ankiety, na które odpowiadają zarówno rodzice lub opiekunowie dziecka, jaki i jego nauczyciele. Jak rozpoznać zespół Aspergera?), Objawy zespołu Aspergera to m.in.: trudności w...

padaczka u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Padaczka u dzieci: objawy, leki przeciwpadaczkowe, wyleczenie padaczki u dziecka
Padaczka u dzieci może być spowodowana chorobą wrodzoną. Objawy padaczki u dzieci są często inne niż u dorosłych i nie zawsze przebiegają z drgawkami. Leki przeciwpadaczkowe w niektórych przypadkach dają bardzo dobre rezultaty, pewne typy epilepsji dziecięcej są uleczalne.

Padaczka to najczęstsza choroba neurologiczna u dzieci. W większości przypadków pierwsze objawy epilepsji pojawiają się przed ukończeniem pełnoletniości, a zdarza się też, że padaczka ujawnia się już u niemowląt. Nie wszystkie objawy padaczki u dzieci są charakterystyczne, dlatego czasami postawienie diagnozy wymaga czasu. Padaczkę dziecięcą leczy się farmakologicznie, czasami dietą ketogenną. Dobre efekty przynosi też lecznicza marihuana. Niektóre typy epilepsji u dzieci pozwalają na prawie normalne funkcjonowanie. Padaczka u dzieci Przyczyny epilepsji u dzieci to najczęściej choroby genetyczne lub wrodzone oraz przebyte przez matkę w czasie ciąży choroby zakaźne, np. cytomegalia . Padaczkę dziecięcą wywołać także niedotlenienie podczas porodu, uraz lub wada wrodzona mózgu. Padaczka u dzieci: rodzaje Rodzaje padaczki są różne, u dzieci występują m.in.: nocna padaczka czołowa - napad padaczki pojawia się w nocy, objawy przypominają koszmar senny . Dziecko nagle zaczyna podkurczać nogi, zaciskać dłonie, może krzyczeć lub jęczeć. Padaczka Rolanda (rolandyczna) – najczęściej pojawia się do 13 roku życia i jest uważana za łagodną odmianę epilepsji. Atak zwykle dotyczy mięśni twarzy, może towarzyszyć mu ślinotok. Nie zawsze wymaga leczenia, może minąć w okresie dojrzewania. dziecięce napady nieświadomości – ten zespół padaczkowy może pojawić się około 5-12 roku życia i polega na tym, że dziecko nagle traci kontakt z otoczeniem, jest nieświadome tego, co się z nim dzieje. Może mieć też niekontrolowane odruchy takie jak mruganie oczami, przeżuwanie, mlaskanie. Z wiekiem zazwyczaj zmniejsza się częstotliwość tych ataków padaczki . zespół Dravet - nazywany ciężką padaczką miokloniczną niemowląt, jest trudny do leczenia, bo nie reaguje na leki. Zazwyczaj rozpoczyna się w niemowlęctwie, napady stają się coraz dłuższe...

pląsawica Huntingtona
Adobe Stock
Zdrowie
Pląsawica Huntingtona – co to za choroba?
Słyszałaś o pląsawicy Huntingtona albo o tańcu świętego Wita, ale nie wiesz co to takiego? Dowiedz się, na czym polega ta choroba, kiedy się ujawnia, skąd się bierze i jak się ją leczy.

Pląsawica Huntingtona niegdyś zwana była tańcem św. Wita. Jednak od momentu, gdy została w 1872 r. dokładnie opisana przez Georg'a Huntingtona, do użytku weszła nazwa zawierająca nazwisko naukowca. Choruje na nią 5-10 osób na każde 100 tysięcy ludzi, niektóre źródła podają mniej optymistyczne dane: 1 na 10 tysięcy osób.   Objawy Przyczyny Postęp choroby Kiedy występują pierwsze objawy Ile trwa choroba Leczenie Objawy Najbardziej widoczne są niekontrolowane ruchy ciała , które przypominają wicie się i skręcanie się. Jednak osoby dotknięte pląsawicą Huntingtona cierpią też na zmiany w zachowaniu (zmiany nastroju) oraz zaburzenia zdolności poznawczych (związanych z myśleniem). W początkowym stadium choroby pojawiają się dość rzadko występujące i mało nasilone ruchy pląsawicze, przypominające taniec. Czasami pojawia się też trudność zapoczątkowaniem zaplanowanego ruchu. W stadium średnim choroby ruchu pląsawicze występują częściej i są bardziej nasilone. Mogą obejmować ręce, nogi, tułów i twarz. Spowolnienie ruchowe także nasila się, ale często nie jest widoczne w związku z niekontrolowanymi ruchami ciała. Mogą pojawić się też tzw. skurcze dystoniczne mięśni, czyli nienaturalne, powolne, przedłużające się skurcze mięśni , które powodują ruchy skrętne różnych części ciała. W stadium zaawansowanym mogą pojawić się zaburzenia kontroli ruchu gałek ocznych, niewyraźna mowa , trudności z połykaniem i zmiany osobowości ( depresja , apatia, drażliwość, impulsywność, agresja , halucynacje). Wyraźniejsze stają się też zaburzenia myślenia, które utrudniają rozumienie, dokonywanie ocen, zapamiętywanie. Przyczyny U źródła choroby Huntingtona leży defekt genetyczny – nieprawidłowy gen w 23 parze chromosomów. Wystarczy, że taki gen dziecko odziedziczy od jednego z rodziców, a...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz