Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
sposób na niejadka
Fotolia
Żywienie

Dziecko nie chce jeść nowych rzeczy? Ten sposób wszystko zmieni!

Jak sprawić, żeby niejadek polubił 17 nowych rzeczy w 3 miesiące? Naukowcy twierdzą, że mają odpowiedź!

Dieta twojego dziecka składa się z 3 produktów, chociaż dwoisz się i troisz, żeby spróbowało nowych potraw? Życie rodzica niejadka nie jest łatwe. Lekarze Ann & Robert H Lurie z Kliniki Żywienia w Szpitalu Dziecięcym w Chicago (USA) twierdzą, że znaleźli skuteczny sposób na niejadka i na to, by dziecko polubiło nowe smaki. Ich zdaniem rozwiązaniem dla wybrednych smakoszy jest proponowanie im "żywieniowych połączeń". O co w tym chodzi i czy to rzeczywiście może rozwiązać problem, z którym borykają się rodzice niejadków?

Co zrobić, żeby dziecko chciało próbować nowych potraw?

Zdaniem lekarzy ich sposób jest przyjazny dziecku i polega na proponowaniu dziecku, które lubi jeść zaledwie kilka rzeczy, potraw, które są do nich podobne w smaku, wyglądzie, konsystencji, kolorze lub temperaturze. W ten sposób niejadek powoli będzie przyzwyczajał się do nowego jedzenia. Każda nowa potrawa, którą twoje dziecko zaakceptuje będzie powiązana z kolejną, którą mu zaproponujesz, tworząc swoisty łańcuch powiązań i stopniowo pozwalając na rozszerzenie listy dań, które twoje dziecko je. Pamiętaj jednak, że nie wolno dziecka zmuszać do jedzenia.

Jeśli twoje dziecko jada np. tylko frytki, zaproponuj mu frytki z marchewki, a jeśli jada tylko cienkie frytki, zaproponuj mu grubsze. Jak widzisz, każdy kolejny etap jest stopniowy i polega na wprowadzaniu niewielkich zmian. Zdaniem ekspertów ze wspomnianego szpitala to naprawdę działa i dzieci szybko poszerzają listę dań, które akceptują w swojej diecie. Z ich badania wynika, że dzieci, które jadały tylko 5 produktów spożywczych, po 3 miesiącach stosowania metody żywieniowego połączeń lubiły ich już 20!

Jak to działa w praktyce?

Jeśli chciałabyś spróbować metody lekarzy z Chicago, sporządź listę potraw, które jada twoje dziecko, a następnie stosuj się do tych wskazówek:

  • zrób listę jedzenia, które chciałabyś, żeby twoje dziecko jadło. Bądź realistką – jeśli jada sam makaron, takim realistycznym celem byłby np. makaron z sosem pomidorowym
  • przyjrzyj się temu, co twoje dziecko już jada pod kątem ewentualnych powiązań z tym, co chciałabyś, żeby jadało (smak, konsystencja, kształt, kolor itp.)
  • krok przejściowy: jeśli dziecko je tylko makaron muszelki, zaproponuj mu makaron w kształcie kokardek i połóż dosłownie ze dwie kokardki w miseczce z makaronem, który lubi
  • poproś, żeby wzięło do ust swoje ulubione jedzenie, po nim wzięło gryza jedzenia "przejściowego", a potem znowu swojego ulubionego - i tak na zmianę. Jeśli nie chce od razu wziąć nowej rzeczy do ust, może ją tylko do nich przyłożyć, powąchać, a nawet pocałować!
  • kiedy już twoje dziecko chętnie będzie jadało obie rzeczy (co zdaniem autorów pomysłu może wymagać od 20-25 prób), możesz dodać kolejną rzecz (np. odrobinę masła do makaronu) i postępuj tak jak poprzednio
  • wyobraź sobie, że sklejasz papierowy łańcuch na choinkę, dodając kolejne potrawy do diety dziecka

Pamiętaj, że zmiany muszą być wprowadzane delikatnie i stopniowo.

Przykład: od makaronu-muszelek do makaronu z sosem pomidorowym

Krok po kroku:
1. makaron muszelki bez dodatków
2. makaron kokardki bez dodatków
3. makaron z roztopionym masłem
4. makaron w sosie śmietanowym
5. makaron w sosie śmietanowo z domieszką odrobiny pomidorowego
6. makaron w sosie pomidorowo-śmietanowym
7. makaron w sosie pomidorowym (gładkim)
8. makaron w sosie pomidorowym (z kawałkami pomidorów)

źródło: netmums.com

Sprawdź, czy Twoje dziecko przybiera prawidłowo na wadze (kliknij w obrazek):

kalkulator wagi dziecka
Alicja Rotfeld / babyonline.pl


Zobacz też:

Co zrobić, by niejadek zjadł (nie tylko) obiadek? Wypróbuj te sposoby! [WIDEO]

Dieta
Brak apetytu u niemowlaka
Gdy dziecko traci apetyt i je coraz mniej, zastanów się na spokojnie, jaka może być tego przyczyna. Podpowiadamy, dlaczego dzieci stają się niejadkami.

Twoja dieta a smak mleka Powinniśmy pamiętać, że to co jemy, wpływa na smak pokarmu. Smak pokarmu, wpływa natomiast na apetyt naszej pociechy. Jeśli Twoje dziecko je mało i niechętnie, zastanów się czy przyczyną nie jest to co sama jesz przed karmieniem. Spróbuj sobie przypomnieć co jadłaś przed? Jeśli zdarzyło ci się zjeść grejpfruta czy rzodkiewkę to możliwe, że maluszek wyczuwa gorzki posmak i właśnie dlatego je niechętnie. Poczucie smaku kształtuje się stopniowo. Maluszek już od pierwszego dnia narodzin uczy się poznawać smaki i przygotowuje się do próbowania nowych pokarmów. Pierwszy jaki poznajemy – smak słodki, odczuwamy go już w życiu płodowym. Płód reaguje na smak wód płodowych - słodki smak zachęca go do ich połykania, inne smaki hamują ten odruch. Noworodek zaś wzdryga się czując smak kwaśny i słony, z przyjemnością jednak próbuje wszystkiego co słodkie. Wiedza o smakach odczuwanych przez nasze pociechy pomoże nam odpowiednio „przygotowywać” się do karmienia, poprzez właściwe układanie smaków naszych posiłków wraz z wiekiem naszego dziecka. Inne dzieci jedzą więcej - czy coś jest nie tak? Martwisz się, że Twoja pociecha je mniej niż inne niemowlęta. Pamiętaj, że maluszek nie zawsze musi mieć ochotę na jedzenie. Niemowlęta, tak jak małe dzieci różnią się między sobą apetytem. Jedno lubi jeść większe posiłki co 3 godziny, inne małe porcje ale częściej, jeszcze inne lubi porządnie się najeść, po czym smacznie drzemać. Dlatego nie powinnaś się przejmować, jeśli pociechy twoich koleżanek jedzą dużo więcej niż Twój maluch. Jak zachęcić dziecko do jedzenia? Dogadzanie naszym pociechom nie jest sprawą prostą. Niemowlakom musimy stworzyć odpowiednie warunki spożycia posiłku. Często zdarza się, że w natłoku obowiązków nie mamy zbyt wiele czasu na przygotowywanie posiłków. Jemy w pośpiechu,...

co je roczne dziecko
Adobe Stock
Żywienie
Co je roczne dziecko? Przykładowy jadłospis na 3 dni
Roczne dziecko je już niemal wszystko, dużo łatwiej więc ułożyć dla niego jadłospis niż dla młodszego niemowlaka. Proponujemy codzienne menu dla roczniaka do druku. Pamiętaj, że dieta rocznego dziecka powinna być urozmaicona, ale nadal nie może być identyczna jak dieta dorosłych.

Choć roczne dziecko je już większość produktów, które jada cała rodzina, to jego dieta powinno być lekkostrawna. Nie może też zawierać niektórych przypraw, których na co dzień używają dorośli. Menu rocznego dziecka musi być również odpowiednio zbilansowane. Przygotowaliśmy dla ciebie listę dietetycznych wskazówek . Jeśli będziesz o nich pamiętać podczas przygotowywania posiłków dla roczniaka, dziecko będzie zdrowe i pełne energii. Spis treści: Co je roczne dziecko? Ile posiłków je roczne dziecko? Jakie porcje je roczne dziecko? Jak komponować jadłospis dla rocznego dziecka? Gotowe jadłospisy dla rocznego dziecka Zakazane przyprawy w diecie rocznego dziecka ZInne zasady diety rocznego dziecka Co je roczne dziecko? Urozmaicaj dietę rocznego dziecka, ale zdrowymi produktami. Niestety, większość rodziców o tym nie pamięta. Dużo ponadrocznych dzieci dostaje niezdrowe dla nich pokarmy, np. zwykłe parówki, czarną herbatę, smażone kotlety i słodkie gazowane napoje. Zupełnie nie to mieliśmy na myśli, pisząc o tym, że maluch będzie jadł „po dorosłemu”. Lepiej w inny sposób wykorzystać ciekawość dziecka i zapał do jedzenia nowości. To najlepszy moment do tego, by przyzwyczaić je do chrupania słupków świeżej marchewki lub popijania wody. ​ Roczne dziecko może już jeść i pić: soki przecierowe (w ograniczonych ilościach, maksymalnie 120 ml na dobę), miód, mleko krowie (nie więcej niż 500 ml dziennie). Ile posiłków je roczne dziecko? Roczne dziecko powinno jadać pięć razy dziennie. Ważne jest, aby pilnować stałych pór posiłków . Właśnie teraz ustala się tempo metabolizmu dziecka. Jeśli maluch będzie jadał bardzo nieregularnie, organizm przestawi się na „tryb oszczędnościowy” i zacznie gromadzić tkankę...

Dlaczego dziecko wybrzydza przy jedzeniu
Żywienie
Wybrzydza przy jedzeniu, nie próbuje nowych rzeczy? To mogą być geny!
Twoje dziecko nie chce próbować nowych rzeczy i wybrzydza przy jedzeniu? Przyczyna może być prostsza, niż myślisz. I niestety... nic na to nie poradzisz!

Dzieci często grymaszą i wybrzydzają przy jedzeniu, a rodzice skarżą się, że dziecko nie chce próbować nowych rzeczy. Czy u ciebie wygląda to podobnie? Wymyślasz nowe sposoby na przekonanie dziecka do spróbowania czegoś nowego, przemycasz warzywa , mięso... Czasem dochodzisz do kresu wytrzymałości, kiedy posiłki w twoim domu bardziej przypominają pole bitewne, niż okazję do bycia razem. Możesz przestać się zadręczać! Okazuje się, że niektóre dzieci nic na to nie poradzą, a wysiłki rodziców niewiele dadzą... Naukowcy odkryli, dlaczego niektóre dzieci wybrzydzają przy jedzeniu i nie chcą spróbować niczego nowego. Może to właśnie przypadek twojego dziecka? Podejście do jedzenia jest dziedziczne?  Naukowcy z Wielkiej Brytanii donoszą na łamach The Journal Of Child Psychology and Psychiatry o wynikach swojego badania, które może wiele zmienić w życiu rodziców dzieci grymaszących przy jedzeniu . W badaniu przyjrzano się stylowi jedzenia prawie 2 tys. 16-miesięcznych bliźniąt – jedno- i dwujajowych. Naukowcy chcieli sprawdzić, jaką rolę pełnią geny w gotowości do próbowania nowego jedzenia i w wybrzydzaniu przy posiłkach. Wynik nie pozostawia wątpliwości: podejście dziecka do jedzenia jest w dużej mierze dziedziczne. Geny winne wybrzydzaniu przy jedzeniu  Zdaniem naukowców 58 proc. przypadków niechęci do próbowania nowego jedzenia to właśnie wina genów. To samo dotyczy 48 proc. dzieci, które wybrzydzają przez posiłkach. Rodzice dzieci, które  stwarzają takie problemy przy jedzeniu wiedzą, że nie jest łatwo – nie działają groźby, przekupstwo, negocjacje, łagodna perswazja – nic. Teraz przynajmniej połowa z nich może częściowo odpuścić, skoro wiedzą, że to kwestia genów. Uboga dieta zaszkodzi dziecku? W komentarzu do badania eksperci uspokajają rodziców: "O ile dieta dziecka zawiera produkty o dobrej wartości...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak