Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
pieczenie, ciasto, dziecko, mama, piekarnik
fotolia
Żywienie

Wszystko o pieczeniu potraw dla dziecka

Sprawdź, kiedy podać dziecku pieczone potrawy. Przeczytaj jak je przygotować, aby zachowały wartości odżywcze.

Kiedy podać dziecku pieczone potrawy?

Pieczone i drobno pokrojone mięso będzie smakować już rocznemu dziecku. Pieczone ryby podaj dziecku powyżej roku, a biszkopt i ciasto drożdżowe już od 10. miesiąca życia dziecka.

Jak piec mięso dla dziecka?

Najpierw piecz je przez 15 minut w odkrytym naczyniu w temperaturze 230°C, potem dodaj trochę wrzącej wody i zmniejsz temperaturę do 175°C. Od czasu do czasu polewaj mięso sosem (zbierze się w naczyniu do pieczenia), by się nie wysuszyło. Na 15 minut przed końcem odkryj pieczeń, by ją przyrumienić. Jeśli nie chcesz zawracać sobie głowy polewaniem, włóż mięso do specjalnego rękawa.
Czy wiesz, jak sprawdzić, czy mięso jest upieczone? Wtedy, gdy widelec wchodzi w nie łatwo, a wypływający z mięsa sok nie jest różowy.
Nasza rada. Po wyjęciu mięsa od czasu do czasu polewaj je sosem, dopóki nie wystygnie – będzie soczyste i smaczne.

Zobacz też: Encyklopedia żywienia dziecka

Jak piec ryby dla dziecka?

Najlepiej piec je w folii aluminiowej. Rozgrzej piekarnik do ok. 200°C i włóż rybę na 15 minut. Przed pieczeniem folię posmaruj oliwą.
Nasza rada. Jeśli masz piekarnik z termoobiegiem, termostat ustaw na niższą temperaturę.

Jak piecciasto dla dziecka?

Temperatura piekarnika musi być dostosowana do rodzaju ciasta. Piernik piecze się w 180-190°C, ciasto kruche 200-220°C, ciasto ucierane, ptysiowe, sernik, biszkopt w 180°C, ciasto drożdżowe w 180-200°C.
Aby sprawdzić, czy ciasto się upiekło, nakłuj je patyczkiem (np. do szaszłyków, wykałaczką) – po wyjęciu powinien być suchy.
Nasza rada. Jeśli w przepisie jest mowa o średnio nagrzanym piekarniku, oznacza to mniej więcej 175°C. Blaszki z ciastem nigdy nie ustawiaj na dolnej półce piecyka. Nie próbuj go też, a nawet nie otwieraj piekarnika, gdy rośnie!

Jak przygotować zapiekankę dla dziecka?

Zapiekankę możesz przygotować przedszkolakowi. Ugotowane wcześniej składniki polej sosem, posyp serem i wstaw do piekarnika, aż ser się rozpuści.
Nasza rada. Do zapiekania używaj serów o większej zawartości tłuszczu, takich jak: cheddar, mozzarella, ementaler.

Konsultacja: dr Halina Weker - Dietetyk Kieruje Zakładem Żywienia w Instytucie Matki i Dziecka.

Zobacz też: Sztuka pieczenia mięsa

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

piernik, kuchnia, domek, święta
Święta i uroczystości
7 świątecznych słodkości
Ciągle powtarzamy: słodycze tylko od święta. Oto pyszne, pachnące, śliczne... Maluchowi już zawsze ich smak będzie kojarzył się z Bożym Narodzeniem.

Owocowy keks (od 18. miesiąca) SKŁADNIKI: - 2 szklanki mąki - łyżka proszku do pieczenia - pół łyżeczki soli - pół szklanki cukru - jajko - szklanka mleka - pół kostki masła - szklanka mrożonych owoców (np. maliny, jagody, truskawki) - masło i tarta bułka do smarowania foremki PRZYGOTOWANIE: W dużej misce wymieszaj mąkę z proszkiem do pieczenia, solą oraz cukrem. Masło roztop w rondelku i pozostaw do ostudzenia. Jajko roztrzep z mlekiem i dodaj do mąki, razem z ostudzonym masłem. Szybkimi ruchami wymieszaj ciasto tak, by pozostało lekko grudkowate. Na koniec dodaj nierozmrożone owoce. Formę keksową wysmaruj masłem, wysyp tartą bułką. Napełnij ciastem. Piecz ok. 35 minut w temperaturze 200°C. Bałwankowa rodzina (od 18. miesiąca) SKŁADNIKI: - 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia - 300 g mąki - pół szklanki cukru pudru - 2 łyżki startej skórki cytryny - 180 ml maślanki - 2 jajka - pół kostki masła - szczypta soli Pasta: - 2 szklanki cukru pudru - białko - łyżka wody PRZYGOTOWANIE: Masło roztop. Wymieszaj mąkę z cukrem, solą i proszkiem do pieczenia. Dodaj skórkę cytrynową. Wymieszaj maślankę z jajkami, wlej do miski z mąką, dodaj masło. Wyrób ciasto i przełóż do wysmarowanych masłem foremek na muffinki. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 200°C. Piecz, aż się zrumienią. Połącz cukier z białkiem i wodą. Polej ciastka. Z reszty lukru zagnieć masę. Zrób bałwankom brzuszki i główki. [CMS_PAGE_BREAK] Kokosowe kuleczki (od 2. roku) SKŁADNIKI: - pół szklanki płatków owsianych - 100 g nasion amarantusa (kupisz je w sklepie ze zdrową żywnością)  -3/4 szklanki wiórków kokosowych - 100 g miękkiego masła - 3 łyżki płynnego mleka modyfikowanego - 2 łyżki cukru pudru - łyżka sezamu PRZYGOTOWANIE: Nasiona amarantusa gotuj w potrójnej ilości wody ok. 15 minut. Na patelni upraż płatki owsiane, sezam i połowę...

deser, muffinki
Panthermedia
Dieta
Podwieczorki dla dzieci
Podwieczorek powinien stanowić uzupełnienie puli energetycznej całodziennej diety dziecka. Z reguły jest posiłkiem słodkim.

Na podwieczorek możemy dziecku podać kolorowe kompozycje z owoców, soki, przeciery owocowe i desery powstałe z połączenia owoców z kleikiem, kaszką lub biszkoptem. Wiele potraw na podwieczorek przygotować można z białego sera, twarożków homogenizowanych, z jaj (omlety, naleśniki). Sernik z owocami Ciasto: – 200 g mąki, – 100 g schłodzonego masła, – 1/2 łyżeczki soli, – 1 żółtko, – 3 łyżki wody; Nadzienie: – 60 g mielonych migdałów, – 1 łyżka cukru, – puszka brzoskwiń, – 300 g serka śmietankowego, – 90 ml kwaśnej śmietany, – 60 g cukru, – 3 jajka, – maliny do dekoracji. Mąkę z solą połącz z pokrojonym masłem. Dodaj żółtko wymieszane z lodowatą wodą. Posiekaj składniki nożem, aż powstaną większe grudki, potem szybko zagnieć ciasto, uformuj z niego kulę, zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki co najmniej na jedną godzinę. Ciasto rozwałkuj na grubość 0,5 cm i wylep nim dno i fragment boków okrągłej formy. Ponakłuwaj je widelcem i piecz bez nadzienia przez 20 minut w temp. 180°C. Mielone migdały wymieszaj z cukrem i rozłóż na cieście. Brzoskwinie porozkładaj symetrycznie na migdałach. Serek utrzyj ze śmietaną i cukrem na gładką masę. Wymieszaj z żółtkami i skórką cytrynową. Dodaj do niego ubite na sztywno białka. Masę wylej na ciasto i piecz ok. godziny w piekarniku nagrzanym do 160°C. Po wyjęciu pozostaw je do ostygnięcia w wyłączonym piekarniku. Gotowy sernik posyp cukrem pudrem i udekoruj malinami. Tarta z jabłkami – 1/2 kg jabłek, – 180 g cukru pudru, – 125 g masła, – 100 g mąki pszennej, – 1 żółtko, – sól. Mąkę wysyp na stolnicę, dodaj połowę cukru pudru, żółtko, szczyptę soli, połowę przygotowanej porcji masła. Składniki posiekaj i zagnieć. Gotowe ciasto zawiń w folię i wstaw do...

zapytajnik1.jpg
Dieta
Łatwy pasztet

  Mój trzyletni Krzyś nie przepada za wędlinami, chciałam więc na Nowy Rok zrobić pasztet. Dostałam od koleżanki przepis, ale wydaje mi się skomplikowany. Czy rzeczywiście najpierw trzeba mięso na pasztet piec, potem mielić i jeszcze raz piec? Magda z Olsztyna Choć w każdym domu pasztet robi się inaczej, nie ma potrzeby dwukrotnie piec mięsa. Dla przedszkolaka i dorosłych proponuję zrobić pasztet z cielęciny, wieprzowiny i wołowiny (po pół kilograma), 250 g surowego boczku i 50 g wątróbki drobiowej. Mięso należy zalać wywarem z włoszczyzny, dodać przyprawy (kilka ziarenek pieprzu, cztery ziarenka ziela angielskiego, dwa małe listki laurowe), nieco soli, cebulę i dusić na małym ogniu do miękkości. Wątróbkę dodaje się pod koniec gotowania. Gdy mięso jest miękkie, wyjmujemy przyprawy, studzimy mięso, dodajemy namoczoną w wywarze kajzerkę, całość dwa razy mielimy przez maszynkę, mieszamy z trzema jajkami i resztą wywaru, doprawiamy gałką muszkatołową i solą. Masę mięsną trzeba włożyć do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryty pasztet należy piec ponad godzinę w 180ºC, a pod koniec odkryć go i piec jeszcze ok. 10 minut, aż wierzch się ozłoci. Można podać go z borówkami, żurawinami, sosem chrzanowym. Odpowiada: dr hab. Halina Weker. Od 17 lat kieruje Zakładem Żywienia w Instytucie Matki i Dziecka. Autorka przepisów kulinarnych dla najmłodszych, poradników o karmieniu zdrowych i chorych maluchów, współautorka schematu żywienia niemowląt. Wykłada również dietetykę pediatryczną na UM w Warszawie.  

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak