Mama kontra babcia - kto ma rację?
Chcesz być inną mamą niż twoja mama, wychowywać dzieci inaczej niż teściowa? Każda z was chce dobrze, ale w wychowaniu dzieci sporo się ostatnio zmieniło. Jak znaleźć rodzinne porozumienie?

Spanie z dzieckiem w jednym łóżku
Mama krytykuje mnie za to, że córcia śpi ze mną w jednym łóżku. Słyszę, że jesteśmy wygodniccy, bo nie chce nam się wstawać do dziecka, że możemy ją skrzywdzić. Chusty, w?której noszą małą, mama też nie akceptuje. Ciągle słyszę, że skrzywię córci plecy i wypaczę charakter. Ala z MławyW latach 80-tych najlepszym, co można było zrobić dla noworodka, to położyć go w wykrochmalonej pościeli, w osobnym łóżeczku. Spanie z dzieckiem uważane było za groźne dla jego zdrowia – spadnie z łóżka, udusi się poduszką, rodzic je przydusi itp. Powstrzymywano się też przed braniem dziecka na ręce. Wychowanie miało służyć temu, by maluszek szybko sam radził sobie ze swoimi problemami.
Dziś, w związku z rozwojem psychologii i badań nad mózgiem, wiemy, że dziecko po narodzinach łaknie kontaktu z rodzicami. Przy nich czuje się bezpiecznie. Przytulane, gdy płacze, kołysane, gdy tego potrzebuje, dobrze się rozwija. Ten trend w wychowaniu to powrót do rodzicielstwa bliskiego naturze – rodzicielstwa opartego na przywiązaniu.
Sprawdź 5 najczęstszych mitów o rozpieszczaniu dzieci.
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.