GRY
 
 

Małe Warszawskie Spotkania Teatralne

Zapraszamy na Małe Warszawskie Spotkania Teatralne.

niusia i wilki, spektakl, plakat
Malina Prześluga - „Pręcik”   
 
Reżyseria i scenografia: Zbigniew Lisowski , Teatr Baj Pomorski w Toruniu
„Pręcik” jest poruszającą opowieścią o sile miłości i przyjaźni, o narodzinach więzi  i o przywiązaniu do drugiego człowieka. Zabawna inscenizacja łączy elementy teatru absurdu oraz teatru przedmiotu. Akcja osnuta jest wokół jednego wątku – starań bohaterów o powrót Dziewczynki do zdrowia, i do domu. Historię opowiedziano  z perspektywy przedmiotów codziennego użytku, które prowadzą swoje niecodzienne życie.
 
Jedność stylistyczna proponowana przez Zbigniewa Lisowskiego jest jednym  z atutów tego spektaklu, tak samo jak konsekwencja w prowadzeniu akcji scenicznej podporządkowanej motywowi drogi (przedmioty wyruszają w podróż do szpitala). Dobrze się stało, że prapremiera "Pręcika" Maliny Prześlugi odbyła się w toruńskim Baju Pomorskim, z doświadczonym zespołem aktorskim, który tworzy na scenie świetne role i w znakomitej, z jednej strony intuicyjnej, a z drugiej głęboko przemyślanej reżyserii Zbigniewa Lisowskiego – pisała Ilona Słojewska na portalu TeatrdlaWas.
 
Muzyka: Rafał Skonieczny i Mateusz Jagielski
Obsada: Edyta Łukaszewicz-Lisowska, Dominika Miękus, Edyta Soboczyńska, Krzysztof Grzęda Krzysztof Parda, Jacek Pysiak, Mirosław Szczepański
 
Czas trwania 60 minut
19 kwietnia, godzina 13.00 i 17.30 
Teatr Studio, Duża Scena 
Ceny biletów: 30 zł (bilet normalny), 25 zł (bilet ulgowy), 20 zł (bilet grupowy)
Spektakl dla dzieci od 7 lat.
 
 
„Słoń i kwiat” według opowiadań Briana Pattena 
Reżyseria i adaptacja: Robert Jarosz
Grupa Coincidentia i Białostocki Teatr Lalek
 
W dżungli, która była prawie puszczą, która była prawie lasem, który był prawie ogrodem działy się wyjątkowe rzeczy. Kwiat biegał, hiena opowiadała dowcipy, wróbel recytował wiersze, małpy pomagały słońcu wschodzić, świnia ustawiała się  do wszystkich boczkiem, motyl zadawał niemądre pytania, dżdżownice pasjonowały się teatrem a plimkiplumki spełniały marzenia. Pewnego dnia, płynący nurtem rzeki liść, przyniósł do dżungli najmniejszego na świecie słonia.
 
Niezwykle barwni i temperamentni bohaterowie przedstawiają bardzo mądrą opowieść o poznawaniu, odkrywaniu nieznanego, nazywaniu i oswajaniu na swój sposób otaczającej, czasem niezrozumiałej rzeczywistości. Cały ten proces przeplata się z potrzebą akceptacji odmienności i różnorodności, a także tworzenia własnych, indywidualnych reguł rządzących światem. Całość jest opowiedziana bardzo dowcipnie z delikatną nutą filozofii i sporą dawką absurdu – pisała o przedstawieniu Anna Kopeć w „Kurierze Porannym”.
 
Przekład: Piotr Sommer
Scenografia: Pavel Hubička
Muzyka: Piotr Klimek
Multimedia: Krzysztof Kiziewicz
Obsada: Dagmara Sowa, Paweł Chomczyk, Michał Jarmoszuk
Muzyka na żywo: Robert Jurčo
 
Czas trwania 60 minut
20 kwietnia, godz. 15.00, 21 kwietnia, godz. 12.00 
Teatr Studio, Scena Malarnia 
Ceny biletów: 30 zł (bilet normalny), 25 zł (bilet ulgowy), 20 zł (bilet grupowy)
Spektakl dla widzów od 6 lat.
 
Pija Lindenbaum  „Nusia i wilki”
Scenariusz i reżyseria:  Robert Jarosz
Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki
 
Opowieść o bardzo wyjątkowej dziewczynce Nusi, która boi się prawie wszystkiego  – nie chce skakać, żeby nóżki nie złamać ani nawet dotknąć robaka,  żeby nie pogryzł. Jednocześnie nic nie robi sobie z tego, że właśnie zgubiła się  w lesie, a i oswojenie dzikich wilków idzie jej świetnie. Dzięki przypominającej instalację scenografii, mali widzowie są wciągani w interakcję z bohaterami. 
 
Zbliża się koniec roku - czas wszelkich podsumowań i rankingów. Moment,  kiedy wreszcie określenie spektaklu "najlepszą realizacją 2012" ma sens i znaczenie. Zatem: na szczycie mojej listy znajduje się "Nusia i wilki" w reżyserii Roberta Jarosza – cenionego i wielokrotnie nagradzanego młodego twórcy, znanego przede wszystkim jako dramatopisarz. Spektakl powstał w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora  –  miejscu, które ma opinię jednej z najciekawszych w Polsce instytucji artystycznych kierujących repertuar do dzieci. To przedstawienie, nowoczesne w formie i bogate 
w treści, jeszcze zyskuje, jeśli oglądać je przez pryzmat jego potencjału edukacyjnego. Nie mam jednak na myśli dydaktyzmu, bo od niego ten spektakl jest wolny. Chodzi mi raczej o bogactwo elementów, które można rozwijać w pracy  – również teatralnej – z dziećmi – chwaliła spektakl Justyna Czarnota na portalu kulturaenter.
 
Przekład: Katarzyna Skalska
Scenografia: Marika Wojciechowska
Muzyka: Wojciech Morawski 
Obsada:  Anna Jarota, Zygmunt Babiak, Łukasz Bugowski, Jan Chraboł, Wojciech Morawski
 
Czas trwania 60 minut
25 kwietnia, godz. 13.00 i 18.00 
Teatr Dramatyczny, Scena na Woli im. T. Łomnickiego
Ceny biletów: 30 zł (bilet normalny), 25 zł (bilet ulgowy), 20 zł (bilet grupowy)
Spektakl dla widzów od 4 lat.
 
Jan Ośnica „Złoty klucz”
Reżyseria: Janusz Ryl-Krystianowski
Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej
Główny bohater pyta przypadkowo napotkanego Świętego Piotra, dlaczego pomimo tego, że jest uczciwy, pracowity i szczery źle mu się powodzi. Zabiegany i zajęty wieloma sprawami święty odpowiada wymijająco: „Wiedzie ci się źle, bo… nie przykręcasz”. Duda traktuje tę odpowiedź jako przyzwolenie na nieuczciwe życie  i natychmiast zaczyna kraść, oszukiwać i kłamać. Jego zuchwałość rośnie z każdym kolejnym oszustwem, aż w swej buńczuczności ośmiela się zadrwić nawet z samej śmierci. Jak to się skończy?
 
Scenografia: Julia Skuratova
Muzyka: Robert Łuczak
Obsada: Katarzyna Pohl, Lucyna Sypniewska, Ziemowit Ptaszkowski, Radosław Sadowski, Ryszard Sypniewski, Tomasz Sylwestrzak,  Piotr Tomaszewski
 
Czas trwania 60 minut
27 kwietnia, godz. 16.00 i 18.00 
Teatr Dramatyczny Mała Scena 
Ceny biletów: 30 zł (bilet normalny), 25 zł (bilet ulgowy), 20 zł (bilet grupowy)
Przedstawienie dla widzów od 10 lat.
 
„Na Warmii...dawno, dawno temu”
wg baśni spisanych przez Marię Zientarę Malewską
Adaptacja i reżyseria: Zbigniew Głowacki
Olsztyński Teatr Lalek
 
Sceniczna podróż, mająca swe źródła w uteatralnionej zabawie dziecka i nieco zapomnianej dziś sztuce opowiadania. Tu szczerość i naiwność są skrzydłami wyobraźni niosącej małego widza w bajeczną przeszłość. A w głównej roli? Proste szmaciane lalki, drewniane domki, ploty i drzewa. 
 
Scenografia: Ireneusz Salwa
Muzyka: Bogdan Szczepański
Obsada: Hanna Banasiak, Jagna Polakowska, Roman Wołosik
 
Czas trwania 40 min
28 kwietnia, godzina 15.00 i 17.30 
Teatr Dramatyczny, Mała Scena 
Ceny biletów: 30 zł (bilet normalny), 25 zł (bilet ulgowy), 20 zł (bilet grupowy)
Spektakl dla widzów od 4 lat
 
Redakcja poleca: Dlaczego nasza redakcja angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?
Nie tylko wrzucamy pieniądze do puszek, ale same z tymi puszkami chodzimy. Czasem my, a czasem nasze dzieci. Poznaj powody, dla których redakcja mamotoja.pl wspiera WOŚP.
Doładuj
Przeładuj