Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Żywienie

Nowa piramida żywienia

O nowej piramidzie żywienia opowiada dr Halina Weker, specjalista w zakresie żywienia dzieci w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.



Czy najnowsze zalecenia naukowców i dietetyków powinno się stosować także i dla dzieci? O nowej piramidzie żywienia opowiada dr Halina Weker, specjalista w zakresie żywienia dzieci w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.



Jeśli uda Ci się wyrobić w dziecku zdrowe nawyki żywieniowe, możesz uznać, że odniosłaś rodzicielski sukces. Ale uwaga! Nie wolno tworzyć napiętej atmosfery wokół jedzenia, pouczać i zakazywać, ciągle podkreślać, co jest zdrowe, a co nie. Po prostu sama odżywiaj się prawidłowo, a dziecko – to naturalne – będzie Cię naśladować. W komponowaniu zdrowego rodzinnego menu pomoże Ci piramida żywienia. Jak zinterpretować te zalecenia naukowców?

Jedz zdrowo, żyj zdrowo – poznaj nową piramidę żywienia
Naukowcy i specjaliści do spraw żywienia doszli do wniosku, że czas zmodyfikować dotychczasową piramidę żywienia. Nowa jest popierana przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne i Polskie Naukowe Towarzystwo Otyłości i Przemiany Materii. Im niżej produkt w piramidzie, tym częściej należy po niego sięgać.

Tak było (od góry):
I Mięso, tłuszcze zwierzęce i roślinne.
II 2 porcje mleka i produktów mlecznych.
III 3 porcje owoców.
IV 4 porcje warzyw.
V 5 porcji produktów zbożowych.

Tak jest (od góry):
I Czerwone mięso.
II Produkty mleczne lub suplementy wapnia.
III 2 razy dziennie ryby, jaja lub drób.
IV Orzechy, rośliny strączkowe; 1-3 dziennie.
V Produkty zbożowe z pełnego ziarna w większości posiłków.
VI Tłuszcze roślinne – oliwa, olej sojowy, słonecznikowy, rzepakowy.
VII Codzienna aktywność fizyczna, przeciwdziałanie otyłości

Czy piramida żywienia to żywieniowa Biblia?
Nie można popadać w przesadę. To wynik pracy naukowców z Harvardu, którzy przeanalizowali wyniki wielu tysięcy badań dotyczących zdrowia i żywienia. Na tej podstawie zmienili dotychczasowe wskazówki dietetyczne. Amerykanie cierpią na „epidemię” otyłości i naukowe gremia starają się znaleźć wyjście z tej sytuacji.

Czy nam, Polakom, również grozi „epidemia” otyłości?
Także w naszym kraju problem narasta. Co trzeci Polak ma nadwagę lub jest otyły! Taki sam problem dotyczy 5-15% dzieci i młodzieży. Jeśli kilkulatek jest otyły i jego rodzice ważą zbyt wiele, z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że malec, gdy dorośnie, będzie miał problemy z nadmierną masą ciała, a więc i ze zdrowiem.

Czy wskazówki nowej piramidy żywienia obowiązują również dzieci?
Ogólne zasady piramidy można stosować także u starszych dzieci i u młodzieży. Jednak ze względu na wyjątkowe potrzeby rozwijającego się organizmu jadłospis dziecięcy musi się różnić od diety dorosłego. Z piramidy wynika, że dorosłym zaleca się spożywanie wyłącznie tłuszczów roślinnych – olejów i oliwy. Tymczasem dzieci powinny jeść również niewielkie ilości świeżego masła, mleko, jogurty, sery. Składniki pokarmowe tych produktów są niezbędne do prawidłowego rozwoju.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Dieta
Ważne zasady karmienia
Nie tylko liczba posiłków ma znaczenie. Aby dziecko chętnie zasiadało do posiłków musisz przestrzegać kilku zasad.

Nie tylko liczba posiłków ma znaczenie. Aby dziecko chętnie zasiadało do posiłków musisz przestrzegać kilku zasad. Dbaj o to, by posiłki były urozmaicone. To najlepszy sposób na zapewnienie rosnącemu organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje. Najlepiej, gdy maluch zjada produkty ze wszystkich pięter piramidy zdrowia. Nie rozdrabniaj pokarmów dłużej, niż to konieczne. Dziecko, które nie jest już oseskiem, ma zęby to naprawdę powinno robić z nich użytek. Ucz dobrych nawyków. Jeśli nie przyzwyczaisz go do nadmiaru soli i cukru, nie pozwolisz na jadanie frytek, chipsów itp. oraz picie słodkich napojów gazowanych, jest szansa, że nie będą mu one w przyszłości tak bardzo smakować. Uważaj, by nie jadł byle czego. Wybieraj produkty nieprzetworzone lub przetworzone w niewielkim stopniu (lepiej np. zrobić zupę na wywarze z warzyw i mięsa, niż dodawać taką z proszku). Dbaj o atmosferę przy stole. Staraj się, by wszystkie posiłki kojarzyły się dziecku z przyjemnością. Jedzcie jak najczęściej razem, w spokoju, bez pośpiechu. Piramida zdrowia dla każdego malucha Jeśli postępujesz zgodnie z nią, masz gwarancję, że dziecko będzie rosło zdrowo. Słodycze - okazjonalnie Mięso - 1-2 porcje mięsa dziennie. Najlepiej drób i chude mięso. Ryby - 1-2 kawałki ryby w tygodniu. Najlepsze są ryby morskie. Mleko i jego przetwory - 2-3 porcje dziennie (dzieci do trzeciego roku powinny pić mieszanki typu „junior”). Owoce - 2-4 porcje dziennie. Najlepiej świeże albo mrożone. Część można zastąpić sokami. Warzywa - 3-5 porcji dziennie. Najlepiej dodawać je do wszystkich dań. Chleb, kasze i inne produkty zbożowe - 5 porcji dziennie. A więc polecane do każdego posiłku.

dieta mamy karmiącej
Adobe Stock
Karmienie
Dieta matki karmiącej: co można, a czego nie wolno jeść? (tabela i przepisy)
Dieta matki karmiącej musi być zdrowa, urozmaicona i pełnowartościowa. Produkty spożywane przez karmiącą powinny być także bogate w witaminy i składniki mineralne. Opisujemy zasady diety podczas laktacji, polecamy najlepsze przepisy dla mam karmiących piersią noworodka lub starsze niemowlę.

Dieta matki karmiącej powinna opierać się na piramidzie zdrowego żywienia. Nie musisz eliminować ze swojego jadłospisu żadnych produktów, jeśli twoje dziecko nie ma alergii i jest zdrowe (inaczej wygląda jednak dieta matki karmiącej dziecko ze skazą białkową : wtedy nie wolno ci jeść wybranych pokarmów). Niezależnie od rodzaju twojego menu, w czasie laktacji potrzebujesz więcej kalorii niż przed ciążą. Warto zadbać, aby potrawy matki karmiącej piersią były zróżnicowane i bogate w składniki odżywcze. Podajemy też przepisy na dania, na których może opierać się zdrowa dieta podczas laktacji. Spis treści: Jaka dieta dla matki karmiącej Dieta matki karmiącej: co można jeść Dieta matki karmiącej: tabela Dieta matki karmiącej: czego nie jeść Kaloryczność diety matki karmiącej Dieta eliminacyjna matki karmiącej – kiedy Przepisy dla matek karmiących piersią Suplementy diety dla karmiących Jaka dieta dla matki karmiącej? Zasady prawidłowej diety matki karmiącej są takie same jak każdej zdrowej diety. Jeśli karmisz piersią, sięgaj po produkty bogate w witaminy i składniki mineralne. Podczas laktacji jest to ważniejsze niż kiedykolwiek. Najwięcej cennych składników odżywczych zawierają świeżo przygotowane dania skomponowane z różnorodnych produktów. Karmiąca mama potrzebuje: żelaza – zawiera je mięso, ryby, żółko jaj, rośliny zielone wapnia – jego źródłem jest mleko, jogurt, ser żółty, sezam, migdały, suszone figi jodu – dostarczają go ryby morskie, mleko, wody mineralne, warzywa, owoce selenu – znajduje się w mięsie, rybach, jajach, kaszach, ciemnozielonych warzywach cynku – jest w kukurydzy, roślinach strączkowych, orzechach. Kiedy karmisz piersią, odżywiaj się zdrowo i komponuj jadłospis zgodnie z...

dzieci, odżywianie, kuchnia
Żywienie
Dekalog zdrowego żywienia
Aby nasze dzieci rosły i rozwijały się zdrowo, trzeba jeszcze sporo zmienić w ich diecie. Oto dekalog żywienia dla dzieci w drugim i trzecim roku życia.

  O karmieniu niemowląt wiesz wiele. A o diecie dzieci w następnych dwóch latach życia? Tu jest gorzej. Tymczasem ostatnie badania wykazały, że dieta dzieci w drugim i trzecim roku życia daleka jest od ideału. Nie dość, że sporo malców ma niedobory żelaza (zwiększa to ryzyko wystąpienia anemii) i wapnia (dzieci otrzymują tylko 60–70% zalecanej ilości), to w ich diecie jest zbyt mało cynku i miedzi. Za to zbyt dużo białka, tłuszczów zwierzęcych, soli i cukru, a za mało produktów bogatych w cenne wielonienasycone kwasy tłuszczowe (oliwy z oliwek i olejów roślinnych, ryb morskich). Właśnie dlatego grupa ekspertów w dziedzinie pediatrii i żywienia opracowała nowe zalecenia. Oto, co powinno znaleźć się w diecie ponadrocznego malucha, a czego unikać. 1. Wprowadź pieczywo i produkty zbożowe z pełnego przemiału Małe dzieci nie muszą jeść tylko białego pieczywa (zwłaszcza bułeczek). W ich diecie powinny znaleźć się bułki i chleb razowy (dobrze wypieczony), graham, pieczywo z mąką orkiszową, makaron razowy, brązowy ryż, a oprócz manny także inne kasze (gryczana, jęczmienna, jaglana, kukurydziana) i płatki owsiane Warto wiedzieć: Produkty z ziaren mało oczyszczonych zawierają m.in. cenne witaminy z grupy B, witaminę E oraz PP, a także wapń i żelazo. 2. Warzywa i owoce podawaj 5 razy dziennie Warzywa gotuj na parze, podawaj w zupach lub jako surówki. Ze strączkowych (soczewicy, grochu, fasoli) przygotowuj purée. Mają sporo składników mineralnych, białko roślinne i błonnik. Owocami zastępuj słodycze, podawaj je jako deser lub na podwieczorek. Warto wiedzieć: Podawaj też kwaszoną kapustę i ogórki. Są łatwiej strawne niż surowe, zawierają cenne bakterie kwasu mlekowego i witaminę C. 3. Zachęcaj do picia mleka, maślanki, kefiru lub jogurtu W diecie dziecka powinno znaleźć się mleko i jego przetwory. Zawiera ono łatwo przyswajalny wapń,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak