Maluch plus: termin składania wniosków
fot. AdobeStock

Maluch plus 2020. Złóż wniosek, masz czas tylko do 13 listopada!

Rząd przeznaczył na ten program 400 mln zł z budżetu państwa. Jego celem jest dofinansowanie miejsc w punktach opieki dla dzieci poniżej 3 roku życia, takich jak żłobki czy klubiki.
Milena Oszczepalińska
Maluch plus: termin składania wniosków
fot. AdobeStock
Chcesz skorzystać z rządowego programu Maluch plus, w ramach którego dofinansowywane są miejsca w punktach opieki dla dzieci poniżej 3 roku życia? Musisz się pospieszyć. Termin składania wniosków mija już jutro, czyli 13 listopada.

Do kogo kierowany jest program Maluch plus?

Z rządowego projektu mogą skorzystać samorządy, ale też prywatne firmy i instytucje. Na 2020 rok na program Maluch plus przeznaczonych jest 400 mln zł z budżetu państwa. Wsparcie finansowe realizowane będzie w trzech modułach, w tym:
  • do 3 mln zł otrzymają gminy, w których nie ma infrastruktury żłobkowej;
  • 33 tys. zł na dziecko (do tej pory było to 30 tys. zł) zostanie przekazane samorządom, w których żłobki istnieją, opiekunowie dzienni mogą liczyć na wsparcie w postaci 5 tys. zł;
  • wsparcie dla firm i instytucji (np. uczelni wyższych), które założą przyzakładowe miejsca opieki dla dzieci poniżej 3 roku życia, np. w postaci żłobków przyzakładowych.

Trzeci moduł to nowość w programie Maluch plus. Kierowany jest nie tylko do przedsiębiorstw państwowych, lecz także do prywatnych.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed, powiedział o programie: „Mając na uwadze doświadczenia z lat poprzednich, zainteresowanie programem zawsze jest bardzo duże. Daliśmy większe preferencje dla jednostek samorządu terytorialnego, żeby w tych jednostkach była możliwość tworzenia większej liczby miejsc żłobkowych. Dajemy też środki na funkcjonowanie istniejących żłobków. To jest gwarancja dla samorządów, że te miejsca są dofinansowywane”.
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.

Wnioski papierowe i elektroniczne

Nie każdy podmiot, który złoży wniosek o dofinansowanie miejsc opieki dla najmłodszych, otrzyma wsparcie finansowe. Ministerstwo Rodziny ogłosi zwycięzców konkursu do 29 stycznia 2020 r. Oferty konkursowe można składać w formie papierowej (osobiście lub pocztą) albo elektronicznej (za pośrednictwem platformy ePUAP).

Adresatem wniosków musi być właściwy Urząd Wojewódzki ze względu na położenie gminy, na której terenie prowadzona jest lub będzie placówka opieki. Termin składania wniosków mija 13 listopada 2019 r., liczy się data wpływu do urzędu.
Ważne! Podmioty, które otrzymają  dofinansowanie w ramach pierwszego i trzeciego modułu, czyli na tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3, są zobowiązane do utrzymania tych miejsc przez okres 5 lat, czyli do 31 grudnia 2025 r.
Źródło: radiozet.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy