


Truskawkowe (i nie tylko) motylki
Czułki motylków a zdjęciu są zrobione z migdałów, ale można zastąpić je czymś innym, np. kawałkami łodyżki mięty z doniczki. Jeśli oprócz truskawek użyjesz także innych owoców (bananów jeżyn, plasterków jabłka itd), motylki będą bardziej różnorodne.
Przeczytaj dlaczego warto gotować z dzieckiem

Truskawkowy wąż
Plasterki truskawek przekładamy plasterkami banana. Można (ale nie trzeba) połączyć je wykałaczkami, jednak odradzamy, jeśli dziecko jest małe.
Jeszcze tylko oczy (mogą być z jagód osadzonych na kleksie bitej śmietany albo w wydrążonym w truskawce dołeczku) i wąż jest gotowy.
Przeczytaj: Jakie zalety mają truskawki?

Truskawkowa ośmiorniczka
Żeby zrobić taką ośmiorniczkę, potrzebujesz dwóch truskawek. Jedna z nich będzie stanowić jej głowę, druga (po rozcięciu na krzyż) odnóża.
Oczy zrób tak samo jak w przypadku węża z poprzedniego zdjęcia.

Myszy z truskawek
Truskawki przypominają kształtem mysz, więc wystarczy dorobić uszy i ogon. Myszki na zdjęciu mają uszka z płatków migdałów, a ogonki z cienkiego paseczka żółtego sera.

Rybka z truskawek
Wbrew pozorom przygotowanie takiej kanapki nie jest trudne. Truskawki kroimy w plasterki, a chleb w trójkąty (ogon rybki może być prostszy niż na fotografii. Jeszcze tylko kilka ozdób i gotowe!
Możesz powiedzieć: "Zaraz, zaraz! Kanapka z truskawkami?" Spróbuj, jest naprawdę pyszna.
Polecamy także: Przepis na truskawki w fartuszkach


Dziecku nieporęcznie jest jeść owoce w całości (chociaż niektóre maluchy to uwielbiają!). Jeżeli podasz mu jabłko, gruszkę lub banana w małych cząstkach, nawet nie zauważy, że właśnie zjadł całą dużą porcję. Oto inne sprawdzone sposoby ciekawego podania owoców: 1. Wprowadź „owocowe ranki” Rano, najlepiej jeszcze do łóżka, podawaj malcowi owoc niespodziankę, codziennie inny. To miłe powitanie dnia. Pamiętaj jednak, że owoc nie może zastąpić śniadania! 2. Mieszaj owoce z mlekiem, jogurtem Zaserwuj na deser owocowy milkshake w wysokiej szklance ze słomką. Możesz dosłodzić napój rozpuszczalną czekoladą lub miodem (jeśli malec nie jest uczulony). Zawsze jednak spróbuj najpierw podać koktajl bez dodatkowej porcji cukru lub miodu. Dobrym sposobem na "dosłodzenie" napoju jest dodanie dojrzałego banana. 3. Zrób lody sorbetowe Zgniecione owoce wymieszaj z serkiem homogenizowanym i zamroź w pojemniczkach. Najlepsze są lody ze słodkich owoców (arbuz, brzoskwinie, truskawki). Można je też przygotować bez dodatku serka. 4. Upiecz owoce w cieście Śliwki lub brzoskwinie ukryj w zawijanym cieście francuskim. Zrób szarlotkę na ciepło lub upiecz malutkie ciastka, do których zamiast połowy cukru dodaj zmiksowane truskawki lub wiśnie. 5. Serwuj owoce na ciepło Jabłko oraz banana możesz upiec w piekarniku lub na grillu. Polej owoc odrobiną gęstej czekolady albo syropem karmelowym. W wersji light – rozgnieć banana widelcem (papka jest znacznie słodsza niż cały owoc), a jabłuszko zetrzyj na tarce i upraż na beztłuszczowej patelni. Możesz do niego dodać trochę cukru i cynamonu lub zrobić pudding z kleikiem ryżowym. 3 X NIE w owocowej diecie Próbując przekonać wybrednego malucha do świeżych witamin, pamiętaj, aby: Nie dawać dziecku do picia za dużo soków. Soczki, szczególnie te przecierowe, zawierają...

Truskawki należą do owoców, które mogą uczulać. Obecnie nie zaleca się jednak opóźniania podawania truskawek niemowlętom. To bardzo dobra wiadomość. Truskawki w diecie niemowlaka to doskonałe źródło wielu substancji odżywczych, przede wszystkim cennej witaminy C. Gdy pojawią się świeże truskawki, dziecko też może ich spróbować. Zobacz, kiedy dokładnie je podać, w jakiej ilości, postaci i kiedy należy zachować ostrożność. Wyjaśniamy: Od kiedy niemowlak może jeść truskawki? Jak podawać truskawki niemowlęciu? Dlaczego nie należy opóźniać podawania truskawek? Truskawki dla dziecka – kiedy zachować ostrożność? Dlaczego warto podawać truskawki dzieciom? Od którego miesiąca niemowlę może jeść truskawki? Kiedyś zalecano wprowadzanie truskawek do menu dziecka dopiero po pierwszym roku życia. Według aktualnie obowiązujących zaleceń niemowlę może jeść truskawki wcześniej. Przy wprowadzaniu truskawek należy zachować jednak ostrożność i odpowiednią kolejność. Najpierw niemowlę powinno otrzymać warzywa . Ma to znaczenie ze względu na charakterystyczny smak warzyw. Dzieci, które wcześniej poznają słodkie owoce, mogą mieć trudność z późniejszym zaakceptowaniem np. gorzkiego smaku brokuła. Po warzywach w diecie dziecka zwykle pojawiają się jabłka, gruszki, banany (są dobrze tolerowane). Po nich można podać np. truskawki. Przypomnijmy: pierwsze produkty inne niż mleko dziecko może otrzymać między 17 a 26 tygodniem życia . To moment, kiedy rozpoczyna się rozszerzanie diety, wskazany przez ESPGHAN (Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci) oraz EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności). Truskawki powinny pojawić się w diecie niemowlaka po warzywach i po owocach takich jak jabłka, gruszki, banan. Jak podawać truskawki?...