maluch, ogródek, lato

Malec, lato i choroba

Jadąc z dzieckiem na urlop, warto pamiętać, że może ono zachorować.
maluch, ogródek, lato

Przygotowania

Przed wyjazdem warto odwiedzić pediatrę, by pomógł skompletować wakacyjną apteczkę, i przygotować książeczkę zdrowia dziecka, ważną legitymację ubezpieczeniową lub ostatnią deklarację RMUA. Pozwoli to uniknąć problemów, np. płacenia w państwowej przychodni.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Wakacyjna apteczka

Powinna umożliwić nie tylko opatrzenie skaleczenia, ale też udzielenie doraźnej pomocy choremu dziecku. Podstawowe leki są niezbędne zwłaszcza na urlopie w okolicy oddalonej od miejscowości, gdzie są przychodnia i apteka. W wakacyjnej apteczce należy mieć:
  • przeciwgorączkowe: paracetamol lub ibuprofen (dla małych dzieci w syropie), ewentualnie pyralginum. Dawkowanie jest zawsze na ulotce, można też telefonicznie ustalić dawkę ze swoim lekarzem;
  • Na katar, kaszel, ból gardła: witamina C, tabletki do ssania (np. Chlorchinaldin), wapno, krople do nosa, syrop przeciwkaszlowy;
  • dezynfekujące: woda utleniona, jodyna, rivanol (z długim okresem ważności);
  • opatrunkowe: sterylna gaza w opakowaniach jednorazowych, bandaż zwykły i elastyczny, plastry;
  • przeciw owadom: odstraszające i zmniejszające świąd i obrzęk po ugryzieniu (np.Fenistil, Moustidose).

Inne lekarstwa

Dla dziecka przewlekle chorego (np. z alergią) trzeba zabrać leki, które bierze na co dzień – w ilościach wystarczających na cały czas pobytu.
Przed wyjazdem można też poprosić pediatrę o wypisanie antybiotyku, wykupić go i zabrać ze sobą. O jego ewentualnym podaniu powinien jednak zdecydować lekarz po konsultacji telefonicznej. Jeśli po rozmowie okaże się, że trzeba podać dziecku antybiotyk, to i tak jak najszybciej powinno ono zostać zbadane przez pediatrę z najbliższej przychodni.

Nagła choroba

Będąc na wakacjach w miejscu oddalonym od szpitala czy przychodni, trzeba uważnie obserwować dziecko, zwłaszcza małe, by w porę zareagować na pierwsze objawy choroby. Na przykład przyczyną chrypki lub szczekającego kaszlu może być obrzęk lub zapalenie krtani. Niezbędna jest wtedy szybka wizyta u lekarza. W razie nagłej choroby, np. nocą, lub gdy odległość od lekarza jest duża, nie należy powstrzymywać się przed wezwaniem pogotowia. Czasem godzina decyduje o zdrowiu! Z dala od domu lepiej być ostrożniejszym niż zwykle.

Wyjazd bez rodziców

Jeśli dziecko wyjeżdża na wakacje pod opieką dziadków, trzeba przekazać im wszelkie informacje o jego zdrowiu. Do leków, które dostaje stale, należy dołączyć kartkę z dawkowaniem, a także przygotować kompletną apteczkę. Dobrze jest też poprosić dziadków, by od razu po przyjeździe zainteresowali się, gdzie jest najbliższy ośrodek zdrowia.

prof. Maria Korzon; Członek zarządu oraz prezes oddziału gdańskiego PTP, kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Onkologii Dziecięcej Instytutu Pediatrii AM w Gdańsku, wojewódzki konsultant ds. pediatrii
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy