fryzury dla dziewczynek do przedszkola
fot. fotolia

Mama (nie)wraca do pracy

Co czwarta młoda mama rozstaje się z dzieckiem zaraz po urlopie macierzyńskim. Co szósta - jest wyrzucana z pracy! Czy kampanie społeczne to zmienią?
fryzury dla dziewczynek do przedszkola
fot. fotolia
Co czwarta kobieta wraca do pracy zaraz po urlopie macierzyńskim. Co szósta młoda mama traci pracę. Czy trwające kampanie społeczne to zmienią?


Być może już widziałaś na ulicach te billboardy - „Boję się, że po powrocie wyrzucą mnie z pracy”. To część projektu „Mama wraca do pracy” organizowanego przez Fundację Świętego Mikołaja.

Czy i Ty się bałaś?

Jak pokazują badania instytutu badawczego MillwardBrown SMG/KRC - młodym mamom towarzyszy strach, że zostaną zwolnione (27 proc.). Nie bezzasadny jak się okazuje. Co szósta (16 proc.) z nas rzeczywiście traci pracę!
Rozstanie z maleńkim dzieckiem jest niezwykle trudne. Większość mam (60 proc.) chciałaby spędzić z nim co najmniej 2 lata. Niestety, rzeczywistość jest inna. Jedna czwarta kobiet zostawia maleństwo już po czterech miesiącach. Tym, które zostają w domu dłużej (średnio rok), trudno jest pogodzić pracę z opieką nad maluszkiem - największą przeszkodą jest tęsknota.

Redakcja poleca: Jak znaleźć pracę po urlopie macierzyńskim? [WIDEO]
Powrót do pracy po urlopie wychowawczym lub macierzyńskim często oznacza szukanie nowej posady. Jak skutecznie szukać pracy i gdzie znaleźć przydatne ogłoszenia zapytaliśmy Tomasza Staśkiewicza, trenera biznesu.

Trzeba o tym mówić

Czy 700 billboardów może coś zmienić? Nie od razu. Ale trzeba mówić o problemie, żeby coś się zmieniło. I wyznaczać nowe standardy. W ramach projektu „Mama w pracy” został ogłoszony konkurs dla firm „nieprzeciętnie przyjaznych matkom”. Zgłoszenia i ankiety są przyjmowane od 18 lipca do 14 września 2007. Szczegóły konkursu są dostępne na stronie mamawpracy.pl. Będziemy Was informować, które firmy są nam przyjazne i gdzie warto szukać pracy.

Polecamy: Jak przetrwać pierwszy dzień w pracy.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy