Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dziecko i warzywa
Fotolia
Żywienie

Co to jest Piramida Zdrowego Żywienia?

Zobacz, co przedstawia piramida i dlaczego warto pamiętać, co jest na poszczególnych jej piętrach.

Piramida Zdrowego Żywienia jest to graficzne przedstawienie zasad zdrowego odżywiania się, a przed wszystkim odpowiednich proporcji różnych niezbędnych w diecie grup produktów. Im wyższe piętro piramidy, tym mniejsza zalecana ilość i częstość spożycia.

Co to jest Piramida Zdrowego Żywienia?

Badania naukowe w ostatnich latach wykazały, jak ważne w prawidłowym rozwoju dzieci i młodzieży oraz zapobieganiu otyłości i innym chorobom (rozwijającym się także w życiu dorosłym) są: aktywność fizyczna, prawidłowy sen oraz przestrzeganie zasad korzystania z komputera, telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych. Dlatego też mówimy obecnie o Piramidzie Zdrowego Żywienia i Stylu Życia dając jasno do zrozumienia, że aby być zdrowym, prawidłowe żywienie musi być realizowane łącznie z pozostałymi elementami stylu życia. Poniżej możesz zobaczyć aktualną wersję piramidy.

Piramida żywienia dzieci
IŻŻ

Zaproponowana przez ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) piramida adresowana jest do dzieci i młodzieży od 4. do 18. roku życia, jednak jak przyznali eksperci ogólnie podobne zalecenia odnoszą się do wszystkich grup wiekowych.

By mózg mógł wypocząć

Nowością w piramidzie jest sen. Dzieci i młodzież, które nie śpią odpowiednio długo, mają problemy z koncentracją uwagi podczas pobytu w szkole. Wykazano również, że niedobór snu może przyczyniać się do wystąpienia nadmiernej masy ciała. Warto kłaść się spać regularnie o tej samej porze, unikając przed snem w oglądania telewizji, przeglądania smartfona, czy innych urządzeń elektronicznych.

Ruch to zdrowie

Codzienna aktywność fizyczna, przynajmniej godzinę dziennie, w szkole i poza szkołą zapewni dobrą kondycję fizyczną i sprawność umysłową oraz wpływa na prawidłową sylwetkę i atrakcyjny wygląd. Zwiększenie aktywności powyżej 60 minut dziennie może przynieść dodatkowe korzyści zdrowotne. Młodzież powinna również pamiętać o ćwiczeniach – co najmniej trzy razy w tygodniu – zwiększających tkankę mięśniową i mineralizację kości, a zmniejszających tkankę tłuszczową.

Eksperci zwracają takze uwagę, że im więcej czasu spędza się przed ekranem, tym mniej zostaje go na sprzyjającą zdrowiu aktywność. Oglądanie telewizji wiąże się również ze zwiększonym oglądaniem reklam z nie zalecanymi pod względem wartości odżywczej i zdrowotnej produktami. Wykazano, że spędzanie czasu przed telewizorem sprzyja nałogowi pojadania niezalecanych produktów oraz spożywaniu większej ilości reklamowanej żywności. Może to prowadzić do nieprawidłowego stanu odżywienia i problemów zdrowotnych.


Kolejne piętra piramidy informują o najważniejszych składnikach codziennej diety:
1. Tłuszcze 
Dobre tłuszcze to oliwa z oliwek i oleje roślinne, np. rzepakowy, lniany, z pestek winogron, dla dzieci do 3. roku życia także masło, które w diecie dorosłych należy jednak ograniczać, podobnie jak tłuszcz pochodzący z mięsa. Źródłem dobrych tłuszczów są również orzechy (dla młodszych dzieci powinny być zmielone z uwagi na ryzyko zakrztuszenia się).

2. Mięso, ryby, jajka i rośliny strączkowe
Niezbyt duża ilość mięsa w diecie – to dotyczy nawet małych dzieci, które oczywiście mogą jeść mięso codziennie, ale wcale nie muszą (zaś dorośli mogą ograniczyć ilość mięsa nawet do 1/2 kilograma tygodniowo). Mięso zwierzęce warto zastąpić rybami, jajkami i nasionami roślin strączkowych (soczewicą, cieciorką, fasolą).

3. Mleko i jego przetwory 
Dorosłym, ale też dzieciom powyżej 1. roku życia eksperci zalecają picie dwóch szklanek mleka dziennie (dzieci powyżej roku mogą już pić zwykłe płynne mleko krowie 2-proc. lub 3,2-proc.). Można je zastąpić jogurtem, kefirem i częściowo także serem.

4. Produkty zbożowe
Także maluchy powyżej roku mogą już jeść pieczywo pełnoziarniste, czyli graham lub razowe, ciemny makaron, grube kasze, np. pęczak, jaglaną, gryczaną, oraz naturalne płatki zbożowe. Nie zapominaj jednak, że w diecie wskazana jest różnorodność.

5. Owoce i warzywa
Najlepiej, by owoce i warzywa stanowiły połowę tego, co je cała rodzina. Koniecznie pamiętaj o proporcjach: 3/4 warzyw i 1/4 owoców.

Jakie zasady są jeszcze ważne?

  •     Jedz regularnie 5 posiłków i pamiętaj o częstym piciu wody oraz myj zęby po jedzeniu.
  •     Jedz różnorodne warzywa i owoce jak najczęściej i w jak największej ilości.
  •     Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
  •     Pij co najmniej 3–4 szklanki mleka dziennie (możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i – częściowo – serem).
  •     Jedz chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych oraz wybieraj tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych.
  •     Nie spożywaj słodkich napojów oraz słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami).
  •     Nie dosalaj potraw, nie jedz słonych przekąsek i produktów typu fast food.
  •     Bądź codziennie aktywny fizycznie co najmniej godzinę dziennie (ograniczaj oglądanie telewizji, korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych do 2 godz.).
  •     Wysypiaj się, aby twój mózg mógł wypocząć.
  •     Sprawdzaj regularnie wysokość i masę ciała.


Zobacz też:

Jak powinien wyglądać jadłospis malucha, aby miał dobrą odporność?

Dieta
Ważne zasady karmienia
Nie tylko liczba posiłków ma znaczenie. Aby dziecko chętnie zasiadało do posiłków musisz przestrzegać kilku zasad.

Nie tylko liczba posiłków ma znaczenie. Aby dziecko chętnie zasiadało do posiłków musisz przestrzegać kilku zasad. Dbaj o to, by posiłki były urozmaicone. To najlepszy sposób na zapewnienie rosnącemu organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje. Najlepiej, gdy maluch zjada produkty ze wszystkich pięter piramidy zdrowia. Nie rozdrabniaj pokarmów dłużej, niż to konieczne. Dziecko, które nie jest już oseskiem, ma zęby to naprawdę powinno robić z nich użytek. Ucz dobrych nawyków. Jeśli nie przyzwyczaisz go do nadmiaru soli i cukru, nie pozwolisz na jadanie frytek, chipsów itp. oraz picie słodkich napojów gazowanych, jest szansa, że nie będą mu one w przyszłości tak bardzo smakować. Uważaj, by nie jadł byle czego. Wybieraj produkty nieprzetworzone lub przetworzone w niewielkim stopniu (lepiej np. zrobić zupę na wywarze z warzyw i mięsa, niż dodawać taką z proszku). Dbaj o atmosferę przy stole. Staraj się, by wszystkie posiłki kojarzyły się dziecku z przyjemnością. Jedzcie jak najczęściej razem, w spokoju, bez pośpiechu. Piramida zdrowia dla każdego malucha Jeśli postępujesz zgodnie z nią, masz gwarancję, że dziecko będzie rosło zdrowo. Słodycze - okazjonalnie Mięso - 1-2 porcje mięsa dziennie. Najlepiej drób i chude mięso. Ryby - 1-2 kawałki ryby w tygodniu. Najlepsze są ryby morskie. Mleko i jego przetwory - 2-3 porcje dziennie (dzieci do trzeciego roku powinny pić mieszanki typu „junior”). Owoce - 2-4 porcje dziennie. Najlepiej świeże albo mrożone. Część można zastąpić sokami. Warzywa - 3-5 porcji dziennie. Najlepiej dodawać je do wszystkich dań. Chleb, kasze i inne produkty zbożowe - 5 porcji dziennie. A więc polecane do każdego posiłku.

dieta mamy karmiącej
Adobe Stock
Karmienie
Dieta matki karmiącej: co można, a czego nie wolno jeść? (tabela i przepisy)
Dieta matki karmiącej musi być zdrowa, urozmaicona i pełnowartościowa. Produkty spożywane przez karmiącą powinny być także bogate w witaminy i składniki mineralne. Opisujemy zasady diety podczas laktacji, polecamy najlepsze przepisy dla mam karmiących piersią noworodka lub starsze niemowlę.

Dieta matki karmiącej powinna opierać się na piramidzie zdrowego żywienia. Nie musisz eliminować ze swojego jadłospisu żadnych produktów, jeśli twoje dziecko nie ma alergii i jest zdrowe (inaczej wygląda jednak dieta matki karmiącej dziecko ze skazą białkową : wtedy nie wolno ci jeść wybranych pokarmów). Niezależnie od rodzaju twojego menu, w czasie laktacji potrzebujesz więcej kalorii niż przed ciążą. Warto zadbać, aby potrawy matki karmiącej piersią były zróżnicowane i bogate w składniki odżywcze. Podajemy też przepisy na dania, na których może opierać się zdrowa dieta podczas laktacji. Spis treści: Jaka dieta dla matki karmiącej Dieta matki karmiącej: co można jeść Dieta matki karmiącej: tabela Dieta matki karmiącej: czego nie jeść Kaloryczność diety matki karmiącej Dieta eliminacyjna matki karmiącej – kiedy Przepisy dla matek karmiących piersią Suplementy diety dla karmiących Jaka dieta dla matki karmiącej? Zasady prawidłowej diety matki karmiącej są takie same jak każdej zdrowej diety. Jeśli karmisz piersią, sięgaj po produkty bogate w witaminy i składniki mineralne. Podczas laktacji jest to ważniejsze niż kiedykolwiek. Najwięcej cennych składników odżywczych zawierają świeżo przygotowane dania skomponowane z różnorodnych produktów. Karmiąca mama potrzebuje: żelaza – zawiera je mięso, ryby, żółko jaj, rośliny zielone wapnia – jego źródłem jest mleko, jogurt, ser żółty, sezam, migdały, suszone figi jodu – dostarczają go ryby morskie, mleko, wody mineralne, warzywa, owoce selenu – znajduje się w mięsie, rybach, jajach, kaszach, ciemnozielonych warzywach cynku – jest w kukurydzy, roślinach strączkowych, orzechach. Kiedy karmisz piersią, odżywiaj się zdrowo i komponuj jadłospis zgodnie z...

Żywienie
Nowa piramida żywienia
O nowej piramidzie żywienia opowiada dr Halina Weker, specjalista w zakresie żywienia dzieci w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

Czy najnowsze zalecenia naukowców i dietetyków powinno się stosować także i dla dzieci? O nowej piramidzie żywienia opowiada dr Halina Weker, specjalista w zakresie żywienia dzieci w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Jeśli uda Ci się wyrobić w dziecku zdrowe nawyki żywieniowe, możesz uznać, że odniosłaś rodzicielski sukces. Ale uwaga! Nie wolno tworzyć napiętej atmosfery wokół jedzenia, pouczać i zakazywać, ciągle podkreślać, co jest zdrowe, a co nie. Po prostu sama odżywiaj się prawidłowo, a dziecko – to naturalne – będzie Cię naśladować. W komponowaniu zdrowego rodzinnego menu pomoże Ci piramida żywienia. Jak zinterpretować te zalecenia naukowców? Jedz zdrowo, żyj zdrowo – poznaj nową piramidę żywienia Naukowcy i specjaliści do spraw żywienia doszli do wniosku, że czas zmodyfikować dotychczasową piramidę żywienia. Nowa jest popierana przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne i Polskie Naukowe Towarzystwo Otyłości i Przemiany Materii. Im niżej produkt w piramidzie, tym częściej należy po niego sięgać. Tak było (od góry): I Mięso, tłuszcze zwierzęce i roślinne. II 2 porcje mleka i produktów mlecznych. III 3 porcje owoców. IV 4 porcje warzyw. V 5 porcji produktów zbożowych. Tak jest (od góry): I Czerwone mięso. II Produkty mleczne lub suplementy wapnia. III 2 razy dziennie ryby, jaja lub drób. IV Orzechy, rośliny strączkowe; 1-3 dziennie. V Produkty zbożowe z pełnego ziarna w większości posiłków. VI Tłuszcze roślinne – oliwa, olej sojowy, słonecznikowy, rzepakowy. VII Codzienna aktywność fizyczna, przeciwdziałanie otyłości Czy piramida żywienia to żywieniowa Biblia? Nie można popadać w przesadę. To wynik pracy naukowców z Harvardu, którzy przeanalizowali wyniki wielu tysięcy badań dotyczących zdrowia i żywienia. Na tej podstawie zmienili dotychczasowe wskazówki dietetyczne. Amerykanie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz