Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, karmienie, warzywa
Żywienie

Jak namówić dziecko do jedzenia warzyw i innych zdrowych produktów? 10 rad na dobry początek

Twoje dziecko nie musi jadać byle czego. Co możesz zrobić, by polubiło zdrowe jedzenie?
 

1. Zacznij jak najwcześniej

Dziecko, które nie ma jeszcze roku, o wiele łatwiej przyzwyczaić do buraczków czy wody mineralnej  niż dwu- albo  trzylatka (o przedszkolaku nie wspominając).

2. Pozwalaj jeść samodzielnie

Także rękami. Maluch przy tym nabrudzi i wszystko będzie szło wolniej, ale i tak warto, bo będzie robił to chętniej.

3. Uważaj na słodycze

Jeśli będziesz podawać dziecku mnóstwo słodkich rzeczy (drożdżówek, soczków, słodyczy, naleśników na słodko  itd.) nawet nie spojrzy w stronę kalafiora czy kaszy gryczanej.

Przeczytaj także: Nie musisz mieć góry pieniędzy ani spędzać całych dni w kuchni, by karmić dziecko zdrowo. Tak naprawdę to bardzo proste. 

4. Daj wybór

Połóż mu na talerzu różne zdrowe rzeczy i pozwól zdecydować, od czego zacznie poznawanie nowych smaków. Tak robiła Superniania. Z sukcesem!
5. Zaproś smyka do kuchni
 
Niemowlę może obserwować cię z leżaczka, starszemu smykowi możesz powierzyć jakieś zadanie (np. mieszanie). 

6. Pozwól czasem powiedzieć "nie"

W końcu ty także nie jadasz wszystkiego, prawda?

7. Baw się kolorami

Nie musisz robić codziennie uśmiechniętych kanapek i myszy z rzodkiewek, ale staraj się, żeby jedzenie wyglądało apetycznie.  Kalafior zyska w towarzystwie brokułów, pulpety ładniej wyglądają z natką pietruszki itd. 

8. Przemycaj

Kalafiora w pure z ziemniaków, mięso czy szpinak w pierogach, cebulę w naleśnikach z serem itd. 

9. Akceptuj dziwactwa, ale...

Twoje dziecko każdą rzecz woli jeść osobno (osobno marchewkę, osobno groszek itd)? Proszę bardzo. Nie zgadzaj się jednak na wszystko, np. na to, że pozwala się nakarmić wyłącznie babci i to tylko wtedy, gdy jest przebrana za Spidermana.

10. Bądź cierpliwa

Czasem trzeba wielu (nawet 20!)  prób, by maluszek zaakceptował nowość. 
 
 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

dziecko, mama, jedzenie
Panthermedia
Żywienie
Zdrowo czyli jak?
Im młodsze dziecko, tym ważniejsze jest to, by wszystko, co dostaje do jedzenia, było zdrowe i wartościowe. Tylko co to tak naprawdę znaczy? Rozmowa z Edytą Gulińską, specjalistką w dziedzinie żywienia z SGGW w Warszawie.

Zdrowe jedzenie jest ważne dla rozwoju i zdrowia  dziecka - co do tego my, rodzice, raczej nie mamy wątpliwości. Schody się zaczynają, gdy zaczynamy zastanawiać się nad konkretami. Co kupić? Ten czy tamten jogurt? Co to właściwie znaczy „ zdrowa żywność ”? Na ile można ufać producentom? Skąd mamy wiedzieć, czy robimy wszystko jak trzeba? Polecamy także: 8 powodów, by karmić dziecko zdrowo   Beata Turska:  Skąd mam wiedzieć, że to, co daję dziecku jest zdrowe?    Edyta Gulińska, specjalistka w dziedzinie żywienia: Kupując produkty w opakowaniach trzeba zwracać uwagę nie tylko na datę przydatności do spożycia, ale przede wszystkim na skład. Im więcej różnych E i tajemniczo brzmiących nazw (takich jak np. E621 glutaminian sodu – wzmacniacz smaku, tym więcej chemii. Trzeba uważać: wiele produktów kusi "zdrowo" kojarzącymi się nazwami, ale po bliższych oględzinach okazuje się, że to tylko chwyt reklamowy, a zawartość opakowania ze zdrowym jedzeniem nie ma nic wspólnego. Lepiej także nie liczyć na to, że najtańsza mielonka  jest super wędliną, bo nie jest. Warto kupować produkty z certyfikatami IMiD i CZD – są przebadane.  Polecamy także: Czytaj etykiety!   Z niektórych reklam produktów dla dzieci wynika, że czekoladka może zastąpić mleko, sok – owoce. Można im wierzyć?    Nie zawsze. Żadna czekoladka nie zastąpi mleka, a jaskraworóżowy czy jadowicie zielony soczek musi mieć sztuczne dodatki,  bo takich owoców po prostu nie ma. Zresztą owoc to owoc, zawsze jest w nim więcej witamin i błonnika niż w soczku.    Przeczytaj także: Zdrowa dieta - to wcale nie jest trudne!    Czy "dobre" musi oznaczać "drogie"?   W większości przypadków niestety tak, bo za jakość trzeba płacić. I warto, bo...

niejadek
Fotolia
Żywienie
14 rad dla rodziców niejadka
Twoje dziecko płacze przy stole, pluje jedzeniem, jada wyłącznie jogurt na zmianę z chlebem? Sprawdź, co może pomóc.

1. Daj dziecku odetchnąć Postaraj się, by sprawa jedzenia przestała być tematem numer 1 w waszym domu.   Nie nazywaj malca  niejadkiem . Oszczędź mu komentarzy  („Oszaleję z nim, znowu nie tknął obiadu!”) i porównywania z innymi („Agatka zjadła kaszę, a Jaś jak zwykle tylko wszystko rozbabrał!”). Nie skarż się na niego babci,  koleżankom itd.   To naprawdę  ważne, bo presja , jaką często wywierają na niejadku bliscy, może odebrać apetyt na dobre.   2. Pobaw się w księgową Przez kilka dni zapisuj wszystko, co zjada i wypija  twoje dziecko : każdy kęs banana, każdy łyk soczku marchewkowego, każdą łyżeczkę serka. Nie przepuść żadnemu ciasteczku ani lizakowi. Może się okazać, że twój malec wcale nie jest niejadkiem , tylko je na raty albo nie to, co trzeba. 3. Pozwól dziecku zgłodnieć Nie biegaj za nim z kanapką po placu zabaw, nie wtykaj do buzi a to jabłka, a  to banana.  Daj mu szansę wybiegać się i wyszaleć, a przy okazji nabrać apetytu . Poza tym: Zrezygnuj ze słodyczy i niezdrowych przekąsek. Nie karm dziecka drożdżówkami „byle tylko coś przełknęło”, bo będziesz musiała robić to stale. Żaden malec nie zrezygnuje z nich dobrowolnie na rzecz brokułów! Uważaj także na słodkie herbatki i  soczki . Są bardzo sycące, nic więc dziwnego, że nie ma się po nich ochoty na obiad.  4. Pozwól decydować Zdarza się, że dziecko wybrzydza przy jedzeniu bo to  jedyna okazja, kiedy może o czymś decydować. Pozwól mu wybierać to, na co ma ochotę.  Daj mu jednak ograniczony wybór ("Chcesz na śniadanie  płatki czy bułeczkę z miodem?") 5. Poproś dziecko o pomoc w kuchni Każdy człowiek, nawet całkiem mały,  lubi się czuć ważny i potrzebny. Zaangażuj dziecko w przygotowywanie...

dziecko, mama, jedzenie
Panthermedia
Żywienie
8 powodów, by karmić dziecko zdrowo
To, czym i w jaki sposób karmisz dziecko, ma naprawdę ogromne znaczenie. Sprawdź na ma wpływ.

1. Zdrowie  Maluch, który otrzymuje wszystkie niezbędne witaminy i nie je zbyt dużo cukru, jest bardziej odporny i rzadziej choruje. Odpowiednia ilość wapnia sprawia, że jego kości są mocne i zdrowe. Jeśli go nie przekarmiasz,  pozostaje szczupły, więc nie grożą mu problemy wynikające z otyłości. Rozsądna dieta zabezpiecza go także przed wieloma innymi chorobami – np. cukrzycą typu II (niezależną od insuliny, wynikającą z nadmiaru cukru w diecie) czy uszkodzeniami nerek, spowodowanymi nadmiarem soli.   2. Wzrost Zdrowo odżywiane (od samego początku!) dziecko ma szansę w pełni wykorzystać swój genetyczny potencjał. To które je byle co, będzie niższe, niż by mogło.  3. Stan zębów Bogata w wapń dieta sprawia, że zęby są mocniejsze i mniej podatne na próchnicę. Karmienie łyżeczką i pojenie z kubka chroni z kolei przed próchnicą butelkową, która może błyskawicznie zniszczyć mleczaki. 4. Zachowanie Regularne posiłki zabezpieczają przed spadkiem stężenia cukru we krwi, które objawia się m.in. marudzeniem. Odpowiednia ilość żelaza zabezpiecza przed jego niedoborem, który objawia się m.in. smutkiem i brakiem energii. Okazuje się, że nawet nadpobudliwość i drażliwość może mieć związek z jedzeniem: wynika czasem z niedoboru wapnia albo/i nadmiaru dodatków do żywności (konserwantów, poprawiaczy smaku, słodzików itd.)   [CMS_PAGE_BREAK] 5. Możliwości intelektualne Rozsądna dieta zabezpiecza przed niedoborami ważnych składników potrzebnych mózgowi – przede wszystkim żelaza, jodu, cynku i witamin z grupy B. Ich brak   może zaburzać zdolność uczenia się. A przecież dziecko się uczy od samych narodzin, a nie dopiero od momentu gdy idzie do szkoły! 6. Wygląd  Nie czarujmy się: szczupłym i ładnym łatwiej w życiu. Dlatego warto dbać o to, by maluszek nie tył  i nie miał niedoborów witamin i...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak