Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, jedzenie
Panthermedia
Żywienie

Brak apetytu u dziecka - 10 przyczyn

Rodzice dzieci, które jedzą z apetytem, nie zdają sobie sprawy, jak trudno jest, gdy ma się w domu niejadka.

Ale bycie niejadkiem to tylko jedno z wytłumaczeń braku apetytu. Co jeszcze może być jego przyczyną?

Zawsze w takich przypadkach przydaje się uwaga i czujność rodziców. Bo brak apetytu u dziecka bywa objawem choroby, ale i… prawidłowego rozwoju.

Brak apetytu - bo jest gorąco

Gdy upał na dworze, nie tylko maluchom nie chce się jeść – dorośli też jedzą mniej. Nic dziwnego. Wysoka temperatura sprawia, że organizm przełącza się na tryb oszczędnościowy. A ponieważ trawienie zabiera mnóstwo energii, której potrzeba na ochłodzenie organizmu, to w upały nikt nie jest głodny.
Co robić? Zapewnij dziecku odpowiednią ilość picia oraz ochronę przed słońcem, bo odwodnienie jest znacznie groźniejsze niż niejedzenie. Gdy upał zelżeje, maluch z pewnością upomni się o swój posiłek.

Dziecko nie ma apetytu, bo dostaje za dużo przekąsek

Sprawdź, czy nie dajesz ich zbyt często. Tak? Nic dziwnego, że potem maluch nie ma ochoty na pożywny posiłek. Przecież pojemność jego żołądka jest ograniczona! Zwłaszcza słodycze osłabiają apetyt na wartościowe jedzenie. Poza tym sprzyjają rozwojowi próchnicy, a w przyszłości także innym chorobom.
Co robić? Gdy dziecko jest głodne tuż przed głównym posiłkiem, daj mu owoc, warzywo lub sok przecierowy – to lepsze niż zbożowy batonik. Po pierwszym roku życia maluch powinien jeść pięć posiłków dziennie: trzy główne i dwa mniejsze.

Wypróbuj 6 przypisów na koktajle warzywno-owocowe.

Dziecko nie chce jeść, bo się buntuje

Jeżeli masz w domu dwu-, trzylatka, to może właśnie przy stole okazuje, że jest już samodzielny i niezależny. Maluch chce mieć wpływ na otoczenie i właśnie w ten sposób to testuje: chce jeść, to je, nie chce, więc nie je. 
Co robić? W takiej sytuacji najlepiej zachować spokój, ale być stanowczym, na pewne rzeczy pozwalając, a na inne nie. Dzięki temu po jakimś czasie sytuacja sama się rozwiąże. Jeśli jednak maluch wyczuje, że jego złe zachowanie wyprowadza cię z równowagi i jesteś w stanie zrobić wiele, by talerzyk został opróżniony, będzie to wykorzystywał. Wtedy postaraj się przez jakiś czas nie zwracać uwagi na protesty przy jedzeniu – na pewno dziecku w końcu się znudzi.

Dziecku brakuje apetytu z powodu infekcji

Żadne chore dziecko nie ma apetytu. To normalne, bo gdy organizm walczy z infekcją, nie chce tracić energii na trawienie. Nie jest powodem do niepokoju, jeśli utrata apetytu trwa dzień, dwa. Ale gdy zdarza się to często, a niechęci do jedzenia nie towarzyszą objawy zwykłej infekcji, np. katar, kaszel, ból ucha czy brzucha, to może to być objawem jakiejś poważniejszej choroby, np. przewlekłych utajonych infekcji układu moczowego.
Co robić? Infekcje układu moczowego trzeba leczyć, bo to groźna choroba. Należy zrobić badanie moczu, potem lekarz może zlecić zrobienie USG.

Pediatra radzi, jak powinna wyglądać dieta rocznego dziecka:

Zasady karmienia niejadka

brak apetytu
fotolia.com
Dieta
Gdy dziecko traci apetyt
Twoje dziecko straciło apetyt?Jest niejadkiem od urodzenia lub odmawia posiłków od niedawna? Istnieje wiele powodów, dla których dzieci unikają posiłków.

Apetyt zmienia się z wiekiem Dla noworodka i małego niemowlęcia głód jest jednym z najsilniejszych odczuć. W miarę jak dziecko rośnie, wydłużają się odstępy pomiędzy posiłkami (początkowo głównie w nocy) i zwiększa ich objętość. Kilkumiesięczny, zdrowy maluszek może domagać się jedzenia rzadziej niż co 1,5 - 2 godziny. Nie powinno się go jednak budzić na posiłki ani karmić przez sen ! Odkąd maluch większość czasu poświęca na poznawanie świata i zdobywanie nowych umiejętności, traci zainteresowanie jedzeniem. Spowalnia się także jego tempo wzrostu. Naturalne jest więc, że w drugim półroczu życia potrzebuje mniej pożywienia, co często rodzice interpretują jako utratę apetytu i szukają pomocy lekarskiej. Jeśli dziecko rośnie i prawidłowo się rozwija, przeczekaj okres jego mniejszego łaknienia. Nawet jeśli wydaje Ci się, że prawie nic nie je, nie zmuszaj go do jedzenia, nie wprowadzaj dodatkowych karmień w nocy, nie podawaj mu butelki, jeśli skończył pierwszy rok życia. Zadbaj raczej o przygotowywanie pełnowartościowych, atrakcyjnych, różnorodnych dań. O częstości karmień i objętości posiłków pozwól decydować dziecku. Staraj się jednak utrzymać stałe ich pory, by wyrabiać dobre nawyki. Co odbiera apetyt Jeżeli niemowlę, które dotychczas chętnie jadło, nagle traci łaknienie, zgłoś się do pediatry. U małych dzieci nagły i przejściowy brak apetytu występuje w przypadku ząbkowania , przegrzania, łagodnych infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych. Towarzyszy również ostrej biegunce, zapaleniu ucha środkowego, infekcji układu moczowego. Bywa reakcją na pośpiech przy karmieniu czy trudną sytuację (np. powrót mamy do pracy, pobyt w szpitalu). [CMS_PAGE_BREAK] Ustalenie przyczyn braku apetytu jest często niemożliwe, póki nie pojawią się charakterystyczne objawy choroby: wymioty, luźne stolce, ból przy siusianiu. Bardzo pomocne są więc...

Dieta
Brak apetytu u niemowlaka
Gdy dziecko traci apetyt i je coraz mniej, zastanów się na spokojnie, jaka może być tego przyczyna. Podpowiadamy, dlaczego dzieci stają się niejadkami.

Twoja dieta a smak mleka Powinniśmy pamiętać, że to co jemy, wpływa na smak pokarmu. Smak pokarmu, wpływa natomiast na apetyt naszej pociechy. Jeśli Twoje dziecko je mało i niechętnie, zastanów się czy przyczyną nie jest to co sama jesz przed karmieniem. Spróbuj sobie przypomnieć co jadłaś przed? Jeśli zdarzyło ci się zjeść grejpfruta czy rzodkiewkę to możliwe, że maluszek wyczuwa gorzki posmak i właśnie dlatego je niechętnie. Poczucie smaku kształtuje się stopniowo. Maluszek już od pierwszego dnia narodzin uczy się poznawać smaki i przygotowuje się do próbowania nowych pokarmów. Pierwszy jaki poznajemy – smak słodki, odczuwamy go już w życiu płodowym. Płód reaguje na smak wód płodowych - słodki smak zachęca go do ich połykania, inne smaki hamują ten odruch. Noworodek zaś wzdryga się czując smak kwaśny i słony, z przyjemnością jednak próbuje wszystkiego co słodkie. Wiedza o smakach odczuwanych przez nasze pociechy pomoże nam odpowiednio „przygotowywać” się do karmienia, poprzez właściwe układanie smaków naszych posiłków wraz z wiekiem naszego dziecka. Inne dzieci jedzą więcej - czy coś jest nie tak? Martwisz się, że Twoja pociecha je mniej niż inne niemowlęta. Pamiętaj, że maluszek nie zawsze musi mieć ochotę na jedzenie. Niemowlęta, tak jak małe dzieci różnią się między sobą apetytem. Jedno lubi jeść większe posiłki co 3 godziny, inne małe porcje ale częściej, jeszcze inne lubi porządnie się najeść, po czym smacznie drzemać. Dlatego nie powinnaś się przejmować, jeśli pociechy twoich koleżanek jedzą dużo więcej niż Twój maluch. Jak zachęcić dziecko do jedzenia? Dogadzanie naszym pociechom nie jest sprawą prostą. Niemowlakom musimy stworzyć odpowiednie warunki spożycia posiłku. Często zdarza się, że w natłoku obowiązków nie mamy zbyt wiele czasu na przygotowywanie posiłków. Jemy w pośpiechu,...

Karmienie
Nie chce jeść
Rada na butelkowe kłopoty. Co robić gdy maluch nie chce jeść.

Rady na butelkowe kłopoty. Co robić gdy maluch nie chce jeść. Pomocy u pediatry szukaj także wtedy, gdy maluch nie ma apetytu. Lekarz może uznać, że nie trzeba zmieniać mleka, bo malec – mimo twych obaw – nieźle przybiera na wadze. Niejadkom czasem poleca się mleko o zmniejszonej kwasowości (Bebilon pH 5,7), które ułatwia trawienie i zwiększa apetyt. Przyczyną niechęci do jedzenia może być też alergia – wtedy lekarz zaleci maluchowi mieszankę leczniczą.

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak