GRY
 
 

Maluj razem z maluchem

Jednym z czynników wpływających na rozwój kreatywności u dzieci jest wykonywanie prac plastycznych.


maluj214.jpg Najbardziej efektywnie dzieci uczą się w trakcie zabawy. Jednym z czynników wpływających na rozwój ich kreatywności jest wykonywanie prac plastycznych. W ten sposób maluchy nie tylko miło spędzają czas, ale również ćwiczą manualną zręczność, kształtują zmysł estetyczny i własne upodobania.

Rysowanie i malowanie to jedna z ulubionych form dziecięcej zabawy. Nietrudno zauważyć, z jaką radością nasze pociechy przekładają na papier codzienne doświadczenia. Twórczość plastyczna stymulowana jest oczywiście przez obserwację rzeczywistości. Każdy rodzic czy opiekun doskonale wie, że jego dziecko najchętniej rysuje to, co zna i lubi. Dlatego warto zachęcać dzieci do odwzorowania rzeczywistości, którą na co dzień poznają różnymi zmysłami.

Zaangażuj wszystkie zmysły
Zabawy bazujące na różnorodnych doświadczeniach zmysłowych będą doskonałym wstępem do wykonania prac plastycznych, zwłaszcza, że u najmłodszych nie wykształciła się jeszcze tzw. trwała uwaga. Różnicując charakter aktywności proponowanej dzieciom , z pewnością dodamy im zapału do poznawania otoczenia. Jeśli więc najpierw porozmawiamy z naszymi pociechami na temat rysunku albo będziemy zachęcać je do malowania przedmiotów lub zwierzątek, których odgłosy wcześniej wspólnie naśladowaliśmy, dziecko ze zdwojoną energią zabierze się do wykonania pracy plastycznej. Możemy również połączyć doznania smakowe i dotykowe ze wzrokowymi. Dając naszym pociechom do spróbowania różne owoce, umożliwiając ich dotknięcie i rozpoznanie kształtu, możemy jednocześnie zachęcić, by potem odgadły i narysowały odpowiedni owoc na podstawie jego wyglądu i smaku. Np. jeśli poprosimy o wykonanie wydzieranki przedstawiającej coś kwaśnego i owalnego, maluch bez trudu rozpozna cytrynę. Do tego celu wykorzystać można także żelki Haribo, np. słodkie Złote Misie, Kwaśne Języczki, Dinozaury czy Owoce leśne - Beerentraum, z których układać można ciekawe żelkowe kompozycje i obrazki.

Z wielu możliwych form plac plastycznych wybierzmy te, które są szczególnie lubiane przez nasze dziecko. Rysowanie i malowanie pomogą mu rozwinąć precyzję ruchu ręką, nauczą dokładności i tego, by „nie wychodzić za linię”. Wydzieranka lub wycinanka również poprawi manualną zręczność. Rozwój zmysłu dotyku stymulować będzie lepienie z gliny czy rzeźbienie
w masie solnej, które zapewnią maluchom kontakt z różnymi substancjami i fakturami. Warto pamiętać, że wspólnie z najbliższymi dzieci bawią się chętniej niż zwykle.

Terapeutyczna moc rysunku
Zaangażowanie kilku członków rodziny we wspólne wykonanie pracy plastycznej sprawi maluchom dużą radość. Nasze pociechy będą mogły podpatrywać, jak w trakcie zabawy radzą sobie dorośli domownicy, rodzeństwo czy mali przyjaciele z przedszkola. Wymiana spostrzeżeń i wzajemna pomoc przygotowują dzieci do życia w grupie, wpływają na tworzenie atmosfery bezpieczeństwa
i akceptacji, a także wspomagają rozwój emocjonalny. Dzięki tzw. arteterapii dziecko uczy się, że warto działać i eksperymentować, ponieważ daje to satysfakcję i jest doceniane. Jedną z zalet wspólnych zabaw plastycznych jest również rozwój kreatywności i wyobraźni najmłodszych. W rodzinnym gronie dużo łatwiej o ciekawe pomysły, tworzenie rysunków fantastycznych postaci czy historyjek obrazkowych z zaskakującym zakończeniem.

Więcej inspiracji do zabaw plastycznych znaleźć można na stronie www.haribo.com w dziale Akademia Misia Haribo. Zawarte tam informacje i porady ekspertów pomogą rozwijać kreatywność naszych pociech.

Warszawa, 6 lipca 2007 r.
Redakcja poleca: 10 przyczyn złego zachowania [WIDEO]
Wbrew pozorom coś, co dla ciebie jest błahostką, może wpływać na dziecko i jego zachowanie.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj