
Dieta twojego dziecka składa się z 3 produktów, chociaż dwoisz się i troisz, żeby spróbowało nowych potraw? Życie rodzica niejadka nie jest łatwe. Lekarze Ann & Robert H Lurie z Kliniki Żywienia w Szpitalu Dziecięcym w Chicago (USA) twierdzą, że znaleźli skuteczny sposób na niejadka i na to, by dziecko polubiło nowe smaki. Ich zdaniem rozwiązaniem dla wybrednych smakoszy jest proponowanie im "żywieniowych połączeń". O co w tym chodzi i czy to rzeczywiście może rozwiązać problem, z którym borykają się rodzice niejadków?
Co zrobić, żeby dziecko chciało próbować nowych potraw?
Zdaniem lekarzy ich sposób jest przyjazny dziecku i polega na proponowaniu dziecku, które lubi jeść zaledwie kilka rzeczy, potraw, które są do nich podobne w smaku, wyglądzie, konsystencji, kolorze lub temperaturze. W ten sposób niejadek powoli będzie przyzwyczajał się do nowego jedzenia. Każda nowa potrawa, którą twoje dziecko zaakceptuje będzie powiązana z kolejną, którą mu zaproponujesz, tworząc swoisty łańcuch powiązań i stopniowo pozwalając na rozszerzenie listy dań, które twoje dziecko je. Pamiętaj jednak, że nie wolno dziecka zmuszać do jedzenia.
Jeśli twoje dziecko jada np. tylko frytki, zaproponuj mu frytki z marchewki, a jeśli jada tylko cienkie frytki, zaproponuj mu grubsze. Jak widzisz, każdy kolejny etap jest stopniowy i polega na wprowadzaniu niewielkich zmian. Zdaniem ekspertów ze wspomnianego szpitala to naprawdę działa i dzieci szybko poszerzają listę dań, które akceptują w swojej diecie. Z ich badania wynika, że dzieci, które jadały tylko 5 produktów spożywczych, po 3 miesiącach stosowania metody żywieniowego połączeń lubiły ich już 20!
Jak to działa w praktyce?
Jeśli chciałabyś spróbować metody lekarzy z Chicago, sporządź listę potraw, które jada twoje dziecko, a następnie stosuj się do tych wskazówek:
- zrób listę jedzenia, które chciałabyś, żeby twoje dziecko jadło. Bądź realistką – jeśli jada sam makaron, takim realistycznym celem byłby np. makaron z sosem pomidorowym
- przyjrzyj się temu, co twoje dziecko już jada pod kątem ewentualnych powiązań z tym, co chciałabyś, żeby jadało (smak, konsystencja, kształt, kolor itp.)
- krok przejściowy: jeśli dziecko je tylko makaron muszelki, zaproponuj mu makaron w kształcie kokardek i połóż dosłownie ze dwie kokardki w miseczce z makaronem, który lubi
- poproś, żeby wzięło do ust swoje ulubione jedzenie, po nim wzięło gryza jedzenia "przejściowego", a potem znowu swojego ulubionego - i tak na zmianę. Jeśli nie chce od razu wziąć nowej rzeczy do ust, może ją tylko do nich przyłożyć, powąchać, a nawet pocałować!
- kiedy już twoje dziecko chętnie będzie jadało obie rzeczy (co zdaniem autorów pomysłu może wymagać od 20-25 prób), możesz dodać kolejną rzecz (np. odrobinę masła do makaronu) i postępuj tak jak poprzednio
- wyobraź sobie, że sklejasz papierowy łańcuch na choinkę, dodając kolejne potrawy do diety dziecka
Pamiętaj, że zmiany muszą być wprowadzane delikatnie i stopniowo.
Przykład: od makaronu-muszelek do makaronu z sosem pomidorowym
Krok po kroku:
1. makaron muszelki bez dodatków
2. makaron kokardki bez dodatków
3. makaron z roztopionym masłem
4. makaron w sosie śmietanowym
5. makaron w sosie śmietanowo z domieszką odrobiny pomidorowego
6. makaron w sosie pomidorowo-śmietanowym
7. makaron w sosie pomidorowym (gładkim)
8. makaron w sosie pomidorowym (z kawałkami pomidorów)
źródło: netmums.com
Sprawdź, czy Twoje dziecko przybiera prawidłowo na wadze (kliknij w obrazek):
Zobacz też: