Dziecko boli głowa
fot. fotolia

Mamo, boli mnie głowa

Sądzisz, że ból głowy to dolegliwość zarezerwowana wyłącznie dla nas, dorosłych (bo to w końcu my, a nie maluchy, mamy problemy z kredytem, wypełniony po brzegi terminarz i gości nie w porę na karku)? Wcale tak nie jest!
Beata Turska
Dziecko boli głowa
fot. fotolia
Dzieci, i to nawet te całkiem małe, również czują się czasami tak, jakby pod ich czaszką odbywały się wojskowe manewry. Dziecięce bóle głowy mogą mieć wiele przyczyn. Przyjrzyj się najczęstszym z nich, a będziesz mogła szybko im zaradzić.

Ból głowy u dziecka - czy to infekcja?

Gdy maluch łapie jakąś infekcję (np. zapalenie gardła czy anginę) i zaczyna go trawić gorączka, naczynia krwionośne pod jego czaszką na przemian zwężają się i rozszerzają, co często wywołuje bóle głowy. Z tego też powodu dziecko jest rozbite, marudne, nie może sobie znaleźć miejsca. Głowa dosłownie pęka mu w szwach. Dokładnie tak samo jak tobie, gdy właśnie zaczyna cię „rozbierać” choroba.
 • Co robić? Koniecznie idź z maluchem do lekarza, by ustalić rodzaj infekcji. Jeśli temperatura przekracza 38,5°C, podaj mu paracetamol lub ibuprofen w czopku lub syropie (pamiętaj, że dawkę leku dostosowuje się przede wszystkim do wagi, a nie wieku dziecka). Obniżenie gorączki i zalecone przez pediatrę leczenie infekcji sprawi, że ból głowy wkrótce minie.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Zapalenie zatok u dziecka

Ból głowy towarzyszący zapaleniu zatok zwykle nie jest zbyt silny, więc początkowo może ujść twojej uwagi. Potrafi jednak dać się mocno we znaki ze względu na swoją uporczywość i częste nawroty. Cierpiący na zapalenie zatok maluch ma także zatkany nos, katar, czasem również kaszel i gorączkę lub stan podgorączkowy. Może także mieć obolałą, obrzękniętą buzię.
 • Co robić? Koniecznie idź ze swoim maluchem do pediatry albo laryngologa. Zrób to natychmiast, jeśli twoje dziecko ma obrzęknięte powieki i wysoką gorączkę (to poważne objawy ostrego zapalenia zatok, które wymaga szybkiej i fachowej pomocy).

Wada wzroku a ból głowy u dziecka

Choć rzadko o tym myślimy, nawet u dziecka, które jeszcze nie chodzi do szkoły (i nie musi spisywać z tablicy rozmazanych literek), bóle głowy mogą być związane z kłopotami ze wzrokiem. Najczęściej w grę wchodzi astygmatyzm i krótkowzroczność, bo zeza trudniej przeoczyć.
 • Co robić? Jak najszybciej zapisz swojego malucha na wizytę do okulisty. Jeśli przyczyną bólu głowy jest wada wzroku, problem rozwiąże się, gdy dziecko zacznie nosić dobrane przez okulistę okulary.

Uraz głowy u dziecka

Ból głowy może być także spowodowany urazem, np. po zderzeniu ze ścianą, upadku z drabinek czy nawet łóżka. Jeśli pojawił się po takim wypadku, nie czekaj, tylko jedź z maluchem do lekarza. Zrób to natychmiast, jeśli dziecko straciło przytomność choćby na krótką chwilę, jest zdezorientowane (sprawia wrażenie, że nie bardzo wie, co się z nim dzieje), z nosa albo ucha leci mu krew lub jakikolwiek płyn.

Poważne schorzenia neurologiczne

Na szczęście zdarzają się bardzo, ale to bardzo rzadko, jednak trzeba to wiedzieć: bóle głowy, które pojawiają się w nocy i wybudzają malca ze snu, wymagają zawsze kontaktu z lekarzem, najlepiej neurologiem. Absolutnie nie wolno ich lekceważyć!

Stres, zmęczenie

Gdy malec jest zdenerwowany, mocno zaciska szczęki oraz napina mięśnie twarzy i szyi. Może także boleć go głowa.
 • Co robić? Uspokój brzdąca i pozwól mu przez chwilę odpocząć. Spróbuj też ustalić przyczynę, która wywołuje tak silny stres. Jeśli trudno ci ją określić, a problem ciągle nawraca, idź z dzieckiem do psychologa.

Migrena u dziecka

Tak, tak, cierpieć na nią może nawet przedszkolak. Ataki pojawiają się co jakiś czas, mogą trwać od kilkunastu minut do kilku, a nawet kilkunastu godzin. Ból pojawia się po jednej lub po obu stronach głowy. Jest bardzo silny, pulsujący. Mogą mu towarzyszyć nudności, światłowstręt i nadwrażliwość na dźwięki.
 • Co robić? Podaj dziecku lek przeciwbólowy (ibuprofen, paracetamol) i pozwól mu spokojnie odpocząć: ułóż je wygodnie, zgaś światło, połóż mu na głowie chłodny kompres. Pamiętaj jednak, że nie wolno stawiać diagnozy na własną rękę. Lepiej więc nawet po jednym ataku migreny pokazać dziecko lekarzowi.

Niedokrwistość

Zdarza się, że ból głowy towarzyszy niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza – we krwi malucha jest za mało tlenu, a więc i mózg dostaje go za mało.
 • Co robić? Idź ze smykiem do pediatry. Jeśli będzie podejrzewał niedokrwistość, zleci badania.

Kiedy do lekarza?

Nie zwlekaj, tylko szybko skontaktuj się z lekarzem, jeśli ból głowy:
 • jest bardzo silny,
 • nie mija albo nasila się,
 • towarzyszą mu nudności albo wymioty, apatia, gorączka, której nie jesteś w stanie obniżyć, malcowi sztywnieje kark,
 • pojawił się po urazie, upadku itp.,
 • budzi malucha w nocy,
 • często nawraca,
 • dziecko jest apatyczne, nie wie, co się z nim dzieje, leje się przez ręce.
Zobacz też: Bolesne uderzenie w głowę

Konsultacja: dr n. med. Małgorzata Czyżewska, Konsultant Wojewódzki ds. Neonatologii, Klinika Neonatologii Akademii Medycznej we Wrocławiu.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy