Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zgrzytanie zębami
Fotolia
Zdrowie

Zgrzytanie zębami u dzieci – o czym świadczy? Sprawdź

Zgrzytanie zębami to dość częsta dolegliwość dzieci do 6. roku życia. Zobacz, czy świadczy o chorobie i kiedy jest się czego obawiać?

Zgrzytanie zębami u dzieci to to dość częsta dolegliwość występująca najczęściej nocą. Najczęściej powodem mogą być:

  • owsiki

Zgrzytanie zębami podczas snu u dziecka jest jednym z objawów owsicy. Na obecność owsików u malucha - oprócz charakterystycznego zgrzytania zębami - wykazują inne objawy: drapanie się w okolicy odbytu, bóle głowy i brzucha, brak apetytu i zwiększone łaknienie na słodycze,apatia i problem z koncentracją.

  • wada zgryzu

Zgrzytanie zębami u dzieci może oznaczać wady zgryzu wynikające z wyrastania zębów, najpierw mlecznych, potem stałych. Może również za to odpowiadać złe ułożenie szczęki. Problem powinien zdiagnozować stomatolog.

  • przeżywanie emocji i stres

Dla malucha powodem do niepokoju w nocy objawiającego się zgrzytaniem zębami mogą być nagromadzone w ciągu dnia emocje: np. nieporozumienia z rówieśnikami, czy rodzicami. Dziecko w ten sposób odreagowuje stres nagromadzony w ciągu dnia.

Żadnej z powyższych przyczyn zgrzytania zębami u dziecka nie należy bagatelizować a poszukać przyczyn obserwując dziecko po czym udać się do lekarza.

Polecamy:

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

zgrzytanie zębami przedszkolak
Fotolia
Zdrowie
Czy zgrzytanie zębami u dziecka jest niebezpieczne?
Zgrzytanie zębami u dziecka może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla uzębienia malucha. Zobacz jakie

Czy zgrzytanie zębami u dziecka jest niebezpieczne? Zgrzytanie zębami podczas snu u dzieci może być objawem owsicy. Może stanowić również o wadach zgryzu , bądź towarzyszyć przy wyrastaniu zębów: mlecznych bądź stałych. Zgrzytanie zębami podczas snu dziecka może być objawem stresu wynikającego z nagromadzonych w ciągu dnia emocji. Zgrzytanie zębami u dzieci może być objawem choroby, ale również nie musi oznaczać, że z dzieckiem dzieje się coś złego. Choć dolegliwość nie jest uciążliwa nie można jej bagatelizować, gdyż nieleczona może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka .   Zgrzytanie zębami powoduje: znaczne osłabienie uzębienia ścierania szkliwa nazębnego kruszenia się zębów bóle stawów żuchwowych. Takich konsekwencji zgrzytania zębami u dziecka nie należy bagatelizować a poszukać przyczyn obserwując dziecko i skorzystać z rady specjalisty. Polecamy: Jak leczyć zęby dziecka? Jakie objawy dają owsiki? Czego objawem może być zgrzytanie zębami u dziecka?

zgrzytanie zębami u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Zgrzytanie zębami u dzieci – co oznacza, kiedy wymaga leczenia?
Zgrzytanie zębami u dzieci do 3. roku życia nie powinno budzić obaw. Na wszelki wypadek lepiej sprawdzić u specjalisty, czy jest to zgrzytanie normalne, fizjologiczne czy patologiczne, czyli szkodliwe. Przyczyną zgrzytania zębami mogą być owsiki, jak również wada zgryzu, stres dziecka, a nawet przesiadywanie przed telefonem czy tabletem.

Zgrzytanie zębami (bruksizm) dotyczy 20-50 proc. dzieci. Do około trzeciego roku życia nie powinno niepokoić, bo jest związane z rozwojem dziecka i wzrostem twarzoczaszki. Jeśli nie ustanie, gdy pokażą się pierwsze zęby stałe, należy skonsultować się z ortodontą, który znajdzie przyczynę nieprawidłowości, przygotuje plan leczenia i zabezpieczy zęby przed zniszczeniem. Spis treści: Zgrzytanie zębami u niemowląt i małych dzieci Zgrzytanie zębami w nocy Inne przyczyny zgrzytania zębami u dzieci Skutki bruksizmu u dzieci Jak leczyć zgrzytanie zębami Zgrzytanie zębami u niemowląt Zdaniem dr Urszuli Jarosz, stomatologa, ortodonty i protetyka z kliniki Varsovia Dental, z grzytanie zębami u małych dzieci nie ma nic wspólnego z patologią. Małym dzieciom co pewien czas wyrasta kolejny ząb, zmienia się ustawienie żuchwy oraz zębów w stosunku do szczęki. Dziecko musi się do tego wszystkiego przyzwyczaić. Nowy układ w jamie ustnej może przyczynić się do wystąpienia zgrzytania zębami. U niemowląt przyczyną zgrzytania zębami może też być  niedojrzałość układu nerwowo-mięśniowego . Nowe zęby u niemowląt i małych dzieci mogą utrudniać płynne ruchy żuchwą. Zgrzytanie zębami dostosowuje łuki zębowe do siebie i na tym etapie rozwoju dziecka nie jest groźne. Zgrzytaniu we wczesnym dzieciństwie sprzyja też inna budowa zębów mlecznych. Dr Urszula Jarosz tłumaczy, że mleczaki mają mniej wybrzuszone bruzdy i guzki, co powoduje mniejsze zazębienie u dziecka. Powierzchnie zębów, które się ze sobą stykają, są mniej lub bardziej płaskie, co ułatwia zgrzytanie. Zgrzytanie zębami w nocy Gdy dziecko zgrzyta zębami w nocy, rodzice zwykle podejrzewają, że przyczyną są pasożyty, a dokładniej – owsiki. Dopiero gdy długi proces namierzenia winowajcy nie przyniesie efektu, idą do psychologa lub do...

jak wygląda owsik
StockAdobe
Zdrowie
Jak wygląda owsik: ZDJĘCIA pasożyta i jaj owsików
Owsiki wyglądają jak cienkie białe niteczki. Można je zobaczyć gołym okiem. Zwykle nie przekraczają długości trzech lub 10 milimetrów – to zależy od płci pasożyta. Widoczne bywają w okolicach odbytu dziecka oraz w jego kale.

Jeśli wiesz, jak wygląda owsik, możesz stwierdzić, że dziecko ma te pasożyty, jeszcze zanim oddasz jego kał do badania. Szczególnie łatwo dzieci zarażają się owsikami w przedszkolu. Na owsicę mogą wskazywać różne objawy ogólne, a przede wszystkim silny świąd między pośladkami. Dodatkowo owsiki można niekiedy zobaczyć. Aby potwierdzić zakażenie trzeba wykonać badania kału dziecka, w którym specjaliści stwierdzają (lub nie) charakterystycznie wyglądające owsiki. Spis treści: Jak wygląda owsik? Gdzie można zobaczyć owsiki? Jaja owsików – jak wyglądają? Dodatkowe objawy owsików Zarażenie owsikami Leczenie owsicy Jak wygląda owsik? Owsiki u dziecka wyglądają jak białe, cienkie niteczki . Ich długość może wynosić nawet 1 cm w przypadku samic i ok. 3 mm w przypadku samców. Zdjęcie poniżej przedstawia owsika w 40-krotnym powiększeniu pod mikroskopem:   fot. Adobe Stock Gdzie można zobaczyć owsiki? Owsiki można wykryć, sprawdzając miejsca w okolicy odbytu dziecka późnym wieczorem, gdy śpi. Jest to pora, kiedy samice owsików wydostają się na powierzchnię skóry przez odbyt i tam składają jaja. Owsiki mogą być widoczne na skórze dziecka, na bieliźnie, a także na pościeli. Niektórzy doradzają, by założyć dziecku czarne majteczki – na czarnym materiale łatwiej zaobserwować białe pasożyty. Należy jednak pamiętać, że owsiki nie zawsze można zauważyć. Warto zwracać uwagę również na dodatkowe objawy owsicy u dzieci , które powinny wzmóc czujność rodziców (opisujemy je niżej). Jak wyglądają jaja owsików? Jaja owsików są tak maleńkie, nie można ich zobaczyć gołym okiem (mają wymiary 50–60 x 20– 2 µm). Są za to bardzo lekkie i z łatwością unoszą się w powietrzu, skąd mogą trafić na różne przedmioty, np. zabawki dziecka, bieliznę, pościel i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta