Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, kuchnia dla malca, mleko, szklanka, mama
Żywienie

Mleko nadal ważne

Roczniak powinien wypijać codziennie dwie szklanki mleka. Przeczytaj, w ilu różnych daniach i produktach może być ono ukryte.

Pewnie już dobrze wiesz o tym, że jest zdrowe, bo ma białko i mnóstwo wapnia. Ale czy wiesz też, że mleka bardzo się od siebie różnią? Nie każde będzie dobre dla każdego maluszka. Sprawdź, co mają w środku i które z nich jest najlepsze do picia, zrobienia kaszki, przygotowania budyniu.

MLEKO SOJOWE
Jest nazywane mlekiem właściwie tylko ze względu na kolor i skład. Z prawdziwym mlekiem od krowy nie ma nic wspólnego, bo jest produktem całkowicie roślinnym. Nie zawiera laktozy (cukru mlecznego), będzie więc doskonałe dla malca z jej nietolerancją. Jeśli smyk ma alergię na mleko krowie, zapytaj lekarza, czy może pić sojowe – zdarza się, że dzieci uczulają się też na soję. Niektóre mleka sojowe są wzbogacone w wapń. Warto jednak pamiętać, że ten pierwiastek najlepiej przyswaja się z krowiego mleka i jego przetworów. Dlatego jeśli dziecko jest zdrowe, nie ma sensu zastępować zwykłe mleko sojowym. Szkrab może pić je od czasu do czasu jako urozmaicenie, np. wzbogacone wapniem.

MLEKO ZSIADŁE
Możesz je kupić gotowe – w kubeczku lub przygotować sama z mleka pasteryzowanego (ale nie z mleka UHT), zakwaszając je śmietaną. Postawione w ciepłym miejscu, będzie gotowe po dwóch dniach. Zanim podasz je dziecku, spróbuj, czy się dobrze ukwasiło. Najlepiej smakuje schłodzone. Często zdarza się, że dzieci, które nie lubią zwykłego mleka, akceptują zsiadłe, bo ma bardziej wyrazisty smak. Świetnie nadaje się do koktajli owocowych.

MLEKO MODYFIKOWANE
Dla dziecka, które skończyło rok, lekarze zalecają mleko typu junior, oznaczane cyfrą 3. Jest idealne do picia, przygotowywania kaszek. Nie gotuj go jednak, gdyż straci prawie wszystkie cenne składniki. Jego bazą jest odtłuszczone mleko krowie, ale zostało ono mocno zmienione, by lepiej służyło smykowi. Dodaje się do niego np. probiotyki i żelazo, a tłuszcz zwierzęcy zamienia na roślinny. W modyfikowanym mleku jest też mniej białka niż w krowim, by nie obciążało nerek dziecka.

MLEKO KOZIE
Ma bardzo specyficzny smak (nie każdy go lubi). Może być dobrą alternatywą dla mleka krowiego. Część dzieci, którym szkodzi mleko krowie, lepiej toleruje kozie. Zawiera ono znacznie więcej niż krowie wapnia, potasu, fosforu oraz niektórych innych składników mineralnych, jest także o wiele bogatsze w witaminy. W sklepach można kupić tłuste lub półtłuste. Dla malca z nadwagą wybierz to drugie.

MLEKO EKOLOGICZNE
Na niektórych opakowaniach mieszanek mlecznych pojawia się napis BIO lub EKO. To znaczy, że do ich produkcji użyto mleka z gospodarstwa ekologicznego, gdzie krowy przez większość czasu pasły się na świeżym powietrzu, jadły paszę bez nawozów sztucznych i nie podawano im hormonów, by szybciej rosły.

MLEKO KROWIE
Nie jest zdrowe dla rocznego smyka. Bo za dużo w nim białka, nasyconych kwasów tłuszczowych, laktozy i składników mineralnych, a za mało np. cynku i żelaza. Mały organizm nie radzi sobie z taką ilością składników odżywczych (są w innych proporcjach niż w maminym mleku). Skutki „przedawkowania“ są przykre: zaparcia, wzdęcia, kolka jelitowa. To dlatego lekarze odradzają zbyt wczesne podawanie takiego mleka, ale dopuszczają, by przygotowywać na nim naleśniczki lub budyń. Jeśli malec ma nadwagę, lepiej kupuj dla niego mleko półtłuste (2%). Gdy smyk ma wagę w normie, lepsze będzie mleko tłuste (3,2%). Nie wybieraj mleka odtłuszczonego (0%), bo bez tłuszczu nie wchłoną się witaminy (A,E,D,K).

MLEKO W KEFIRZE
Kefir to tak naprawdę mleko zakwaszane grzybkami kefirowymi. Podczas jego dojrzewania częściowo rozkładane są białka (dlatego smyk lepiej je trawi) i wzrasta ilość witamin (B1 i B6) oraz kwasu foliowego. Jeśli lekarz pozwoli, może pić je maluszek z nietolerancją laktozy. Kefir dodaj do deserów i koktajli owocowych.

MLEKO W JOGURCIE
Naturalny możesz podać już jedenastomiesięcznemu maluchowi. Starszemu zrobisz z niego pyszną galaretkę. Będzie dużo zdrowsza od słodkich, kolorowych deserków, od których uginają się sklepowe półki. Choć te ostatnie mają atrakcyjne opakowania, które podobają się dzieciom, zwykle zawierają zbyt dużo cukru. Wybieraj raczej jogurty naturalne, które na opakowaniu mają wyraźną informację, że w składzie zawierają żywe kultury bakterii. Inne, utrwalane w wysokiej temperaturze, szybko tracą swe lecznicze właściwości. Dlatego czytaj uważnie etykiety! Bakterie probiotyczne ukryte w jogurcie mają właściwości lecznicze: sprzyjają utrzymaniu korzystnej mikroflory w jelitach, chronią przed infekcjami przewodu pokarmowego, zapobiegają zaparciom. Jeśli zupę zaprawisz jogurtem, to dostarczysz dziecku sporo wapnia i białka.


Dyskutuj na forum: O co chodzi z tym mlekiem?

 

 

tm_dopisek.gif

 

 

 

Jak odstawić dziecko od piersi? Poznaj sposoby mam – film

dziewczynka i mleko
fotolia.com
Żywienie
Roczne dziecko: mleko nadal ważne
Dziecko, które skończyło już roczek wciąż powinno dostawać mleko. Zastanawiasz się, które będzie najlepsze? Modyfikowane czy zwykłe? Ile i w jakiej postaci? Kiedy trzeba je wykluczyć z diety? Czym je zastąpić? Przeczytaj nasz krótki przewodnik.

Jakie mleko wybrać dla dziecka, które skończyło roczek W 2. roku życia większość dzieci nie ssie już piersi. Zastanawiasz się, czy podawać maluchowi mleko modyfikowane czy zwykłe? Odpowiedź brzmi: modyfikowane (zwykłe od czasu do czasu). Jest w nim więcej witamin i mikroelementów, których młody organizm potrzebuje do rozwoju. Mleko modyfikowane Mleko modyfikowane Junior jest przeznaczone dla dzieci w 2. i 3. roku życia. Wzbogacone jest w cynk, żelazo (zapobiega anemii ) oraz witaminy A, B, D i C. Ma więcej niż zwykłe mleko krowie długołańcuchowych nienasyconych kwasów tłuszczowych wpływających korzystnie na rozwój układu nerwowego. Jest w nim nieco mniej białka niż w mleku krowim, dzięki czemu nerki dziecka są mniej obciążone. Dziecku, które nie przepada za smakiem zwykłego mleka, zaproponuj kakao, kawę zbożową lub modyfikowane mleka smakowe np. waniliowe, czekoladowe, z miodem. W składzie niektórych rodzajów mleka modyfikowanego (mleko Bifidus) są specjalnie dobrane, żywe kultury bakterii, które korzystnie wpływają na zdrowie. Mleko krowie w diecie dziecka Na zwykłym krowim mleku możesz gotować płatki owsiane, kaszę mannę, lane kluseczki, budyń. Używaj go też do zabielania zup czy przygotowywania koktajli, zostawiaj na kwaśne. Dla dziecka kupuj mleko o zawartości 3,2% lub 2% tłuszczu (nie odtłuszczone!). Kefiry, jogurty i zsiadłe w diecie dziecka Są znacznie łatwiej strawne niż słodkie mleko, dlatego mogą je pić niektóre dzieci, które nie tolerują laktozy. Mleko zsiadłe – przygotujesz je sama z mleka pasteryzowanego, zakwaszając je śmietaną. Postawione w ciepłym miejscu będzie gotowe po dwóch dniach. Zanim podasz je dziecku, spróbuj, czy się dobrze ukwasiło. Najlepiej smakuje schłodzone. Często zdarza się, że dzieci, które nie lubią zwykłego mleka, tolerują kwaśne. Jogurt – bakterie probiotyczne z jogurtów mają...

panthermedia_A10589265.jpg
Panthermedia
Dieta
9 rodzajów mleka - nasz ranking
Mleko jest dla dziecka jednym z głównych źródeł białka oraz składników mineralnych (przede wszystkim wapnia), niezbędnych m.in. do budowy kości, mięśni, skóry i tkanek.

Po co dziecku mleko? Jest jednym z głównych źródeł białka oraz składników mineralnych (przede wszystkim wapnia), niezbędnych m.in. do budowy kości, mięśni, skóry i tkanek. Kilkuletnie dziecko potrzebuje około dwóch szklanek mleka dziennie – pod warunkiem że dostaje jeszcze przetwory mleczne, np. jogurt, twarożek, ser. Mleko tłuste i półtłuste ma najwięcej cennych składników, dlatego właśnie takie powinnaś kupować swojemu maluchowi. Twoja pociecha powinna je pić codziennie. Dla kilkulatka najlepsze jest tłuste lub półtłuste. Zobacz co masz do wyboru: * * * * znakomite * * * dobre * * czasem możesz podać * podawaj rzadko Białe * * * Wzbogacone w wapń. Dostarcza 40% więcej łatwo przyswajalnego wapnia niż zwykłe mleko. Ma delikatny smak, jest dobre na ciepło i na zimno. Candia kozie * * * * Dobra alternatywa dla mleka krowiego – zawiera więcej wapnia, potasu, fosforu oraz witamin. Ma specyficzny smak. Dzieci, którym szkodzi mleko krowie, czasem lepiej tolerują kozie. Bio mleko McDonald’s * * * * Można je dostać (razem ze smakową rurką) w zestawie Happy Meal zamiast gazowanego napoju. Ma obniżoną zawartość tłuszczu (1,5%), ale za to więcej wapnia. Pochodzi z gospodarstw ekologicznych. Candia junior * * * * Dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Dodatkowo wzbogacone w wapń oraz witaminę D, aby zaspokoić zapotrzebowanie kilkulatka na te składniki. Zachowuje taką samą ilość witamin jak mleko świeże. Zimne mleko * * * * Pod względem zawartości mikroelementów i witamin jest maksymalnie zbliżone do świeżego mleka krowiego. A to za sprawą unikalnego sposobu produkcji – mikrofiltracji. Dzięki temu smakuje niemal tak jak mleko prosto od krowy, ale można je pić bez gotowania. Dan mleko vanilla * * Smakowe. Ma waniliowy, lekko słodki smak (jest dosładzane). Dobre dla...

dziecko, mama, mleko, kuchnia
Żywienie
Czy mleko szkodzi - wreszcie koniec z mitami!
Z jednej strony słyszysz: mleko ma mnóstwo wapnia. Z drugiej: powoduje u dzieci alergię, katary i infekcje. Sprawdziliśmy, jak jest naprawdę.

Chyba żaden inny produkt nie ma tylu zwolenników i tylu wrogów, co mleko (i jego przetwory). „Pij mleko, będziesz wielki” – mówi jedna reklama. A druga: „Pij mleko, będziesz kaleką”. Zapytaliśmy dietetyka, gdzie leży prawda. Do końca 3. roku dziecko powinno pić mieszanki modyfikowane PRAWDA/MIT Dla dzieci do końca 3. roku życia poleca się mleko modyfikowane . Jego skład jest najbardziej dostosowany do potrzeb dziecka. Jeśli jednak dziecko nie ma alergii, to pod koniec 1. roku życia można mu zacząć podawać mleko krowie . Szczególnie do posiłków, w których konieczne jest zagotowanie mleka (np. budyń, kasza). Modyfikowanych mieszanek nie powinno się gotować.   Mleko jest konieczne w diecie dziecka PRAWDA Jeśli dziecko nie ma alergii na białko mleka krowiego lub nietolerancji laktozy, to podawaj mu mleko, sery, jogurty. Z produktów mlecznych bowiem najlepiej przyswaja się wapń , tak potrzebny kościom i zębom. Mleko zawiera też fosfor, który również wchodzi w skład kości i zębów, oraz potas regulujący prawidłową pracę serca. W mleku jest dużo dobrze przyswajalnego białka, komplet witamin z grupy B (ważne dla skóry i dobrego funkcjonowania układu nerwowego). Są również witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A (ważna dla wzroku), D (zapobiega krzywicy i ułatwia przyswajanie wapnia).     Wielu dzieciom mleko mocno szkodzi PRAWDA/MIT Szkodzi tylko dzieciom uczulonym na białko mleka lub mającym nietolerancję laktozy. Rzeczywiście one nie powinny pić mleka. Objawy nietolerancji laktozy lub alergii mogą być różne:   „kruczenie” w brzuszku, biegunka, wysypka, katar, kaszel, częstsze infekcje. Jeśli podejrzewasz, że maluszek może mieć alergię lub nietolerancję laktozy , porozmawiaj na ten temat z lekarzem. Na własną rękę nie rezygnuj jednak z podawania mleka i...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak