Mamo, tato dbaj o serce
fot. Materialy prasowe

Dbaj o serce dziecka już od urodzenia

Chcesz, by twoje dziecko miało zdrowe serce? Jeśli tak, to od pierwszych lat życia nie podawaj mu niezdrowej żywności, dbaj, by było aktywne fizycznie. Tylko teraz masz szansę zapobiec miażdżycy, cukrzycy i innym chorobom cywilizacji. Potem może być już na to za późno.
Katarzyna Pinkosz
Mamo, tato dbaj o serce
fot. Materialy prasowe
To nieprawda, że choroby serca, miażdżyca, nadciśnienie, cukrzyca atakują osoby po 40. roku życia. Wszystkie te choroby mają swój początek w dzieciństwie. Powodem jest zła dieta i siedzący tryb życia. Lekarze przekonują, że o serce trzeba dbać już od pierwszych lat życia dziecka.

Zbędne kilogramy

Coraz większym problemem u dzieci jest nadwaga i otyłość. Pojawia się już u najmłodszych dzieci, nawet w 1. i 2. roku życia. Im starsze dzieci, tym większy problem nadwagi i otyłości: spośród uczniów szkół podstawowych nadwagę i otyłość ma już co piąte dziecko.
Czytaj też: Źle karmimy dzieci - szokujący raport

Z najnowszego raportu UNICEF wynika, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. W ciągu ostatnich 10 lat odsetek dzieci z nadwagą i otyłością podwoił się: takiego wzrostu nie było w żadnym innym z przebadanych przez UNICEF 29 krajów.
Nadwaga i otyłość to nie jest tylko problem kosmetyczny.
- Otyłość powoduje szereg problemów jak miażdżyca, cukrzyca typu 2, nadciśnienie, wywołuje efekt domina, potrafi skrócić życia - mówi prof. Piotr Hoffman, prezydent elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. - Pod względem chorób układu krążenia jesteśmy niechlubnym przykładem w Europie, zachorowalność na choroby serca w Polsce wciąż rośnie.
80 proc. otyłych nastolatków pozostanie otyłymi w wieku dorosłym.
Jeśli to się nie zmieni, za 20 lat dwa razy więcej niż dziś będzie w Polsce osób chorych na serce, z nadciśnieniem, cukrzycą.
Zobacz też: Polskie dzieci tyją na potęgę (film)
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Zacznij od pierwszych lat życia

Jeszcze niedawno na zmianę diety i trybu życia decydowała się osoba, która usłyszała, że grozi jej zawał albo już ma cukrzycę, miażdżycę. Niestety, w takim przypadku można najwyżej zahamować procesy miażdżycowe, ale cofnąć ich już się nie da. Ważne jest to, żeby im zapobiegać od pierwszych lat życia.
- Przykład musi iść od rodziców; jeśli rodzic je zdrowo, jest aktywny fizycznie, dziecko będzie iść jego śladem - dodaje prof. Hoffman. – A często jest też tak, że to małe dziecko zachęca rodziców do pójścia z nim na spacer czy na rower.
Piotr Gruszka, sportowiec, obecnie trener, ambasador akcji "Mamo, Tato, dbajmy o serce" mówi, że rodzice tak samo jak o edukację czy dietę swoich dzieci powinni dbać o ich aktywność fizyczną. Jeśli aktywny jest rodzic, dziecko naturalnie to po nim przejmuje. - To nie tylko sposób spędzania czasu, ale też budowania mocnych więzi między dzieckiem a rodzicem - mówi Gruszka. - Dbam o zdrowie mojego dziecka, więc aktywnie spędzam z nim czas.

Ważna edukacja

Mamo, Tato, dbajmy o serce – to hasło 12. edycji ogólnopolskiej akcji Servier dla Serca, podczas której organizatorzy zachęcają do wspólnego, rodzinnego zatroszczenia się o serce.
W 12 miastach Polski mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań.

Dorośli mogą bezpłatnie sprawdzić:
  • ciśnienie,
  • stężenie glukozy,
  • poziom cholesterolu,
  • wskaźnik BMI.
Dziecku będzie można sprawdzić:
  • wzrost i wagę na siatkach centylowych lub wyliczyć BMI,
  • zmierzyć ciśnienie.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dbajoserce.pl
Z tej strony można również bezpłatnie ściągnąć scenariusze lekcji dla przedszkoli i szkół, których tematem jest profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych.

Sprawdź koniecznie: Badania krwi i moczu u dziecka - normy wyników badań
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy