
Dzieci i kobiety w ciąży nie powinny jeść grzybów, bo to zbyt ryzykowne. Podczas grzybobrania łatwo o tragiczną pomyłkę, a poza tym grzyby (w tym, pieczarki i kurki) są ciężkostrawne.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o grzybach? Jak rozpoznać objawy zatrucia? Czy można zatruć się grzybami jadalnymi?
1. W polskich lasach rośnie około 200 gatunków grzybów trujących
Kilka z nich jest śmiertelnie trujących, w tym muchomor sromotnikowy, nazywany leśną śmiercią.
Średniej wielkości muchomor sromotnikowy (kapelusz o średnicy ok. 6 cm i trzon o długości 10 cm) zawiera tyle toksyn, że może spowodować śmierć u 2, 3, a nawet 4 dorosłych osób.
2. Muchomora sromotnikowego łatwo pomylić z innymi grzybami
Muchomor sromotnikowy jest często mylony z gołąbkiem zielonawym i gąską zielonką (niektóre źródła podają, że także z czubajką kanią).
3. Trujące grzyby zabijają!
Do niedawna połowy pacjentów zatrutych muchomorem sromotnikowym nie można było uratować. Dziś w wyspecjalizowanych szpitalach udało się obniżyć śmiertelność do 15. procent, jednak po zatruciu grzybami wciąż umiera dużo ludzi, czasem całe rodziny. W ciągu ostatnich 20 lat odnotowano 3 tysiące zatruć. 155 osób zmarło. Wśród nich było 28 dzieci.
4. Grzyby trujące uszkadzają nie tylko wątrobę
Trujące grzyby uszkadzają wątrobę tak bardzo, że często konieczne jest jej przeszczepienie. Uszkadzają także nerki, serce i mózg.
5. Nie tylko muchomor sromotnikowy jest groźny
Grzyby, które mogą spowodować zatrucie o takich skutkach, to nie tylko muchomor sromotnikowy.Wg informacji zawartych w kierowanym do lekarzy tekście "Diagnostyka i leczenie zatrucia muchomorem sromotnikowym" (Borgis, postępy Nauk Medycznych) niebezpieczne dla życia zatrucia powodują także muchomor jadowity, muchomor wiosenny, hałmówka jesienna i czubajeczka cielista, piestrzenica kasztanowata i zasłonak rudy.
6. Pierwsze objawy zatrucia grzybami są często lekceważone
Pierwsze objawy zatrucia grzybami to najczęściej:
- Nudności
- Wymioty
- Ból brzucha
- Biegunka
- Podwyższona temperatura
Bywa, że osoby, które zatruły się grzybami, uważają, że to np. infekcja wirusowa, z którą poradzą sobie sami.
7. Objawy zatrucia grzybami pojawiają się w różnym czasie
Objawy zatrucia grzybami mogą pojawić się:
- Bardzo szybko : od 30 minut do 2-3 godzin
- Z niewielkim opóźnieniem: od 3-4 do kilkunastu godzin
- Z dużym opóźnieniem: po upływie więcej niż 10 godzin
8. Objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym pojawiają się nawet po 24 godzinach.
Okres ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego:
- Obfite, uporczywe wymioty
- Nudności
- Biegunka (chory musi załatwiać się nawet kilkadziesiąt razy w ciągu doby)
- Odwodnienie
- Bóle brzucha
- Bóle podudzi
- Bóle głowy
- Ogólne osłabienie
Okres pozornego wyzdrowienia (trwa 6-8 godzin):
- Brak objawów
Okres uszkodzeń narządowych (zwykle w 3, 4 dniu choroby):
- Postępujące uszkodzenie wątroby
- Uszkodzenie nerek
- Narastająca żółtaczka

Grzyby dla dzieci potrafią być śmiertelnie niebezpieczne – przekonuje prof. Maria Korzon; członek zarządu oraz prezes oddziału gdańskiego PTP, kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Onkologii Dziecięcej Instytutu Pediatrii AM w Gdańsku, wojewódzki konsultant ds. pediatrii . Późnym latem do lekarzy trafia bardzo wiele dzieci zatrutych grzybami. Najmłodszy pacjent Kliniki w Gdańsku, miał tylko dziesięć miesięcy. Duszone grzyby podał mu dziadek – chciał, by malec spróbował, jak smakują. Grzyby dla dzieci są ciężkostrawne Nie ma potrzeby, by najmłodsi jedli grzyby. Nie mają one prawie żadnych walorów odżywczych, są za to ciężkostrawne. Często nawet te jadalne powodują zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, np. ból brzucha u dziecka . Nigdy nie ma też stuprocentowej pewności, czy grzyb nadaje się do jedzenia, dzieci nie powinny więc ich jeść w ogóle. Nawet niewielka ilość grzybów może być groźna dla dziecięcego organizmu, który jest mniej sprawny niż dorosłego. Grzyby powodują zatrucia Już w ciągu godziny po zjedzeniu trujących grzybów mogą wystąpić ostre bóle brzucha, nudności, wymioty i biegunka. Objawy te mogą trwać od paru godzin do kilku dni. Zawsze w przypadku podejrzenia zatrucia grzybami należy zgłosić się z dzieckiem do szpitala. Leczenie jest głównie objawowe – zwykle jak najszybciej wykonuje się płukanie żołądka. W razie gwałtownej biegunki czy wymiotów konieczne jest podłączenie dożylnej kroplówki, by nie nastąpiło odwodnienie dziecka. Grzyby jadalne łatwo pomylić z trującymi Najbardziej niebezpieczne są muchomory sromotnikowe. To podstępne grzyby – młode (małe) okazy są bardzo podobne do pieczarek. Po zjedzeniu muchomorów występuje tzw. zespół sromotnikowy. To zatrucie groźne dla życia! Toksyny zawarte w muchomorach, a zwłaszcza w sromotnikowym (falotoksyny), powodują martwicę komórek...

– Dzieci do 7. roku życia w ogóle nie powinny jeść grzybów ! Starsze mogą jedynie odrobinę i od wielkiego dzwonu – mówi dr Andrzej Stawarski, pediatra i gastroenterolog. Grzyby duszone w śmietanie i pachnąca lasem grzybowa to potrawy mogące zagrażać dzieciom. Wszystko przez toksyny znajdujące się w trujących grzybach, które łatwo pomylić z grzybami jadalnymi. Grzyby w diecie dziecka: dlaczego są szkodliwe? Grzyby są smaczne i dodają potrawom aromatu. Są też źródłem wielu wartościowych składników, np. prowitaminy D, selenu, przeciwutleniaczy. Jednak zalety te nie równoważą ryzyka, jakie niesie ze sobą podawanie dzieciom grzybów, wśród których mogą znaleźć się te silnie trujące. Istnieją jeszcze inne powody, dla których dzieci nie powinny jeść grzybów: Grzyby są wyjątkowo ciężkostrawne . – Ścianki ich komórek zawierają nieprzyswajalną substancję podobną do chityny, z której zbudowane są pancerzyki owadów. Równie dobrze moglibyśmy zaserwować pociechom kolację z chrząszczy – wyjaśnia dr Andrzej Stawarski, pediatra i gastroenterolog. Dzieci gorzej niż dorośli gryzą i żują pokarm, więc już pierwsza faza jego „obróbki” jest mało dokładna. Grzyby, nierozdrobnione jak należy, trafiają do żołądka, który nie bardzo wie, co z nimi począć. Jeśli dziecko nie zwymiotuje, wędrują dalej, a potem długo zalegają w jelitach . Efekt? Wzdęcia, bóle brzucha, biegunka. Suszone grzyby, kurki, pieczarki, wywar z grzybów: czy mogą się znaleźć w diecie dziecka? Jak wyjaśnia dr Andrzej Stawarski, rodzaj grzybów nie ma znaczenia – wszystkie są tak samo zbędne w diecie dziecka. Nie ma więc sensu zadawanie pytań: czy dzieci mogą jeść kurki? A podgrzybki? Czy małe dzieci mogą jeść pieczarki ? Dotyczy to zarówno grzybów świeżych , jak i suszonych . Część lekarzy jest jednak...

Małe dzieci postępują w myśl zasady: żeby coś poznać, trzeba to zjeść albo przynajmniej polizać. Z kolei starsze uwielbiają eksperymentować (Czy pianka do golenia smakuje jak bita śmietana? Czy te małe kuleczki, których tato używa do przetykania zlewu, są słodkie jak cukierki? A co z płynem, który pachnie jak pomarańcza?). Jedne i drugie nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa , dlatego trzeba uważać, by nie wpadły w poważne tarapaty. Przeczytaj także: Bezpieczny dom dla dziecka Zatrucie to nie żarty Połknięcie szkodliwej substancji może spowodować nie tylko bóle brzucha czy wymioty , ale także zaburzenia krążenia i oddychania , drgawki , utratę przytomności albo poważne oparzenia przełyku. Czasem wystarczy płukanie żołądka czy podanie odtrutki, innym razem potrzebne jest długotrwałe leczenie, a nawet operacja. Zdarza się niestety i tak, że dziecka nie da się uratować. Zobacz: Chemikalia są groźne. Pięciolatek poparzony w cukierni już po przeszczepie skóry Uwaga, trucizna! W naszych domach jest mnóstwo bardzo niebezpiecznych substancji. Najgroźniejsze to: Chemikalia Niektóre (np. żrące środki czyszczące) uszkadzają przewód pokarmowy , doprowadzają do zaburzeń matabolicznych , mogą zniszczyć nerki , a nawet spowodować śmierć. Aby doszło do uszkodzenia przełyku wystarczy, że dziecko weźmie do ust coś żrącego dosłownie tylko na chwilę i natychmiast to wypluje. Zdarza się, że przełyk jest tak zniszczony, że lekarze muszą go wyciąć i zastąpić sztucznym. Na pierwszym miejscu czarnej listy chirurgów dziecięcych jest popularny Kret do udrażniania rur , bo często trzyma się go pod zlewem, w miejscu dostępnym dla dziecka. Bardzo groźne są także rozpuszczalniki i kleje. Mogą powodować depresję ośrodkowego układu nerwowego i uszkodzenie pęcherzyków płucnych. Kolejne trucizny:...