Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Żywienie

Zmiana diety

Czy malec, który skończy rok, powinien już jeść potrawy z rodzinnego stołu? Oczywiście!





Czy malec, który skończy rok, powinien już jeść potrawy z rodzinnego stołu? Oczywiście!








Może spróbować prawie wszystkich zup oraz gotowanych jarzyn, ryb, pieczonego i duszonego mięsa, od czasu do czasu nawet mielonego kotlecika. Oczywiście kuchnię trzeba przestawić na zdrową i lekkostrawną, ale to wyjdzie na zdrowie wszystkim domownikom.

Maluchy nie powinny jadać potraw słonych, tłustych, bardzo słodkich, ostrych, trudnych do pogryzienia. A więc bigos, kotlety z panierką, kaszanka, salceson, marynaty, ciasta z kremem muszą poczekać.

To chce, a tego nie
W drugim i trzecim roku życia dziecięcy apetyt zaczyna się wahać – jednego dnia maluch zjada pięć posiłków, a drugiego jedynie trzy. Potrafi też powiedzieć „nie”, gdy czegoś nie lubi. Są i takie dzieci, które trzeba zachęcać do jedzenia. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że „zachęcanie” nie przekształci się w wojnę o każdy kęs. Maluchy w okresie poniemowlęcym powinny jadać cztery razy dziennie, a mało przybierające na wadze pięć.

Ma mniejszy apetyt
To duża zmiana! W drugim i trzecim roku życia dziecko nie rośnie już tak szybko jak niemowlę, dlatego zaczyna mniej jeść niż dotychczas. Poza tym nauka chodzenia, odkrywanie świata pochłaniają je tak, że szkoda mu czasu na siedzenie przy talerzyku.

Uwaga!
Dziecko do trzeciego roku życia nie powinno jeść potraw z puszek ani zup w proszku, gotowych sałatek i surówek. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli czasem dostanie parówkę przeznaczoną dla dzieci lub łyżkę groszku, jednak zachowaj w tym względzie umiar.

Tekst: Joanna Kieniewicz-Górska

 

td_dopisek.gif

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Żywienie
Nowa piramida żywienia
O nowej piramidzie żywienia opowiada dr Halina Weker, specjalista w zakresie żywienia dzieci w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

Czy najnowsze zalecenia naukowców i dietetyków powinno się stosować także i dla dzieci? O nowej piramidzie żywienia opowiada dr Halina Weker, specjalista w zakresie żywienia dzieci w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. Jeśli uda Ci się wyrobić w dziecku zdrowe nawyki żywieniowe, możesz uznać, że odniosłaś rodzicielski sukces. Ale uwaga! Nie wolno tworzyć napiętej atmosfery wokół jedzenia, pouczać i zakazywać, ciągle podkreślać, co jest zdrowe, a co nie. Po prostu sama odżywiaj się prawidłowo, a dziecko – to naturalne – będzie Cię naśladować. W komponowaniu zdrowego rodzinnego menu pomoże Ci piramida żywienia. Jak zinterpretować te zalecenia naukowców? Jedz zdrowo, żyj zdrowo – poznaj nową piramidę żywienia Naukowcy i specjaliści do spraw żywienia doszli do wniosku, że czas zmodyfikować dotychczasową piramidę żywienia. Nowa jest popierana przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne i Polskie Naukowe Towarzystwo Otyłości i Przemiany Materii. Im niżej produkt w piramidzie, tym częściej należy po niego sięgać. Tak było (od góry): I Mięso, tłuszcze zwierzęce i roślinne. II 2 porcje mleka i produktów mlecznych. III 3 porcje owoców. IV 4 porcje warzyw. V 5 porcji produktów zbożowych. Tak jest (od góry): I Czerwone mięso. II Produkty mleczne lub suplementy wapnia. III 2 razy dziennie ryby, jaja lub drób. IV Orzechy, rośliny strączkowe; 1-3 dziennie. V Produkty zbożowe z pełnego ziarna w większości posiłków. VI Tłuszcze roślinne – oliwa, olej sojowy, słonecznikowy, rzepakowy. VII Codzienna aktywność fizyczna, przeciwdziałanie otyłości Czy piramida żywienia to żywieniowa Biblia? Nie można popadać w przesadę. To wynik pracy naukowców z Harvardu, którzy przeanalizowali wyniki wielu tysięcy badań dotyczących zdrowia i żywienia. Na tej podstawie zmienili dotychczasowe wskazówki dietetyczne. Amerykanie...

niemowlę nie chce jeść
fotolia.com
Dieta
Gdy niemowlę nie chce jeść - rady na niejadka
Karmienie dziecka to czasami łamigłówka dla rodziców. Niemowlę, bez względu na to, czy jeszcze jest karmione piersią, czy nie, trzeba po prostu nauczyć jedzenia stałych pokarmów. Czytaj, o czym powinnaś pamiętać przy rozszerzaniu diety dziecka, aby nie wychować niejadka.

Każdy rodzic jest szczęśliwy, gdy jego dziecko je z apetytem . Utarło się też, że dobra mama dobrze (czytaj: obficie) karmi swojego malucha. Tymczasem nawet niemowlę może czasem odmówić jedzenia i nie powinno to nikogo dziwić. Aby dziecko rosło zdrowo, nie wystarczą same pożywne posiłki! Ważna jest też miła atmosfera przy stole i Czy to prawda, że dzieci karmione butelką są cięższe? Dawniej uważano, że dzieci karmione wyłącznie piersią przybierają na wadze mniej niż karmione butelką. Teraz już jednak wiadomo, że to nieprawda. W jednym i drugim przypadku zdarzają się grubaski, których waga – jak mogłoby się wydawać – rośnie za szybko. Ale pod koniec 1. roku życia lub na początku 2. szczupleją. Pamiętaj, że niejadkom karmionym butelką nie należy wsypywać więcej mlecznego proszku do określonej ilości wody, niż to zaleca producent. Takie „tuczenie” dziecka jest szkodliwe! Gdy dziecko chce wyłącznie mleka mamy To, że dziecko nie chce jeść niczego poza pokarmem z piersi mamy zdarza się często. Nie należy jednak nadmiernie przedłużać wyłącznego karmienia piersią. W drugim półroczu pokarm mamy nie zaspokaja już wszystkich potrzeb żywieniowych malucha. Bywa, że dzieci karmione wyłącznie piersią dłużej niż do 6. miesiąca życia, miewają złą morfologię . Brak jarzyn, mięsa i żółtka, a więc dieta pozbawiona żelaza, może się przyczynić do niedokrwistości. Aby przyzwyczaić dziecko do jedzenia zup, możesz mieszać małą ilość przecieru jarzynowego ze słoiczka ze swoim pokarmem czy mlekiem modyfikowanym lub też dodawać więcej kleiku ryżowego, zrezygnować z warzyw o intensywnym smaku i zapachu (seler, por). Można też jarzyny mieszać z owocami. Zdarza się, że dzieci odmawiają jedzenia zup i papek, a akceptują gotowane warzywa, które mogą wziąć do rączki. Wtedy problem rozwiązuje się sam. Pamiętaj, że dziecko w...

mama, niemowlę, zabawa, śmiech
Rozwój
Prawdy i mity o nauce mówienia
„Dziewczynki uczą się mówić szybciej niż chłopcy”. „Nie martw się, jeśli synek trochę się jąka. Wszystko samo się wyrówna!”. Czy to, co mówi ci babcia i koleżanka, jest prawdą?

Adasiowi od urodzenia buzia się nie zamykała; najpierw krzyczał i mówił swoje: „a gu, bu, gli, kli”, potem nie mógł się nacieszyć ciągłym powtarzaniem „ma-ma-ma”, „ba-ba-ba”. Zosia odwrotnie: leżała cichutko, rodzice nawet się martwili, że możecoś nie jest w porządku. Dziś Adaś i Zosia mają prawie trzy latka, gadają niemal bez przerwy. Jak więc rozwija się mowa dziecka? Można tu coś zmienić i przyspieszyć? Karmienie piersią pomaga w rozwoju mowy Tak. Gdy dziecko ssie pierś, ruchy języka oraz żuchwy są takie same jak potem w trakcie mówienia. Wargi szczelnie obejmują brodawkę, język zostaje cofnięty, a jego tylna część unosi się do podniebienia miękkiego. To wszystko przyda się potem dziecku w czasie mówienia. Przy ssaniu mleka przez smoczek wygląda to nieco inaczej: język jest płaski, nie pracuje jego czubek ani mięśnie warg. Dlatego jeśli nie karmisz piersią, wybieraj smoczki (są do kupienia), które będą wymuszały podobne ruchy języka jak przy ssaniu piersi (więcej na str. 26). Ale przede wszystkim pod koniec pierwszego roku odzwyczajaj już maluszka od smoczka. Zdarza się, że dzieci ssą go nawet do trzeciego, czwartego roku życia. Niestety, często powoduje to wady zgryzu, a także wiele problemów z mówieniem, takich jak seplenienie. Język słabo pracuje, stąd potem malec ma problem z wymówieniem niektórych głosek wymagających jego sporej sprawności, np. s, z, c, z, sz, dż, cz, sz, ż oraz r. Noworodek jeszcze nie umie nic powiedzieć Nie. Dziecko „mówi” już od urodzenia. W pierwszym miesiącu życia krzykiem sygnalizuje swoje potrzeby (głód, zmęczenie, zimno). Zaczyna rozumieć, że pojawiasz się wtedy, gdy płacze. To jest już początek komunikacji językowej! Zwracaj uwagę na mowę malca od pierwszych miesięcy Tak. Już w krzyku noworodka można rozpoznać dźwięki. W drugim miesiącu życia dziecko...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak