Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kanapka, kuchnia
Panthermedia
Żywienie

Jak zrobić smaczną i zdrową kanapkę dla dziecka?

Kanapka to najłatwiejsze i najszybsze danie na świecie. Każdy potrafi ją zrobić, ale nie każdy wie, jak przygotować ją tak, żeby nadawała się dla dziecka. I dostarczyła mu niezbędnych składników odżywczych. Oto nasz przepis.

Kanapkę można przygotować prosto i szybko. Równie łatwo ją zjeść, bo nie potrzeba do tego sztućców. Chyba właśnie z tych powodów jest tak popularna. W dodatku tak samo dobrze smakuje w domu, jak i na pikniku – łatwo ją zabrać ze sobą niemal wszędzie. Choć w wielu sytuacjach trudno z kanapek zrezygnować, to ich nadmiar w codziennym menu wcale nie jest zdrowy! I nie każda kanapka jest dobra. Powinna być skomponowana podobnie jak drugie danie obiadowe: produkt zbożowy (skrobiowy), produkt białkowy i warzywa. Kanapki dla dzieci warto niecodziennie ozdabiać – to może być dobra zabawa, prawda? Oto jak zrobić smaczną i zdrową kanapkę.

1. warstwa kanapki: pieczywo

Jako produkt zbożowy jest źródłem węglowodanów, czyli energii dla organizmu. Najlepsze jest ciemne pieczywo z mąki z pełnego przemiału. Jest dłużej trawione niż białe, dzięki czemu zapas energii wystarcza na kilka godzin. Pieczywo może być zarówno pierwszą, jak i ostatnią warstwą kanapki – jeśli robimy sandwicza. Najlepiej wybierz bułkę pełnoziarnistą lub grahamkę albo chleb: graham, razowy, żytni, pszenny na zakwasie, ciabattę.

2. warstwa kanapki: smarowidło

Kanapki dla dzieci należy smarować świeżym masłem – wystarczy naprawdę cienka warstwa. Kanapki dla dorosłych najlepiej skropić oliwą z oliwek lub olejem roślinnym tłoczonym na zimno. Zrezygnuj z gotowych sosów czy majonezów – oprócz tego, że zawierają mnóstwo sztucznych dodatków i konserwantów, mogą niepotrzebnie zmienić kanapkę w bombę kaloryczną. A nie o to przecież chodzi.

Zobacz też: 6 najzdrowszych przekąsek dla dziecka

3. warstwa kanapki: składnik główny

Czyli wędlina, ryba, jajko lub ser. Zawierają białko, a jest ono potrzebne, by posiłek był pełnowartościowy. Ser zawiera również cenny wapń. Wybieraj chude wędliny, a najlepiej sama upiecz w domu kawałek mięsa lub pasztet. Kanapki z rybą jedz od razu – nie zabieraj ich np. na drugie śniadanie, bo ryba szybko się psuje i wydziela niezbyt przyjemny zapach. Kupuj sery o niskiej zawartości tłuszczu, a sporej wapnia, np. mozzarellę, fetę, kozi twarożek albo ser brie. Z sera, ryby czy jajka możesz przyrządzić pyszną pastę kanapkową.

4. warstwa kanapki: warzywa

O warzywach nie można zapominać, bo bez nich nie ma dobrej kanapki. Choć wędlina, pieczone mięso, ser, jajko czy pasta kanapkowa nadają jej charakter, to brak choćby niewielkiego dodatku warzyw uczyni jej smak niepełny. Poza tym pozbawi ją wielu wartości odżywczych, choć z pewnością i tak będzie można się nią najeść. Warzywa są źródłem witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego, dlatego ważne jest, by nie zabrakło ich w codziennym menu. Najzdrowsze są warzywa sezonowe, które dojrzewają naturalnie na słońcu, a nie w sztucznych warunkach w szklarni. Teraz, w sezonie, korzystaj z nich do woli. Jako dodatek do kanapek świetne są różne rodzaje sałaty, rukola, pomidory, ogórki, rzodkiewki, papryka, a także szczypiorek czy natka pietruszki. Poza sezonem doskonałe są również kiełki.

5. warstwa kanapki: przyprawy

Najlepsze będą świeże lub suszone zioła, ewentualnie pieprz. Raczej unikaj soli, a jeśli już, używaj jej w naprawdę niewielkich ilościach. Kanapek dla malucha nie przyprawiaj w ogóle albo jedynie lekko ziołami.

Zobacz też: Szczypiorek, natka, rzeżucha, czyli witaminy prosto z parapetu

Konsultacja: Anna Kłosińska, fizjolog żywienia, pracuje w Activum Medicum – Instytucie Medycyny Naturalnej, autorka książek o diecie dzieci.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Nesquik
materiały prasowe Nesquik
Dieta
Śniadanie dla małych odkrywców!
Czy wiesz, co powinno zawierać śniadanie dla dziecka? Zobacz, jak w 3 prostych krokach przygotować smaczne i zdrowe śniadanie, które zapewni twojemu dziecku energię na cały dzień.

Odkrywać, uczyć się, biegać, śmiać się, marzyć – każdy smyk co dnia staje przed nie lada wyzwaniem. Przecież poznawanie świata wymaga ogromnej koncentracji! Jak wesprzeć dziecko, aby z entuzjazmem mierzyło się z nowymi zadaniami? Podstawą każdego poranka powinno być prawidłowo zbilansowane i pełnowartościowe śniadanie ! Superśniadanie w 3 krokach: Różnorodność, czyli różne grupy produktów. Podczas śniadania powinniśmy dostarczyć dziecku węglowodanów złożonych, pełnowartościowego białka, dobrych tłuszczów, a także witamin i składników mineralnych . W porannym posiłku nie może zabraknąć pieczywa czy płatków zbożowych (najlepiej pochodzących z pełnego przemiału), a także porcji warzyw i owoców. Uzupełnieniem powinien być produkt, który dostarczy budulca dla rosnącego organizmu, czyli białka. Może to być jajko, dobrej jakości wędlina, ryba czy pasta z roślin strączkowych. Nieodłącznym elementem pełnowartościowego śniadania jest również mleko i produkty mleczne . Mocny budulec kości, bo mleko i przetwory mleczne to nie tylko pełnowartościowe białko, ale także dobrze przyswajalny wapń niezbędny dla mocnych i zdrowych kości. Produkty te powinny być nieodłącznym elementem prawidłowo zbilansowanej diety dzieci i pojawiać się w ilości 3-4 porcji w ich codziennym menu. Na szczęście mleko można serwować na różne sposoby, np. jako uwielbiany przez dzieci rozpuszczalny napój kakaowy NESQUIK ! To doskonałe uzupełnienie pełnowartościowego śniadania i sposób na wprowadzenie jednej porcji mleka do menu. Rozpuszczalny napój kakaowy NESQUIK zawiera specjalnie opracowaną i unikalną kompozycję witamin i składników mineralnych Opti-Start, która w połączeniu z wartościami odżywczymi mleka, pomaga dostarczyć organizmowi dziecka  to, czego potrzebuje do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dodatkowo, magnez zawarty w kakao pomaga w...

dieta w ciąży, jedzenie w ciąży, ciąża, zdrowie a ciąża, witaminy w ciąży, co jeść w ciąży
Fotolia
Dieta w ciąży
W ciąży nawet śniadanie powinno być ciepłe
Pewnie to już wiesz, że w ciąży unika się cukru, mało soli i rzadko pija kawę. Ale to nie wszystko. Ciąża to nie tylko czas ograniczeń, ale też czas dobrych wyborów. Zobacz, dlaczego powinnaś postawić teraz na tradycyjne przepisy, spokój przy stole i ciepłe śniadania.

Jedzenie, także w ciąży , to przyjemność – na pewno podpisujesz się pod tą opinią. Nie pozostaje zatem nic innego, niż jeść tak, by czuć przyjemność nie tylko w trakcie posiłku, ale po jego zakończeniu i długo, długo potem i wybierać menu, które przyniesie korzyść i mamie, i dziecku. Najwyższy czas wcielić w życie sześć zasad zdrowego żywienia . Bez obaw – „zdrowo" może również znaczyć „smacznie". 1. Ciepłe danie nawet rano W ciąży ważny jest nie tylko ciepły obiad. Również na śniadanie warto zjeść ugotowaną ciepłą potrawę. Takie dania jak owsianka, kasza jaglana z orzechami, suszonymi owocami pomogą od samego rana wzmocnić organizm. Zastanawiasz się, dlaczego nie możesz czerpać sił z chłodnego twarożku, kanapek czy muesli z zimnym mlekiem? To proste – na ogrzanie chłodnego jedzenia organizm musi zużyć sporo energii, co zamiast wzmacniać, osłabia.  2. Przyrządzone zgodnie z tradycją Daniem z kuchni kalifornijskiej możesz zabłysnąć na rodzinnym obiedzie, ale na co dzień kobieta w ciąży powinna jadać potrawy tradycyjne , odpowiednie dla strefy klimatycznej, w której mieszka (zimą gęstsze pożywne zupy gotowane pod przykryciem, by zgromadziło się w nich więcej energii, latem – lżejsze, rzadsze i odkryte podczas gotowania). Najlepiej przyrządzaj je z produktów sezonowych (zimą – kiszona kapusta, ogórki, buraki, suszone owoce; wiosną – nowalijki; latem – truskawki, czereśnie, wiśnie; jesienią –  pomidory czy dynie).  3. Urozmaicone Choć kasza jaglana jest bardzo zdrowa, nie możesz jej jeść na okrągło. Pamiętaj o pełnoziarnistym makaronie, ryżu, ziemniakach i innych rodzajach kasz. Ulubioną chudą pierś z kurczaka zastąp od czasu do czasu indykiem, kaczką, wołowiną. Nie zapominaj również o rybach, które doskonale wpływają m.in. na rozwój mózgu...

Dieta
Danie na śniadanie
Przyzwyczajaj dziecko do zjedzenia obfitego śniadania. Zobacz, co mu można zaserwować.

Po nocnym śnie pierwszy posiłek jest bardzo ważny, gdyż ciało potrzebuje nowych składników energii. Dlatego też przyzwyczajaj dziecko do zjedzenia obfitego śniadania. Dzięki temu rozpocznie dzień w pełni sił. Podstawą śniadania powinno być mleko (np. zupy mleczne) lub przetwory: twaróg, kefir lub jogurt z owocami, kawa zbożowa lub kakao. W zestawie śniadaniowym małego dziecka należy uwzględniać także inne produkty bogate w białko – jaja, pasty mięsno-warzywne, sałatki jarzynowe z serem lub dobrymi wędlinami. Ważna jest kompozycja śniadań. Jeśli dziecko pije sok, powinno dostać kanapkę z chudą, wędliną, twarożkiem lub pastą z jaj. Nie należy łączyć w jednym zestawie takich samych produktów, np. zupy mlecznej z lanymi kluskami i jajek. Dzieciom powyżej roku podajemy pieczywo: pszenne, żytnio-pszenne, razowe. Wartość energetyczna śniadania dla 2-3-latka powinna wynosić ok. 250-325 kcal, a dla przedszkolaka 350-425 kcal, co stanowi 25% dziennego zapotrzebowania energetycznego dziecka w tym wieku. Dziecko potrzebuje dużo energii już od samego rana Najlepiej będzie, gdy przyzwyczaisz je do jedzenia pełnowartościowego śniadania, aby w ten sposób uzupełniło zasób energii po 8-10 godzinach nocnego snu. W skład idealnego śniadanka wchodzą następujące produkty: mleko i jego przetwory – 20%; proteiny (mięso, ryby, jajka) – 10%; owoce i warzywa – 50% oraz pieczywo i produkty zbożowe – 20%. Poczynając od trzeciego roku życia idealne menu na śniadanie powinno wyglądać następująco: 1 lub 2 niewielkie owoce, można również spożyć je w postaci soku; 1/2 miseczki płatków z mlekiem; ewentualnie jogurt i plasterek szynki. Dla urozmaicenia możesz również podać dwie kromki chleba z masłem i dżemem. Częsta zmiana menu jest bardzo ważna, gdyż dzieci, podobnie zresztą jak dorośli, nie lubią jeść stale tych samych potraw. Na śniadanie podawaj malcowi...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak