Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zdrowe sok
Fotolia
Żywienie

W soczkach i napojach może być więcej cukru niż myślisz!

Czy wiesz ile cukru jest w napoju, który właśnie pije twoje dziecko? Zobacz zdjęcie, które sprawi, że podasz mu wodę.

Czy wiesz, ile cukru jest w popularnych napojach, w tym soczkach z kartonika, po które chętnie sięgają nasze dzieci?

Alla Lien z Solon w Ohio (USA) zamieściła na Facebooku zdjęcie tablicy pokazującej to, czego nie widać gołym okiem: w przezroczystych woreczkach umieszczonych pod butelkami i puszkami  jest tyle cukru, ile znajduje się w napoju. Aż odechciewa się pić, prawda?

 

 

I wish every school will have this! It will show how much sugar in every drink. Show and tell!

Posted by Alla Lien on 17 kwietnia 2015

 

"Taka tablica powinna wisieć w każdej szkole! " - napisała Alla.

Naszym zdaniem, powinna wisieć także w przedszkolach i we wszystkich innych miejscach, w których bywają dzieci i rodzice.

Dzieci powinny pić przede wszystkim wodęSoczki (tylko te naprawdę wartościowe i  przeznaczone właśnie dla nich) powinny być jedynie dodatkiem, a od bezwartościowych, gazowanych napojów powinny się trzymać z daleka.


Dlaczego cukier w napojach to problem?

Nasze dzieci jedzą za dużo cukru. Jest nie tylko w słodyczach, ale także właśnie w napojach (w tym w soczkach i dosładzanych herbatkach), a także w słodkich bułeczkach, jogurtach owocowych  oraz wielu innych produktach, w których w ogóle się go nie spodziewamy (np. w keczupie).

Polecamy: Dlaczego dzieci nie powinny jeść za dużo soli i cukru?

Dlaczego nadmiar cukru szkodzi dzieciom?


Nadmiar cukru powoduje próchnicęnadwagę (a czasem i otyłość).

Bywa i tak, że prowadzi do niedoborów pokarmowych : opite słodkimi napojami dziecko nie ma ochoty na wartościowe pokarmy. Nawet otyłe dziecko może być niedożywione!

Lawinowo przybywa także dzieci chorych na cukrzycę - także tę typu 2, która najczęściej jest skutkiem złego odżywiania.

Przeczytaj także: Ostrożnie z cukrem

 

To nadmiar białka (a nie cukru i tłuszczu) powoduje u dziecka nadwagę? [WIDEO]

lizaki, słodycze
Panthermedia
Żywienie
Dlaczego cukier szkodzi dzieciom?
Czy wiesz, ile cukru dziennie w przeliczeniu na łyżeczki zjada twoje dziecko? Może się okazać, że dużo więcej niż ci się wydaje. Bo cukier jest dodawany do bardzo wielu produktów, które zjada twoje dziecko. A to wcale nie pozostaje bez znaczenia dla zdrowia dziecka.

Czytając w sklepie etykiety, sprawdzasz, czy j edzenie dla dziecka ma konserwanty. To bardzo dobrze. Ale czy patrzysz również na zawartość cukru w produktach ? Pewnie nieczęsto. A szkoda. Cukier na łyżeczki Czy dałabyś dziecku na drugie śniadanie cztery batoniki i nic więcej? Z pewnością nie. Ale kromka pełnoziarnistego chleba z kremem czekoladowym, szklanka napoju jabłkowego i owoc to nic złego. Niekoniecznie. Oczywiście maluch dostaje sporo składników odżywczych, ale także... kilka lub kilkanaście łyżeczek cukru . I to tylko w tym jednym posiłku! Tak naprawdę większość rodziców nie zdaje sobie sprawy, ile cukru jedzą ich dzieci . I to w produktach uważanych za zdrowe. Do nich także producenci często dodają cukier, żeby... lepiej smakowały dzieciom. Może się nawet zdarzyć, że twój kilkulatek zjada w ciągu dnia więcej cukru niż ty! Ono lubi słodki smak Większość dzieci uwielbia słodki smak . Dlaczego? Ostatnie badania dowiodły, że już w łonie mamy maleństwo odróżnia smaki: słodki, słony, gorzki i kwaśny. Rodzi się jednak z upodobaniem do słodkiego. A ponieważ coraz więcej produktów jest dosładzanych, dzieciaki od małego przyzwyczajają się do tego smaku i trudno jest im zaakceptować inne, np. kwaskowy smak świeżych owoców. Nie każdy cukier jest zły. Owoce, warzywa i mleko, oprócz innych cennych składników, zawierają naturalne cukry . Ale kilkulatki nie jedzą ich zbyt wiele. Natomiast supersłodkie przetworzone produkty to głównie źródło cukrów niepolecanych. Ich nadmiar zamieniany jest w organizmie w tłuszcz, który magazynowany jest w postaci tkanki tłuszczowej. Zobacz też: Czym zastąpić biały cukier w diecie dziecka? Cukier – wasz groźny wróg Przesłodzone jedzenie może być końcem prawidłowego jadłospisu twojego dziecka. Badacze z Uniwersytetu w Pensylwanii odkryli, że im więcej cukru miały dzieci w swojej diecie, tym mniej...

Nigdy wcześneij małe dzieci nie były tak grube
Fotolia
Aktualności
Nigdy wcześniej małe dzieci nie były tak grube
Żarty się skończyły: dzieci poniżej 5 roku życia tyją na potęgę – alarmują specjaliści pracujący dla WHO. To wina dorosłych.

Jeszcze  nigdy nie było tak źle: co najmniej 41 milionów dzieci poniżej 5 roku życia ma nadwagę lub jest otyła. To o 10 milionów więcej niż w 1990 roku  – wynika z raportu przedstawionego właśnie Światowej Organizacji Zdrowia ( WHO ) przez komisję do zwalczania otyłości u dzieci (ECHO).  Najbardziej tyją dzieci z krajów o niskich i średnich dochodach, zwłaszcza poza Europą, jednak jak wynika z innych raportów, epidemia otyłości dotyczy także Polski .   To wina dorosłych! Maluchów z całego świata nie dopadł żaden tajemniczy wirus, który sprawia, że zaczynają tyć. Za nadmiar kilogramów odpowiadają zazwyczaj: brak ruchu niezdrowe jedzenie (w tym nadmiar słodyczy) słodkie napoje Prawda jest taka, że dzieci tyją przez nas, dorosłych. –  Nie można winić dwulatka  o to, że jest gruby, leniwy i je za dużo - powiedział  Peter Gluckman z zespołu ECHO (cytujemy za Polską Agencją Prasową).  Zgadzamy się z nim. Dzieci poniżej 5 roku życia nie robią przecież zakupów samodzielnie. Nie decydują także o swoim stylu życia, np. o tym, czy spędzą popołudnie na spacerze i placu zabaw, czy przed telewizorem. Przeczytaj: Przeciętne dziecko zjada w ciągu roku tyle słodyczy, ile waży! Dlaczego nadwaga szkodzi dziecku? Niektórzy ludzie (zwłaszcza ci starsi) uwielbiają, gdy małe dziecko ma rozkoszne dołeczki i fałdki. Prawda jest jednak brutalna: nadwaga , a zwłaszcza otyłość mają zły wpływ na jakość życia dziecka.   Wpływają na jego sprawność, samopoczucie, samoocenę,  kontakty z rówieśnikami. Prędzej czy później wpłyną na jego zdrowie (choroby wynikające z otyłości to m.in.  cukrzyca , nadciśnienie , zaburzenia hormonalne a nawet niektóre rodzaje raka ). Z otyłych dzieci często wyrastają otyli dorośli, a więc pulchny maluch wkracza w życie z...

jakie produkty spożywcze dla dzieci zawierają cukier
Adobe Stock
Aktualności
Produkty, o których myślimy, że są zdrowe, a toną w cukrze
Kupujemy te produkty dla swoich dzieci i dla nas, myśląc, że są zdrowe, a zawierają za dużo cukru. Zobacz, jakie to produkty, czym je zastąpić i jak wytropić cukier w składzie produktu!

Nie wszystko cukier, co się tak nazywa – parafrazując popularne powiedzenie, trafiamy w samo sedno problemu: często kupujemy jakiś produkt, nie wiedząc jednak, że zawiera cukier. Jeśli wśród składników wymieniony jest cukier biały, trzcinowy czy miód – sprawa jest jasna. Jednak cukier kryje się też w innych składnikach dodawanych do kupowanych przez nas produktów, a ich nazwa czasem bywa mała oczywista.  Często zdarza się także, że kupujemy produkty, które wydają się nam bardzo zdrowe, tymczasem w ich składzie jest za dużo cukru. Co to za produkty i czym je zastąpić? Płatki śniadaniowe i musli Uwielbiane przez dzieci płatki śniadaniowe najczęściej mają w składzie bardzo dużo cukru! Co z tego, że obiecują witaminy, pełne zboża i owoce, jeśli od cukru aż skrzypią zęby? Czym zastąpić? Domową owsianką , naturalnym musli (bez cukru!), a słodycz możesz zapewnić świeżymi lub suszonymi owocami, niewielką ilością miodu lub syropu klonowego.  Gotowe sosy Czasami brakuje nam czasu na gotowanie, sięgamy więc po gotowce ze sklepu, a tam często ukrywa się dużo cukru, nawet kiedy się tego nie spodziewamy. Sprawdzajcie skład sosów do makaronów czy kuchni azjatyckiej – możecie się zdziwić! Czym zastąpić? Sosem bez cukru oczywiście, najlepiej domowym – ten zawsze jest zdrowszy od gotowca.  Jogurty owocowe Myślimy, że podając dziecku jogurt , robimy coś dobrego dla jego zdrowia. Niestety nie zawsze tak jest – jogurty owocowe zawierają często zbyt dużo cukru i dodatkowych składników.   Czym zastąpić? Gotowe jogurty owocowe łatwo zastąpić jogurtem naturalnym (np. typu greckiego) i świeżymi owocami. Uwaga! Czasem nawet do jogurtów naturalnych producenci dodają cukier!  Woda smakowa Woda i owoce to bardzo zdrowa kombinacja, prawda? Tak, pod warunkiem, że przygotujemy ją...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak