Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Edipresse
Żywienie

Płatki owsiane

Czy mogesz podawać trzyletniemu dziecku na śniadanie płatki owsiane na mleku? Czy płatki polecane są również dla kobiet w ciąży?

Czy mogę podawać trzyletniej córeczce na śniadanie płatki owsiane na mleku? Moja mama twierdzi, że dzieci nie powinny ich jeść. Ja je lubię, Zuzia też, ale nie wiem, czy polecane są dla dzieci i kobiet w ciąży (za pięć miesięcy urodzę drugie dziecko). Ania z Warszawy

Jak najbardziej może Pani jeść je sama i podawać  córeczce. Są bardzo zdrowe. Zawierają skrobię, witaminy z grupy B, składniki mineralne, np. fosfor i magnez, oraz antyoksydanty, np. witaminę E (to substancje, które bronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników). Ponadto płatki owsiane są źródłem błonnika, który zapobiega zaparciom.

Zuzi proszę przygotowywać je dwa razy w tygodniu. Można je ugotować na wodzie, a potem dodać mleko, lub od razu ugotować na mleku. Będą smaczniejsze, jeśli doda Pani do nich starte na grubej tarce jabłko, umyte rodzynki i orzechy włoskie (dla Zuzi rodzynki proszę koniecznie sparzyć i przez kilkanaście minut moczyć w wodzie, orzechy drobno posiekać). 

Odpowiada: dr Halina Weker, dietetyk. Specjalistka w dziedzinie żywienia dzieci, współautorka schematu żywienia niemowląt. Autorka przepisów kulinarnych dla najmłodszych. Kieruje Zakładem Żywienia w Instytucie Matki i Dziecka.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

dieta, kobieta, śniadanie, muesli
Picture-Factory - Fotolia.com
Mama
Dieta owsiankowa – dla zdrowia i szczupłej sylwetki
Jedz płatki owsiane! Dobrze znaną prawdą jest, że owsianka to pełnowartościowe śniadanie, ale od niedawna świat podbija dieta oparta na tym prostym składniku. Nie tylko odchudza, ale też obniża cholesterol i zapobiega nowotworom.

Na czym polega dieta owsiankowa? To bardzo prosta dieta: dzienna dawka kalorii w pierwszym tygodniu wynosi 1200, później 1500 kcal. Podstawą diety jest owies w postaci pełnoziarnistych, całych (nie błyskawicznych) płatków owsianych. Należy je spożywać na śniadanie i w ciągu dnia. Po miesiącu diety przechodzimy do normalnego odżywiania (oczywiście zdrowego, bez nadmiaru słodyczy, używek, fast foodów i tłuszczu), ale podstawą jest owsianka na śniadanie. Oprócz płatków owsianych w diecie poleca się chudy drób, nabiał i warzywa i owoce. Ponadto polecana jest aktywność fizyczna 3-4 razy w tygodniu. Należy też pić dużo wody – tylko wtedy błonnik z owsa może spełnić swoją rolę.   Dieta owsiankowa jest doskonała nie tylko dla osób chcących pozbyć się zbędnych kilogramów, ale także dla tych zmagających się z zaparciami czy wysokim poziomem cholesterolu. Co jeść na diecie owsiankowej? Oczywiście owsiankę! Ale nie tylko - przez pierwszy tydzień, oprócz owsianki na śniadanie, dodajesz 3 łyżki płatków owsianych do dietetycznych, starannie skomponowanych posiłków. Co to znaczy? Że na kolację jesz np. sałatkę warzywną z grillowanym kurczakiem, posypaną prażonymi płatkami owsianymi. Płatki możesz dodać też do omletu, jogurtu, soków, koktajli, jajecznicy czy zup. Na śniadanie jesz owsiankę z 3 łyżek płatków owsianych.   Sprawdź nasze przepisy na owsiankę   Co jeść na diecie owsiankowej w kolejnych tygodniach? W trzech kolejnych tygodniach diety podstawą menu nadal są płatki owsiane . Bilans kaloryczny można jednak zwiększyć do 1500 kcal. Nadal pamiętaj, aby płatki owsiane były podstawowym źródłem węglowodanów – desery na bazie płatków owsianych, zupy zagęszczone miksowanymi płatkami, placki z mąki owsianej (zmiksowane w malakserze płatki przypominają konsystencją mąkę), sałatki posypywane płatkami...

Kowalewscy
Dieta
Kukurydza z puszki
Czy 13-miesięczne dziecko może już jeść kukurydzę z puszki? Odpowiada dietetyk.

Bardzo lubię kukurydzę z puszki i dodaję ją do różnych sałatek, a także do gotowanej marchewki, zamiast groszku. Zastanawiam się, czy moja 13-miesięczna Pola może już jeść kukurydzę z puszki? Ewa z Poznania Małym dzieciom nie należy podawać potraw z puszek. Konserwowanie warzyw sprzedawanych w puszkach nie polega jedynie na pasteryzacji. Aby zwiększyć trwałość tych produktów, dodawane są niekiedy różne substancje dodatkowe. Ponadto Pola jest jeszcze tak małym dzieckiem, że będzie miała trudności z pogryzieniem twardych ziarenek, więc pozostaną one niestrawione. Niemowlę łatwo może się zakrztusić ziarnami. Kukurydza jest wartościowym produktem, bo zawiera delikatną skrobię, witaminy z grupy B, magnez, fosfor, a także kwas felurowy – przeciwutleniacz, który unieszkodliwia wolne rodniki. Na razie może Pani podawać swojej córeczce płatki i kaszę kukurydzianą. Na jedzenie świeżej kukurydzy przyjdzie czas, gdy Pola będzie miała 3–4 lata. Pyszna jest młoda kukurydza cukrowa w kolbach (ziarna powinny być jasne, gładkie, lśniące), podawana ze świeżym masłem. Można ją krótko gotować w wodzie lub na parze (trzy minuty) albo grillować – młode kolby przez 20 minut. Odpowiada: dr Halina Weker, od 17 lat kieruje Zakładem Żywienia w Instytucie Matki i Dziecka. Autorka przepisów kulinarnych dla najmłodszych, poradników o karmieniu zdrowych i chorych maluchów, współautorka schematu żywienia niemowląt. Wykłada również dietetykę pediatryczną na UM w Warszawie.          

Chłopiec je makaron
Fotolia
Żywienie
6 zbożowych przebojów dla dziecka
Makaron, ryż, kasza, pieczywo są składnikiem niemal każdego posiłku. To dobrze, bo właśnie z produktów zbożowych twoje dziecko czerpie większość energii do poznawania i odkrywania świata. Oto te, które są najzdrowsze dla malucha

Już jako niemowlę dziecko zaczyna poznawać smak produktów zbożowych od kaszy manny lub kleiku (ryżowego, kukurydzianego). Potem przychodzi również czas na kaszki, pieczywo, kluseczki, makaron oraz chrupki i ciasteczka. Nim dziecko skończy roczek, będziesz już wiedziała, który z tych produktów jest jego ulubionym. 1. Ryż – najlepiej brązowy Jest delikatny i łatwostrawny, doskonały dla najmłodszych dzieci. Na początku dziecko je go pod postacią kaszki lub kleiku . Gdy nauczy się dobrze gryźć, możesz dać mu do chrupania wafle ryżowe, a na obiadek, do mięska – gotowany ryż. Zawiera skrobię, niewielkie ilości białka i witaminy z grupy B. Z ryżu można przyrządzić wiele potraw, np. risotto lub ryż z jabłkami. Szczególnie polecamy: brązowy ryż. Dziecko może go spróbować w 2.–3. roku życia. Dzięki temu, że jego ziarna nie są polerowane, zawiera więcej składników mineralnych i witamin. Ma zdecydowany smak – nie nadaje się do deserów. Gotuje się dłużej niż biały ryż. Zobacz też: przepis na risotto z warzywami 2. Kasze – najlepiej grube Jest wiele gatunków – najdrobniejsza jest manna, średnie to kuskus i krakowska, a pęczak i jaglana są najgrubsze. Dzieci lubią zwłaszcza kuskus, jaglaną, gryczaną i krakowską. Kasze można dodawać do zupy lub drugiego dania, przyrządzać z nich placki i nadzienia. Kasze warto prużyć, czyli gotować w takiej ilości wody, by całkowicie ją wchłonęły. Gotując kaszę w torebkach w dużej ilości wody, większość cennych składników wylewasz razem z płynem. Szczególnie polecamy: grube kasze (dla ponadrocznych dzieci) – gryczaną, pęczak, perłową. Im ziarna są większe i mniej oczyszczone, tym kasza cenniejsza. 3.  Makaron – najlepiej razowy Choć to narodowa potrawa Włochów (każdy z nich zjada go 28 kg...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak