Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dzieci, lizak, przekąski, słodycze
Andrey Armyagov - Fotolia.com
Żywienie

Ile słodyczy może jeść dziecko?

Sposób, w jaki karmisz dziecko, kształtuje jego nawyki żywieniowe na całe życie. Dlatego w diecie pociechy staraj się ograniczać cukier. Malec będzie zdrowszy!

Ciasteczka, żelki, batoniki, słodzone napoje... Im wcześniej tego rodzaju produkty zostają włączone do codziennego menu dziecka, tym łatwiej przyzwyczaja się ono do słodkiego smaku. A potem dziecko już samo domaga się słodyczy i pałaszuje je nawet kilka razy dziennie. Jak wpływa to na jego zdrowie?

Dziecko je dużo słodyczy - poznaj skutki

U małego dziecka największym zagrożeniem wywołanym jedzeniem nadmiernej ilości cukru jest wczesna próchnica. Dziecko ma po prostu ubytki w zębach. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy dziecko często ssie cukierki lub pije słodkie płyny. Resztki tych pokarmów długo pozostają bowiem na powierzchni zębów, co ułatwia rozwój bakterii. Niestety, niebezpieczeństwa związane ze spożywaniem przez dzieci nadmiaru słodyczy na tym się nie kończą. W dalszych latach życia zagrożeniem jest również otyłość oraz różne inne przewlekle choroby (m.in. cukrzyca).

Zobacz też: Co może jeść 9-miesięczne dziecko

Podawanie dzieciom słodyczy tylko raz w tygodniu

Szwedzki Instytut Zdrowia Narodu już w latach pięćdziesiątych zalecił podawanie dzieciom słodkości tylko raz w tygodniu. I zwyczaj racjonowania słodyczy przez rodziców trwa tam do dziś. Proponowanie maluchom każdego dnia różnych czekoladek, wafelków czy lizaków jest w tym kraju nie do pomyślenia! Słodkości dzieciaki mogą jeść tylko w weekendy, dzięki temu nie mają problemów z próchnicą. Tymczasem polskie dzieci, jak wykazują badania, wręcz zajadają się słodyczami. Około 80 proc. dzieci otrzymuje je już w 12. miesiącu życia, w tym aż 30 proc. – trzy i więcej razy w tygodniu. Posiłkami z dodatkiem cukru zaś (np. dosładzanym mlekiem) karmione są nawet 6-miesięczne niemowlęta.

Zobacz też: Czekolada, miód, czarna herbata - czy to można dawać dziecku?

Zaprogramuj dziecko na zdrowie

Na wpajanie właściwych nawyków żywieniowych nigdy nie jest za wcześnie – przekonują lekarze. I zdecydowanie przy tym zalecają, aby cukier w pożywieniu ograniczać już od kołyski. Tak jest po prostu zdrowiej. A jaka ilość słodkości może być dopuszczalna dla kilkulatków? Nie więcej niż 20 g sacharozy dziennie. Odpowiada to dwóm czubatym łyżeczkom cukru albo pięciu landrynkom czy jednemu dużemu kęsowi batonika. Jeżeli zaś malec już przywykł do ciągłego podjadania słodyczy, warto go zachęcać do zmiany tego przyzwyczajenia. Zamiast cukierków czy batoników podsuwać mu do pałaszowania soczyste pomarańcze, smaczne rodzynki lub suszone morele. Lepiej też, by dziecko nie zaspokajało pragnienia dosładzanymi napojami, tylko piło np. zwykłą wodę mineralną. Będzie dzięki temu zdrowsze!

Zobacz też: 10 słodyczy, które uwielbiałyśmy w dzieciństwie

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

karmienie niemowlaka, dieta dziecka, rozszerzanie diety niemowlaka
Panthermedia
Dieta
Źle karmimy dzieci - szokujący raport
Po raz pierwszy eksperci sprawdzili, co naprawdę jedzą niemowlęta. I okazało się, że tylko co 15. mama stosuje się do zaleceń dietetyków i pediatrów.

Jedno z półrocznych dzieci dostawało aż 17 posiłków w ciągu doby, a na talerzu jego rówieśnika znalazła się kanapka z pasztetem z puszki. Skutkiem takiego odżywiania mogą być poważne choroby. Patrząc na malca, który chętnie zjada rosół, kanapkę z pasztetem i ogórkiem konserwowym, popijając czarną herbatą (wszystkie te rzeczy znajdowały się w diecie badanych niemowląt!), nie myślisz, że to coś złego. Dziecko wygląda przecież jak okaz zdrowia – jest aktywne, rośnie jak na drożdżach. Problem polega na tym, że jego organizm właśnie „programuje się” na przyszłość.   Dziś nikt już nie ma wątpliwości, że od sposobu odżywiania w okresie niemowlęcym zależy, czy za dwadzieścia i więcej lat twój obecnie kilkumiesięczny niemowlak będzie zdrowy, czy pojawi się u niego któraś z chorób cywilizacyjnych: otyłość, miażdżyca, cukrzyca typu 2. – Te choroby w dużej mierze są wynikiem złej diety, już z okresu dzieciństwa – mówi prof. Piotr Socha, kierujący oddziałem Gastroenterologii i Hepatologii Centrum Zdrowia Dziecka. Karmienie dziecka - decydujący czas Dietetycy opracowali szczegółowe zalecenia, jak odżywiać dziecko w pierwszym roku życia. Problem polega na tym, że większość rodziców albo tych zaleceń nie zna, albo…. stosuje z nich tylko te, które uważa za słuszne i ważne. Nie zdając sobie sprawy z tego, w jaki sposób wpłynie to na dalsze życie dziecka. Jakie kaszki dla niemowlaka - opinie rodziców – Wyniki badań, które przeprowadzaliśmy w Centrum Zdrowia Dziecka, we współpracy z Fundacją NUTRICIA, są niepokojące. Okazuje się, że 55 proc. mam jest przekonana, że wie, jak żywić dzieci, ale jednocześnie tylko 7 proc. zna i stosuje się do zaleceń żywieniowych dla niemowląt . Badania przeprowadzano u dzieci w wieku 6 i 12 miesięcy. To dwa przełomowe momenty, jeśli chodzi o sposób...

Dziewczynka z owocami
Fotolia
Żywienie
Co to jest programowanie żywieniowe?
Czy wiesz, że dzięki dobrej diecie masz wpływ na zdrowie swojego dziecka nie tylko teraz, ale i w przyszłości? To właśnie jest „programowanie żywieniowe”. Zobacz, na czym dokładnie ono polega i jak dzięki diecie zaprogramować zdrowie dziecka.

Okazuje się że dieta w dzieciństwie (a także w życiu płodowym – dzięki diecie kobiety w ciąży), ma duży wpływ na pojawienie się u człowieka tzw. chorób cywilizacyjnych - tego dowodzą badania naukowe. A ponieważ coraz więcej coraz młodszych osób, także dzieci i młodzieży, choruje m.in. na cukrzycę, nadciśnienie lub jest otyła, naukowcy poszukują nowych dowodów na związek tych chorób z dietą. I choć badania ciągle trwają, wiadomo już, że duży (choć niejedyny) wpływ ma na to nieodpowiedni sposób żywienia . Stąd właśnie wzięła się idea tzw. programowana żywieniowego. Nie żyjemy już na szczęście w czasach, gdy kluczowa była walka o jakiekolwiek jedzenie, czas więc wybierać je mądrze i mieć wpływ na zdrowie dziecka , uaktywniając u niego geny, które zapewnią mu zdrowie. Czy zdrowie dziecka jest zapisane w genach? Tak, ale ilość informacji dotyczących rozwoju i zdrowia znajdująca się w genach człowieka jest tak wielka, że w ciągu życia możemy wykorzystać tylko niewielką jej część. Teoria programowania żywieniowego zakłada, że wpływ środowiska, w którym żyjemy, oraz sposób żywienia w tzw. krytycznych okresach życia (okres płodowy i pierwsze trzy lata życia) w największym stopniu decydują o rozwoju i zdrowiu w kolejnych latach. We wczesnym dzieciństwie kształtują się nawyki żywieniowe dziecka , stąd tak ważne jest, by były one prawidłowe. Raz wykształcone nieprawidłowe nawyki będą powielane w późniejszym życiu, a także w dorosłości. Zobacz też: Jak zacząć zdrowiej jeść i karmić dziecko? 5 najważniejszych zasad Co to jest programowanie żywieniowe? To koncepcja, która zakłada, że wpływ m.in. niedoboru lub nadmiaru składników pokarmowych w życiu płodowym i w pierwszych trzech latach życia dziecka prowadzi do trwałych zmian w procesach metabolicznych i hormonalnych, które wpływają na zdrowie dziecka w...

Dziecko i warzywa
Fotolia
Żywienie
Co to jest Piramida Zdrowego Żywienia?
Zobacz, co przedstawia piramida i dlaczego warto pamiętać, co jest na poszczególnych jej piętrach.

Piramida Zdrowego Żywienia jest to graficzne przedstawienie zasad zdrowego odżywiania się , a przed wszystkim odpowiednich proporcji różnych niezbędnych w diecie grup produktów. Im wyższe piętro piramidy, tym mniejsza zalecana ilość i częstość spożycia. Co to jest Piramida Zdrowego Żywienia? Badania naukowe w ostatnich latach wykazały, jak ważne w prawidłowym rozwoju dzieci i młodzieży oraz zapobieganiu otyłości i innym chorobom (rozwijającym się także w życiu dorosłym) są: aktywność fizyczna, prawidłowy sen oraz przestrzeganie zasad korzystania z komputera, telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych. Dlatego też mówimy obecnie o Piramidzie Zdrowego Żywienia i Stylu Życia dając jasno do zrozumienia, że aby być zdrowym, prawidłowe żywienie musi być realizowane łącznie z pozostałymi elementami stylu życia. Poniżej możesz zobaczyć aktualną wersję piramidy. Zaproponowana przez ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) piramida adresowana jest do dzieci i młodzieży od 4. do 18. roku życia, jednak jak przyznali eksperci ogólnie podobne zalecenia odnoszą się do wszystkich grup wiekowych. By mózg mógł wypocząć Nowością w piramidzie jest sen. Dzieci i młodzież, które nie śpią odpowiednio długo, mają problemy z koncentracją uwagi podczas pobytu w szkole. Wykazano również, że niedobór snu może przyczyniać się do wystąpienia nadmiernej masy ciała . Warto kłaść się spać regularnie o tej samej porze, unikając przed snem w oglądania telewizji, przeglądania smartfona, czy innych urządzeń elektronicznych. Ruch to zdrowie Codzienna aktywność fizyczna, przynajmniej godzinę dziennie, w szkole i poza szkołą zapewni dobrą kondycję fizyczną i sprawność umysłową oraz wpływa na prawidłową sylwetkę i atrakcyjny wygląd. Zwiększenie aktywności powyżej 60 minut dziennie może przynieść dodatkowe korzyści zdrowotne....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak