Malowanie paznokci w ciąży
fot. Adobe Stock

Malowanie paznokci w ciąży: czy hybryda i paznokcie żelowe w ciąży są bezpieczne?

Malowanie paznokci w ciąży nie jest zakazane. Lakiery do paznokci nie szkodzą ciąży, lepiej jednak używaj ich z umiarem, zwłaszcza jeśli ich zapach okaże się drażniący. Nawet hybryda i paznokcie żelowe są bezpieczne, o ile zachowasz środki ostrożności. Tylko w jednej sytuacji malowanie paznokci w ciąży jest złym pomysłem.
Magdalena Drab
Malowanie paznokci w ciąży
fot. Adobe Stock
Malowanie paznokci w ciąży to temat, wokół którego narosło wiele mitów. Niektórzy sądzą, że lakier do paznokci może uszkodzić płód. Na szczęście niewiele w tym prawdy. Jeśli tylko zapach kosmetyków nie powoduje u ciebie mdłości, w ciąży możesz bez obaw robić manicure i pedicure, stosować bezpieczne lakiery i odżywki do paznokci. Wyjątek dotyczy tylko jednej sytuacji i... niektórych kosmetyków.

Malowanie paznokci w ciąży: czy to bezpieczne?

Zastanawiasz się, czy można malować paznokcie w ciąży, bo nie chcesz zaszkodzić swojemu dziecku. Mamy dobre wiadomości: malowanie paznokci w ciąży jest bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dla maluszka. Popularny mit o szkodliwości lakierów prawdopodobnie wziął się z błędnego przekonania, że emalia może przeniknąć przez płytkę paznokcia do krwi. Nie może! Płytka paznokcia jest całkowicie szczelna, nie przepuszcza żadnych substancji. Nie ma więc możliwości, by lakier do paznokci trafił do twojego krwiobiegu.
Uwaga! Lakiery do paznokci mają dość silny, charakterystyczny zapach, który może wywołać mdłości, pogorszenie samopoczucia, a nawet wymioty. Jeśli poczujesz, że podczas malowania paznokci robi ci się słabo, lepiej zrezygnuj z tego zabiegu. Spróbujesz ponownie za jakiś czas.

Zanim zrobisz manicure, wybierz bezpieczny w ciąży lakier do paznokci. Większość produktów jest bezpieczna dla zdrowia twojego i dziecka. Aby jednak zachować maksimum ostrożności, w ciąży używaj lakieru do paznokci bez formaldehydu i toluenu. Te dwie substancje stosowane w lakierach i utwardzaczach mogą działać toksycznie i rakotwórczo na organizm, podrażniać gardło, oczy i nos. Dlatego na wszelki wypadek podczas malowania paznokci w ciąży:

  • Dobrze wywietrz pomieszczenie.
  • Staraj się nie wdychać zapachu lakieru.
  • Nie dmuchaj na lakier, aby przyspieszyć wysychanie, bo wtedy więcej szkodliwych substancji trafi do twojego układu oddechowego.
  • Maluj paznokcie nie częściej niż co kilka tygodni.
Uwaga! W ciąży nie korzystaj z tańszych lakierów kiepskiej jakości. Niestety jest większe prawdopodobieństwo, że będą zawierały szkodliwe chemikalia. Ta sama zasada dotyczy odżywki do paznokci oraz zmywacza do paznokci używanego w ciąży (nie powinien zawierać drażniącego acetonu!). Wybieraj świadomie i zawsze czytaj etykiety.

Hybryda i paznokcie żelowe w ciąży

Do utwardzania lakierów hybrydowych i żelowych używa się lampy UV. Niektóre przyszłe mamy mają jednak wątpliwości, czy lampa UV/LED stosowana do paznokci w czasie ciąży nie zaszkodzi dziecku. Odpowiedź jest prosta: nie ma na to żadnych dowodów naukowych. Zarówno hybryda w ciąży, jak i paznokcie żelowe w ciąży są bezpieczne dla płodu. Specjaliści podkreślają jedynie, by przed wykonaniem zabiegu zadbać o wzmocnienie płytki paznokcia.
Ważne! Jeśli robisz manicure hybrydowy w salonie kosmetycznym, upewnij się, że narzędzia, których używa manicurzystka, są wysterylizowane (wyjęte z zapieczętowanego opakowania). Możesz też przynieść własny sprzęt, aby nie ryzykować infekcji bakteryjnej.

Kiedy malowanie paznokci w ciąży jest groźne?

Malowanie paznokci w ciąży nie jest szkodliwe, ale w jednej sytuacji jest zdecydowanie niewskazane. Ciężarna nie powinna mieć pomalowanych paznokci podczas porodu. To bardzo ważne, bo kolor płytki paznokcia może wiele powiedzieć lekarzom o zdrowiu rodzącej: zasinienie może świadczyć o kłopotach z krążeniem. Przed wyjazdem do szpitala zmyj zatem lakier do paznokci, nawet ten bezbarwny. Ta sama zasada dotyczy również paznokci hybrydowych oraz żelowych: upewnij się, że przed porodem lakier lub żel zostanie zdjęty w sterylnych warunkach i z wykorzystaniem bezpiecznych kosmetyków.
 

Zobacz też:
Redakcja poleca: USG prenatalne: kiedy się je wykonuje, jak wygląda, ile trwa?
USG prenatalne służy do oceny ryzyka wystąpienia wad genetycznych i rozwojowych na wczesnym etapie ciąży. Dzięki temu badaniu możemy sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo. Jak się do niego przygotować i czego się spodziewać podczas wizyty u ginekologa? Sprawdź!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy