Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Żywienie

Gdy nie lubi owoców

Niektóre dzieci odmawiają jedzenia owoców. Zobacz jak można przekonać do nich malucha.


Niektóre dzieci odmawiają jedzenia owoców. Zobacz jak można przekonać do nich malucha.

Kilkulatkowi nieporęcznie jest je jeść w całości. Jeśli podasz mu jabłko, gruszkę czy banana w małych cząstkach, nawet nie zauważy, że właśnie zjadł całą porcję.

Czasem może odmawiać jedzenia owoców z powodu... wrażliwych ząbków. Właściwa pasta do zębów i lepsza higiena jamy ustnej sprawią, że problem szybko zniknie.

Sposoby uatrakcyjnienia owoców:
Posyp kakao. Jeśli truskawki, maliny czy jagody oprószysz ulubionym kakao lub wiórkami czekoladowymi, być może dziecko chętniej po nie sięgnie.

Owocowe powitanie. Rano, najlepiej jeszcze do łóżka, podawaj maluchowi owoc-niespodziankę, codziennie inny. To miłe powitanie dnia. Pamiętaj jednak, że owoc nie może zastąpić śniadania! Bez niego dziecko nie może wyjść z domu.

Mieszaj z mlekiem. Podaj na deser owocowy milkshake w wysokiej szklance ze słomką. Możesz dosłodzić napój rozpuszczalną czekoladą lub miodem (jeśli malec nie jest uczulony).

Zrób sorbetowe lody. Rozdrobnione owoce wymieszaj z twarożkiem homogenizowanym i zamroź w małych pojemniczkach. Dla ochłody lepsze są lody ze słodkich owoców (arbuz, brzoskwinie, truskawki). Można je też przygotować bez dodatku serka.

Przygotuj słodką pizzę. Dzieci ją uwielbiają. Najpierw podpiecz spód, a następnie posmaruj go zmiksowanymi owocami wymieszanymi z sosem pomidorowym. Wierzch udekoruj fantazyjnie cząstkami owoców. Taką pizzę możesz polać sosem z białego serka albo jogurtem.

Upiecz w cieście. Śliwki lub brzoskwinie ukryj w zawijanym cieście francuskim. Zrób szarlotkę na ciepło lub upiecz malutkie ciasteczka, do których zamiast połowy cukru dodaj zmiksowane truskawki, śliwki czy wiśnie.

Podaj na ciepło. Jabłko oraz banana możesz upiec w piekarniku lub na grillu. Polej odrobiną gęstej czekolady albo syropem karmelowym. W wersji light – rozgnieć banana widelcem, by puścił sok (papka jest słodsza niż cały owoc), a jabłko zetrzyj i upraż na beztłuszczowej patelni. Możesz do niego dodać trochę cukru i cynamonu lub zrobić pudding z kleikiem ryżowym.

Ewa Sawicka
Konsultacja: dr n. med. daniel Witkowski, pediatra II stopnia, Centrum Zdrowia Dziecka

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Niemowlę i owoce
Fotolia
Dieta
Owoce dla niemowlaka dopiero po warzywach – ważne zasady rozszerzania diety 
Owoce w diecie niemowlaka powinny pojawić się, jeśli dziecko spróbowało już warzyw i zaakceptowało ich smak. Najlepiej podawać dziecku owoce sezonowe i świeże. Warto zacząć od tych, które uchodzą za bezpieczne, czyli najmniej uczulają. Najlepszy czas na dobre owoce to jesień, wtedy pojawią się najlepsze jabłka, gruszki czy śliwki.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'; min-height: 19.0px} Owoce w diecie niemowlaka to dobre źródło ważnych składników odżywczych. Trzeba jednak podawać je z umiarem i zachowaniem zasad. Choć owoce z różnych stron świata są dostępne w sklepach przez okrągły rok, podawanie ich dziecku warto zacząć od owoców sezonowych, rosnących lokalnie, takich jak jabłka, gruszki, morele, maliny czy śliwki. Zawierają nie tylko witaminy, błonnik, ale również składniki mineralne, w tym cenne pierwiastki śladowe, których nie może zabraknąć niemowlęciu podczas rozszerzania diety.  Spis treści: Od kiedy owoce dla niemowlaka i jakie? Dlaczego owoce dopiero po warzywach? Surowe czy gotowane owoce dla niemowlaka? Jak podawać owoce małemu dziecku? Ile owoców dziennie może jeść niemowlak? Czy owoce mogą uczulać dziecko? Od kiedy owoce dla niemowlaka i jakie? Owoce warto wprowadzić do diety niemowlęcia jako drugą po warzywach grupę produktów. Można je podawać najwcześniej, gdy dziecko skończy czwarty miesiąc życia (między 17. a 26. tygodniem życia). Pierwsze owoce to zazwyczaj jabłka i gruszki (są dobrze tolerowane). Początkowo niemowlę może dostać mus (lub przecier ze słoiczka); Potem skrobane łyżeczką jabłuszko; Po kilku dniach dziecko może spróbować innych owoców, np. jagód, porzeczek, malin, truskawek. Ważne jest, żeby nowe owoce pojawiały się w diecie dziecka pojedynczo i w odstępach kilku dniowych. Najpierw podajemy małą ilość owocu, stopniowo ją zwiększamy i obserwujemy dziecko. Jeśli dziecko dobrze reaguje, po kilku dniach może poznać smak innego owocu. Dlaczego owoce dopiero po warzywach? Kiedyś rozszerzanie diety niemowlaka zaczynano od jabłka. Teraz eksperci...

kanapki, przedszkolaki, kuchnia dla malca, śniadanie
Dieta
Pyszne drugie śniadanko
Drugie śniadanie łagodzi głód między śniadaniem a obiadem. Nie może być sycące, żeby maluch nie stracił apetytu na obiad.

Co możesz dać dziecku na drugie śniadanie, żeby było ono pełnowartościowe? Oto nasze propozycje: 1. Jogurt owocowy+ biszkopt – do jogurtu naturalnego (źródło m.in. wapnia, bakterii probiotycznych) dodaj świeże lub mrożone owoce. Jeśli będzie kwaśny, wsyp odrobinę cukru. Biszkopt może być domowy, ale dobre są też zwykłe biszkopty ze sklepu. 2. Kanapka z żółtym serem + sok z marchewki – posiłek dla dzieci, które nie przepadają za słodkimi przekąskami. Dostarczy energii, wapnia, a sok z marchewki cennego beta-karotenu. Najlepiej wycisnąć go w sokowirówce lub kupić gotowy, bez cukru. 3. Koktajl kefirowy + herbatniki – koktajl łatwo przygotować, miksując kefir i świeżego banana. Herbatnik – zwykły lub pełnoziarnisty, z rodzynkami lub bez – pomoże dziecku zaspokoić głód na dłużej. 4. Mufinka + kakao + jabłko – wystarczy niezbyt duże ciastko i mały kubek dającego energię kakao (albo np. kartonik zawierającego mnóstwo witamin gęstego napoju mlecznego czekoladowo-zbożowego Candy’Up Śniadanko, ok. 1,50 zł). Do tego koniecznie podaj dziecku świeży owoc – źródło cennego błonnika i witamin.    

deser, muffinki
Panthermedia
Dieta
Podwieczorki dla dzieci
Podwieczorek powinien stanowić uzupełnienie puli energetycznej całodziennej diety dziecka. Z reguły jest posiłkiem słodkim.

Na podwieczorek możemy dziecku podać kolorowe kompozycje z owoców, soki, przeciery owocowe i desery powstałe z połączenia owoców z kleikiem, kaszką lub biszkoptem. Wiele potraw na podwieczorek przygotować można z białego sera, twarożków homogenizowanych, z jaj (omlety, naleśniki). Sernik z owocami Ciasto: – 200 g mąki, – 100 g schłodzonego masła, – 1/2 łyżeczki soli, – 1 żółtko, – 3 łyżki wody; Nadzienie: – 60 g mielonych migdałów, – 1 łyżka cukru, – puszka brzoskwiń, – 300 g serka śmietankowego, – 90 ml kwaśnej śmietany, – 60 g cukru, – 3 jajka, – maliny do dekoracji. Mąkę z solą połącz z pokrojonym masłem. Dodaj żółtko wymieszane z lodowatą wodą. Posiekaj składniki nożem, aż powstaną większe grudki, potem szybko zagnieć ciasto, uformuj z niego kulę, zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki co najmniej na jedną godzinę. Ciasto rozwałkuj na grubość 0,5 cm i wylep nim dno i fragment boków okrągłej formy. Ponakłuwaj je widelcem i piecz bez nadzienia przez 20 minut w temp. 180°C. Mielone migdały wymieszaj z cukrem i rozłóż na cieście. Brzoskwinie porozkładaj symetrycznie na migdałach. Serek utrzyj ze śmietaną i cukrem na gładką masę. Wymieszaj z żółtkami i skórką cytrynową. Dodaj do niego ubite na sztywno białka. Masę wylej na ciasto i piecz ok. godziny w piekarniku nagrzanym do 160°C. Po wyjęciu pozostaw je do ostygnięcia w wyłączonym piekarniku. Gotowy sernik posyp cukrem pudrem i udekoruj malinami. Tarta z jabłkami – 1/2 kg jabłek, – 180 g cukru pudru, – 125 g masła, – 100 g mąki pszennej, – 1 żółtko, – sól. Mąkę wysyp na stolnicę, dodaj połowę cukru pudru, żółtko, szczyptę soli, połowę przygotowanej porcji masła. Składniki posiekaj i zagnieć. Gotowe ciasto zawiń w folię i wstaw do...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak