Każde dziecko ma okresy wzmożonego apetytu i takie, gdy jego łaknienie znacznie spada. Jeśli będziesz tego świadoma, łatwiej przyjdzie Ci dostosować dietę malca do jego aktualnych potrzeb.
0–12 miesięcy
Nieustające ucztowanie
Niemowlę je bardzo dużo, bo tempo jego wzrostu jest imponujące. Pediatrzy zalecają karmienie na życzenie – to dziecko decyduje,ile i kiedy zje. Od 6. miesiąca zaczyna poznawać nowe smaki.
2. rok życia
Wyraźny spadek apetytu
Maluszek poznał już nowe smaki i wybiera, co polubił. Preferuje określone potrawy. Jedne mu odpowiadają, inne nie. Respektuj to.
3. i 4. rok życia
Szkoda czasu na jedzenie
Kilkulatek jest zajęty poznawaniem otoczenia i doskonaleniem swoich nowo nabytych umiejętności. Jedzenie uważa za stratę czasu. Pory posiłków dopasuj do tych momentów, gdy przestaje być zajęty zabawą.
5. rok Życia
Przekąski lepsze od obiadu
Malec ma już wyraźne preferencje żywieniowe, staje się bardzo podatne na wpływ reklam. Wybiera potrawy, które mu się dobrze kojarzą.
6. rok życia
Jedzą oczy
Siadając do stołu, dziecko ma wilczy apetyt i prosi o dużą porcję. Jednak z tego, co ma na talerzu, zjada ledwie jedną trzecią czy czwartą. W tym wieku wyraźnie wzrasta też ochota na słodycze i słodkie smaki.
Każde dziecko ma okresy wzmożonego apetytu i takie, gdy jego łaknienie znacznie spada. Jeśli będziesz tego świadoma, łatwiej przyjdzie Ci dostosować dietę malca do jego aktualnych potrzeb.
Ewa Sawicka
Konsultacja: dr n. med. Daniel Witkowski, pediatra II stopnia, Centrum Zdrowia Dziecka

Co smakuje dziecku? Na początek to, co słodkie, bo ten smak dziecko poznało już w brzuszku mamy, łykając wody płodowe. Po narodzinach nadchodzi pora na kolejne smaki. Oto, co smakuje albo (przy twojej pomocy) może mu smakować. Dziecku smakuje to, co słodkie Mniej więcej trzy miesiące przed narodzinami dziecko zaczyna rozróżniać smak wód płodowych, zmieniający się w zależności od tego, co zjadłaś. Twój gust kulinarny już wtedy pozwala mu zapewne zapamiętać określone smaki. Połykanie wód płodowych wyrabia też wrażliwość kubków smakowych, znajdujących się na języku. Nienarodzone dziecko prawdopodobnie nie tylko rozpoznaje, ale też lubi słodkości. Takie też upodobania ma po narodzinach (słodki jest twój pokarm). A gdy noworodek dostanie coś kwaśnego lub gorzkiego, krzywi buzię, a niemal nie reaguje na smak słony. Prawdopodobnie przyczyniają się do tego słone substancje w wodach płodowych, z którymi wcześniej się oswoiło. Dziecku smakuje mleko mamy Z chwilą, gdy po raz pierwszy przystawisz maluszka do piersi, wprowadzisz go w jeszcze bogatszy świat doznań. Twój pokarm nie zawsze jest taki sam. Dopasowuje się do potrzeb dziecka – zmienia się podczas jednego karmienia: na początku jest wodnisty, by maluch dostatecznie się napił, pod koniec tłustszy, by się nasycił. Na smak mleka wpływa dieta karmiącej mamy . Jeśli czasem nie wiesz, dlaczego głodne dziecko nie chce ssać piersi, pomyśl, czy nie jadłaś jakiejś nowej potrawy poprzedniego dnia. Może dodałaś za dużo ostrych przypraw, czosnku? To właśnie dlatego dziecko może nie chcieć ssać piersi. Dziecku smakuje to, co w odpowiednim czasie podane Gdy twoje dziecko ma około pół roku, przychodzi czas na nowe posiłki. Możesz zacząć od gotowanych zmiksowanych owoców, warzyw albo soczków. Potem przychodzi czas na kleik ryżowy lub kaszkę. Następne w kolejce jest mięso (najpierw gotowane...
Każde dziecko ma okresy wzmożonego apetytu i takie, gdy jego łaknienie znacznie spada. Jeśli będziesz tego świadoma, łatwiej przyjdzie Ci dostosować dietę malca do jego aktualnych potrzeb. > 0–12 miesięcy - jest to nieustające ucztowanie. Niemowlę je bardzo dużo, bo tempo jego wzrostu jest imponujące. Pediatrzy zalecają karmienie na życzenie – to dziecko decyduje, ile i kiedy zje. Od 6. miesiąca zaczyna poznawać nowe smaki. > W 2. roku życia następuje wyraźny spadek apetytu. Maluszek poznał już nowe smaki i wybiera, co polubił. Preferuje określone potrawy. Jedne mu odpowiadają, inne nie. Respektuj to. > 3. i 4. rok dla rodzica jest trudny, ponieważ maluchowi szkoda czasu na posiłek. Kilkulatek jest zajęty poznawaniem otoczenia i doskonaleniem swoich nowo nabytych umiejętności. Jedzenie uważa za stratę czasu. Pory posiłków dopasuj do tych momentów, gdy przestaje być zajęty zabawą. > W 5. roku życia u malucha dominuje pogląd, że przekąski lepsze od posiłków. Malec ma już wyraźne preferencje żywieniowe, staje się bardzo podatny na wpływ reklam. Wybiera potrawy, które mu się dobrze kojarzą. > W 6. roku życia „jedzą oczy”. Siadając do stołu, dziecko ma wilczy apetyt i prosi o dużą porcję. Jednak z tego, co ma na talerzu, zjada ledwie jedną trzecią czy czwartą. W tym wieku wyraźnie wzrasta też ochota na słodycze i słodkie smaki.
Spożywanie posiłków nie jest jedynie zaopatrywaniem organizmu w potrzebne do życia składniki energetyczne, budulcowe i regulacyjne. Towarzyszy mu wiele różnych doznań związanych zarówno z walorami smakowymi potraw, jak i wpływających na ogólne samopoczucie dziecka. Z przyrządzaniem posiłków i ich spożywaniem wiąże się wiele zwyczajów charakterystycznych dla danej kultury. Dotyczy to również dzieci. W czasie karmienia matka nie tylko dostarcza dziecku niezbędnych do życia składników odżywczych, ale zapewnia mu także doznanie jedynych w swoim rodzaju emocji i nowych wrażeń. Ucząc maleństwo podstawowych zasad przyjmowania posiłków, krok po kroku wprowadza się je w dorosły świat. Posiłki uzupełniające Po pierwszych kilku miesiącach karmienia piersią przychodzi pora na rozszerzanie diety rosnącego szybko maleństwa i wprowadzanie do jego menu posiłków uzupełniających. Dzięki temu niemowlę poznaje nowe smaki i różne rodzaje potraw. Ze względu na inną od mleka matki konsystencję nowych pokarmów, zmienia się także sposób, w jaki dziecko je przyjmuje. Rozwijają się u niego nowe zdolności motoryczne i upodobania smakowe, coraz bardziej zbliżając go do wspólnego stołu, przy którym zasiada cała rodzina. Dlatego też wprowadzanie pierwszych, nowych posiłków do jadłospisu najmłodszego domownika ma bardzo istotne znaczenie dla jego dalszego, prawidłowego rozwoju. Do diety niemowlęcia, karmionego dotychczas wyłącznie piersią lub mieszanką początkową, pomiędzy 4. a 6. miesiącem życia (w zależności od tempa rozwoju dziecka i jego indywidualnego zapotrzebowania) wprowadzamy posiłki uzupełniające. Stopniowo zastępujemy nimi posiłki mleczne, aż do osiągnięcia w wieku około 3 lat w pełni zróżnicowanej diety małego dziecka. Dostarczanie podstawowych składników odżywczych w zależności od wieku dziecka Z upływem czasu zmiany w zapotrzebowaniu organizmu dziecka na...