Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, lizak, słodycze
Żywienie

Ostrożnie z cukrem!

Kakao, bułka z miodem, lizak, naleśniki na słodko, a do tego soczek... Czy wiesz, ile cukru zjadło dziś twoje dziecko i jak to wpływa na zdrowie?


Autor słynnego sloganu reklamowego „Cukier krzepi”, wielki pisarz i świetny dziennikarz Melchior Wańkowicz nie miał racji. Cukier nie krzepi, w każdym razie nie wtedy, jeśli jemy do za dużo. Jego nadmiar sprawia wiele kłopotów. Oto niektóre z nich.

 

Cukier a próchnica

Bakterie, które powodują próchnicę, odżywiają się cukrem. Im więcej „paliwa” mają do dyspozycji i im dłużej pozwolimy im bezkarnie działać,  tym większych dokonują spustoszeń. I nie jest to kwestia jakiejś odległej przyszłości – zdarza się, że kompletnie zniszczone zęby mają całkiem małe brzdące, które często piją z butelki (albo co gorsza – zasypiają przy niej) słodkie herbatki, soczki albo nawet mleko.
Z zębami polskich dzieci nie jest dobrze. Gdy kilka lat temu stomatolodzy z Akademii Medycznej w Warszawie przebadali maluchy z jednego z warszawskich przedszkoli, okazało się, że próchnicę ma  68 proc. trzylatków i prawie 100 proc. sześciolatków!

 

 

Cukier a niedobory ważnych składników odżywczych

Maluch, który zjada zbyt wiele słodyczy i wypija mnóstwo słodzonych herbatek, nie ma ochoty na to, co wartościowe. Niedobory ważnych składników może mieć nawet wówczas, jeśli wygląda jak pączek w maśle, bo ilość niekoniecznie oznacza jakość.
Naukowcy z Instytutu Żywności i Żywienia stwierdzili niedawno, że polskie dzieci cierpią głównie na niedobór witaminy D, wapnia, żelaza i magnezu. A przecież nie głodują.
 
Polecamy: Czy twoje dziecko ma wystarczająco dużo wapnia?

 

 

Cukier a otyłość

Sprawa jest prosta: nadmiar cukru to nadmiar kalorii, a nadmiar kalorii to nadmiar kilogramów.
Z badań przeprowadzonych przez Centrum Zdrowia Dziecka w ramach projektu badawczego OLAF wynika, że  pod względem ilości otyłych lub mających nadwagę dzieci dogonimy niedługo Niemcy i USA. Grubasem jest już co piąte dziecko powyżej 9. roku życia. Nie obrosło sadełkiem w ciągu ostatniego weekendu przed badaniem – pracowało na swój stan od lat, często od okresu niemowlęcego. Ogromne znaczenie miał brak ruchu, ale równie ważna była nieodpowiednia dieta. Głównie nadmiar cukru, bo przecież nie opychało się raczej tłustą golonką, prawda?
Warto przy tym pamiętać, że otyłość to nie tylko oponka na brzuchu, kompleksy i problemy na gimnastyce, ale także przeróżne kłopoty ze zdrowiem: nadciśnienie, wady postawy, przedwczesne dojrzewanie, stłuszczenie wątroby, a w dalszej perspektywie mnóstwo chorób dietozależnych (m.in. choroby układu krążenia). To nie straszenie. To niestety prawda!

Przeczytaj także: 5 powodów, dla których trzeba chronić dziecko przed otyłością

 

 

Cukier a cukrzyca

Naukowcy alarmują, że lawinowo przybywa dzieci chorych na cukrzycę. Głównie cukrzycę typu 1 (insulinozależną), jednak coraz częściej rozpoznaje się u dzieci także cukrzycę typu 2 (która najczęściej jest skutkiem złego odżywiania).  Co się dzieje? Geny przecież nie zmieniają się tak szybko. Winny jest styl życia – i dzieci, i ich rodziców.
 

To nadmiar białka (a nie cukru i tłuszczu) powoduje u dziecka nadwagę? [WIDEO]

Dieta
Danie na śniadanie
Przyzwyczajaj dziecko do zjedzenia obfitego śniadania. Zobacz, co mu można zaserwować.

Po nocnym śnie pierwszy posiłek jest bardzo ważny, gdyż ciało potrzebuje nowych składników energii. Dlatego też przyzwyczajaj dziecko do zjedzenia obfitego śniadania. Dzięki temu rozpocznie dzień w pełni sił. Podstawą śniadania powinno być mleko (np. zupy mleczne) lub przetwory: twaróg, kefir lub jogurt z owocami, kawa zbożowa lub kakao. W zestawie śniadaniowym małego dziecka należy uwzględniać także inne produkty bogate w białko – jaja, pasty mięsno-warzywne, sałatki jarzynowe z serem lub dobrymi wędlinami. Ważna jest kompozycja śniadań. Jeśli dziecko pije sok, powinno dostać kanapkę z chudą, wędliną, twarożkiem lub pastą z jaj. Nie należy łączyć w jednym zestawie takich samych produktów, np. zupy mlecznej z lanymi kluskami i jajek. Dzieciom powyżej roku podajemy pieczywo: pszenne, żytnio-pszenne, razowe. Wartość energetyczna śniadania dla 2-3-latka powinna wynosić ok. 250-325 kcal, a dla przedszkolaka 350-425 kcal, co stanowi 25% dziennego zapotrzebowania energetycznego dziecka w tym wieku. Dziecko potrzebuje dużo energii już od samego rana Najlepiej będzie, gdy przyzwyczaisz je do jedzenia pełnowartościowego śniadania, aby w ten sposób uzupełniło zasób energii po 8-10 godzinach nocnego snu. W skład idealnego śniadanka wchodzą następujące produkty: mleko i jego przetwory – 20%; proteiny (mięso, ryby, jajka) – 10%; owoce i warzywa – 50% oraz pieczywo i produkty zbożowe – 20%. Poczynając od trzeciego roku życia idealne menu na śniadanie powinno wyglądać następująco: 1 lub 2 niewielkie owoce, można również spożyć je w postaci soku; 1/2 miseczki płatków z mlekiem; ewentualnie jogurt i plasterek szynki. Dla urozmaicenia możesz również podać dwie kromki chleba z masłem i dżemem. Częsta zmiana menu jest bardzo ważna, gdyż dzieci, podobnie zresztą jak dorośli, nie lubią jeść stale tych samych potraw. Na śniadanie podawaj malcowi...

kadr z filmu opublikowanego na YT
Aktualności
Kanapka z cukrem? Brrrr! Ten film powinni obejrzeć wszyscy rodzice
Zrobiłabyś dziecku kanapkę z grubą warstwą cukru? Nie? Sprawdź, czy nie robisz jej codziennie...

Płatki śniadaniowe, krem czekoladowy, napój, jogurt, pieczywo… –  wszystko to może zawierać (i bardzo często zawiera) ogromne ilości cukru . To jeszcze nie wszystko, bo cukier można znaleźć także tam, gdzie się go nie spodziewamy, np. w keczupie. No i są jeszcze słodycze, słodkie napoje... Polecamy także: Czy wiesz, ile cukru zjadło dziś twoje dziecko? Czy na pewno karmimy dzieci zdrowo? Mama na filmie podaje  synkowi zdrowe – jak zapewne sądzi – śniadanie . Robi mu także kanapki do szkoły. Zanim chłopiec wróci z lekcji do domu, pochłonie ogromną dawkę cukru - taką, która powinna mu wystarczyć na 5 dni. A przecież to nie koniec, bo są jeszcze słodkie napoje (tata je pije, a więc pewnie są OK - może pomyśleć dziecko) i – zapewne – słodycze, no bo jak to tak? Dzieciństwo bez czekolady? Po nakarmieniu starszego dziecka, przychodzi czas na młodsze... Efekt takiej diety? Dzieci tyją na potęgę , a brakuje im składników , których naprawdę potrzebują, by zdrowo rosnąć. Co możemy zrobić, by nasze dzieci jadły zdrowo? Czytaj etykietki. Jeśli cukier jest na pierwszej lub jednej z kolejnych pozycji na liście składu, to znaczy, że jest go bardzo dużo. Pamiętaj, że cukier ukrywa się pod różnymi nazwami (np. melasa, nektar z agawy, syrop kukurydziany itd) Unikaj produktów przetworzonych . Zamiast podawać gotowe płatki śniadaniowe możesz ugotować np. płatki owsiane. Nie ucz, że "dobre" równa się "słodkie". Naleśniki można zjeść np. z twarożkiem i szczypiorkiem. Nie dosładzaj soczków, herbatek etc. Postaw na zdrowe przekąski , np. orzechy i owoce. Nie pozwalaj dziecku pić słodzonych napojów . Zawierają ogromne ilości cukru. Pamiętaj, że nadmiar cukru szkodzi także szczupłym dzieciom. Im także psują się zęby , one także chorują na...

próchnica butelkowa
AdobeStock
Karmienie
Próchnica butelkowa – objawy, dolegliwości, leczenie
Próchnica butelkowa sprawia, że nawet całkiem małe dzieci mają niekiedy kompletnie zniszczone zęby. To nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny i czasem bardzo bolesny.

Próchnica butelkowa jest powodowana przez bakterie, które odżywiają się cukrem i produkują kwasy niszczące zęby. Im więcej cukru mają do dyspozycji i im dłużej pozostają na zębach, tym większych dokonują spustoszeń. Zęby mleczne, które dopiero się pojawiły, zaczynają się psuć. Próchnica butelkowa – przyczyny Próchnica butelkowa, jak sama nazwa wskazuje, ma związek z karmieniem butelką . Dziecko, które często pije z butelki, jest szczególnie narażone na wystąpienie próchnicy, ponieważ zawarty w mleku, sokach czy słodzonych herbatkach cukier ma długo kontakt z zębami (picie z butelki trwa dłużej niż z kubeczka). Do próchnicy butelkowej może prowadzić zasypianie dziecka z butelką . Podczas snu zmniejsza się wydzielanie śliny, która może obmyć oblepione pokarmem zęby i zmniejszyć zakwaszenie w jamie ustnej. Jak wygląda próchnica butelkowa? Najpierw zmiany pojawiają się na górnych jedynkach w pobliżu dziąseł. Potem próchnica ogarnia coraz większe powierzchnie. Postępuje szybko i w krótkim czasie może kompletnie zniszczyć zęby mleczne. Dziecko nie tylko ma problem estetyczny, ale również trudność sprawia mu picie zimnych i ciepłych napojów. Czy próchnica butelkowa boli? Zepsute zęby, bez względu na to, czy są to mleczaki, czy zęby stałe, mogą boleć. Próchnica błyskawicznie rozprzestrzenia się na pozostałe zęby, także stałe. Niszczy szkliwo i zębinę oraz dociera do miazgi. Wtedy ząb bardzo mocno boli. Ząb mleczny może obumrzeć, może dojść do powikłań – powstania ropni okołozębowych lub zgorzeli. Aby oszczędzić dziecku niepotrzebnego cierpienia, należy jak najszybciej zacząć działać. Skutki próchnicy butelkowej: Źle wpływa na cały organizm – bakterie ropne z zepsutych zębów wędrują po organizmie, uszkadzając stawy i zastawki serca czy mięsień sercowy, osłabiają odporność . Utrudnia...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak