dziecko, pokój
fot. fotolia

Mamo, daj mi szansę wyrosnąć na szczęśliwego człowieka

Tato, mamo sprawcie, by moje życie było lepsze, wprowadźcie do domu te zasady!
Marta Kabulska
dziecko, pokój
fot. fotolia

Są banalnie proste, ale bardzo ważne dla mojego rozwoju. To dzięki nim zyskam poczucie bezpieczeństwa, nauczę się szacunku i miłości. To one pozwolą mi na lepsze życie.

W naszym domu okazujemy sobie miłość

Chcę czuć się kochany bez względu na moje histerie czy wpadki. Kochajcie mnie za to, że jestem, a nie jaki jestem.
Redakcja poleca: Czy to prawda, że wnuki kocha się bardziej niż własne dzieci?
Często słyszy się, że dziadkowie bardziej kochają wnuki niż własne dzieci. To zastanawiające, że dziadkowie, którzy w młodości byli surowi dla swoich dzieci, dla wnuków są pobłażliwi i rozpieszczają je do granic możliwości. Z czego może wynikać tak inne podejście do pociech?

W naszym domu nie okłamujemy nikogo

Mówcie prawdę nie tylko mi, ale i sobie nawzajem, bo to wasze zachowanie jest dla mnie najlepszym przykładem. Nie mówcie o prawdomówności, tylko zastosujcie się do tej zasady. Ja, gdy nie chcę się bawić z kolegą, to mówię mu to. Ile razy prosicie o szczerość, a chwilę potem kazaliście mi powiedzieć cioci do słuchawki, że was nie ma, a przecież stoicie obok!

Zobacz też: 10 mądrych zdań o wychowaniu dzieci – uwaga, chwytają za serce!

W naszym domu bawimy się

Uwielbiam się bawić, a najlepsza zabawa jest wtedy, gdy ty bawisz się ze mną. Przestań na chwilę sprzątać i gotować. Czysta podłoga nie zapewni mi szczęśliwego dzieciństwa. Wspólna zabawa z tobą wzmacnia nasze uczucia, rozładowuje moje emocje, rozwija wyobraźnię. Wtedy jestem naprawdę szczęśliwy! Baw się za mną!

W naszym domu jesteśmy cierpliwi

Wiem, że masz dużo na głowie i często jesteś zmęczona, ale to nie moja wina, że ubieranie się zajmuje mi tak dużo czasu, bo dopiero się uczę. Pamiętaj, że jestem tylko dzieckiem i gdy np. myję zęby, to zamiast wody lecącej z kranu widzę wodospad, który zaprasza mnie do zabawy. Gdy więc po raz kolejny zaleję łazienkę, proszę bądź cierpliwa. Bądź cierpliwa również, gdy kolejną noc nie mogę zasnąć, gdy uczysz mnie chodzenia, pisania, dodawania, gdy płaczę i wtedy, kiedy rozrabiam.

W naszym domu popełniamy błędy

Nie próbuj być za wszelką cenę idealną mamą. Mi wystarczysz taka, jaką jesteś. I nie oczekuj, bym ja był idealnym dzieckiem. Pozwól mi popełniać błędy, bo to na nich uczę się najbardziej.

W naszym domu mówimy „przepraszam ”

Czasem krzyczysz na mnie lub mówisz niemiłe rzeczy. Pamiętaj, że mimo że jestem dzieckiem, trzeba mnie przeprosić. Pokazujesz mi w ten sposób, jak przyznać się do błędu i go naprawić.

W naszym domu wybaczamy i dajemy drugą szansę

Słyszałam, jak mówisz, że każdy zasługuje na drugą szansę. Jeśli to prawda daj mi ją, gdy znowu coś spsocę.

W naszym domu mówimy dobrze o ludziach

Chcę wierzyć, że ludzie są dobrzy, pomóżcie mi w tym. Nie obgadujcie, nie krytykujcie, nie krzyczcie na sąsiadów. Pokażcie mi, jak budować dobre relacje z ludźmi.

W naszym domu dotrzymujemy obietnic

Dzięki temu będę słownym człowiekiem. Będę też wierzył w ludzi, jeśli pokażecie mi, że dotrzymujecie słowa.

W naszym domu nie mamy wszystkiego, co byśmy chcieli, ale ...

... mamy za to siebie – pokażcie mi, że to najważniejsze!

Zobacz też: wychowanie bezstresowe - ślepa uliczka nowoczesności
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy