Reklama

Brzdąc zafascynowany zabawą często zapomina o piciu. Prosi o coś do picia dopiero, kiedy mu się o tym przypomni. Pragnienie to sygnał odwodnienia organizmu i należy temu zapobiegać. Dlaczego jednak zalecane jest podawanie wody?

Reklama

Najlepiej gasi pragnienie
Kiedy malec bawi się, raczkuje czy biega, poci się bardziej niż zwykle. Wraz z potem traci wodę i składniki mineralne. Powinien zatem więcej pić – przede wszystkim wody. Mamy rzadko podają ją dzieciom, uważając, że jest bezwartościowa i lepiej będzie, gdy maluch wypije soczek. Tymczasem to nieprawda! Woda jest niezwykle cenna. Do jej trawienia praktycznie nie są potrzebne żadne enzymy, dlatego to najlepiej i najszybciej przyswajalny płyn. Nie ma kalorii, więc nie tuczy i nie hamuje apetytu. Dobrze i szybko gasi pragnienie i malec może pić ją bez ograniczeń. Gdy dziecko pije głównie soki, może mieć rozwolnienie, a nawet biegunkę. Maluch, który skończył 6 miesięcy, nie powinien wypijać dziennie więcej niż 150 ml soku, dziecko w wieku 1–3 lata – 150–200 ml, zaś przedszkolak – 200–250 ml. Najlepiej je rozcieńczyć wodą. Pamiętaj, że jeśli dziecko wypije szybko cały kubeczek płynu, natychmiast wszystko wysiusia. Dlatego lepiej podawać mu mniejsze ilości picia, za to częściej.

Którą wybrać
Woda, którą może pić Twoje dziecko, powinna mieć przede wszystkim niski stopień mineralizacji. Co to oznacza? Każda woda zawiera pewną ilość rozpuszczonych w niej składników – na podstawie ich ilości różne wody klasyfikowane są jako nisko-, średnio- i wysokozmineralizowane. Wody niskozmineralizowane to takie, które w 1 litrze zawierają poniżej 500 mg rozpuszczonych składników mineralnych, wody wysokozmineralizowane zawierają ich więcej niż 1500 mg w litrze. Nie zawsze więcej znaczy lepiej. W przypadku niemowląt i małych dzieci zbyt duża ilość składników mineralnych rozpuszczonych w wodzie jest obciążeniem dla nie w pełni dojrzałych nerek i przewodu pokarmowego. Dlatego dla swojej pociechy wybierz wodę o niskim stopniu mineralizacji, taką jak niegazowana woda źródlana Żywiec Zdrój. Dzięki temu, że jest niskozmineralizowana, może być spożywana codziennie przez każdego bez względu na wiek – jest odpowiednia także dla niemowląt. Pochodzi ona z udokumentowanych zasobów, jest pierwotnie czysta i ma stale kontrolowany skład. Co ważne, woda Żywiec Zdrój jest polecana przez Instytut Matki i Dziecka. Wybierając tę wodę, możesz mieć pewność, że jest to produkt najwyższej jakości, w pełni bezpieczny dla Ciebie i Twojego dziecka.

Niemowlętom i młodszym dzieciom nie podawaj:
• Wód gazowanych.
Dwutlenek węgla powoduje wzdęcia i „oszukuje” ośrodek pragnienia w mózgu – dziecko pije mniej, niż powinno.
• Słodkich napojów gazowanych. Hamują apetyt, niekorzystnie wpływają na stan uzębienia, mogą przyczyniać się do powstawania nadwagi i otyłości, zawierają też substancje, które nie są korzystne dla zdrowia dziecka.
• Mocnej herbaty. Zawarte w niej składniki mogą działać na dziecko pobudzająco, działa moczopędnie.
• Nie dosładzaj wody dla maluszka glukozą. Obawa, że nie zaakceptuje płynu, który nie jest słodki, jest bezzasadna. Wręcz przeciwnie – jak najwcześniej przyzwyczajaj dziecko do delikatnego i neutralnego smaku wody.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama