Grzyby nie są dla dzieci!
Fotolia
Żywienie

15 rzeczy, które musisz wiedzieć o grzybach - to sprawa życia i śmierci!

Wszyscy znają się na grzybach, a jednak wciąż dochodzi do tragicznych w skutkach zatruć. Co trzeba wiedzieć o grzybach? Co robić, gdy doszło do zatrucia? Czy można zatruć się grzybami jadalnymi?

Dzieci i kobiety w ciąży nie powinny jeść grzybów, bo to zbyt ryzykowne. Podczas grzybobrania łatwo o tragiczną pomyłkę, a poza tym grzyby (w tym, pieczarki i kurki) są ciężkostrawne.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o grzybach? Jak rozpoznać objawy zatrucia? Czy można zatruć się grzybami jadalnymi?

1. W polskich lasach rośnie około 200 gatunków grzybów trujących

Kilka z nich jest śmiertelnie trujących, w tym muchomor sromotnikowy,  nazywany leśną śmiercią.
Średniej wielkości muchomor sromotnikowy (kapelusz o średnicy ok. 6 cm i trzon o długości 10 cm) zawiera tyle toksyn, że może spowodować śmierć u 2, 3, a nawet 4 dorosłych osób.

2. Muchomora sromotnikowego łatwo pomylić z innymi grzybami

Muchomor sromotnikowy jest często mylony z gołąbkiem zielonawym i gąską zielonką (niektóre źródła podają, że także z czubajką kanią).

3. Trujące grzyby zabijają!

Do niedawna połowy pacjentów zatrutych muchomorem sromotnikowym nie można było uratować. Dziś w wyspecjalizowanych szpitalach udało się obniżyć śmiertelność do 15. procent, jednak po zatruciu grzybami wciąż umiera dużo ludzi, czasem całe rodziny. W ciągu ostatnich 20 lat odnotowano 3 tysiące zatruć. 155 osób zmarło. Wśród nich było 28 dzieci.

4. Grzyby trujące uszkadzają nie tylko wątrobę

Trujące grzyby uszkadzają wątrobę tak bardzo, że często konieczne jest jej przeszczepienie.  Uszkadzają także nerki, serce i mózg.


5. Nie tylko muchomor sromotnikowy jest groźny

Grzyby, które mogą spowodować zatrucie o takich skutkach,  to nie tylko muchomor sromotnikowy.Wg informacji zawartych w kierowanym do lekarzy tekście "Diagnostyka i leczenie zatrucia muchomorem sromotnikowym" (Borgis, postępy Nauk Medycznych) niebezpieczne dla życia zatrucia powodują także   muchomor jadowity, muchomor wiosenny, hałmówka jesienna i czubajeczka cielista, piestrzenica kasztanowata i zasłonak rudy.

6. Pierwsze objawy zatrucia grzybami są często lekceważone

Pierwsze objawy zatrucia grzybami to najczęściej:

 • Nudności
 • Wymioty
 • Ból brzucha
 • Biegunka
 • Podwyższona temperatura

Bywa, że osoby, które zatruły się grzybami, uważają, że to np. infekcja wirusowa, z którą poradzą sobie sami.

7. Objawy zatrucia grzybami  pojawiają się w różnym czasie

Objawy zatrucia grzybami mogą pojawić się:

 • Bardzo szybko : od 30 minut do 2-3 godzin
 • Z niewielkim opóźnieniem: od 3-4 do kilkunastu godzin
 • Z dużym opóźnieniem: po upływie więcej niż 10 godzin

8. Objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym pojawiają się nawet po 24 godzinach.

Okres ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego:

 • Obfite, uporczywe wymioty
 • Nudności
 • Biegunka (chory musi załatwiać się nawet kilkadziesiąt razy w ciągu doby)
 • Odwodnienie
 • Bóle brzucha
 • Bóle podudzi
 • Bóle głowy
 • Ogólne osłabienie

Okres pozornego wyzdrowienia (trwa 6-8 godzin):

 • Brak objawów

Okres uszkodzeń narządowych (zwykle w 3, 4 dniu choroby):

 • Postępujące uszkodzenie wątroby
 • Uszkodzenie nerek
 • Narastająca żółtaczka

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

grzyby dla dzieci
Panthermedia
Dieta
Czy dzieci mogą jeść grzyby?
Grzyby dla dzieci są niestety zakazane. Zatem dzieci mogą je zbierać, ale jeść – w żadnym wypadku! Dlaczego? Sprawdziliśmy!

Grzyby dla dzieci potrafią być śmiertelnie niebezpieczne – przekonuje prof. Maria Korzon; członek zarządu oraz prezes oddziału gdańskiego PTP, kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Onkologii Dziecięcej Instytutu Pediatrii AM w Gdańsku, wojewódzki konsultant ds. pediatrii . Późnym latem do lekarzy trafia bardzo wiele dzieci zatrutych grzybami. Najmłodszy pacjent Kliniki w Gdańsku, miał tylko dziesięć miesięcy. Duszone grzyby podał mu dziadek – chciał, by malec spróbował, jak smakują. Grzyby dla dzieci są ciężkostrawne Nie ma potrzeby, by najmłodsi jedli grzyby. Nie mają one prawie żadnych walorów odżywczych, są za to ciężkostrawne. Często nawet te jadalne powodują zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, np. ból brzucha u dziecka . Nigdy nie ma też stuprocentowej pewności, czy grzyb nadaje się do jedzenia, dzieci nie powinny więc ich jeść w ogóle. Nawet niewielka ilość grzybów może być groźna dla dziecięcego organizmu, który jest mniej sprawny niż dorosłego. Grzyby powodują zatrucia Już w ciągu godziny po zjedzeniu trujących grzybów mogą wystąpić ostre bóle brzucha, nudności, wymioty i biegunka. Objawy te mogą trwać od paru godzin do kilku dni. Zawsze w przypadku podejrzenia zatrucia grzybami należy zgłosić się z dzieckiem do szpitala. Leczenie jest głównie objawowe – zwykle jak najszybciej wykonuje się płukanie żołądka. W razie gwałtownej biegunki czy wymiotów konieczne jest podłączenie dożylnej kroplówki, by nie nastąpiło odwodnienie dziecka. Grzyby jadalne łatwo pomylić z trującymi Najbardziej niebezpieczne są muchomory sromotnikowe. To podstępne grzyby – młode (małe) okazy są bardzo podobne do pieczarek. Po zjedzeniu muchomorów występuje tzw. zespół sromotnikowy. To zatrucie groźne dla życia! Toksyny zawarte w muchomorach, a zwłaszcza w sromotnikowym (falotoksyny), powodują martwicę komórek...

grzyby dla dzieci
Adobe Stock
Żywienie
Grzyby dla dzieci: od ilu lat dzieci mogą jeść grzyby?
Grzyby mogą stanowić dla dzieci śmiertelne zagrożenie. Największe ryzyko niosą za sobą leśne grzyby (również suszone) w diecie dziecka. Bezpieczne, choć ciężkostrawne, są pieczarki, ale ich wartość odżywcza nie jest na tyle duża, aby karmić nimi dzieci. Od jakiego wieku można podawać dziecku grzyby?

– Dzieci do 7. roku życia w ogóle nie powinny jeść grzybów ! Starsze mogą jedynie odrobinę i od wielkiego dzwonu – mówi dr Andrzej Stawarski, pediatra i gastroenterolog. Grzyby duszone w śmietanie i pachnąca lasem grzybowa to potrawy mogące zagrażać dzieciom. Wszystko przez toksyny znajdujące się w trujących grzybach, które łatwo pomylić z grzybami jadalnymi. Grzyby w diecie dziecka: dlaczego są szkodliwe? Grzyby są smaczne i dodają potrawom aromatu. Są też źródłem wielu wartościowych składników, np. prowitaminy D, selenu, przeciwutleniaczy. Jednak zalety te nie równoważą ryzyka, jakie niesie ze sobą podawanie dzieciom grzybów, wśród których mogą znaleźć się te silnie trujące. Istnieją jeszcze inne powody, dla których dzieci nie powinny jeść grzybów:   Grzyby są wyjątkowo ciężkostrawne . – Ścianki ich komórek zawierają nieprzyswajalną substancję podobną do chityny, z której zbudowane są pancerzyki owadów. Równie dobrze moglibyśmy zaserwować pociechom kolację z chrząszczy – wyjaśnia dr Andrzej Stawarski, pediatra i gastroenterolog.   Dzieci gorzej niż dorośli gryzą i żują pokarm, więc już pierwsza faza jego „obróbki” jest mało dokładna. Grzyby, nierozdrobnione jak należy, trafiają do żołądka, który nie bardzo wie, co z nimi począć. Jeśli dziecko nie zwymiotuje, wędrują dalej, a potem długo zalegają w jelitach . Efekt? Wzdęcia, bóle brzucha, biegunka. Suszone grzyby, kurki, pieczarki, wywar z grzybów: czy mogą się znaleźć w diecie dziecka? Jak wyjaśnia dr Andrzej Stawarski, rodzaj grzybów nie ma znaczenia – wszystkie są tak samo zbędne w diecie dziecka. Nie ma więc sensu zadawanie pytań: czy dzieci mogą jeść kurki? A podgrzybki? Czy małe dzieci mogą jeść pieczarki ? Dotyczy to zarówno grzybów świeżych , jak i suszonych . Część lekarzy jest jednak...

zatrucie,chemikalia, pierwszwa, pomoc
Zdrowie
Uwaga na zatrucia! Leki, alkohol i "chemia" mogą być dla dziecka śmiertelnie groźne
Kostka odświeżająca do toalety, farba do włosów, płynny nawóz do kwiatów doniczkowych… Każdego dnia trafiają do szpitala dzieci, które zjadły coś, od czego powinny trzymać się z daleka. Takim zatruciom można zapobiec!

Małe dzieci postępują w myśl zasady: żeby coś poznać, trzeba to zjeść albo przynajmniej polizać. Z kolei starsze uwielbiają eksperymentować (Czy pianka do golenia smakuje jak bita śmietana? Czy te małe kuleczki, których tato używa do przetykania zlewu, są słodkie jak cukierki? A co z płynem, który pachnie jak pomarańcza?). Jedne i drugie nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa , dlatego trzeba uważać, by nie wpadły w poważne tarapaty. Przeczytaj także: Bezpieczny dom dla dziecka Zatrucie to nie żarty Połknięcie szkodliwej substancji może spowodować nie tylko bóle brzucha czy wymioty , ale także zaburzenia krążenia i oddychania , drgawki , utratę przytomności albo poważne oparzenia przełyku. Czasem wystarczy płukanie żołądka czy podanie odtrutki, innym razem potrzebne jest długotrwałe leczenie, a nawet operacja. Zdarza się niestety i tak, że dziecka nie da się uratować. Zobacz: Chemikalia są groźne. Pięciolatek poparzony w cukierni już po przeszczepie skóry Uwaga, trucizna! W naszych domach jest mnóstwo bardzo niebezpiecznych substancji. Najgroźniejsze to: Chemikalia Niektóre (np. żrące środki czyszczące) uszkadzają przewód pokarmowy , doprowadzają do zaburzeń matabolicznych , mogą zniszczyć nerki , a nawet spowodować śmierć. Aby doszło do uszkodzenia przełyku wystarczy, że dziecko weźmie do ust coś żrącego dosłownie tylko na chwilę i natychmiast to wypluje. Zdarza się, że przełyk jest tak zniszczony, że lekarze muszą go wyciąć i zastąpić sztucznym. Na pierwszym miejscu czarnej listy chirurgów dziecięcych jest popularny Kret do udrażniania rur , bo często trzyma się go pod zlewem, w miejscu dostępnym dla dziecka. Bardzo groźne są także rozpuszczalniki i kleje.   Mogą powodować depresję ośrodkowego układu nerwowego i uszkodzenie pęcherzyków płucnych. Kolejne trucizny:...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj