Potrzebne składniki
– 2,5 szklanki mąki
– 5 dag drożdży
– szklanka mleka
– 2 łyżki cukru
– 6 dag margaryny
– 2 jajka
– 2 żółtka
– łyżka spirytusu
– powidła lub marmolada do nadzienia (najlepiej różane)
– tłuszcz do smażenia (smalec lub zdrowie — olej)
– cukier puder do posypania pączków
Sposób przygotowania
•Z drożdży, cukru, 2-3 łyżek mąki i 3-4 łyżek letniego mleka zrób rozczyn (powinien mieć konsystencję gęstej śmietany) i odstaw w ciepłe miejsce, aby zaczął rosnąć.
• Jajka, żółtka i cukier utrzyj na pulchną masę.
• Do pozostałej mąki dodaj wcześniej przygotowany rozczyn i utarte jajka z cukrem. Teraz zacznij ugniatać ciasto i w miarę ugniatania dolewaj letnie mleko i spirytus. Pod koniec wyrabiania dodaj roztopiony tłuszcz. Ciasto trzeba ugniatać aż będzie gładkie i będzie odstawać od ręki. (Jeżeli będzie zbyt mokre i lepkie można dodać mąki). Następnie odstaw wyrobione ciasto w ciepłe miejsce i poczekaj aż podwoi swoją objętość.
• Teraz rozwałkuj ciasto na grubość ok. 1 cm i szeroką szklanką wykrawaj krążki.
• Na co drugi krążek nałóż trochę powideł (mniej więcej płaską łyżeczkę od herbaty (pamiętaj, że nie może być jej za dużo, żeby łatwo było zlepić ciasto).
• Następnie krążek z marmoladą przykryj drugim krążkiem i dokładnie zlep ich krawędzie. Gotowe pączki układaj na stolnicy oprószonej mąką i zostaw je, aby urosły.
• Kiedy pączki urosną i stwierdzisz, że można je zacząć smażyć rozgrzej tłuszcz i wkładaj do niego po 2-3 pączki. Kiedy się zrumienią po jednej stronie odwróć je na drugą.
• Usmażone pączki wyjmuj łyżką cedzakową na bibułę, aby odsączyć je z tłuszczu (z obu stron).
• Na koniec posyp pączki cukrem pudrem (najlepiej oprószyć je przy pomocy małego sitka).
Dobre rady
1. Ciasto drożdżowe zawsze wyrabiaj w pomieszczeniu, w którym jest ciepło. Kiedy pozostawiasz je do wyrośnięcia, nie wychładzaj pomieszczenia bo ciasto nie wyrośnie.
2. Przygotuj sobie bibułę do odsączania pączków z tłuszczu.
3. Czy tłuszcz do smażenia jest wystarczająco rozgrzany możesz sprawdzić, wrzucając do niego mały kawałek ciasta. Jeżeli natychmiast wypłynie na powierzchnię, to znaczy, że możesz zacząć smażenie.

Najbardziej kłopotliwa, jeśli chodzi o przygotowanie posiłków, jest dieta bezglutenowa zalecana w chorobie trzewnej glutenozależnej (celiakia), w zespole choroby glutenowrażliwej (alergia). Leczenie polega na całkowitej eliminacji z jadłospisu produktów z pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa (mąki, pieczywo, zwykłe makarony, płatki owsiane, kasza manna, ciastka) i zastąpieniu ich przetworami ze zbóż naturalnie bezglutenowych (ryżu, kukurydzy, gryki, prosa) oraz mączką ziemniaczaną. Dozwolone są produkty kontrolowane na zawartość glutenu oznaczone symbolem „Przekreślony kłos”. U większości pacjentów objawy nietolerancji glutenu ustępują z wiekiem. U chorych na celiakię dieta bezglutenowa powinna być stosowana przez całe życie. Ciasto biszkoptowe (dla dzieci uczulonych na gluten) – 4 jaja, – 12 dag cukru, – 8 dag mąki kukurydzianej, – masło i grysik kukurydziany do wysmarowania formy. Formę wysmaruj masłem i oprósz mąką kukurydzianą. Utrzyj żółtka z cukrem na puch. Ubij na sztywno białka jaj. Do utartych żółtek dodaj pianę z białek i przesianą mąkę kukurydzianą. Całość lekko wymieszaj, przełóż do formy, piecz w dobrze nagrzanym piekarniku. Chleb ze skrobi pszennej bezglutenowej (dla dzieci uczulonych na gluten) – 50 dag skrobi pszennej bezglutenowej, – 4 dag drożdży, – 1/2 łyżeczki cukru do drożdży, – 2 szklanki mleka, – 1 duży ziemniak gotowany przetarty przez sito, – sól, kminek. Drożdże rozetrzyj z cukrem, dodaj 4 łyżeczki skrobi, rozprowadź letnim mlekiem tak, aby powstała jednolita masa o gęstości śmietany. Pozostaw w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Do pozostałej ilości skrobi dodaj przetarty ziemniak, wyrośnięty rozczyn, sól, kminek, pozostałą ilość mleka i wyrabiaj kilka minut. Wyrobione ciasto pozostaw do wyrośnięcia – objętość ciasta powinna się zwiększyć...