małe zwierzęta domowe
fot. Adobe Stock

Małe zwierzęta domowe - jakie zwierzątko wybrać dla dziecka?

Małe zwierzęta domowe są idealne, gdy mieszkacie np. w bloku i nie możecie sobie pozwolić na dużego psa. Nie musicie w takiej sytuacji całkiem rezygnować z posiadania zwierzątka – wystarczy jedynie wybrać odpowiedniego pupila. Przedstawiamy gatunki małych zwierząt domowych i warunki, których potrzebują do życia.
Joanna  Biegaj
małe zwierzęta domowe
fot. Adobe Stock
Małe zwierzęta domowe są urocze i, mimo swoich skromnych rozmiarów, stają się ważnymi członkami rodziny. Wybierając zwierzątko dla dziecka, weź pod uwagę wymagania danego gatunku i długość życia. Wrażliwe dziecko może bardzo przeżyć wczesną śmierć chomika (żyją ok. 2 lat), a ekspresywny maluch może być zbyt absorbujący dla króliczka i lepiej sprawdzi się jako opiekun żółwia. Podpowiadamy, jakie małe zwierzątko domowe wybrać dla dziecka.

Małe zwierzęta domowe

Małe zwierzęta domowe cieszą się dużą popularnością, ponieważ są łatwe w opiece i tanie w utrzymaniu. Wybierając zwierzątko dla dziecka, trzeba pamiętać, że dziecko nie może być jego jedynym opiekunem i to na dorosłym spoczywa odpowiedzialność, żeby zadbać o zdrowe środowisko zwierzaka. Przed zakupem warto sprawdzić, jakie wymagania ma dane zwierzę i jakie warunki do życia należy mu stworzyć. Oto kilka propozycji małych zwierząt domowych.

Fajne małe zwierzęta domowe:
  1. Chomik
  2. Kanarek
  3. Królik miniaturka
  4. Świnka morska
  5. Żółw domowy
  6. Mysz/szczur
  7. Rybka
  8. Szynszyla

Chomik

Chomiki cieszą się dużą popularnością i są uważane za idealne zwierzątka dla dziecka. Są malutkie i tanie, a koszt ich utrzymania nie jest wysoki. Przed zakupem należy jednak pamiętać o tym, że jest to zwierzę nocne – będzie przesypiało dzień, natomiast uaktywniało się w nocy, a więc także... hałasowało, gdy pozostali domownicy będą chcieli spać. Tym małym zwierzętom domowym trzeba także zapewnić klatkę i sprzątać ją co najmniej raz w tygodniu. Kupując chomika lepiej wybrać tego między 4-7 tygodniem życia, ponieważ łatwiej będzie go oswoić. Chomiki karmi się gotową karmą, którą można kupić w sklepie zoologicznym.
 
małe zwierzęta domowe - chomik

Kanarek

Kanarek jako zwierzątko domowe jest mało uciążliwy, a opieka nad nim sprowadza się głównie do karmienia i wymieniania wody. Jeśli jednak właściciel nie ma odpowiednio dużo czasu, by poświęcać go kanarkowi – powinien kupić dwa ptaszki. Jeden kanarek będzie czuł się bardzo samotny. Decydując się na samca, trzeba też pamiętać, że od rana do wieczora będzie on umilał czas właścicielom swoim śpiewem. Specjalną karmę dla kanarka kupuje się w sklepie zoologicznym. Można także podawać mu nasiona słonecznika i inne przekąski. 

małe zwierzęta  domowe - kanarek

Królik miniaturka

Królik miniaturka to po prostu... minikrólik. Są to fajne małe zwierzęta domowe - puchate i bardzo urocze, stąd też często marzeniem dzieci jest posiadanie właśnie tego królika. Jeżeli zostanie on odpowiednio oswojony - bardzo lubi towarzystwo swoich opiekunów. Jest to bardzo energiczne stworzenie, a więc potrzebuje miejsca, by się wyhasać. Choć dużo śpi, to także bardzo lubi się bawić. Są  to jednak delikatne zwierzątka i łatwo im zrobić krzywdę. Królik żyje 7-10 lat.
 
małe zwierzęta domowe - królik miniaturka

Świnka morska

Jeśli zastanawiasz się, jakie zwierzątko domowe dla dziecka będzie odpowiednie, rozważ zakup świnki morskiej. Jest większa od chomika i w przeciwieństwie do niego prowadzi dzienny tryb życia, nie będzie więc hałasować w nocy. Jest to zwierzę bardzo towarzyskie, a więc warto kupić np. dwie świnki morskie, razem będą znacznie szczęśliwsze. Świnka morska żyje ok. 6-7 lat, więc jest to odpowiedzialność na długi czas. Świnki morskiej zazwyczaj się nie kąpie, należy ją jednak regularnie czesać.

małe zwierzęta domowe - świnka morska

Żółw domowy

Opieka nad żółwiem polega głównie na karmieniu go. Rodzaj pokarmu, który należy mu zapewnić, zależy od gatunku żółwia domowego. Trzeba także zadbać o terrarium lub akwarium dla tego gada, a w nim o odpowiednią temperaturę. W przypadku żółwi lądowych także o specjalną lampę. Trzeba także pamiętać, że żółw jest zobowiązaniem na nawet kilkadziesiąt lat. Podobnie, jak w przypadku np. rybki – maluch nie będzie mógł się z nim pobawić. Jest to zwierzę bardziej do oglądania, niż przytulania. Nie oznacza to jednak, że żółwie nie sprawdzą się jako zwierzęta domowe dla dzieci. 

małe zwierzęta domowe - żółw

Mysz/szczur

Wiele osób nie żywi sympatii do tych stworzonek, jednak je również można trzymać w domu w charakterze domowego pupila. Są to czyste i inteligentne zwierzaki. Najlepiej czują się w towarzystwie, lubię życie w grupie. Te małe zwierzęta domowe są ruchliwe i mimo swoich małych rozmiarów – potrzebują dużej klatki. Łatwo je oswoić, są także tanie w utrzymaniu. Myszy hodowlane żyją do 4. lat.

małe zwierzęta domowe - myszka

Rybka

Jest to chyba najłatwiejsze w opiece stworzenie ze wszystkich wymienionych małych zwierząt domowych. Należy jednak pamiętać o tym, by rybki miały czystą wodę. Dno akwarium także należy czyścić z resztek pokarmów i innych odpadków. Szalenie istotne jest też to, by regularnie karmić rybki specjalnym pokarmem, można go kupić w sklepie zoologicznym. Mimo wielu zalet, rybka ma też wady – dziecko nie będzie mogło jej pogłaskać i pobawić się z nią.

małe zwierzęta domowe - rybka

Szynszyla

Gryzoń ten jest stosunkowo drogi w utrzymaniu. Wymaga odpowiedniej klatki, wybiegu, specjalnego pokarmu dla szynszyli, częstych wizyt u weterynarza. Należy ją kąpać w odpowiednim pyle dla szynszyli. Są to zwierzęta stadne, więc dobrym pomysłem będzie zakup dwóch osobników tej samej płci. Średnia wieku szynszyli to koło 15 lat, choć potrafią dożyć nawet 20.

małe zwierzęta domowe - szynszyla
Zobacz także: 
Redakcja poleca: Jak zrobić puchar z papieru: prezent dla taty od dziecka
Jak zrobić puchar z papieru? Nie jest to wcale aż takie trudne, a przecież taki puchar należy się każdemu rodzicowi za trud i serce, jakie wkłada w wychowanie dziecka! Obejrzyj wideo i zrób z maluchem własnoręczny upominek, który rozczuli niejednego tatę.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy