Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Żywienie

Twarożek

Doskonały na śniadanie, obiad czy kolację. Ten przysmak to spora dawka białka i wapnia. Polecamy zrobiony w domu.



Doskonały na śniadanie, obiad czy kolację. Ten przysmak to spora dawka białka i wapnia. Polecamy zrobiony w domu.




Możesz go podać, gdy malec skończy 10 miesięcy, pod warunkiem że nie ma alergii na białko mleka krowiego. Twarożek wzbogaci jego dietę w białko, witaminy: A i z grupy B oraz wapń, cynk, tłuszcz.

Prawda o wapniu
Słyszałaś pewnie, że w twarogu jest mniej wapnia niż w takiej samej porcji kefiru, jogurtu czy mleka, bo większość tego pierwiastka “ucieka” z serwatką. To prawda, ale to “mniej” i tak oznacza „więcej” niż w innych, niemlecznych produktach. Warto więc, by malec jadł twaróg.

Zrób to sam(a)
Musisz mieć mleko, które może się zsiąść (wykluczone UHT!), np. pasteryzowane. Przegotuj je, przelej do szklanego naczynia, ostudź i zakwaś łyżeczką śmietany, jogurtu lub kefiru. Po około 24 godzinach, gdy mleko się zsiądzie, lekko je podgrzej, a potem wylej na sitko.

Ze sklepu
Wybór serków jest ogromny, ale żaden w smaku nie dorówna domowemu! Jeśli jednak boisz się, że twaróg Ci nie wyjdzie i decydujesz się go kupić, wybierz naturalny, w którego składzie są tylko najprostsze składniki: mleko, śmietanka. Unikaj soli, stabilizatorów, konserwantów.

Owocowe
Przyjdzie czas, kiedy maluch zacznie się domagać serków owocowych, w kolorowych opakowaniach. Mają wadę: są bardzo słodkie! W 50-gramowym kubeczku mogą być nawet dwie łyżeczki cukru! Zdarza się też, że np. serek truskawkowy nie zawiera wcale truskawek, tylko aromat. Zawsze lepiej więc kupić serek naturalny, a potem dodać do niego truskawki, maliny czy inne owoce.

Katarzyna Pinkosz

Zobacz przepisy:
Twarożek - jako nadzienie do ziemniaka (od 2. roku życia)
Twarożek z owocami i hebatnikami (od 11. miesiąca życia)

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

dziecko, kuchnia dla malca, mleko, szklanka
Żywienie
Wapń obowiązkowo
Polskie maluchy mają ogromne niedobory wapnia – alarmuje Instytut Matki i Dziecka. Tymczasem ten pierwiastek jest absolutnie niezbędny w dziecięcej diecie.

Dzięki niemu dziecko ma mocne kości i zdrowe zęby. Wapń wpływa również na pracę układu nerwowego, gospodarkę hormonalną, krzepliwość krwi i stan mięśni maluszka. W jakich produktach szukać tego pierwiastka? Najlepszym jego źródłem jest mleko i jego przetwory – zawarty w nich wapń wchłania się aż w 80 proc. Dużo jest go też w rybach (głównie w szprotkach i sardynkach z puszki, bo jada się je z kręgosłupem i ościami). Można go też znaleźć w orzechach, fasoli i soi (jednak organizm potrafi przyswoić tylko 20 proc. wapnia z produktów roślinnych). Dlaczego łączy się go często z witaminą D? By organizm mógł zrobić użytek z wapnia, musi dostać też dawkę witaminy D. Potrafimy wyprodukować ją sami, pod warunkiem że wystawimy się na słoneczko. Niestety, w naszym klimacie jest go trochę za mało i witaminę D trzeba „dowozić” z pożywieniem (jest w tłustych rybach i tranie). Jak dużo wapnia potrzebuje dziecko? Niemowlę z mlekiem (twoim czy modyfikowanym) otrzymuje dostateczną porcję wapnia . Dzieci od roku do trzech lat potrzebują ok. 1000 mg wapnia na dobę, czyli 3-4 szklanki mleka! Szklankę mleka można zastąpić 150 g jogurtu, szklanką kefiru, dwoma plasterkami żółtego sera, dwoma trójkącikami serka topionego. Czy twarożek jest dobrym jego źródłem? Nie. Większość tego cennego składnika pozostaje w serwatce. To jednak wcale nie oznacza, że należy z niego rezygnować. Jest pyszny, więc dzieci zjadają go sporo, poza tym można go „wzbogacić”, dodając np. jogurt. Co robić, jeśli maluch nie lubi mleka? Może zmieni zdanie, gdy kupicie razem specjalny „mleczkowy” kubek albo pozwolisz mu je pić przez kolorową słomkę. Mleko możesz podawać lekko schłodzone (ale nie prosto z lodówki) – mnóstwo dzieci woli je właśnie w takiej postaci. Możesz też robić malcowi kakao, koktajle...

jadłospis dla 11-miesięcznego dziecka
Adobe Stock
Dieta
Jadłospis 11-miesięcznego dziecka: co może jeść niemowlę? Przykładowe menu
Jadłospis 11-miesięcznego dziecka jest coraz bardziej urozmaicony. Niemowlę może jeść warzywa, owoce, mięso, produkty mleczne i zbożowe. Podpowiadamy, jak jeszcze bardziej urozmaicać jego menu, i podajemy przykładowy jadłospis do druku.

Jadłospis 11-miesięcznego dziecka jest coraz bogatszy, ale mleko nadal stanowi podstawę diety. Oczywiście najlepiej, jeśli dziecko nadal jest karmione piersią, ale mleko modyfikowane również zaspokaja jego potrzeby. Do menu 11-miesięcznego dziecka możesz już wprowadzić większe ilości produktów mlecznych: niemowlę może jeść jogurt naturalny czy kefir. Jadłospis 11-miesiącznego dziecka: wapń Jogurty i kefiry – fermentowane produkty mleczne – są lepiej tolerowane niż zwykłe mleko krowie. Mogą je jeść nawet dzieci, które nie tolerują laktozy. Zawierają też więcej wapnia, ważnego dla rozwoju kości i zębów, niż zwykłe mleko. Są przy tym dobrym źródłem białka, a także fosforu, magnezu, potasu, witamin A oraz z grupy B. Dlatego warto wzbogacić nimi jadłospis 11-miesięcznego dziecka. W 11. miesiącu możesz też podać dziecku jako pełny posiłek nie tylko jogurt i kefir, ale też twarożek (2-3 razy w tygodniu). Szczególnie cenne są jogurty zawierające żywe kultury bakteryjne. Są one polecane zwłaszcza dzieciom po kuracjach antybiotykowych: sprzyjają odbudowywaniu zniszczonej flory bakteryjnej.  Zobacz przepisy na:  jabłkowy kisiel z malinami i jogurtem babeczki grysikowe waniliową kaszkę mannę z jabłkami twarożek z herbatnikiem serek z mandarynką Jadłospis 11-miesięcznego dziecka: lepszy jogurt naturalny niż owocowy Podawaj dziecku produkty naturalne, najmniej przetworzone, czyli: jogurty, kefiry i serki naturalne. Nie zawierają dodatków smakowych i zapachowych oraz dodatku cukru. Do jogurtu, kefiru lub twarożku możesz sama dodać lubiane przez dziecko sezonowe owoce (a w tym wieku niemowlę może jeść już niemal wszystkie). To szczególnie ważne właśnie w przypadku alergików. Jeśli podajesz dziecku kupiony w sklepie jogurt owocowy, dziecko może być uczulone nie na mleko, ale na...

Dieta
Żywienie przedszkolaka - prawdy i mity
Twoje dziecko codziennie je słodkie serki i jogurty? Nie podajesz dziecku masła ani grzybów? Sprawdziliśmy, które z popularnych przekonań o karmieniu dzieci są prawdziwe.

Bywa, że to, co uważamy za zdrowe, wcale takie nie jest. I odwrotnie: produkty uznawane za niedobre malec powinien właśnie jeść. Przeczytaj, które obiegowe sądy o jedzeniu są prawdziwe, a które nie.   Lepiej nie dawać dziecku zwykłego mleka, bo powoduje ono alergię Mit. Alergia na mleko występuje rzeczywiście bardzo często, ale u niemowląt! Po pierwszym roku życia układ odpornościowy malucha dużo lepiej daje sobie radę z białkiem mleka krowiego. I tylko 1% przedszkolaków jest jeszcze na nie uczulonych. Pozostałe dzieci jak najbardziej powinny pić mleko i jeść produkty mleczne, gdyż jest w nich mnóstwo wapnia potrzebnego kościom i ząbkom. Uwaga: Jeśli malec nie będzie pił mleka, może tym narobić sobie sporo szkody! Jego organizm bowiem przestanie w końcu wydzielać laktazę, enzym trawiący laktozę, czyli cukier mleczny. Może wtedy pojawić się tzw. wtórna nietolerancja laktozy: dziecko po wypiciu mleka dostaje bólów brzucha, niestrawności, wzdęć, biegunki. W rezultacie rzeczywiście nie będzie mogło go pić, chociaż wcale nie ma alergii. Czytaj też: Błędy wychowawcze zbyt opiekuńczych rodziców     UHT ma mniej witamin niż mleko pasteryzowane Prawda. To pierwsze poddawane jest sterylizacji, czyli działaniu temperatury 135°C przez dwie sekundy. Giną wtedy nie tylko wszelkie bakterie, które mogą być w mleku, ale też ich formy przetrwalnikowe. Zostaje także zniszczona część witamin, szczególnie z grupy B. Mleko pasteryzowane natomiast ogrzewa się tylko przez 15 sekund, do temperatury nieco powyżej 71°C. Giną jedynie bakterie, ich przetrwalniki zaś nie. Witamin też zostaje więcej. Takie mleko trzeba jednak przechowywać w lodówce i wypić w ciągu dwóch dni, gdyż łatwo namnażają się w nim szkodliwe bakterie. Uwaga: Godną polecenia nowością jest mleko poddawane mikrofiltracji (np. „Ale! mleko”,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak