Logo 1000 dni dla zdrowia
Mat. pras.
Żywienie

Jak karmić małe dzieci -1000 pierwszych dni dla zdrowia

Okazuje się, że prawidłowe karmienie dzieci nie jest tak oczywiste jak mogłoby się zdawać. Bo rodzice popełniają błędy - to pokazały badania. Jakie są najczęstsze.


Wystartował Program „1000 Pierwszych dni dla zdrowia”, poświęcony edukacji żywieniowej rodziców dzieci do 3. roku życia. W ramach Programu kilkanaście organizacji pozarządowych i instytucji publicznych przeprowadzi warsztaty i spotkania edukacyjne dotyczące zasad zdrowego żywienia maluchów.

Program jest odpowiedzią na zdiagnozowany przez ekspertów w ostatnich latach problem niewłaściwego żywienia dzieci w wieku do 3 lat w Polsce. Tymczasem 1000 pierwszych dni życia jest kluczowe dla zdrowego rozwoju człowieka. W tym okresie dziecko aż 5-krotnie zwiększa swoją masę urodzeniową, a długość jego ciała podwaja się – już nigdy w ciągu życia wzrost i rozwój organizmu nie będzie tak intensywny. W tym czasie programuje się też metabolizm, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka, również w wieku dorosłym.

Jakie błędy rodzice popełniają najczęściej?

 

1. Przygotowywanie zbyt gęstego mleka modyfikowanego

Mleko modyfikowane należy zawsze przygotowywać zgodnie z przepisem znajdującym się na opakowaniu - tylko wtedy będzie ono miało odpowiednią ilość składników dostosowaną do potrzeb dziecka. Przygotowywanie zarówno zbyt skondensowanej mieszanki, jak i zbyt rozcieńczonej nie jest korzystne dla dziecka.

 

 

2. Podawanie nadmiernej ilości słodzonych napojów

Głownie chodzi tu o herbatki i inne napoje zawierające dużą ilość cukru (lub dosładzane sacharozą). Takie napoje dostarczają zbyt dużą ilość kalorii, co może przyczyniać się do rozwoju próchnicy zębów, wystąpienia u dziecka nadwagi, zaburzeń łaknienia i zaparć. Maluch powinien zaspokajać pragnienie wodą źródlaną niskozmineralizowaną.  

 

 

3. Podawanie zbyt dużej ilości soków

Dziecko w pierwszym roku życia może wypić do 150 ml soku owocowego dziennie, natomiast maluch powyżej pierwszego roku 200-250 ml, czyli szklankę soku dziennie. Podawanie soków dziecku w nieograniczonych ilościach nie służy jego zdrowiu, a także zmniejsza u niego apetyt na inne wartościowe posiłki, które dostarczają mu potrzebnych składników odżywczych.

 

 

4. Zbyt długie podawanie zmiksowanych potraw

Tylko przez pierwsze 2-3 miesiące rozszerzania diety malucha zupki czy owocki powinny mieć gładką konsystencję. Od 8-9. miesiąca życia dziecka w posiłkach stopniowo powinny być wyczuwalne grudki, a potem coraz większe kawałeczki, co będzie powodowało, że dziecko będzie się uczyło żuć i gryźć. Dziecko powinno też uczyć się jeść samodzielnie - można zacząć od podawania mu małych miękkich kawałeczków gotowanych warzyw lub miękkich owoców.

 

 

5. Dosładzanie i dosalanie potraw

Z badań wynika, że około 90% dzieci do trzeciego roku życia spożywa zbyt dużo soli, a 80% zbyt dużo cukru. Rodzice często doprawiają potrawy podawane dziecku, ponieważ wydają im się one zbyt mało wyraziste w smaku. Tymczasem sól i cukier nadmiernie obciążają rozwijający się dopiero układ pokarmowy i utrudniają jego prawidłowe działanie. Soki i słodzone napoje, słodycze oraz inne dosładzane sacharozą produkty przyczyniają się do rozwoju próchnicy zębów, nadmiaru masy ciała, zaburzeń łaknienia i zaparć.

Chcesz sprawdzić, czy dobrze karmisz swoje dziecko? Wejdź na: www.1000dni.pl i rozwiąż quiz.

 

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Jedzące niemowlę
Fotolia
Dieta
Czym nie należy karmić niemowlaka?
Jakie produkty należy wyeliminować z diety niemowlaka? Co może wywołać u dziecka zatrucie pokarmowe i biegunkę? Na co powinna uważać mama małego dziecka przygotowując posiłki dla swojego malucha?

Produkty, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe Niemowlęta są mniej odporne na działanie szkodliwych bakterii niż starsze dzieci lub osoby dorosłe, dlatego też nie powinno się im podawać produktów, które stanowią pożywkę dla tych bakterii. Do takich produktów zaliczamy niepasteryzowane mleko, surowe jajka, niepasteryzowany cydr jabłkowy, a także miód czy syrop kukurydziany (te dwa ostatnie mogą zawierać jad kiełbasiany). Wszystkie te produkty mogą wywołać ostre zatrucie pokarmowe u dziecka . Aby uniknąć dolegliwości pokarmowych, warto też pamiętać, by zawsze myć warzywa i owoce. Wybieraj tylko te naturalnych, ekologicznych upraw. Pestycydy , którymi nawozi się pola są bardzo niebezpieczne dla dziecka. W przypadku gotowych produktów dla niemowląt, należy pamiętać, by podawać tylko te, które były szczelnie zamknięte przez producenta (przy otwarciu słoiczka powinnaś usłyszeć charakterystyczny klik). Nie należy też karmić dziecka bezpośrednio ze słoiczka. Ważne! Niewykorzystaną porcję należy zawsze przechowywać w lodówce, nie dłużej niż trzy dni. Warto wiedzieć:  Jak zachować higienę, gotując dla malucha? Produkty, które mogą spowodować zadławienie Do tej grypy produktów zaliczamy wszystkie produkty twarde, małe, okrągłe, które nie rozpuszczają się łatwo w jamie ustnej, a ich kształt i rozmiar może zablokować drogi oddechowe . Do tej grupy zaliczamy, m.in. orzechy, wszelkie nasiona, surowy groch, surowe marchewki, popcorn, całe winogrona (można je pokroić na połówki lub ćwiartki, pamietając o wyjęciu pestek), twarde cukierki. Dziecko może również zadławić się produktami kleistymi, np. parówkami (warto je przed podaniem rozdrobnić). Pamiętaj! Dzieci w czasie jedzenia powinny siedzieć. Nie można też ich wtedy pozostawiać bez nadzoru. Soki owocowe i inne napoje Podawanie niemowlętom zbyt dużej ilości soków...

niemowlę, picie przez smoczek
RF
Dieta
Jak karmić niemowlę? 7 błędów, które najczęściej popełniamy
Karmiąc niemowlęta, popełniamy błędy, które mogą powodować u dziecka nadwagę, otyłość, a w przyszłości cukrzycę i choroby serca. Najważniejsze są pierwsze trzy lata: to wtedy kształtują się nawyki żywieniowe na całe życie.

  Parówki, kotlety schabowe, ogórki konserwowe, napoje owocowe, chipsy: takie rzeczy jedzą dzieci już pod koniec pierwszego roku życia! Błędy, które popełniają rodzice, wyszły na jaw przy okazji pierwszego w Polsce badania sposobu odżywiania niemowląt, które przeprowadzono w Centrum Zdrowia Dziecka. Błędy popełnione w okresie dzieciństwa mszczą się w dorosłości. Dlatego lepiej ich nie popełniać. Tu zobacz, jak prawidłowo rozszerzać dietę dziecka karmionego piersią oraz karmionego mlekiem modyfikowanym. Błąd 1: dosypywanie za dużo mleka w proszku do wody Co piąta mama wsypuje za dużo mleka w proszku do wody, przygotowując dziecku mieszankę! Chce dobrze: by dziecko było "lepiej odżywione", dostało więcej witamin i składników mineralnych. Niestety, okazuje się, że za duża ilość witamin i składników mineralnych jest szkodliwa (m.in. dla nerek), a za duża ilość białka może spowodować otyłość. Błąd 2: za częste karmienie niemowlęcia W drugim półroczu życia dziecko powinno jeść nie więcej niż 5-6 razy dziennie. Rodzice często popełniają błąd: gdy dziecko nie chce zjeść całego przygotowanego posiłku, po godzinie podsuwają mu znów coś do zjedzenia. Mali rekordziści jedzą nawet kilkanaście razy dziennie, co całkiem rozregulowuje przemianę materii. Pamiętaj, że mały żołądek musi odpocząć! Błąd 3: podawanie niemowlęciu słodkich napojów Przyzwyczajaj niemowlę do picia wody. Od czasu do czasu może wypić herbatkę owocową lub ziołową, ale najlepiej niesłodzoną (uwaga: gotowe herbatki dla niemowląt najczęściej zawierają cukier, sprawdź to na opakowaniu). Jeśli chcesz podać dziecku gotową słodzoną herbatkę, wsyp o połowę mniej granulatu niż to zaleca producent. Błąd 4: podawanie za dużej ilości soków niemowlęciu Gdy dziecko karmione mlekiem modyfikowanym skończy cztery miesiące (a karmione...

Dziewczynka z owocami
Fotolia
Żywienie
Co to jest programowanie żywieniowe?
Czy wiesz, że dzięki dobrej diecie masz wpływ na zdrowie swojego dziecka nie tylko teraz, ale i w przyszłości? To właśnie jest „programowanie żywieniowe”. Zobacz, na czym dokładnie ono polega i jak dzięki diecie zaprogramować zdrowie dziecka.

Okazuje się że dieta w dzieciństwie (a także w życiu płodowym – dzięki diecie kobiety w ciąży), ma duży wpływ na pojawienie się u człowieka tzw. chorób cywilizacyjnych - tego dowodzą badania naukowe. A ponieważ coraz więcej coraz młodszych osób, także dzieci i młodzieży, choruje m.in. na cukrzycę, nadciśnienie lub jest otyła, naukowcy poszukują nowych dowodów na związek tych chorób z dietą. I choć badania ciągle trwają, wiadomo już, że duży (choć niejedyny) wpływ ma na to nieodpowiedni sposób żywienia . Stąd właśnie wzięła się idea tzw. programowana żywieniowego. Nie żyjemy już na szczęście w czasach, gdy kluczowa była walka o jakiekolwiek jedzenie, czas więc wybierać je mądrze i mieć wpływ na zdrowie dziecka , uaktywniając u niego geny, które zapewnią mu zdrowie. Czy zdrowie dziecka jest zapisane w genach? Tak, ale ilość informacji dotyczących rozwoju i zdrowia znajdująca się w genach człowieka jest tak wielka, że w ciągu życia możemy wykorzystać tylko niewielką jej część. Teoria programowania żywieniowego zakłada, że wpływ środowiska, w którym żyjemy, oraz sposób żywienia w tzw. krytycznych okresach życia (okres płodowy i pierwsze trzy lata życia) w największym stopniu decydują o rozwoju i zdrowiu w kolejnych latach. We wczesnym dzieciństwie kształtują się nawyki żywieniowe dziecka , stąd tak ważne jest, by były one prawidłowe. Raz wykształcone nieprawidłowe nawyki będą powielane w późniejszym życiu, a także w dorosłości. Zobacz też: Jak zacząć zdrowiej jeść i karmić dziecko? 5 najważniejszych zasad Co to jest programowanie żywieniowe? To koncepcja, która zakłada, że wpływ m.in. niedoboru lub nadmiaru składników pokarmowych w życiu płodowym i w pierwszych trzech latach życia dziecka prowadzi do trwałych zmian w procesach metabolicznych i hormonalnych, które wpływają na zdrowie dziecka w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj