1% podatku
fot. Fotolia

10 organizacji, którym warto przekazać 1% podatku: "Mamo to Ja" poleca

Nie wiesz, komu przekazać 1 proc. podatku? Twoje pieniądze mogą wspomóc dziecko w walce o życie z chorobą. Albo wspomóc lekarkę, która wiele lat pomagała dzieciom przyjść na świat, a teraz sama zmaga się z rakiem. "Mamo, To Ja" sporządziło subiektywną listę organizacji, którym warto w tym roku przekazać 1 proc. podatku.
Katarzyna Pinkosz
1% podatku
fot. Fotolia
Polska jest jednym z niewielu krajów, w których można zadecydować, dla kogo przekazać 1 proc. podatku.  Jest wiele fundacji i stowarzyszeń, które warto w ten sposób pomóc.
Jeśli dobrze znasz stowarzyszenie (albo osobę, której można w ten sposób pomóc, ma założone konto w stowarzyszeniu lub fundacji), to wiesz, komu przekazać pieniądze. Jednak wiele osób robi to przypadkowo, kierując się np. reklamą.
Dlatego sporządziliśmy subiektywną listę stowarzyszeń i fundacji, którym warto przekazać 1 proc. podatku. Uwaga: polecamy tylko te, które zajmują się pomaganiem dzieciom lub osobom, które w swoim życiu pomagały dzieciom. O wielu z nich pisaliśmy w pismach: "Mamo, To ja", "Twoje Dziecko", "Przedszkolak", "Będę Mamą" i w serwisie mamotoja.pl.
 

1. Fundacja Polki Mogą Wszystko: KRS 0000074781

To fundacja naszego wydawnictwa: Edipresse Polska. Od wielu lat pomaga dzieciom: niepełnosprawnym, chorym, tym z domów dziecka. Wspiera rodzicielstwo zastępcze, by dzieci nie musiały wychowywać się w domach dziecka.
Czytaj też: Co robi Fundacja Polki Mogą Wszystko
i rozmowę z Joanną Luberadzką, szefową Fundacji Polki Mogą Wszystko: Pomoc państwa dla dzieci niepełnosprawnych jest za mała
 

2. Fundacja Avalon - dla dr Agnieszki Tymińskiej: KRS: 0000270809 z dopiskiem Tymińska, 5724

Dr Agnieszka Tymińska jest ginekologiem-położnikiem ze szpitala św. Zofii w Warszawie, pomagała przyjść na świat dzieciom, leczyła, operowała, czasem dokonywała cudów. Wiele lat współpracowała z pismem Twoje Dziecko. Wiedziała, co znaczy “rodzić po ludzku" na długo przed akcją społeczną, która zreformowała oddziały położnicze. Teraz sama choruje na raka. Ma za sobą operacje i chemie, jednak usłyszała niedawno od onkologów: “Już nic więcej nie możemy zrobić... ale jest szansa za granicą". To będzie trudna operacja, wyczerpujące leczenie, a wszystko bardzo kosztowne, ale daje dr Agnieszce Tymińskiej szansę na pokonanie raka.

3. Bread of Life: KRS: 0000268931 – dla Elizy Banickiej

Fundacja zbiera pieniądze na ratowanie życia Elizy Banickiej: 17-letniej dziewczynki chorej na rzadką chorobę Niemanna-Picka. Ma ją w Polsce około 20 dzieci. Na tę chorobę zmarł starszy brat dziewczynki. W Polsce leki nie są refundowane, co oznacza, że jeśli rodzice chcą ratować dziecko, muszą pieniądze zbierać sami. Co miesiąc trzeba zebrać 50 tys. zł. Rodzicom Elizy dzięki fundacji i pomocy wielu osób udaje się to, co niemożliwe – od kilku lat dziewczynka jest leczona. Dzięki temu żyje i rozwija się.
W Mamo to Ja pisalimy o Oli z tą samą chorobą. Niestety, dziewczynka już nie żyje. Nie doczekała leczenia.

4. Fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo": KRS 0000125054

Wszyscy czekamy na dobre wiadomości: i takie nadchodzą co kilka tygodni z Kliniki Budzik, w której udaje się wybudzić ze śpiączki kolejne dzieci. Nie bójmy się powiedzieć: bez tragedii Ewy Błaszczyk i bez jej ogromnej pracy włożonej w powstanie kliniki Budzik, te dzieci w polskim systemie ochrony zdrowia nie miałyby szans.
Zródło: Fundacja Akogo
 

5. Fundacja Warszawskie Hospicjum Dla Dzieci: KRS 0000097123

Prof. Alicja Chybicka, pediatra, onkolog i dobry duch rodziców, których dzieci zachorowały na raka. powtarza zdanie, które powiedziała kiedyś mama dziecka: "Gdy gaśnie życie dziecka, to jest tak, jakby już nie było nic, jakby kończył się świat".
Dzięki osobom z warszawskiego hospicjum, jak również z innych tego typu hospicjów dziecięcych, dzieciom i ich rodzicom łatwiej przejść przez tę najtrudniejszą z dróg. 

6. Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi: KRS 0000069136

Fundacja m.in. realizuje projekt stworzenia najnowocześniejszej na świecie protezy serca dla dzieci. Dzięki niej mają szansę żyć dzieci, które czekają na przeszczep serca. 
O dziewczynce, która żyje dzięki takiej komorze, pisaliśmy w "Mamo to Ja". A dzięki fundacji polska medycyna ma szansę być w światowej czołówce.

7. Debra. Kruchy Dotyk: KRS 0000221607

Dzieci motyle – tak mówi się o dzieciach chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka – Epidermolysis Bullosa. W Polsce ma ją ok. 500 osób. Skóra jest delikatna jak skrzydła motyla, nawet przy dotyku na całej jej powierzchni pojawiają się pęcherze i rany.
Za pieniądze z 1 proc. podatku dzieci m.in. wyjadą na wakacje. Bardzo jest im to potrzebne!

8. Stowarzyszenie Bardziej Kochani: KRS 0000032355

Dzięki stowarzyszeniu życie dzieci z zespołem Downa (i ich rodziców) wygląda dziś zupełnie inaczej niż przed laty. Stowarzyszenie daje ogromne wsparcie rodzicom. To m.in. dzięki stowarzyszeniu dzieci mogą czuć się rzeczywiście coraz bardziej kochane. 
Czytaj też:  To jest miłość biologiczna jak powietrze

9. Stowarzyszenie UNICEF Polska: KRS 0000107957

Nie tylko dzieci w Polsce potrzebują pomocy. Każde dziecko powinno mieć prawo do życia, zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa: bez względu na to, gdzie się urodziło. UNICEF niósł pomoc ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti, powodzi w Pakistanie czy klęski głodu w Rogu Afryki.

10. Wioski Dziecięce: KRS 0000 056 901

W Polsce są tysiące dzieci, którym brakuje kochającej rodziny i prawdziwego domu. SOS Wioski Dziecięce" to osiedla 12-14 domków jednorodzinnych, w których opuszczone i osierocone dzieci zamieszkują z nową rodziną. W każdej wychowuje się 5-8 dzieci. 
Czytaj też: Czy możemy dowiedzieć się, co się stało z naszymi pieniędzmi?
 
 
Redakcja poleca: „Śpiączka to kwestia sekund…” – mówi autorka książki „Wybudzenia”, K. Pinkosz [WIDEO]
„Mama zostawiła go samego w wannie i chłopczyk się podtopił…”, „Julkę potrąciło auto na przejściu przed szkołą…”, „6-letnia Ola zakrztusiła się, połykając tabletkę…” – te wszystkie historie łączy śpiączka. – Czasem o życiu decydują sekundy – mówi Katarzyna Pinkosz, autorka książki „Wybudzenia”.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy