Fotolia_59173870_Subscription_L.jpg
fot. Fotolia

Mały śpioch wieczorową porą, czyli jak skutecznie uśpić niemowlę

Układ nerwowy niemowlęcia po całym dniu nie zawsze potrafi sprawnie wyłączyć się i odpocząć. Senne dziecko marudzi i denerwuje się. Dlatego, żeby uśpić wieczorem niemowlę, trzeba pomóc mu się wyciszyć. Przeczytaj, jak to zrobić.
Fotolia_59173870_Subscription_L.jpg
fot. Fotolia

Kiedy kłaść niemowlę spać?

Spróbuj uchwycić moment, gdy dziecko staje się senne, i połóż je do łóżeczka, nim będzie zbyt zmęczone, by spokojnie zasnąć. Senny niemowlak nie krzyczy, raczej marudzi i popłakuje. Trze oczka i wkłada do buzi paluszki. Jeżeli teraz pomożesz mu się wyciszyć, masz spore szanse powodzenia.

Niektóre niemowlęta są skłonne usnąć o siódmej wieczorem, inne o dziewiątej, część jeszcze później. Dostosuj się do dziecka. Przestawianie go jest uciążliwe i nie zawsze daje trwały skutek.
Redakcja poleca: Teatrzyk cieni
Nie masz pomysłu na zabawę z dzieckiem wieczorową porą? Podpowiadamy! Zobacz, co mogą zrobić ludzkie dłonie.

Jak wyciszyć niemowlaka, żeby usnął?

1. Kołysz
Lulanie w ramionach, w wózku czy kołysce, np. w rytm łagodnej muzyki, przypomina dziecku chwile spędzone w twoim brzuchu – wtedy kołysały go do snu twoje kroki.

2. Wypróbuj spowijanie
Niespokojnego noworodka owiń ciasno kocykiem lub kołderką (razem z rączkami). Niektóre dzieci czują się wtedy bezpieczniej, tak jak w brzuchu u mamy. Inne się wiercą. To znak, że powijaki są nie dla nich.

3. Włącz suszarkę albo pralkę
Monotonny dźwięk sprzętów domowych pomaga niektórym dzieciom usnąć.

4. Śpiewaj
Piosenki z powtarzającym się refrenem działają na dziecko kojąco, twój łagodny głos daje poczucie bezpieczeństwa. Wypróbuj np. te popularne kołysanki. Kilkumiesięcznemu dziecku możesz również czytać krótkie wierszyki. Ukołysze go
ich rytm i miarowa recytacja.

Co jeszcze możesz zrobić, żeby niemowlę usnęło?

Zabawianie w dzień, a wyciszanie wieczorem stopniowo wprowadza niemowlę w dobowy rytm, uczy, że noc jest do spania. Pod wieczór nie włączaj przy dziecku telewizora. Migające obrazy i kaskada dźwięków źle wpływają na jego system nerwowy. Wieczorem zrezygnuj też z energicznych zabaw.

Wieczorne rytuały dla dzieci

Powtarzane o stałej porze czynności zwiastują, że dzień powoli zmierza ku końcowi. Do wieczornych rytuałów należą:
  • Stała pora kąpieli. Ciepła woda rozluźnia i wycisza dziecko.
  • Przebieranie i masowanie. Zmiana ubranka wyznacza granicę między aktywnością i odpoczynkiem. Rozebranego niemowlaka pomasuj kremem lub oliwką.
  • Pożegnanie dnia. Ponoś dziecko od okna do okna, mówiąc: „ptaszki śpią, drzewa śpią, słonko śpi”. To świetnie wycisza.
  • Dziecko przy mamie. Twoja bliskość i karmienie piersią sprawiają, że dziecko czuje się bezpiecznie. Ssie coraz wolniej, oddech się wyrównuje, a ciałko rozluźnia. Możesz wtedy wyjąć pierś z jego buzi. Troszkę jeszcze go potrzymaj, a potem połóż. Powinno się udać...
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy